Skocz do zawartości
thomas516

akwarium a wzrost wysokosci rachunkow za prad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakladam ten temat bo juz sam nie wiem co myslec, mam 300l akwa i place rachunki ponad 400zl za prad, to jest glownym powodem ze obawiam sie przejscia na wieksze akwa, juz sam nie wiem czy to akwarium tyle mi nabija czy cos innego, chociaz ostatni troche mnie zdziwil bo 100zl mniejszy przyszedl i nie wiem czy wiazac to z tym ze praktycznie grzalka nie dziala u mnie a sam sprzet i oswietlenie utrzymuja temperature, jak u was jest z przyrostem wysokosci rachunkow po zalozeniu akwarium?


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moderator wyczyścił offtop. Obiecuję - za każdy kolejny post offtopowy leci od razu ostrzeżenie.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek, piszesz "Moderator wyczyścił offtop." zapomniałeś dodać że wyczyścił i resztę...

Tak Robert - wyczyścił 7 postów chamskiego offtopu bo nic więcej nie było związanego z tematem. Proszę skupić się na temacie.

A autorów postów offtopowych z tego tematu, którzy tak bardzo dbają o "ogonki" w polskich znakach, osobiście teraz dopilnuje żeby pisali poprawnie gramatycznie.

Skoczek


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie zauważyłem wzrostu rachunków może z tego względu że zakupiłem laptopa co bierze 26 wat a stacjonarny 170. Tak więc 144 watów poszło na akwarium :). Staram się także dużo rzeczy robić na 2 taryfie - koszenie trawnika, odkurzanie, pranie, grzanie wody bojlerem.

Zapomniałem dodać że po 2 miesiącach zlikwidowałem akwarium słodkowodne, tak więc na pewno nie odczułem tej różnicy.

P.S.Tak samo nie zauważyłem wzrostu zużycia wody przez RO, bo zbiegło się to z wymianą pralki, ale to tak na marginesie :offtopic:

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po założeniu swojego zbiornika rachunek wzrósł mi o 40zł za miesiąc. Co do wody to zauważyłem drobny wzrost zużycia wody. Generalnie nie są to wysokie koszta, gorzej jest jeśli sie chce inwestować w automatykę i inne bajery :)

Edytowane przez soobeek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NA allegro mozesz kupic taki fajny licznik poboru ( do 2kW )

Podajesz tam stawke za kWh i liczy, po tygodniu bedziesz wiedzial.

Dodatkowo podaje aktualny pobor pradu wiec mozesz sprawdzic czy twoje podzespoly biora tyle ile powinny.

Ja na 360l place za akwa moze 120 miesiecznie za akwa

Jak masz prad ze STOEN to warto zalozyc sobie konto na ich portalu i okresowo wprowadzac samemu stan licznika. Ich prognozy czasami sa od czapy :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym sposobem jest wymiana oświetlenia pomieszczeń na ledowe,złapałem się na tym żeby pranie i zmywanie włączać jak jest pełny wkład,na dłuższą nieobecność wypinam wszystkie zasilacze a tego nie brakuje :shock: i tak grosz do grosza i rafka się kręci :yes


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam z enei, sam juz nie wiem ale skok z niecalych 200zl na prawie 450 to jest sporo :) wode sie nie martwie bo mam nie ograniczona niczym :)grzalke tez musze mniejsza dac bo bez sensu jest 300w jak i tak prawie wcale nie wlaca sie w okresie letnim, mysle ze 150w spokojnie wystarczy,z tym licznikiem to dobra sprawa bo mozna wylapac co tak na prawde nabija i ile w rzeczywistosci samo akwa zuzywa


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, u mnie też rachunek podskoczył z 300 do 500 po odpaleniu 250l. Chociaż część to wina podwyżek, jednak nie ma się co za bardzo oszukiwać :|

p.s. Mniejsza grzałka chyba za dużo nie zmieni, bo będzie po prostu dłużej włączona.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolozylem w tamtym roku ponad 400 litrow w mieszkaniu

Rachunek doliczajac korekty wzrosl o jakies 50zl. Baniak w bloku oswietlany ledami


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłeś pobór mocy o 70 Wat a rachunek spadł o 300 PLN? To ile płacisz za kWh? 10 PLN? (założyłem 12godzin świecenia/dzień) P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmniejszyl pobor mocy o 390 W ..............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie problemy z matematyka? :thumbup:

poza tym zauważyłem ze moc znamionowa ni jak sie nie ma do poboru prądu

zawsze na mierniku szło miw iecej

dzięki led spadła mi temp w akwarium wiec nie chodzą 3 wentylatory duże 20cm średnicy

idzie mi 1/3 wody z dolewki

konkluzja Ledy zwracaja się błyskawicznie

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego wziąłem 8 za 4? Raczej problemy ze wzrokiem ale w moim wieku to wybaczalne i śmiać się nie należy. P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i tysiak złoty co roku na świetlówki, bo ja wymieniałem tylko raz do roku [2x to przesada i tak wszystko rosło jak głupie]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważam że jestem zwykłym szarym pożeraczem prądu i na inne nieakwarystyczne przyjemności używam tyle co inni a moje rachunki oscylują w granicach 370 - 400pln. Z moich obserwacji wynika, że najbardziej prądożernej jest akwarium słodkowodne z wysoką temperaturą np 30 st. c. W czasie zimy gdzie w mieszkaniu jest ok 18 st. c. grzałka 300w w mojej 450l z paletkami działała prawie bez przerwy. od kilku miesięcy mam obsadę mniej wymagającą tj skalary i temperaturę ok 25 st. c. tydzień temu dostałem nowy rachunek i tu zdziwienie 320 pln. poza tym nic nie zmieniałem w domu jeżeli chodzi o zużycie prądu. w akwarium morskim akurat problem dogrzewania wody jest znacznie mniej prądożerczy. przez kilka miesięcy w roku trzeba raczej schładzać wodę niż ją podgrzewać. jedyne co warto zrobić to zmienić oświetlenie na led. ja zmieniłem lampę 100w t5 plus led fluksy na 40 w led cree i efekt niesamowity - jaśniej, ładniej i te bliki a jak z ekonomią zobaczymy przy następnym rachunku za prąd.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj zobaczysz różnice -a jak żona się ucieszy hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konkluzja Ledy zwracaja się błyskawicznie

Ta.. szczególnie w zimie kiedy grzałka na okrągło jedzie ;), na t5 praktycznie cały rok mi się nie włącza, zresztą wentylatory też bo mam klime i stałą temperature w domu. Na 250l mieszczę się lekko w 150 zł.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie 4x24w t5 na ledy 60w rachunek za prąd spadł o 50zł więc w moim przypadku t5 ciągnęło mi więcej niż zakładał producent


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zmianie 4x24w t5 na ledy 60w rachunek za prąd spadł o 50zł więc w moim przypadku t5 ciągnęło mi więcej niż zakładał producent

Ciekawe rzeczy opowiadasz, albo miałeś coś nie tak z lampą.

4x24w=~100w

0,1x12x30x0,66=23,76zł/m

Skoro za taką lampę powinieneś placić 24zł na miesiąc to skąd oszczędność 50zł po zmianie na 60cio watową :hrhr:


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz ograniczeń w zużyciu prądu warto też pomyśleć o izolacji termicznej akwarium. ja mam wszystkie ścianki niewidoczne z zewnątrz oklejone styropianem 2 cm lub pianką utwardzaną pod panele podłogowe 6 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym miał żonę to pewnie akwarium morskiego bym nie miał! co najwyżej komornika na koncie.

oj zobaczysz różnice -a jak żona się ucieszy hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@LukaSS teraz po czasie wiem że miałem coś z lampą pewnie ze statecznikami dlatego teraz zakupiłem miernik poboru energii aby w razie potrzeby mieć wgląd ile dane urządzenie pobiera prądu


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.