Skocz do zawartości
Kamil_rc

Projekt 1000 w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcię.

Mając malawi przez ponad 2 lata (zbiornik 450) mogło się coś znudzić... Jakoś w nim mało kolorów mało życia.. Po paru chwilach przemyślenia co by tu sobie nowego kolorowego pełnego życia wykombinować wybór padł na solanke. Długo nie myśląc zakupiłem 200l akwarium z panelem. Niestety szybko się okazało że frontowa szyba jest dość znacznie porysowana, a też dodatkowo jak zobaczyłem piękny zbiornik u JanuszaD z forum postanowiłem zmienić zbiornik, na troszkę większy:)

Wybór padł na akwarium o wymiarach 160x64x65h+do tego sump 150x50x50 wiec wychodzi nieco ponad 1000L w obiegu.

Szkiełko zamówione u kolegi LLS który bardzo szybko uporał się z klejeniem. Niestety jak na razie nie mogę powiedzieć nic o jakości bo nadal siedzi sobie w folii:)

A tak oto zapakowane przejechało przez całą polske;

P1070257.JPG

P1070258.JPG

Sump będzie sobie stał piwnicy i dlatego jest trochę większy.

Instalacje będzie oparta na rurach 3x32mm, do tego pompa obiegowa NewJet 8000 która przy podnoszeniu ok 250cm będzie miała ok 4700L wydajności.

Odpieniacz prawdopodobnie bedzie Ati PoerCone 250.

Oświetlenie będzie standardowe czyli świetlówki T5 8x80W i lampa firmy Giesemann. Jednak świetlówki dają dużo większe możliwości niż diody LED.

Obecnie zastanawiam się nad cyrkulacja. Na pewno postawie na cykuratory firmy tunze 2szt 6105 lub 2x6095 i w obu przypadkach multicontoler.

Z czasem dołączy reaktor wapnia.

Jutro możliwe że uda się podjechać do erybki po hydraulike to i prace ruszą.

Stelaż pod akwarium miał być stalowy jednak po chwili przemyślenia i zobaczeniu paru projektów na forum reefcental postawie na konstrukcje z drewna+płyta meblowa.

Mały kosztorys projektu;

Szkło-2000zł

zakupy erybka (lampa, hydraulika, cyrkuratory sól itp) 5300

10kg gruzu do sumpa, loc-line i bakterie startowe 300zl

stelaże wraz z malowaniem 200zl (robocizna we własnym zakresie)

elektryka 150zł

Szafka pod szkiełko (zakupiona już nieco wcześniej) 650zł

odpieniacz 500zł

szyby do sumpa 100zł

świetlówki jak na razie wypalone na start zbiornika-0zl (dzięki Janusz)

Suma; 9200zł

Edytowane przez Kamil_rc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przemyślał sprawę lampy ATI 8x80W będzie lepiej świecić niż Giessemann ,a cena chyba lepsza.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Giessemann lepszy... Chyba że ktoś ma jakieś inne opinie? Bo jeszcze mogę lampe zmienić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że byłem nastawiony na ati ale po obejrzeniu i zachwalaniu Pani z erybki zdecydowałem sie na giessemana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI jest jedne z lepszych ,ale jednak ATI przy t5 chyba nie ma konkurencji ,miałem różne lampy t5 i ATI sunpower wypada najlepiej według mnie .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba będę musiał zmienić zdanie:)

Jeszcze trochę poczytam i zobaczę na żywo jedna i drugą to wtedy podejmę decyzje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat wygląd zewnętrzny przemawia za Gisemmanem ale korali bardziej interesuje światło i gdybyś obie lampy powiesił obok siebie i dał te same świetlówki to nawet byś się nie zawahał . :thumbup:


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na reefcentral testy: http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1641235

Zwróć uwagę jakie znaczenie mają obroty wentylatora, strona w jaką montuje się T5 i z czego to wynika...

Parę stron poźniej są też odczyty lamp bez aktywnego chłodzenia. Liczby mówią same za siebie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Ati z ledami. Będziesz zadowolony (korale też )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lampę zmienię jednak na Ati a ledy z czasem dołączę:)

No to obiegowej tak ma być jedna.Dlaczego uważasz że będzie za mała? Czytałem wiele wątków i zakresy pomp z tego co widziałem są bardzo duże.

A jeszcze mam pytanie co do cyrkuratorow, lepiej zakupić 6105 czy 6095?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak ma ta pompa podniesc 2,5m i pozostanie 4500L/h na wylocie to jakoś tak małowato jak na 1000L według mnie, moze sie mylę ale ja u siebie na 1000L mam 10.000L/h i do podniesienia 1,5m i wsumie... bym dorzucił jeszcze druga obiegówkę tak z 5tys L/h w razie draki jakby któraś padła a i obieg wody pomiędzy sumpem a głównym zbiornikiem by się poprawił + dodatkowa cyrkulacja w głównym akwarium...

Edytowane przez rafal19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu wynika, że są 3 otwory na rury 32mm, mogą być problemy z powrotem do sumpa. Jeden na tłoczenie, drugi powrót do sumpa i trzeci awaryjny powrót do sumpa. Chyba, że teraz się tego nie robi.

Co do lampy to ATI Sumpower i jest moc. Jest tańsza od lampy z wbudowanymi LED i wentylatory cicho pracują. W tej nowej chłodzenie ledów nie jest dopracowane. A różnicę w cenie lepiej przeznaczyć na świetlówki i prąd :)

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lampę zmienię jednak na Ati a ledy z czasem dołączę :)

No to obiegowej tak ma być jedna.Dlaczego uważasz że będzie za mała? Czytałem wiele wątków i zakresy pomp z tego co widziałem są bardzo duże.

A jeszcze mam pytanie co do cyrkuratorow, lepiej zakupić 6105 czy 6095?

JA mam u siebie cyrkulację z 6095 i na 150x70x50 jest ok ale nie widzę ich w dłuższym akwarium lepiej wydać więcej kasy na 6105

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takie akwarium zdecydowanie 2x 6105 a i to może być za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak.

Dziś zakupiłem cała hydrauike, pompę obiegową i 2szt pompy 6095 ale docelowo będą 4szt.

Co do lampy rozmawiałem z Tomkiem z erybki i jednak zdecydowałem się na Giessemann-a. Przetestujemy co to warte, jak nic to zmienię na ati i po problemie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ukrywam że byłem nastawiony na ati ale po obejrzeniu i zachwalaniu Pani z erybki zdecydowałem sie na giessemana.

Pani z erybki.... No comments.... :) jeszcze dużo wody upłynie zanim zaczniesz słuchać dobrych rad kolegów z forum...


zbiornik 150 / 50 / 60h , odpieniacz by Sebastek na pompie tunze 9420 , NJ 4500, cyrkulacja tunze 6065 + Jebao WP40

lampa 2x140W panele LED grzalka 300W

55kg LR 18kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No możliwe:)

Najwyżej bede musiał zrobić chłodzenie ale to nie problem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz być czujny ;) mi w sklepie chcieli wcisnąć hepatusa do 100 litrów :)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj kolego sluchaj forumowiczow bo bedziesz placil slono za swoje bledy,a Tu sa same pomocne chlopaki,no chyba ze Cie stac na wymianki i spore straty kasiory

powodzenia w projekcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa dziś przyszła cała i zdrowa. Chłodzenie faktycznie znikome.

Zamówiłem już wiatraki i zrobię to po swojemu tak żeby się sprawdzało przynajmniej w jakiejś części:)

Dodatkowo do domu wczoraj przyciąłem reaktor wapnia.

Obecnie do kompletu brakuje mi jedynie odpieniacza, komputera oraz trzeba będzie wkleić przegrody w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co przemowilo za giessmanem? Na dodatek teraz musisz robic chłodzenie...


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.