Skocz do zawartości
dale

Ściemnialne t5 - ściema, czy faktycznie warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Będę modernizował słodki baniak, chciałem zamienić 4xt8 na 2xt5 54W (zbiornik 320 l 130 cm długości). no i zastanawiam się czy warto wchodzić w statecznik z opcją ściemniania. Różnica w cenie całości projektu to jakieś 230 zł - niby niewiele. Ale, z drugiej strony, jeśli to ściemnianie miało by być w zakresie, powiedzmy od 50% do 100% to nie warto było by mi iśc w tą stronę. Natomiast jeśli było by to od 0 do 100%, to już inna sprawa.

Jak to wygląda w praktyce i czy przekłada się na żywotność świetlówek ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy, jeśli widzieliście na żywo jak działa takie sciemnianie, skrobnijcie proszę, bo różnica w cenie spora, a raz już poniosłem porażkę ze ściemnialnym statecznikiem :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, a w danych katalogowych nie ma zakresu ściemniania?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem spada trwałość świetlówek przy ściemnianiu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, no właśnie z tymi danymi to jest różnie, piszą 0-10V i zakres 0-100% a w rzeczywistości znalazłem informacje iż poniżej 4-5 V to nawet nie drgnie, świetlówki świecą tak jak by nie było zasilania, lub zasilone były by 10 V - czyli na pełną moc. Choć spotkałem i taki wpis że ta pełna moc przy ściemnianych statecznikach to 10% mniej niż na normalnym stateczniku.

Spotkałem się z wpisami że przy starcie i tak błyskają pełną mocą więc ryby się płoszą...

A filmy widziałem na youtubie. Tyle że co innego film, a co innego rzeczywistość. Zwłaszcza przy tylu mitach (? - bo już sam nie wiem...)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ściemniam świetlówki,bajer fajny bo nie ma efektu nagłego zapalania i gaśnięcia,przez zmianą na nowe zawsze wypalam przez ok 100 godzin,ściemniam profiluxem,negatywnego wpływu na życie nie widzę.do kosztów dolicz kontroler którym będą ściemniane,


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler 80 - zł dwa potencjometry - czas ściemniania i maksymalna moc końcowa. maksymalny czas to 60 min. Włącza się po podaniu 12 V i wyłącza po zaniku. To mi pasuje, bo mam sterownik akwariowy z takim wyjściem.

Czyli warto :) tylko szkoda że nie tarfiłem na rynku wtórnym na statecznik :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ATI Sunpower tez mam sciemnianie dwoch i osobno pozostalych 6-ciu swietlowek. Przy zapalaniu od "0" rzeczywiscie prawie nie widac, ze swietlowki juz sie pala, niemniej jednak zapewne jakis skok poczatkowego oswietlenia widac. Jesli mialbys taki patent to po kilkudnowym "wypaleniu" swietlowek mozna je sciemniac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu ma służyć takie wypalenie ? Przepraszam że pytam, ale po prostu nie znam się :(.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, te wiadomosc dostalem od ATI Sunpower. Prawdopodobnie zwiazane jest to z parametrami gazow w nowej swietlowce. Faktem jest, ze swietlowki po kilku dniach uzywania swieca jasniej niz przez pierwsze dni. Takie "docieranie" :blushing:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez używam Ati sciemnialne i jestem zadowolony. U mnie idą od zera do 100% w ciagu 2 godzin. Jak sie zapalaja faktycznie ledwo to widać ale świeca potem juz coraz mocniej. Oczywiscie za radą mądrych kolegów z forum przez dwa tyg. je dopalalem. Czyli swiecilem tylko na 100%. Moim zdanie warto zainwestować te pare stowek dodatkowo bo fajnie to wyglada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mam sunpower DIMM 6x39 i lampa wypas a sciemnianie i rozjasnianie odbywa sie plynnie ustawione na 1,5 h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to decyzja podjęta :) podejście drugie... a jak się sprawdzi, to będzie do słonego - a lampa led poczeka na lepsze czasy :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko dopytam korzystając z okazji. Co trzeba dokupić aby uzbroić ATI Sunpower do obsługi ściemniania przez Profiluxa???


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko dopytam korzystając z okazji. Co trzeba dokupić aby uzbroić ATI Sunpower do obsługi ściemniania przez Profiluxa???

Zwyklej wersji lampy nie da się sciemniac,a wersja Dimmable ma swoj komp.do sciemniania.

Chyba ze wymienisz stateczniki na ściemnialne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki dzięki za odpowiedz czyli stateczniki czy coś jeszcze??

w 8x39 są 2 stateczniki ???


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kicha Panie i Panowie...

Układ z Aquqtrendu podłączyłem, działa - płynnie reguluje napięcie od 0,9 V do 9,58V ale statecznik ściemnia - jak chce, To znaczy przy pełnym napięciu sterowania, świeci na 100% (zakładam że to 100%), przy ściemnianiu, schodzi do powiedzmy, 50% i zostaje... Przy czym, przy tych 50% końce świetlówek świecą,, środek się ledwie żarzy, a końcówki falują...

Co robić ? Statecznik Philipsa HF regulator II U poprzedniego właściciela, sterowany proluxem miał ściemniać do zera.

ps. a może to kwestia wypalenia świetlówek ? Bo są nowe - a ktoś pisał że najpierw świecił na 100% przy lampie ściemnialnej...

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zacznę ściemniać świetlówki wypalam je 100 godzin


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wypalasz, bo inaczej popalą się szybko, czy po prostu nie będą poprawnie ściemniały ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypadkowo szukajac podobienst miedzy swietlowkami znanych firma Narva, Osram, Philips a brandowanych do morskiego natrafilem na link potwrdzajcy wypowiedz Penika ze lampy sciemmaniane to fajna sparwa ale znacznie skaraca zywtnosc swietlwek.

http://www.eco-shift...white-paper.pdf

W praktyce bedac uzytkownikiem sciemnianej z zawiedzenim musze twierdzie ze niestety tak jest.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam :) chlopaki przymierzam sie do zakupu lampy ati sciemnianej i nie wiem o co chodzi z tym wypalaniem :( czy to jest tak ze nowe świetlówki trzeba zapalać na 100% przez te 100 godzin i nie wolno symulować tych wschodów i zachodów? i jeśli te ściemnianie skraca żywotność świetlówek to ile one wytrzymują? 6 miesiecy wytrzymają ? pytam bo mam teraz dylemat czy kupić tą lampe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ile powinno się wymieniać świetlówki uczyli nas że co 3-6 miesięcy max to nie rozumiem o co chodzi , mam ściemniane świetlówki zmieniam je co 4 miesiące i dla mnie to super rozwiązanie i efekt którego nie ma na zwykłych statecznikach


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ściemniam na pierwszym kanale dwie świetlówki,drugi kanał świeci na 100%.U siebie wymieniam świetlówki minimum po 7-8 miesiącach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar czyli wkladasz nowe i pierwszy kanał normalnie wschody/zachody a drugi zapala sie od razu na 100% i gasnie ze 100% do zera dobrze rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.