Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wrócę do domu ze świąt to zrobię jeszcze ostatnią aktualizację, mam nadzieje ze przez te 4 dni nie nastąpił tam żaden kataklizm :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy..... :santa:


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecana aktualizacja

Doszły do szkła 2 pokolce wpuszczone jednocześnie. Mniejszy - Zebrasoma scopas oraz większy -

Acanthurus Nigrofuscus.

Oba wcinają glony ze skał i mam nadzieję że pomogą mi trochę w ich tępieniu. Zauważyłem że zebra nie za bardzo beorze się za nori ale myślę że z czasem się zainteresuje,

Z niepokojących informacji to podczas mojej świątecznej nieobecności mój Cintusdorobił się z prawej strony cięcia długości ok 7 mm, pewnie się starł z którymś z pokolców jak ustalały dowodzenie nad światem, Mam nadzieję że się wyliże :(

Z drugiej strony to podczas nieobecności niestety przelał trochę odpieniacz i pojawiło się trochę nalotu i nowych glonów. teraz nadrabia straty. Co dziwne mała Hanka pokazuje 0.01 PO4. Może w końcu NO3 mi zacznie spadać bo stanęlo na 10 i nie chciało się ruszyć od dobrego miesiąca.

Oto kilka fotek:

rm6e.jpg

apni.jpg

d1gq.jpg

lbfv.jpg

x8uk.jpg

78h2.jpg

79ye.jpg

7jtj.jpg

pofp.jpg

6g34.jpg

8cf0.jpg

ixbr.jpg

xepe.jpg

uaay.jpg

gwjl.jpg

bjnq.jpg

Pozdr

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne akwarium. Ja mam pytanie dotyczące zasilania filtra biopellet i przy okazji zasilania odpieniacza. Jaka pompa tam pracuje i czy te 800l/h jest na wejściu do filtra czy na wyjściu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubki karmie z umiarem ze wzgl za no3. Srednio dwa razy w tygodniu do paszczu razem z euphylka a tak to co sobie wylapie przy karmieniu ryb. Karmie 3 kostki dziennie pipeta dopoki nie wylapia wszystkiego ryby. Co spadnie na dol to jedza slimaki i krewety

Co do odpieniacza to zasilam go juz oddzielna pompka bo w miare zapychania pelletek spadala jego wydajnosc


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jednak zestaw pokolców planowany, został zrealizowany,ładne, ale tak na zdjęciu to dobrze nie widać... ;)

Jeż u mnie nie ruszał tej kępki, skałka ostatecznie trafiła do sumpa przy zmianie aranżacji. Ale podobną miałam jeszcze w jednym miejscu i już jej nie ma, obstawiam Strigosusa.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile masz ryb bo ja mam 12szt i karmie 1 kostka na dzień + 2x w tygodniu algi


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb mam w sumie 16 . 3xChromis, 3xApogon Zoramia, 2xOcealaris,Cintus,salarias,Acanthurus Nigrofuscus,zebrasoma scopas, Pterapogon Kaudermi, Siganus Vulpinus(borsuk), Mandaryn wspaniały, Labroides dimidatus

Trochę się tego nazbierało.

Zalezy czym karmisz, Ja jeszcze karmie krewety,duże wężowidło, rozgwiazdę, slimaki, kraby, robaki itp :) Nie wspominając o koralach.

Dla ryb głównie Solowiec i Lasonogi na przemian z witaminami i czoskiem, do teg otrochę suchej karmy (spirulina płatki, coral vpower, trochę suszu z fauna marin)do tego Grotech M - 6-8 kropli). To wszystko w jednym kieliszku się przegryza. I podaję pipetą przy wyłączonej cyrkulacji.

Dopoki rybki nie zjedzą tego co pływa w toni, nie podaję więcej. I tak przez 10 minut dopóki się nie włączą ponownie cyrkulatory.

Na tubkę i euphylię zakładam co jakiś czas karmidło w postaci rurki pcv wciśniętej w szyjkę 1,5 l butelki.Rurka wystaje ponad poziom wody w akwarium i po nałożeniu na korala butelki z obciętym dnem podaję od góry mieszankę z kieliszka. Do tego 3 razy w tygodniu małe paski nori, Glonów na skałach jest sporo pokolce mają co robić.

Jakiś czas temu zacząłem lać Microbe Lift Specjal Blend. Zastąępuje nimi po mału prodibio. Na dzień dobry zapodałem 40 ml tego pachnącego świeżością specyfiku. Po 5 dniach dodałem 20 ml. Po 2 kolejnych tygodniach zacząłem lać po 10 ml/tyg po podmianie wody.

Także karmie dużo i leje sporo bakterii :)Odpieniacz spisuje isę bardzo dobrze.

Dołożyłem dzisiaj do zbiornika kawałek skały który od prawie 2 miesięcy kręcił się w wiadrze w łazience. tzw "cooking the rock" pomysła zaczerpnięty z zagranicznego forum.

Była pełna glonów jak ją tam wkładałem a teraz jest czyściutka, pachnie morzem i schudła kilka dkg. A to chyba o czymś świadczy.Zobaczymy czy będą się na niej pojawiać ogniska glonów które mam na innych skałach. Jeżeli nie tzn że można zrekultywować skałę :)

@Dama - zapraszam z rodzinką na pokaz :) Zdjęcia robione mydelniczką.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak podmienialem przy podmianie w glownym czesc wody wedrowala do wiadra.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę z pobliska ,akwarium fajne, robi się kolorowo no i ryby też wypas. Musze kiedyś Cię zaatakować na pogadankę bo za chwilkę będę startować z moim projektem i na pewno z twoją wiedzą pomożesz mi przebrnąć z problemami albo ich uniknąć . Aktualizuj temat będę śledził ,pozdrawiam


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, nie ma problemu na ile bedę mógł to pomogę


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie udało mi wygospodarować trochę miejsca i chcę założyć małe bo małe ale refugium.

Komora by miała wymiary 15x35x40(wys). i mam pytanko czy jak oświetle tego giganta dwiema lampkami Aquaela DecoLight 11W 10000K to czy to będzie wystarczające do wzrostu glonów?

Myślałem nad LEDami ale tylko i wyłącznie czerwonymi (power ledy 3 lub 5 W) ale na razie chcę spróbować ze świetlówkami.

Ewentualnie takie coś by jeszcze wchodziło w grę :

http://www.aquario.pl/swietlowki-kompaktowe/264-24w-swietlowka-philips-pl-l-840-4000k-32cm.html sztuk 1 z oprawką

Lub takie :

http://www.aquario.pl/oprawy-oswietleniowe-lampy-t5-t8/774-aluminiowa-belka-oswietleniowa-2x8w-36cm.html

Z tym że to ostatnie może być za słabe.

Mam do tego odpalonego algae scrubbera z ekranem 20x25cm i oświetlam go póki co jedną żarówką energooszcędną Osram o temp 2700 K i mocy z tego co pamiętam 21W (odpowiednik 100W).

Poza odpieniaczem wszelka hodowla zieleniny ma być tylko dodatkową filtracją i proszę to traktować jako takową.

Wiem że scrubber powinien być dużo większy ale na to niestety brak miejsca.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam Twojego sumpa to jestem pod wielkim wrażeniem, że coś jeszcze tam zmieściłeś. Też planujemy odpalić refugium z makroglonami ale bez scrubbera. W planie jednak oświetlenie 2 spotami 12V bo BHP to podstawa (tak mówi mój małżonek:) )Co do mocy i barwy to już on musiałby się wypowiedzieć. Nasze refugium też będzie symboliczne- małe, jedynie na uzupełnienie filtracji.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testuje szczelnosc odpieniacza poza sjmpem. Jak wypadnie pomyslnie to pieniek wylatuje z sumpa a w jego komorze będzie refugium juz dosc konkretnych rozmiarow


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie w pojemniku. Widziałem APFa w kilku setupach gdzie stał na zewnątrz i jakoś daje rade i nikt nie narzekał żeby mu przelewał. Ja już go mam jakiś czas i jeszcze ani razu mi nie przelał sam mimo zejscia slimaka i krewety podczas mojej nieobecności. Szaleje tylko jak wkładam watę do sumpa. skręcam wtedy powietrze na pól godziny i się uspokaja.Później odkręcam na maxa.

Nie wiem czy nie zrobię tego tak, że dam oddzielne akwarium lub inny pojemnik - taki mały do którego mi wejdzie APF .Pobór do odpieniacza z sumpa, wypływ z odpieniacza do pojemnika w którym stoi, spływ z małego akwarium do sumpa. Zabezpieczy mnie to przed zalaniem podłogi w razie czego. Do tego odpływ syfku z kubka do jakiegoś wiadra podczas dłuższych wyjazdów powinien trochę uspokoić moje obawy.

Każdemu radzę - Nie oszczędzajcie na szafkach, bierzcie stelaż i sumpa na cała szerokość szafki żeby później nie motać się tak jak ja i zróbcie od początku jak trzeba. :) Ja zaoszczędziłem 500PLN które przeznaczyłem akurat na odpieniacz ale te 500 w porównaniu do całej kasy która idzie na baniak to mały % a wygoda bezcenna.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony to podczas nieobecności niestety przelał trochę odpieniacz i pojawiło się trochę nalotu i nowych glonów. teraz nadrabia straty.

Jednak przelał. U mnie raz przelewał odpieniacz w nocy, obudziło mnie syczenie, sump w pianie i produkcja odcieku 1l/min. Zabezpiecz się może w jakiś czujnik w tym pojemniku zewnętrznym, który w przypadku pojawienia się odcieku poza kubkiem wyłączy odpieniacz

Edit: w zasadzie już odpowiedziałeś, spóźniłam się z postem :)

Edytowane przez DamaPik (wyświetl historię edycji)

Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macko,

jak juz musisz dawac wate, to ja najpierw oplucz w cieplej wodzie. Odpieniacz nie bedzie szalal :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak przelał. U mnie raz przelewał odpieniacz w nocy, obudziło mnie syczenie, sump w pianie i produkcja odcieku 1l/min. Zabezpiecz się może w jakiś czujnik w tym pojemniku zewnętrznym, który w przypadku pojawienia się odcieku poza kubkiem wyłączy odpieniacz

Masz rację, z tym że to była wtedy ewidentnie moja wina, ustawiłem za bardzo na mokro przed wyjazdem na święta i nie wytrzymał świąt beze mnie. Gdybym codziennie był w domu to by się nie zdarzyło :) teraz już trochę bardziej nauczyłem się obsługi tego pieńka. Musze przyznać że po 3 dniach poza sumpem pieni duzo lepiej.Chyba zasysa też więcej powietrza i wywala ciemniejszy syf no i ciszej.

@Stani

Dzięki za pomysł :)

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złe rzeczy zawsze dzieją się gdy nie ma nas w domu, trzeba to wziąć pod uwagę, żeby potem nie wymieniać podłogi i malować sufitu sąsiadowi. A jak tam glony, znikają? A dino?

Zawsze płuczę watę przed użyciem w gorącej wodzie potem RODI i odpieniek nawet nie zauważa, a spostrzegawczy jest niebywale :p Za pierwszym razem nie wypłukałam i szalał 2 dni :)


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dama, na razie bez zmian z glonami i dino zeszło ze skał ale pojawiło się coś na piasku - od 5 dni ale bez bąbelków takie bordowe. Na razie nie ma glutów więc i na cyjano mi to nie wygląda, czekam bo się nie powiększa a i z życiem się nic nie dzieje.

Poza tym NO3 - 5(więc spada), PO4 - 0.06. Wczoraj wylądował w sumpie w skarpecie phosguard - 100 ml

Poza tym muszę wymienić ekran w AS bo ten jest za delikatny a juz wiem z czego powinien być zrobiony :D

Skoro wiesz jak wygląda moja szafka i sump to wiesz o co kaman, odpieniacz wyląduje w wąskiej przegrodzie szafki. Już 3 dni kręci w misce kolo sumpa i na razie nie cieknie więc jestem dobrej myśli.\

Ależ ja kombinuje, no ale tak to jest jak się jest technicznym typem i chce się usprawniać co się da.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, z tym że to była wtedy ewidentnie moja wina, ustawiłem za bardzo na mokro przed wyjazdem na święta i nie wytrzymał świąt beze mnie. Gdybym codziennie był w domu to by się nie zdarzyło :) teraz już trochę bardziej nauczyłem się obsługi tego pieńka. Musze przyznać że po 3 dniach poza sumpem pieni duzo lepiej.Chyba zasysa też więcej powietrza i wywala ciemniejszy syf no i ciszej.

@Stani

Dzięki za pomysł :)

zrób jakiś filmik

Macko,

jak juz musisz dawac wate, to ja najpierw oplucz w cieplej wodzie. Odpieniacz nie bedzie szalal :welcome:

napiszcie o co chodzi z ta watą bo właśnie miałem taki przypadek jak włożyłem do sumpa to mi odpieniacz zaczął na mokro trzepać , wcześniej przepłukałem w zimnej


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.