Skocz do zawartości
SkoczekPL

Biopellets jakiej firmy polecacie?

Jakiej firmy biopellety stosujesz?  

98 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiej firmy biopellety stosujesz?



Rekomendowane odpowiedzi

Gość DarekB30

@Piona, bądź twardy, nie poddawaj się,:)

a tak poważnie u mnie BioPelletki są w młodym zbiorniku prawie od samego początku

Pracują u mnie dopiero miesiąc więc ciężko jeszcze mi ocenić ich wady i zalety, za to z całą pewnością mogę stwierdzić że jak do tej pory największą ich zaletą było to że pokazały mi że mam "walnięty" test na fosforany Saliferta.

Parametry miałem OK więc zwiększyłem karmienie rybek licząc że Pelletki sobie poradzą.

Rybki szczęśliwe a ja żyłem w nieświadomości przez miesiąc dopóki nie zleciłem zrobienia testów, fosforany masakra reszta w dopuszczalnych granicach a rybki na diecie :)

Zwierzaczki od Ciebie czują się dobrze, niedługo zajrzę do Ciebie po kolejne

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=27410&d=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259916 piona :

Mam od 3- go Maja...żałuje ,ze wydałem kasę na to ...Więcej dymu niż ognia ...Potrzymam jeszcze troszkę ,jak mi nie wypali do kibla wleje i parówe na to zrobię !!..Kto miał wypas ,to ma !!........Za stary morszak jestem !.aby mi ktoś łajno ładował do głowy ! Skusiłem się ale mi to tylko zaszkodziło !!

Napisze krótko ,dosłownie tak jak Ty miałem już do kibla wylać dzwoniłem do wszystkich i pytałem czy ściemniają tylko na forum czy to naprawdę działa ,a jedynym problemem jaki był u mnie to przepływ i po 15 minutach rozmowy z Trycem problem rozwiązany :)

Napisze jeszcze raz PEREŁKI MAJĄ DOSŁOWNIE ZEŚLIZGIWAĆ SIĘ JEDNA Z DRUGIEJ ORAZ NIE POWINNY WYSTĄPIĆ MARTWE STREFY i wszystko zacznie działać

A i jeszcze jedno jak ktoś chce sprawdzić czy kulki pracują wystarczy powąchać odpieniacz jak zapach jest nie do wytrzymania to wszystko jest OK

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tych peletek to na głowę można dostać :) , u mnie od trzech dni tendencja spadkowa dzisiaj PO4 0,07 , spada na dobę o 0,01 , ciekawe kiedy się zatrzyma. Jacek ma rację , jeśli z odpieniacza wali jak w murzyńskiej chacie , to znaczy , że idzie ku dobremu :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to link do mojego filmiku

Piona, to skoro czytales to pewnie wiesz ze 2 tyg to troche malo na rozkrecenie pletek do odpowiednich obrotów.

" After about 2-4 weeks, nitrate and phosphate levels should start decreasing."

co nie oznacza że po 4 tyg spadnie tylko dopiero zacznie spadać. ( chyba nie czytałeś o pletkach dokładnie )

Dodatkowo polecam jeszcze ten artykuł o kosztach stosowania różnej filtracji

DarekB30 - nie przejmuj się, ja z pletkami robiłem przeprowadzkę do dużego akwa co zaowocowało ponownym dojrzewaniem ( no niby krótszym ale zawsze ) nie zauważyłem żadnych problemów stąd mogę spokojnie rekomendować pletki do zastosowania w młodych zbiornikach. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie iż można ograniczyć przeskalowywanie odpieniacza stosując pletki.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie iż można ograniczyć przeskalowywanie odpieniacza stosując pletki.

- to dziwne bo wszędzie gdzie czytałem jednym z warunków utrzymania stabilnych warunków przy pelletkach jest właśnie przeskalowanie odpieniacza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to w kwestii napowietrzania które służy odprowadzaniu ubocznych produktów procesu. I tak z reguły jest to argumentowane.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzanie owszem, dla polepszenia wymiany gazowej, ale także do wyłapywania nadmiaru powstałych bakterii, które nie będą zużytkowane przez koralowce. Odpieniacz dedykowany do mojego akwa wyrzucał pół kubka co drugi dzień. Teraz do akwa 160 l mam odpieniacz na igle SERA400 - do 400 litrów i także wyrzuca pół kubka śmierdzącej brei co drugi dzień. Tylko że ten kubek jest ... 7 razy większy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

@smithpl

BioPelletki są w mojej ocenie jak najbardziej OK

Poprostu każde akwarium jest inne, mi po 14 dniach się już "wydawało" że zaczęły działać więc zwiększyłem karmienie co "zaowocowało" skokiem fosforanów

Tak jak pisałem rybki zadowolone, ale w zeszłym tygodniu pojawił się na piasku brązowy nalot pewnie cyjano więc coś mnie tknęło i wybrałem się do sklepu e - reklama :) -..... zrobić testy.

Wynik mnie zaskoczył, na razie nie podam aby nie straszyć :),

ale czego się mogłem spodziewać przy takim karmieniu.

np: Euphyllia pompuje się jak wściekła, czasami mam wrażenie że ją rozerwie

pozostałe "zwierzaki" również w formie, pewnie to mnie trochę zmyliło, ale pomalutku wszystko wróci do normy,

w poniedziałek kupię "Hanna Instruments Phosphate Checker HI 713" może nie będę już tak zdziwiony przy następnych pomiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nadmiar powstalych bakterii nie plywa w wodzie.

One zyja i odzywiaja sie na kulkach - taka idea rozwiazania co czyni ja inna od np. Preparatow KZ ktorych idea bazuje na wlasnie baktrriach w wodzie


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze krótko ,dosłownie tak jak Ty miałem już do kibla wylać dzwoniłem do wszystkich i pytałem czy ściemniają tylko na forum czy to naprawdę działa ,a jedynym problemem jaki był u mnie to przepływ i po 15 minutach rozmowy z Trycem problem rozwiązany :)

Napisze jeszcze raz PEREŁKI MAJĄ DOSŁOWNIE ZEŚLIZGIWAĆ SIĘ JEDNA Z DRUGIEJ ORAZ NIE POWINNY WYSTĄPIĆ MARTWE STREFY i wszystko zacznie działać

Jacek czy chodzi ci o taki przepływ jak na filmie niżej ? Tuba wielka jak u Marka :)

http://www.youtube.com/watch?v=IanXu9-flOk&feature=related


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260026 kmirko :

Napisze krótko ,dosłownie tak jak Ty miałem już do kibla wylać dzwoniłem do wszystkich i pytałem czy ściemniają tylko na forum czy to naprawdę działa ,a jedynym problemem jaki był u mnie to przepływ i po 15 minutach rozmowy z Trycem problem rozwiązany :)

Napisze jeszcze raz PEREŁKI MAJĄ DOSŁOWNIE ZEŚLIZGIWAĆ SIĘ JEDNA Z DRUGIEJ ORAZ NIE POWINNY WYSTĄPIĆ MARTWE STREFY i wszystko zacznie działać

Jacek czy chodzi ci o taki przepływ jak na filmie niżej ? Tuba wielka jak u Marka :)

http://www.youtube.com/watch?v=IanXu9-flOk&feature=related

Fajna sprawa.Jedynie cz nie problemu z dolewaniem wody(jak woda spada z takiej wysokosci to troche paruje)?

czy jest stabilnosc temperatury wody?

Nie macie problemu z grzybica(jest dosyc wilgotno)

Jaki jest kolor pianki w skimeze i jak dlugo tym jedziecie?

Ale jest to najbardziej jaki widzalem optymalny ruch polimerow.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawekkrzyzanowski,czy jesli z odpieniaca nie wydobywa mi sie "smrodek" to znaczy iz kulki u mnie nie dzialaja prawidlowo?-pompa ktora je rusza ph 2000aquamedica-dzialajaca rownoczesnie jako OBIEGOWA ,mam geste sitko w srodku ,wylot wody do akwa,kulki ruszaja sie "POWOLI" bez szalu,co do piany jest bardzo gesta,jest jej duzo a zapaszek normalny raczej jak z kazdego odpienka,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260081 grzegorz.p :

@slawekkrzyzanowski,czy jesli z odpieniaca nie wydobywa mi sie "smrodek" to znaczy iz kulki u mnie nie dzialaja prawidlowo?-pompa ktora je rusza ph 2000aquamedica-dzialajaca rownoczesnie jako OBIEGOWA ,mam geste sitko w srodku ,wylot wody do akwa,kulki ruszaja sie "POWOLI" bez szalu,co do piany jest bardzo gesta,jest jej duzo a zapaszek normalny raczej jak z kazdego odpienka,pozdrawiam

Z tego co ja rozumie to twoja pompa jest rozdzielona na dwie czesci jedna wraca wode do tenku a droga pcha wode do filtra z kuleczkami i potem ta woda idzie do skimera i jest czyszczona poprzez jego.To znaczy ze jest 50/50.50% wraca do tenku a reszta jest czyszczona.Przy mocnej pompie nie widze tu problemu.Gesta piana(jak same bialko zonka ubija do ciasta) wielu zauwazylo to na poczatku dojzewania

kulek ale naogol po 4-6 tygodni zaczela sie pokazywac tz kawa z jajami.Mysle ze ten jajeczny smrod pochodzi od tych nietlenowych bakteri.

Najprosciej wytlumaczyc jest ze jesli tlenowe bakterie sa juz dokladnie zamieszkale to pod nimi i wsrodku kuleczek zachodzi tz beztlenowe

srodowisko i wtedy one zaczycznaja sie rozrastac.(w bardzo malych illosciach).Poprzez staly ruch kuleczek idol on do gory i spadaja.

jak sa znowu na samym dole (przy wlocie wody do filtra) i sa przepelnione na kulkach ,cisnienie wody wlatujacej oplukuja bakterie z kuleczek i

wredy caly proces rosniecia zaczyna sie od nowa.A przy okazji one sa pelne chemi ktora chcemy sie pozbyc i to juz jest obawiazek skimera.(daje im kopa)

Jesli czesc bakteri sa beztlenowych wtedu czujesz ten smrod bo przy kontakcie z tlenem te bakterie to wydzielaja.

Jest mozliwosc ze jesli kulki nie daja tego smrodu to jest mozliwosc ze:

bakterie bez tlenowych nie ma

za malo jest baktei tlenowych

skimer jest za doleko od filtra i towazystwo ucieklo do tenku.(tu moze byc maly dylemat)

mlode kulki jeszcze nie dojzaly

Ilosc polimerow(nie kulek) za mala (brak jedzenia dla bakteri) ...uj a nie producer.

za male zasolenie wody i za mala temperatuta wody(powolny wzrost bakteri)

Co2/tlen

zonaka zajmuje sie tenkiem bo jestes w delegacji(to u mnie):)

SK


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawekkrzyzanowski,filterek jest podlaczony bezposrednio pod pompe ,nie mam zadnych dodatkowych odglazenien na powracajaca wode,poprostu pompa+filterek z ktorego woda wraca do akwa-dosc daleko od odpieniacza,nie chcialem wlasnie rozdzielac strumienia wody aby nie oslabic przeplywu przez pompe,coz dalej bede akwa obserwowal i jak cos to skrobne kilka slow,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260121 grzegorz.p :

@slawekkrzyzanowski,filterek jest podlaczony bezposrednio pod pompe ,nie mam zadnych dodatkowych odglazenien na powracajaca wode,poprostu pompa+filterek z ktorego woda wraca do akwa-dosc daleko od odpieniacza,nie chcialem wlasnie rozdzielac strumienia wody aby nie oslabic przeplywu przez pompe,coz dalej bede akwa obserwowal i jak cos to skrobne kilka slow,pozdrawiam

bez photo troch mi sie pokrecilo.Jedziesz bez sumpa czy go masz?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawekkrzyzanowski,witaj,nie mam sumpa,akwa ma panel filtracyjny dwu komorowy-pierwsza to odpieniacz[panel jest boczny z lewej strony akwa-czyli odpieniacz bardziej od "przodu" akwa],druga komora to biopelletki podlczone bezposrednio pod pompe obiegowa-dawniej pompa pracowala tylko jako obiegowka],takie rozwiazanie mi pasuje poniewaz nie musialem podlaczac do filterka diy-extra osobnej pompy,a tak pompa spelnia role obiegowej i "napedzajacej" kulki,podejrzewam iz mam za male otworki w siteczkach stad kulki ruszaja sie dosc leniwe,ale nie ma martwych stref,a z tego co czytam wlasnie taki zwolniony przeplyw jest opcjonalny,do tej pory jak kulki pracuja nie zauwazylem zadnego zmetnienia,ani jakich kolwiek glutow bedacych przyczyna tych kulek,rownierz zapaszek piany jest "normalny",pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram sie zrozumiec jak caly system filtrujac

u ciebie wyglada.Z tego co przypuszczam

skimer na osobna pomke.Kulki sa podlaczone

do glownej pompy.Masz podlaczony filter

Funel(baniak zakniety)?

Czy tylko nasz filtrowanie na boku tenku(fabrycznie robione)?

Sk

Napewna przeczytales wiele materialu o tych

kulkach.Jedynie one dzialaja:

tenk-filter z kulkami-skimer-powrot czystaj wody do tenku.

Jesli twuj skimer dziala osobno I pobiera wode z tenku

a nie skimera to twuj tenk zostaje przeksztalcony

na sumpa.Kulki nie bedom dzialaly tak samo.

Jedynie bedom podawaly bakterie I male ilosci

polimerow(wegla) do tenku.Skimer bedzie czyscil

wode starym systemem.w sumie bedzie to samo

jak wlozysz kulki w woreczku do tenku (troche

lepiej Bo woda z pompy bardziej bedzie je plukala)

Jedne z nowych kuleczek jest zrobiony pod ten temat.

(dwie rybki)Mysle ze jesli bedziesz urzywal w ten sposob

te orginalne kulki to moze za pare miesiecy dojsc

do sytuacji ze ten gaz jajeczny moze przedostac

sie do tenku I po dluzszym czasie dojdzeie ze bedzie

w stezeniu toxycznym.Paru chlopakow u nas dalo

kulki bez sumpa albo we woreczku I szybko zasuwali

do slepu po kupno nowego sumpa .Ma nadzieje ze nie

zmartwilem ciebie.Jests gospodazem swojego

minatorowego oceanu I zrobisz jak uwazasz.

Powodzenia

sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawek,akwa ma panel FLITRACYJNY-tam sie miesci odpieniacz TUNZE 9002[na wlasna pompke-odpieniacz zadna rewelacja],w drugiej komorze filterek diy z biokulkami,wylot specjalnie skierowalem na akwarium,ale nie ma zadnego problemu aby skierowac wylot wody bezposrednio do odpieniacza,poprostu czytajac caly czas ten watek postapilem jak wielu innych akwarystow[czyli aby na poczatku pracy kuleczek calkowicie nie zdechl odpieniacz],z tego co ja teraz rozumiem to uwarzasz to za bledne rozwiazanie?jakie mam dotychczas?,pozdrawiam grzegorz


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek jesli nie dasz wylotu wody z kulek

do skimera to kulki nie bedom dawaly zadnego

efektu.Jesli masz kulki pare tygodni to nawet

jak zmienisz te polaczenie to skimer prawdopodobnie

bedze chodzil Ok.(kulki sie obmyly I napietrzaly)

Daj jakies photo do ciezko jest dac tobie rade w

ciemno.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, to tu chyba tkwił problem - wylot wody z kulek masz skierowany do akwa a nie do odpieniacza. Z tego co zrozumiałem z opisu wszystko masz ok. przestaw tylko wylot jak najbliżej pompy odpieniacza. Syf w kubku wygląda jak g...no i tak śmierdzi.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawek,tomasz,oki wiec zrobie tak jak sugerujecie,wylot z filterka dam jak najblizej pompy odpieniacza izobacze co sie bedzie dzialo,ogolnie w akwa mam same miekkasy-wszystkie bez wyjatku polipuja sie extremalnie,jakby mialy peknac,na kolorki tez nie narzekam,woda naprawde klarowna,niedlugo cosik wiecej skrobne,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260215 grzegorz.p :

@slawek,tomasz,oki wiec zrobie tak jak sugerujecie,wylot z filterka dam jak najblizej pompy odpieniacza izobacze co sie bedzie dzialo,ogolnie w akwa mam same miekkasy-wszystkie bez wyjatku polipuja sie extremalnie,jakby mialy peknac,na kolorki tez nie narzekam,woda naprawde klarowna,niedlugo cosik wiecej skrobne,pozdrawiam

Twoje mieczaki szaleja bo kulki sa pokrywane

dodatkowom ilosciom

polimerow w plynie jak je produkujom

(pomoc przy zastrtowaniu bakteri na kulkach)

Ps

Masz je dlugo?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem w temacie nowy i mam pytanie odnośnie "konfiguracji": woda spływa do sumpa do komory odpieniacza, później do kolejnej, gdzie jest filtr z biopelletkami i stamtąd wraca ponownie do komory odpieniacza (wylot wody z filtra koło wlotu do odpieniacza). Tak to wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.