Skocz do zawartości
Przemek78

Odmulanie, oczyszczanie piasku

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym was zapytać o być może prozaiczną sprawę ale jednak jest to jakiś problem, może ktoś ma na to proste rozwiązanie. Mianowicie chodzi mi o oczyszczanie podłoża- jak je oczyścić nie wciągając jednocześnie piasku? Myślałem o sitku na odmulaczu, ale piasek jest zazwyczaj drobniejszy od brudu. Można by po odmuleniu próbować oddzielić wciągnięty piach od zanieczyszczeń- ale komu się chce w takie coś bawić. Może ktoś ma na to jakiś patent ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście piachu nigdy nie ruszałem, czyściłem czy tym podobne.

Raczej na pewno spowoduje to zachwianie systemy. W moim zbiorniczku rozgwiazdy piaskowe

i ślimaki poruszają piasek, resztę robi dobrze ustawiona cyrkulacja


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o ruszanie piachu- po prostu przy odciąganiu zalegającego brudu siłą rzeczy wciąga się trochę piachu, którego mi szkoda. Być może przy dobrze ustawionej cyrkulacji nic się nie powinno odkładać. Moje akwarium jest jeszcze w końcowej fazie dojrzewania i pojawia się trochę brudu ze skały czy resztki glonów i te cząstki są na tyle "ciężkie", że opadają i leżą np w zakamarkach gdzieś pod skałą. Był post, chyba Zielonego Mintaja, gdzie poruszał tą kwestię tylko w innym kontekście- efekt był taki, że w końcu został bez piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś usiłowałem czyścić dno odmulaczem ze skarpetą. Piasek zostawał w skarpecie. Ogólnie to nie miało to większego sensu.

Teraz co tydzień przy podmiance delikatnie próbuje pozbierać jakieś tam syfki. Wiadomo odrobina piasku zawsze też zostaje zassana, ale nie robię z tego problemu. Co jakiś czas coś tam poważniejszego wyrośnie na piasku i wtedy trzeba odrobinę poważniej go zassać, ale i wtedy wszystko wywalam. Co z niedoborami? Jeżeli w kolejnym miesiącu nic się nie dzieje dokładam odrobinę. Ile? Jedna szklanka. W ciągu powiedzmy roku dosypałem jakieś 2 może 3 kg. Nie widzę żadnego jakiegoś kolejnego dojrzewania czy coś niepokojącego. Ponieważ nie mam rozgwiazdy, a ślimaki to lenie to co 2-3 tygodnie robię za te zwierzaki. Czyli łapa na dno i robi za grabki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na you tube .

Jest tam sposób, zakladasz na koniec węża butelkę i piach ładnie się odmula ale nie jest zasysany.

Wysłane z mojego ST26i za pomocą Tapatalk 2


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam strzykawki 100ml ale rzeczywiscie pomysl z butelka na koniec węża o niebo lepszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My właśnie używamy odciętej butelki na końcu węża i pięknie odmula się piasek bez obawy o jego wciągnięcie :)


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę za innymi kolegami,że czasem lepiej nie ruszać.Czy ktoś sobie wyobraża czyszczenie piasku w 1000L ? Ogólnie tamat był już kilka razy i polecam poszukać.Ja kiedyś odmulałem,ale potem dałem sobie spokój.Jest też opcja wymiany 1/4 piasku co pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku wyobrażam sobie odmulanie w 1000 litrów bo to robię raz w miesiącu tylko jestem w tej dobrej sytuacji że mam żwir koralowy 1-3mm a nie piasek.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze miałem piasek :D świetnie sprawdzał się Microbe-Lift Gravel & Substrate Cleaner, zresztą i teraz od czasu do czasu używam.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł,używałem tego kiedyś,ale żebym miał na to jakieś zdanie to nie powiem.W mojej kostce piasku nie ruszałem 2,5 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku dwie garści piasku pod skałkami chciałeś odmulać ciekawe jak :rofl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dsb w akwarium odmulac, to by bylo...kosztowne;)

Ja mam dosc proste sposoby. W mniejszym zbiorniku mam waż z tuba ktorą odmulam (jak mi sie zachce, lub stwierdzam ze cos sie dzieje:)) . Teraz po natchnieniu od mintaja stwierdzam ze wywale piach z za skal bo tam ani rozgwiazda ani stronbus nie lazi i wiem ze tam sporo syfu sie zbiera. Jak nie bedzie piachu to waz do dna w szczeline i zbierze wiekszosc przy podmiance. Jestem ciekaw tylko czy mintaj wywalil piach bo mu parametry skakaly czy taki o eksperyment:)

W zbiorniku z sumpem mialem problem bo go dogladam i z racji tego nie zawsze mam wplyw co tam sie dzieje. (zbiornik u rodzicow)

Piach poszedl razem ze skala na poczatek. Mysle ze wszyscy wiedza czym to skutkuje tym bardziej jak jest to 50 kg skaly. Rozwiazanie mialem dosc proste. Kupilem skarpete vertexa (mozna wiele innych tanszych rzeczy zrobic) waz i przez ta skarpete do sumpa. Sprawdzilo sie rewelacyjnie. Skarpeta jest ogromna wiec mozna dlugo pracowac. Mozna bylo i 500l przerzucic bez podmiany. W sumie piachu to wywalilem z kilogram wiec bardzo mi przypadl do gustu ten sposób. Mysle tylko ze ma on sens jak rzeczywiscie sie cos dzieje w zbiorniku. Jak zbiornik jest juz jakis czas i ma sie zwierzyne do obsługi dna to ciezko by bylo tak zasyfic zeby chciec zrobic to czesciej niz raz w roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.