Skocz do zawartości
MojeSumienie

300l - czyli ciąg dalszy nieuleczalnej choroby :)

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że choroba morska czyni spore spustoszenia u mnie i w ... portfelu... oraz tym, że na urlopie było sporo czasu na przemyślenia na przełomie sierpnia i września zamierzam powiększyć zbiornik.

Chciałbym startować od tzw zera.

Planujemy większy remont i wygospodarowaliśmy miejsce między salonem, a otwartą kuchnią

Akwarium będzie miało wymiary 100*50*60h

Poniżej wrzucam nieudolny odręczny szkic bez skali

post-14969-0-26561000-1374658681_thumb.jpg

Mam w związku z tym trochę pytań

1. Nurtuje mnie trochę kuchnia razem z okapem. Odległość od okapu to około 40 cm

zauważyłem, że podczas gotowania i włączonego okapu i tak jakaś część pary wydostaje się na zewnątrz, zwłaszcza jak jest otwarte okno w salonie i jest jakiś mały przeciąg.

Czy para może mieć jakiś wpływ na życie w akwarium? Wiadomo... gotuje się różne rzeczy, piecze również.

Pomimo tego, ze planuję zrobić zamkniętą pokrywę część pary może dostać się pod pokrywę.

2. Przy takim układzie jak jest na rysunku akwa będzie miało szyby opti z 3 stron. Na czwartym boku planuję zrobić komin - nie wiem, czy robić komin na całej szerokości czy zrobić go na środku?

3. Jako, że wszystko będzie na widoku - chciałbym tak pokombinować z pompami, żeby ich nie było widać.

tu mam 3 wersje pomysłów, ale nie wiem co będzie lepsze...

wersja 1 - ułożyć tak skałę po stronie komina, żeby w niej zabudować pompy - ale z drugiej strony boję się, ze przy czyszczeniu pomp będę musiał rozbierać pół akwarium

wersja 2 - zrobić szerszy komin i w nim zamontować pompy - ale tu nie mam pojęcia jak to wykonać

wersja 3 (niechętnie) - zostawić pompy na widoku.

4. Przy takim litrażu wiem, że będę musiał "wspomagać" akwarium i teraz zastanawiam się czy dać reaktor, czy pompy dozujące. Będę wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie wyższości jednego nad drugim, lub wygody jednego z drugim.

Planuję raczej miękkie i lps i ukwiały (heteractis crispa żółty). Spsy może będą, ale ze 3-4 (jakieś kolorowe cukierki)

Bardziej nastawiam się na ryby.

5. Szukam dobrego stolarza ze Śląska - robiącego w drewnie - szafka będzie musiała być drewniana - płyta nie wchodzi w grę.

6. Jeśli ktoś miałby chwilę czasu (najlepiej ze Śląska - bo nie będę sześciopaka wysyłał kurierem :D) i pomógł mi rozplanować elektrykę (gniazdka, ewentualne bezpieczniki) będę wdzięczny.

7. Grubość szkła - myślałem o 10mm

chyba tyle na razie :)

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek przemyśl jeszcze wymiary 100x60x50h lub 100x60x55h o wiele lepiej się prezentuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma szans na podstawę 60 - wyjdę poza ścianę.

To może skutkować tym, że co chwilę wstając od stołu będziemy się "potykać" o wystające 10 cm + szafka

I tak żona poszła na kompromis... tego nie przetrawi - nie ma szans


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość zostaw 60 - naprawdę robi to wielką różnicę, a akwa prezentuje się o wiele lepiej. Natomiast szerokość jak się da to podciągnij trochę z tych 50cm,


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogólnie i z powodów wizualnych lepsze szersze ale też z uwagi na inne czynniki powinno być szersze niż wyższe .Najważniejszy powód to wymiana gazowa na powierzchni wody .Zbiorniki wysokie a wąskie mają problemy z utrzymaniem wysokiego ph wody .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale różnica 10 cm między wysokością, a szerokością będzie tak duża, że będę musiał zrezygnować z akwarium w tym miejscu?

Na "poszerzenie" nie ma szans - to jeśli już, jestem w stanie zmniejszyć wysokość.

Choć z drugiej strony, gdybym zrobił podstawę 30, a wysokość 60 to może te problemy z utrzymaniem ph byłyby spore, ale przy tak niewielkiej różnicy przy dobrej cyrkulacji raczej będzie to prawie nie zauważalna różnica - oczywiście mogę się mylić

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

4. Przy takim litrażu wiem, że będę musiał "wspomagać" akwarium i teraz zastanawiam się czy dać reaktor, czy pompy dozujące. Będę wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienie wyższości jednego nad drugim, lub wygody jednego z drugim.

Planuję raczej miękkie i lps i ukwiały (heteractis crispa żółty). Spsy może będą, ale ze 3-4 (jakieś kolorowe cukierki)

Bardziej nastawiam się na ryby.

\

Nie chce się czepiać ale czy To nie jest przypadkiem zmiana Twojego "wyznania"?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jest :)

dalej się upieram, że się da :) efektem tego jest moje akwarium. Przed urlopem zrobiłem podmianę - 75% IO i 25% RC

Wróciłem - wsio jest jak zostawiłem.

Młody tylko karmił ryby - glon na szybie osiadł tylko w kilku miejscach.

Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Tylko... ja mam małą obsadę ryb, korali - bo mam małe akwarium.

Przy większym zarybieniu i większej obsadzie korali (praktycznie 3 razy większej) będzie to już spore ryzyko, choć kto wie... może spróbuję.

Nie zmienia to faktu, ze chciałbym sobie przygotować miejsce na taką ewentualność :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kominem trudno powiedziec...

Ja chyba robilbym na srodku (z tylu) a po obydwu stronach, na tej samej szybie, zamontowal dwie pompy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stasiu, pewnie masz na myśli coś takiego?

Powiem szczerze że fajne rozwiązanie, no i akwa może być dłuższe o tą szerokość komina.

Zasiałeś mi ziarnko przy planowanym moim powrocie. Tym bardziej że Vortechy tylko czekają na odpalenie.

Sorki za ot.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm fajne rozwiązanie mimo, iż pompy są na wierzchu.

Ale jak to się ma do wysokości 60 cm - bo tu widać, że to akwarium jest dość niskie

Edit...

tylko tak teraz patrzę.. musiałbym odsunąć akwarium od ściany na magnesy...

qrde - tego nie przewidziałem :(

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak nawet odsuniesz od ściany żeby było miejsce na magnesy, to i tak to mniej niż szerokość komina. I zbiornik nadal może być dłuższy niż z kominem zewnętrznym.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby tak.

cholerka... właśnie cały problem tkwi w tym, że na szerokości nic nie zmienię... na długości moooooże z 5-10 cm ale to muszę pomierzyć.

i teraz odsuwając baniak powiedzmy te 8-10 cm od ściany (o ile to nie jest za mało) zastanawiam się czy to 100 mi się zmieści.

Bo muszę brac pod uwagę wejście do kuchni, które będzie między akwarium a lodówką - a też nie mogę go zrobić zbyt wąskiego bo lodówki nie otworzę

hmmm żeby się nie okazało, że muszę skrócić akwarium do 90 cm...


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast odsuwać akwarium od ściany wykuć w niej odpowiednie dziury na magnes ? Według mnie będzie to znacznie mniej kłopotliwe.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może tam daj kwietnik a akwarium zrób większe w innym miejscu :ninja:


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że smarzenie kotletów będzie skutkowało rozpryskami tłuszczu na szybie akwa.... moim zdaniem za blisko. Jeśli żona gotuje dużo to dodatkowo tłuszcz osiada (mimo okapu) z czasem na okolicznych sprzętach, dodatkowo będzie sprzyjał powstawaniu korzucha na powierzchni wody....


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może tam daj kwietnik a akwarium zrób większe w innym miejscu :ninja:

tak... masz rację... tylko skoro zacząłeś o wymianie gazowej - to dokończ, bo dla mnie temat jest ciekawy. Zadałem pytanie, a Ty zmieniasz temat na kwietniki.

mam teraz akwarium o szerokości 35 i wysokości 45 cm - nie zauważyłem wahań Ph - więc jaka będzie różnica jeśli w podstawie będzie 50, a wysokość 60?

Myślę że smarzenie kotletów będzie skutkowało rozpryskami tłuszczu na szybie akwa.... moim zdaniem za blisko. Jeśli żona gotuje dużo to dodatkowo tłuszcz osiada (mimo okapu) z czasem na okolicznych sprzętach, dodatkowo będzie sprzyjał powstawaniu korzucha na powierzchni wody....

akwarium będzie wyżej niż blat kuchni o 30 cm. W tej chwili w miejscu planowanego akwarium zabudowany jest mini bufet. Nie zauważyłem, żeby jakiś tłuszcz osiadał na czymkolwiek. Nad bufetem wisi tablica magnetyczna i nie ma na niej tłuszczu.

A nawet jeśli coś kapnie - choć do tej pory przez 4 lata nie kapnęło nic - zawsze jest szmata i płyn i można umyć

Pytając o odległość od kuchenki chodziło mi o samą parę i wpływ zapachów i oparów na życie w baniaku.

tak wiem, że ryby będą się oblizywały jak poczują smak karkówki czy schabowego... :)

Proszę nie czepiajmy się szczegółów - jeśli temat już był pomóżcie mi znaleźć odnośnik - bo ja go nie umiem znaleźć. Jeśli nie było takiego tematu - to proszę o sugestie. Bo czasem mam wrażenie że piszę na jakimś kosmicznym forum...

Pozdrawiam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Jacek, o takim czyms myslalem. Magnesy mozna ewentualnie przymocowac na bocznych sciankach, wewnatrz komina.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje sumienie - Stani dobrze prawi. Jeżeli do cyrkulacji masz zaplanowane użycie pomp Tunze, to one w tych swoich uchwytach mogą być zainstalowane na bocznych ściankach komina, z magnesami w środku, bo te ich uchwyty na to pozwalają.

To tylko w przypadku Vortecha to niemożliwe, bo ich silnik musi być na zewnątrz baniaka i nie może mieć kontaktu z wodą.

Natomiast stosując Vortecha to przy tym litrażu wystarczą dwie MP10. A wtedy potrzebujesz ok. 7 cm za zbiornikiem. Nawet ręki tam nie będziesz musiał wkładać, choćby wyjmując pompy do czyszczenia. Silnik na zewnątrz nie odpadnie od szyby, bo jest trzymany przewodem, który z kolei jest mocowany plastikowym paskiem zaciskowym do szyby.

Co do wymiany gazowej to nie wydaje mi się żeby różnica 10 cm między szerokością a wysokością jakoś specjalnie zaburzała PH.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pozostaje mi tylko takie rozwiązanie. W sumie tunze nawet nieźle wyglądają - więc jakoś przeżyje widok pompy :)

A odnośnie dozowania... co jest lepszym rozwiązaniem? Reaktor? czy pompki?


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek , a co będziesz chciał dozować ? . Reaktor zapewni Ci tylko wapń,magnez i KH...,

więc jeżeli będziesz chciał "lać"- inne "ulepszcze" wzbogacające wode ; aminokwasy , mikroelementy itp. - to musisz zaopatrzyć się w pompy dozujące.

No chyba że reaktor na KH , Mg i Ca , a reszta chemii lana z ręki .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no myślę właśnie o tych 3 rzeczach - resztę po kropelkach :)


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem , uważam że na początku powinneś wstrzymać sie w inwestowaniem "sporej" kasy w reaktor .

Piszesz w pierwszym poscie że główną obsade będą stanowiły miekasy, ukwiał i ryby - a te zwierzaki nie są konsumentami dużych ilości wapnia i magnezu . A nawet 2-3 korale twarde -przy zastosowaniu bogatszej soli - również nie wyjałowią Ci wody z tych podstawowych pierwiastków.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę podobnie - z tym, że moje doświadczenie jest małe.

Oczywiście, nie mam zamiaru "tuczyć" i sztucznie napędzać kolorów korali. Lampę mam dobrą (w zasadzie będę ją miał w sobotę :) ) Więc myślę, że do wzrostu wystarczy + oczywiście karmienie "rybów" i "koralów" :)

Lękam się jeno - że zostanę uznany za heretyka :) jak Ci, którzy leja kranówkę do akwarium.

Stąd właśnie myśli moje skierowane zostały ku reaktorowi lub pomp.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darku, najlepiej jak już będzie stało akwa i będziesz po testach widział jak się ma konsumpcja tych pierwiastków. Reaktor jest droższym rozwiązaniem, ale patrząc w przyszłość to dużo bardziej wygodnym niż pompki i baling. Miejsce zawsze możesz sobie zostawić bo jak nie będzie tam stał reaktor i butla to postawisz sobie tam butle z balingiem które i tak zajmują dużo miejsca


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.