Skocz do zawartości
tman

Przejście z wódki na NO3-PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Leje wódkę bez większych efektów - azotany na poziomie 50. Obecna dawka to 2ml co 3 godziny, czyli 16ml na dobę na jakieś 550 litrów wody w obiegu (nieco ponad 2ml na 100 litrów wódki 40%).

Kupilem NO3-PO4, czytałem, że zadziałało u osób u których ani wódka śni VSV nie dawało efektów. W każdym razie chcę spróbować.

Jak przejść na ten specyfik? Odstawić wódkę stopniowo czy od razu? W erybce zasugerowali odstawienie od razu i przejście na połowę zalecanej dawki w pierwszym tygodniu i pełną dawkę w kolejnych, ale wolałbym to potwierdzić..

Sama dawka zalecana przez producenta to 3ml/100 l/doba, przy poziomie azotanow powyżej 10. Ja mam 50. Przyjmować te 3ml i zmniejszyć dopiero jak azot spadnie poniżej 10?

Czy można to wymieszać z RODI? Żeby pompa jednorazowo podawała więcej płynu ale tę samą ilość specyfiku?

Odpieniacz mam od Darka (DarekB30) i tego tez się trochę obawiam...

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek a jaki masz poziom fosforanów? Jeśli fosforany masz koło 0 to wódka nie zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy musisz wodke z cola lac i bedzie cacy

z jaką colą?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie cocacola, bo to cukier z kwasem fosforowym czyli swietne zrodlo PO4 ktorego mozesz nie miec a ktore sa potrzebne bakteriom zeby zjadac po4 i no3


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe.

Ile czasu stosujesz wódkę???

U mnie efekty dopiero były widoczne po dwóch miesiącach stosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA lałem vsv 7 tygodni i nic, przerwałem, poczekałem tydzień i zacząłem lać no3;po4x i eureka, parametry stabilne po4 niewykrywalne, no3 w granicach 5, przed laniem, no3 50 i więcej, po4 1,2.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, rzeczywiście nie napisałem o fosforanach: pomiar na małej hance: 0,09.

Wódkę leje chyba właśnie ze dwa miesiące (może nieco krócej, wcześniej VSV) . Gluty mam od dawna, azotany są stale wysokie (może nawet spadły, ale do oczekiwanego poziomu cały czas daleko..)

Wiele osób pisze o cudownym działaniu NO3-PO4 - chciałbym spróbować.. Tylko nie wiem jak żeby nie namieszac bardziej..

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamiast w chemie to bym zainwestował w lepszy odpieniacz albo sprzedał jakaś rybę.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tez jest opcja, Odpieniacz mam już wybrany, ale nie o to pytałem...

Na razie chciałbym spróbować jeszcze ten specyfik. Pytanie jak zacząć.

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wpierw poczytaj o stosunku NO3 do PO4. Jesli napiszesz, ze znasz ten temat to zastanów się nad tym. Prędzej pomyśl o polimerach, a nie o stosowaniu środka, który będzie lany, a nie bedzie mógł być wykorzystany (podobnie jak wodka i VSV). Jeśli zaufasz sobie, swojemu myśleniu w oparciu o żelazne reguły morszczyzny będziesz wielki :) A jak nie to bedziesz sie miotać jak teraz. Pozdrawiam i powodzenia


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O stosunku NO3-PO4 wiem niestety tylko tyle, że w wodzie morskiej wynosi o ile dobrze pamiętam 16:1. U mnie azotanow jest zdecydowanie za dużo, ale to chyba nie znaczy, że preparat nie zadziała.. (azotany i fosforany są więc..) nie oczekuję, że po zastosowaniu będę miał wode

Tomasz (tapatalk) ideał, ale liczę ze będzie lepiej..

Tylko cały czas nie wiem jak zacząć..


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O stosunku NO3-PO4 wiem niestety tylko tyle, że w wodzie morskiej wynosi o ile dobrze pamiętam 16:1. U mnie azotanow jest zdecydowanie za dużo, ale to chyba nie znaczy, że preparat nie zadziała.. (azotany i fosforany są więc..) nie oczekuję, że po zastosowaniu będę miał wode

Tomasz (tapatalk) ideał, ale liczę ze będzie lepiej..

Tylko cały czas nie wiem jak zacząć..

Zacznij tak jak napisałem wyzej. Bez dobrego odpieniacza nawet środek produkowany z gumijagód nic nie zadziała. Mówisz, ze wiesz a dalej sie upierasz przy złym podejściu. Masz syf w wodzie i trzeba ja oczyścić a nie lac chemie. Nawet jesli wykarmisz środkiem bakterie to czym je usuniesz z systemu? I kółko sie zamknie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się. Wiem, że odpieniacz mam "na granicy" z tendencją do "trochę za słaby" (chociaż Darek krwią się podpisywał, że wystarczy, także do wódki, ehhh...)

Niemniej w zeszłym roku zszedłem z azotanami do ok 2 - 5 właśnie na wódce, później zaprzestałem tej metody (wódka się skończyła)..

Obecnie to, czego nie usuwa odpieniacz usuwam... ja. przy podmianie. w zbiorniku na dolewkę (który normalnie użytkowany jest jako część systemu zbiera mi się najwięcej filmu bakteryjnego. Przed podmianą odłączam ten zbiornik i wylewam wodę - razem z dużą ilością kolonii bakterii. Czy to coś daje? mam nadzieję, wczorajszy pomiar azotanów i pierwszy od dwóch miesięcy ruch w dół:post-14180-0-75700000-1376644292_thumb.jpg

Moim zdaniem ok 20, na pewno nie więcej niż 25...

Może rzeczywiście za szybko skreśliłem wódkę...?

CNCRob: wiem, że masz rację, wiem, że odpieniacz powinien być bardziej wydajny, niestety w tym momencie nie mogę sobie pozwolić na wymianę. Jak pojawi się na targowisku coś ciekawego to na pewno, w sklepie na razie nie dam rady. Dlatego próbuję innych metod.


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znawcą nie jestem, ale tutaj nikt konkretnie Ci nie odpowie bo to Twoja dość specyficzna sytuacja i Ty musisz się jej nauczyć. NO3:PO4-x to na pewno skuteczny specyfik i też czytałem o ludziach, którym wódka i VSV nie dawała rady, a to tak. Ja go stosuje z powodzeniem od samego początku. Jeśli interesuje Cię jak ja bym to zrobił to przeszedłbym z dnia na dzień używając pełnych zalecanych dawek i codziennie robił testy na NO3 i PO4. Dużo czasu Ci to nie zajmie, a będziesz miał pełną kontrolę tego co robisz.

Jeśli Darek powiedział, że odpieniacz wystarczy to znaczy, że tak jest - obserwuj kubek bo dodaniu NO3:PO4-X.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ale pamiętaj że przy azocie ważny jest też fosfor. Nie wywalisz jednego z systemu, przy braku drugiego. Chyba że podmieniając wodę (proporcjonalnie do nadwyżki azotu). Może faktycznie najpierw zapodaj tą wódkę z colą (jak będą upały, możesz też lód dorzucić :) ).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku tygodni testuję ten preparat i niestety muszę napisać, że ostatnio przedobrzyłem. Lałem wg. instrukcji przez 2 tygodnie i nic. Potem NO3 zaczęło gwałtownie spadać z 50 na 30, potem 5 aż w końcu po jakiś 6 dniach okazało się że mam < 1ppm. I teraz problem, bo bez zestawu testów za ok. 250zł nie jestem w stanie dobrać odpowiednio małej dawki preparatu :(.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowicjuszem na tym forum więc proszę wybaczyć może czasem dziwne pytanie , mam ogromny problem z azotanami ponieważ są one w wodzie jaką mam w kranie (ujęcie ze studni) :wallbash: piszecie o wódce że redukuje azotany , czy odnosi się to też do akwarium słokowodnego , jeśli tak to jakie proporcje zachować .

Próbuję sobie jakoś radzić nawet przywożąc wodę od znajomych ale przy takich ilościach do podmian to uciążliwe :( .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piszecie o w e redukuje azotany , czy odnosi si꠴o te do akwarium sokowodnego , jeli tak to jakie proporcje zachowa栨 .

Wodka karmisz bakterie ktore azot "zzeraja" a pozniej te bakterie laduja w kubku odpieniacza razem z azotem ktory jest w nie wbudowany. W slodkim nie masz odpieniacza.

sent from my Jiayu G3S

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas - jak już piszesz coś dla kogoś nowego, to nie pisz skrótami myślowymi bo się dowie "głupot", zamiast faktów.

Bakterie denitryfikacyjne nie "zżerają" azotanów, tylko w warunkach o niskiej zawartości tlenu używają je do oddychania, absorbując sobie tlen i uwalniając azot do wody, skąd trafia do atmosfery, gdzie stanowi 78% składnika powietrza. To raz.

Wódką nie karmisz bakterii, tylko dostarczasz prostych związków węgla. W ten sposób mając pod dostatkiem materiału budulcowego komórek szybciej się namnażają. Ich jest ich więcej tym więcej azotanów zużywają.

Nadmiar bakterii jest usuwany przez odpieniacz, którego w słodkim się nie używa, choć żadnego wbudowanego w nie azotu tam nie ma, bo on już dawno się ulotnił.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a no nie ma odpieniacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowicjuszem na tym forum więc proszę wybaczyć może czasem dziwne pytanie , mam ogromny problem z azotanami ponieważ są one w wodzie jaką mam w kranie (ujęcie ze studni) :wallbash: piszecie o wódce że redukuje azotany , czy odnosi się to też do akwarium słokowodnego , jeśli tak to jakie proporcje zachować .

Próbuję sobie jakoś radzić nawet przywożąc wodę od znajomych ale przy takich ilościach do podmian to uciążliwe :( .

Wody z kranu sie nie leje. Zamaist jezdzic pokolegach zaopatrz sie w filtr osmotyczny


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizujcie tak azotanów w słodkim. Mam wodę z kranu, azotany i fosforany mocno przekroczone. Paletki radzą sobie wyśmienicie, nawet okresowo ikrę składają. Ostatnio co prawda zrobiłem podmianę na osmozę, ale chciałem nowe paletki z takiej wody wprowadzić i powoli wracam do kranu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.