Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tuki to jednak wrażliwe anthiasy ,lepiej zdecydować sie na te bardziej poplarne dispary lub squamipinnis,

Chodź i z tymi pierwszymi miałem problem , w moim przypadku pobierały pokarm ,ładnie pływały,a po jakimś czasie chudły w oczach i padały ,z 4 czy 5 szt został jeden którego mam do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej wrażliwe ze wszystkich z tego co zdołałem wyczytac ... jedno jest pewne, myślałem że dam radę, następnym razem jak bedę brał rybę która uważana jest za trudną przeczytam o niej cały internet zanim ją wezmę, z tymi był taki problem ze kupiłem je w sklepie jak je zobaczyłem, dopytałem co i jak przy zakupie i pomyślałem że będzię dobrze a tu d*pa zbita....najpier czytaj a jak bedzie pewność 300% to kupuj - w inny sposób nie kupie już ryby do mojego akwarium. Nie można się poddawać emocjom i patrzeć zdroworozsądkowo.

Przykro mi anthiaski - R.I.P

To samo mam z garbikeim ktory terroryzuje mi akwa i jestem w stanie stwierdzić ze mógł się przyczynić do rychłego odejscia anthiaskow - goni wsio jak leci, nawet 3 razy większego borsuka się nie boi.Nie rusza tylko Cintusa - z wiadomych przyczyn :) To był dopiero nieprzemyślany zakup a ten koleżka jest ze mną od początku mojego hobby :)

Jutro jadę po żyłkę i mały haczyk - dosyć tego dobrego. Garbik = sump lub sklep


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kilka zdjęć lepszym aparatem. oto wyniki :

snrv.jpgUploaded with ImageShack.com

6qaz.jpgUploaded with ImageShack.com

7lys.jpgUploaded with ImageShack.com

zu2i.jpgUploaded with ImageShack.com

zcv9.jpgUploaded with ImageShack.com

b1ny.jpgUploaded with ImageShack.com

9d14.jpgUploaded with ImageShack.com

zcth.jpgUploaded with ImageShack.com

3h7n.jpgUploaded with ImageShack.com

a4g6.jpgUploaded with ImageShack.com

8nkt.jpgUploaded with ImageShack.com

o4hp.jpgUploaded with ImageShack.com

5djk.jpgUploaded with ImageShack.com

3zwc.jpgUploaded with ImageShack.com

ryko.jpgUploaded with ImageShack.com

c8dk.jpgUploaded with ImageShack.com

y7sx.jpgUploaded with ImageShack.com

nj2w.jpgUploaded with ImageShack.com

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrodził mi się w głowie szalony pomysł.

Chcę dopiąć zewnętrzne refugium z DSB bo mam akurat wolną półkę pod akwarium na której mógłbym takie dodatkowe 30L sobie dopiąć do obiegu.

Opcje dopięcia są dwie. Trudniejsza i łatwiejsza.

1 - trudniejsza - to przerobienie aktualnego spływu w ten sposób że częśc leci bezpośrednio do sumpa do komory z odpieniaczem a część bypasem przez refugium i do dopieniacza. Ta opcja wymaga całkowitego przerobienia spływu co mi się średnio uśmiecha.

2 - łatwiejsza aczkolwiek nie wiem czy poprawna. Aktualnie mam odpalony na bypasie z powrotu filtr z pelletkami. Wypływ z filtra jest do komory odpieniacza - czyli tak jak zalecają. A co by było, gdybym wypływ z peletek dał do refugium i stamtąd dopiero do odpieniacza?Czy nadmiar bakterii z pelletek nie zaszkodzi glonom?a może wręcz pomoże? Refugium było by oświetlane w nocy jak display śpi.

Co sądzicie o takim pomyśle?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nikt nie wie?

Zauważam pewną zależność na tym forum,

Jak jakiś nowicjusz zapyta o podstawowe rzeczy bo czegoś nie doczytał to od razu jest ganiony i odsyłany do poczytania. Jak jakaś kobitka o coś zapyta to już w ogóle 1000 odpowiedzi na raz.

A jak człowiek ma problem i chce coś się dowiedzieć na temat czegoś niestandardowego to cisza...na prawdę nikt z obecnych na forum się nie wypowie odnośnie pomysłu z refugium?

Dodam kolejne pytanie - czy białe farfocle w wodzie mogą być spowodowane przez biopellety? wygląda to jak kurz i doprowadza mnie do szału!!!

Wyzywam was forumowicze - do dyskusji !!!


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maćko właśnie dlatego, że pytanie nie jest standardowe nikt nie odpowiada. Sądzę, że obie opcje mogą być dobre.

Woda z peletek może być pewnego rodzaju pokarmem dla refugium i mieć większe ilości CO2, korzystne dla glonów. Jednocześnie nie powinna zawierać brudu który posiada woda ze spływu.

Pisze się, że korzystnie na DSB z refugium działa pewna ilość syfku.

Wybór należy jak najbardziej do Ciebie i sądzę, że gdyby ktoś miał pewne rozwiązanie to by napisał.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że nie standardowe ale podyskutować można :) Po to są fora.

Pozdr


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właściwie to obok tego DSB postaw sobie zegarek który głośno tyka, niech Ci przypomina, że DSB to jest tykająca bomba....


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku wzlotach i upadkach pozbyłem się Schurana którego praca nie do końca mi się podobała i w sumpie wylądował APF 600 obłożony cały dookoła skałą. Wycięcie 2 przegród w sumpie zwiększyło trochę pole manewru dla filtracji.

Skimmer zasilany jest bezpośrednio z filtra biopelletek o przepływie ok 800 l/h. Odpieniacz wsadzony do sumpa wczoraj a dzisiaj rano już zauwałyłem ze wywala żółtą pianę do kubeczka, oby tak dalej.

Z przykrych wiadomości to mojego ducana, który był ze mną od 1,5 roku dopadło brown jelly disease. Postęp tego paskudztwa jest nieprawdopodobny - szybkość światła. Zanim się zorientowałem co się dzieje, brązowe gluty zadusiły mi 4 polipy, 2 już się składają do odlotu a pozostałe 3 ratuję.

Zacząłem od wyjęcia korala do oddzielnego zbiorniczka, tam mocne odmuchanie "gruszką" z zalegającej na nim galarety, szczotkowanie miękką szczoteczką chorych miejsc na szkielecie i kąpiel w roztworze 3%jodyny. Na razie były 2 kąpiele po 3-4 minuty, dzisiaj jak wrocę to jadę dalej. Przed włożeniem do baniaka szybka kąpiel w wodzie RODI i wszystko. Zobaczymy czy coś z tego będzie.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
właściwie to obok tego DSB postaw sobie zegarek który głośno tyka, niech Ci przypomina, że DSB to jest tykająca bomba....

Możesz swoja wypowiedz poprzeć czyms wiecej niz pustym beznadziejnym postem?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@CNCRob

Thx :) Nie chciało mi się ciągnąć tego tematu dalej z Łukaszem ale skoro go już wywołałeś do tablicy to niech się wypowie, naczytał się że wybuchają i tyle, a sam doświadczenia pewnie z tym nie ma.

A ja jestem zdania że dobrze zrobione DSB (usypywanie warstwami a nie na hura od razu 10cm, aby dać czas bakteriom zasiedlić się w piasku) robi na prawdę dobrą robotę. Polecam filmik :

- wogóle autor filmiku ma kilka innych ciekawych porad, dla mnie jego baniak może robić za wzór, tyle że on ma DSB w głównym zbiorniku na całej powierzchni i nie widzi lepszej opcji dla usuwania związków azotu.

Mowi jeszcze o tym ze od pol roku nie robił podmian :)

A tutaj jeszcze słów kilka o dbaniu o DSB - też kupa przydatnych porad od tego samego pana :

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem że zrobię mały update.

W sumpie się trochę pozmieniało, wyciąłem dwie przegrody aby poszerzyć komore odpieniacza i zmieścić skałę do filtracji.

Odpieniacz zmieniłem na APF 600 i bardziej mi się podoba to jak pieni.Zasilany jest bezpośrednio z filtra biopellet o przepływie ok 800 l/h.

Na filmiku trochę przelał bo czyściłem wczoraj wieczorem kubek a dzisiaj rano go włączyłem po wlaniu Gravel Cleanera od Microbe-Lift.

Do sumpa wylądowalo sporo skały a dwa kawałki najbardziej porośnięte glonami wlosowatymi "gotują" się w łazience w małym 30 l akwarium.

Zmieniłem trochę hydraulikę , nawierciłem dodatkowe otwory w szafce a do zamontowania jeszcze czeka stalowa ramka do szafki w której znajduje się sump tylko na razie na balkonie się odsmradza po malowaniu. Wzmoci całą konstrukcję i usztywni. Pomyślałem że to dobry pomysł bo zamówiłem jebao wp-25 i może on trochę narozrabiac.

I jeszcze foto baniaka.

DSC 0095[1]

Ogólnie czekam na spadek NO3 bo aktualnie 8 , po4 0,02, wczoraj przestałem lać NO-PO:X

Jeszcze 2 filmy na pierwszym glony wlosowate, skaly ktore mam w lazience sa nimi porośnięte a tu widac pojedyncze kempki. Robić coś z tym czy to dojrzewanie?

Drugi to takie ujecie całości

Pozdr i miłego wieczoru

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej dawki?

Po mału schodziłem z 8 ml dziennie, przez 4, 2 i teraz odstawiłem, zauważyłem poprawę jak przestałem lać, przynajmniej wizualną i rybki bardziej ruchliwe.

Zmniejszyłem też karmienie.Wydaje mi się ze miałem za duzo bakterii, teraz pellety załapały, do tego lepiej odpienia , ogólnie wydaje się że baniak jest na dobrej drodze

Co do glonów to zastanawiałem się czy nie podnieść KH bo aktualnie utrzymuję 7,6-7,7, ph 7,7-8,0, reszta wzorowe poza NO3.

Zapodałem jeszcze do filtra aquaela phosguarda na wolny przepływ, mam go jeszcze troche, polata tydzien i wymienie

Edytowane przez zielony mintaj (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie o to chciałem zapytać, żebyś nie ucinał nagle dozowania- zdarza się że wskutek tego sinice wyskakują.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz, nie zdawałem sobie z tego sprawy


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Mintaju miałeś rację, wyskoczyło małe ognisko cyjano.Zaczynam ponowne dozowanie od 4 ml dziennie bo NO3 mam 10


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello ,

Z racji tego że dzisiaj dotarła do mnie "niesławna" pompa Eheim 1260, która miała być do schurana który został sprzedany (jako że sprzedawca ociągał się z wysyłką 2 miesiące ) postanowiłem ją spróbować jako obieg.

Na pierwszy rzut oka od razu widać różnice - Tunze Silence 1073.40 ( wydajnośc 3000L - podnoszenie 3m), Eheim 1260 (wydajność 2400 l/h, podnoszenia 3,7m). Eheim jest 2,5 raza większa i waży 3 razy tyleco Tunziak i od razu pojawia się pytanie JAK TO JEST MOŻLIWE ŻE TUNZE MA WIĘKSZĄ WYDAJNOŚĆ?

Okazało się bardzo szybko jak producent się potrafi mylić. Z działającego systemu po prostu wypiąłem Tunze i na jej miejsce wsadziłem Eheima.

Efekt powalający.

Po pierwsze nastała cisza bo tunz w moim setupie trochę rezonansował i nijak nie mogłem sobie z tym poradzić (jednak 1073.20 jest sporo cichsza) - z Eheima słychać tylko szelest pomimo że nie stoi na przyssawkach

Po drugie wydajność - musiałem odkręcić zawór na spływie prawie na maxa bo na tym ustawieniu pozostałym po Tunziku połowę wody przelewał mi przez rewizję (hydraulikę mam niestety całą na 25mm), musiałem dolać 10L wody do sumpa bo podniósł się poziom w displayu o ok 2 cm (cały grzebień jest praktycznie przykryty).Taka wydajność to chyba max dla mojej instalacji a woda w sumpie zapierdziela jak szalona.

Po trzecie - odpieniacz dostał kopa

Po czwarte - jeszcze nie sprawdzone ale mam nadzieje że to coś zmieni - zminejszyła się liczba paprochów w wodzie ale na to może mieć akurat wpływ UVka którą zamontowałem (7W napędzana małym ATMANEm o wydajności 400l/h działająca przez 24h/dobę)

Co do UV to mogę potwierdzić jedno - mimo że słaba widać poprawę w czystości wody , a konkretniej krystaliczności i przejrzystości - gdyby nie farfocle wcale bym nie wiedział że jest woda :)

Minusem wszystkich moich instalacji jest to że w sumpie nie mam już kompletnie na nic miejsca (apf600,filtr pellet,skała,UVka,olbrzymi Eheim - razem z rurkami,zaworami i pompkami trochę to wszystko zajmuje )


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam forum, dzieki za wszelką pomoc i informacje których dowiedzialem się na tym, trzymajcie się .

Pozdro


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zmieniam forum, dzieki za wszelką pomoc i informacje których dowiedzialem się na tym, trzymajcie się .

Pozdro

Jeszcze tu wrócisz :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Could be;-)

Wysłane z mojego LT22i przy użyciu Tapatalka


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniam forum, dzieki za wszelką pomoc i informacje których dowiedzialem się na tym, trzymajcie się .

Pozdro

Na jakie jak wolno spytać???? :secret:

Przecież to jest najlepsze........ :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: .


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefCentral, seaforum, artykuły na reefkeeping.com i advancedaquaris.com.

Na pewno tu jeszcze zajrzę chociażby na targowisko ale moj temat uważam za zakończony bo wygląda na to że nic nowego tutaj nie wnoszę.

Happy reefing


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:welcome: :welcome: :welcome:

Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.