Skocz do zawartości
kosiarek84

Aquaforest skala syntetyczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy któryś z forumowiczów używał moze tej skaly? Jeśli tak to jakie wrażenia? Na necie nic nie mogłem znaleźć no chyba ze złe szukałem. Jeśli jest juz taki temat to najwyżej prosiłbym o linka.

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek na pełnym AF http://nano-reef.pl/topic/57238-moje-nowe-460l/, u klientów już 3 akwaria śmigają. Wiem jak wygląda akwa po 9 miesiącach prowadzenia - REWELKA - jak będzie się zachowywać skała po 3 latach, tego jeszcze nikt nie wie, ale wiemy, że jest zero dojrzewania oraz korale można wkładać bez obaw po 2 tygodniach bo no3 i po4 jest nie wykrywalne. Gorąco polecam tą skałę - o jednym tylko warto pamiętać - przez pierwsze 2 miesiące mamy bielutką jak śnieg konstrukcję całej rafy koralowej.....Po kilku miesiącach skała nie do odróżnienia od LR, co widać na fotkach w moim wątku powyżej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to "domyślam" sie odpowiedzi;) ale stosując ta skale do nowego baniaka pewnie obowiązkowo przydałaby sie woda z działającego zbiornika?

Jak jeszczcze można ja szybciej "ruszyć"?

Bakterie Live rock do sumpa? Coś jeszcze?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam akwarium od maja na tej skale, bardzo sobie chwale, glonow nie widzialem, parametry bardzo dobre od poczatku. W 3tyg wprowadzilem spsy i lpsy, straty to jedna szczepka acropory.

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić/zamówić takową skałę? Na stronach AF jest tylko informacja, że mają ją w ofercie.


Akwarium 85x70x60, sump 80x70x35, około 450l w obiegu, Światło: 250W HQI (ReefLux 12KK) + 2x24W T5, Odpieniacz: Reef Octopus ro-ps-2000int, Cyrkulacja: Tunze 6025, Jebao WP25, Obieg: NJ 3000, Miękkich mało / LPS / SPS, 25kg LS i 7kg LR ==> więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kosiarek84 koledzy Ci piszą że startowali baniaki w 3 tyg na tej skale, Damian dał Ci linki do dwóch delikatnie mówiąc wypasionych zbiorników a Tobie to mało? Co Ty chcesz jeszcze przyśpieszyć? To nie wyścig zbrojeń tylko akwarystyka morska ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie ty się tak spieszysz

to nie wyścigi

Nie chodzi o to ze sie gdzieś spieszy:) bardziej chodzi mi o jakieś pożyteczne informacje jak zaprojektować system z głowa aby moc ruszyć na tej skale. Przyznam szczerze ze doświadczenie mam zerowe a z pierwszym zbiornikiem zamierzam startować jakoś na przełomie roku. Bo małym reaserchu stanęło na starcie z LR + bakterie vodka i silny odpieniek. Sposobu filtracji raczej nie zmienię ewentualnie wódkę mogę zastąpić probiotyka np aquaforestu. Dojrzewanie prZy LR jest bardzo dobrze opisane o tej skale informacje są zerowe. Przyznam ze zainteresowałem sie ta skałka i perspektywa startu na niej jest kusząca. Dlatego tez wszelkie informacje są prEze mnie porządne:)

Pozdrawiam

Tak wiem ze dał linki. Ale interesuje mnie start na niej np na świeżej solance bez dostępu dojrzałej wody. Czy zasadę jej wystartowania można porównać z martwa skala?

Nie piszemy posta pod postem


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz na świeżej, możesz na "żywej" wodzie z innego zbiornika, w obydwóch wypadkach dojrzewanie trwało ok 2 tygodnie (zbiorniki którymi się opiekujemy u klientów), po tym czasie lądowały SPSy i LPSy do środka.

Warunek: codzienne podawanie bakterii, w naszym wypadku AF BioS

Edytowane przez Filavandrel (wyświetl historię edycji)

www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to juz jest wartościowa informacja:)

Startując na świeżej solance można osiągnąć podobny efekt używając np innego systemu bakterii niż aquaforest ?

I czy powierzchnia skaly do zasiedlenia bakterii jest na tyle chłonna ze można zrezygnować z siporaxu czy raczej jest zalecany?

Co do mojego ost pytania to oczywiście zdaje sobie sprawy ze istnieje lobbing na poszczególne produkty, to normalne:) istnieje mi tylko o poszerzenie wiedzy o produkcie który chciQlbym użyć tj w/w skaly. Rownież dodam ze nie mam nic przeciwko byciu " niewolnikiem" danej firmy jeśli gwarantuje mi ona porządne efekty po rozsadnej cenie ale to tak off topic;)

Ostatni raz zwracam Ci uwagę - nie piszemy posta pod postem używaj opcji "EDYTUJ"


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium ze skala.syntetyczna podstawa filtracji jest siporax i solidny odpieniacz. Skala to tylko podstawka pod koralowce, chociaz zapewne w jalims minimalnym stopniu takze zostaje zasiedlona. Bakterie zapewne inne dadza rady ale Bios na start jest wyprobowany przez niejednego uzytkownika. U mnie takze te bakterie sprawdzily sie doskonale.

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając to wszystko mam takie odczucie (przepraszam za off) że oddalamy się coraz bardziej od natury.

Syntetyczna skała, syntetyczna sól, siporax itd. Za chwilę będą syntetyczne korale i sztuczne rybki,


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ah,no chciałam Ci zaproponować wodę z podmianki a tu UK;(

Ja mam tę skałę ( zdjęcia w w/w wątku)

Postaram się niebawem (po wakacjach) cyknąć jakieś zdjęcie -skała jest fioletowa i wygląda naprawdę dobrze.

U mnie jest skała syntetyczna,siporax,bakterie BioS

Polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czytając to wszystko mam takie odczucie (przepraszam za off) że oddalamy się coraz bardziej od natury.

Syntetyczna skała, syntetyczna sól, siporax itd. Za chwilę będą syntetyczne korale i sztuczne rybki,

Ech no to.chyba nie na tym forum :)

Soli naturalnej nie kupisz..ryb i korali to jeszcze nie widzialem by ktos mial. Sam sie zastanawialem czy lepiej kupic zywa skale wydzierana przez tubylcow z rafy, czy beton rock produkowany w Azji. Wybralem beton rock produkowany w PL

Faktem jest, ze daleko mu do natury bo nie mam wieloszczetow, glonow, aiptasi, majano, slimakow nagoskrzelnych itp ale ja jestem zadowolony, bo kielze, mysis i inne wezowidla dostalem od dobrych ludzi.

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając to wszystko mam takie odczucie (przepraszam za off) że oddalamy się coraz bardziej od natury.

Syntetyczna skała, syntetyczna sól, siporax itd. Za chwilę będą syntetyczne korale i sztuczne rybki,

a kiedy przybliżamy się do natury :) ?

wg mnie tylko wtedy, gdy kąpiemy się w naturalnym akwenie :)

w wielu tematach poruszano już selektywnie dane zagadnienia

zakładając akwarium wg mnie tworzymy wariacje na temat natury - narzuca mi się tutaj analogia do lasu - który jest naturalny? Naturalny jest ten, gdzie zakazana jest ingerencja w nim przez człowieka - a więc np. parki narodowe.

Można doszukiwać się kolejnych przykładów już bliżej naszych solniczek, które "uprawiamy" nie po to by się wykarmić z nich, lecz dla samej sztuki, żeby je podziwiać. Uważam, że lepiej jest się otworzyć na syntetyczną bazę dla życia w naszych akwariach, niż godzić się na syntetyczne jedzenie, które wkładamy do ust, karmiąc się m.in. warzywami, owocami, które wyrosły w syntetycznym podłożu nafaszerowanym chemią.

Romanie zadałeś pytanie o sens morszczyzny i Twoje pytanie nie jest głupie. Głupio mogę Ci jedynie odpowiedzieć na nie. Póki co nauka nie jest tak zaawansowana byśmy mogli wprowadzać do swego hobby całe życie, które nie pochodzi bezpośrednio z natury. Jednak to wszystko kwestia czasu - kiedy człowiek w ten sposób "uratuje" to co sam zniszczył.

Skała syntetyczna nie jest żadnym krokiem milowym w tej kwestii, ale na daną chwilę bardzo cennym substytutem dającym nam akwarystom wybór i wolność działania.

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz.

Pisząc miałem na myśli bogactwo życia ze skały hodowlanej (mam nadzieję że tzw żywa skała to nie urobek z rafy koralowej).

Czyli wprowadzając tę żywą (o której piszę) skałę dajemy do systemu naturalne żyjące w oceanie organizmy i bakterie o których nie mamy nawet pojęcia.W naturze symbioza, tolerancja czy agresja jest naturalnym zjawiskiem.

Skała syntetyczna to sterylna czystość która przy zasiedlaniu zwierzakami (z całą ich fauną i florą) i nie potrafi się bronić, atakować czy współpracować. To nie jest naturalne.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja może zadam pytanie z innej beczki

Odpaliłem zbiornik 450l w obiegu w połowie sierpnia, 16kg martwej skały oraz 7kg syntetycznej z AF.

100% świeżej solanki, przez 5 tygodni (na tyle starczyła mała buteleczka) lałem bakterii BioS.

po 3 tyg testy wyszły następująco (salifert)

NH3 = 0,25

NO 2 = 0,25

PH= 8,3

NO3 = 0,2

PO4= 0

kilka dni temu zrobiłem kolejne testy

NH3 = 0

NO2 = 0

NO3 = 2,5 (to chyba świadczy o tym że NO2 zostało przerobione na NO3 lecz mogę się mylić oraz proszę o opinie osób bardziej doświadczonych)

PO4= 0

Oznak dojerzewania przez tych 5 tygodni brak, akwarium przez tydzień ze skałą moczyło się(razem z mocną cyrkulacją) na wodzie RO w celu przepłukania skały, po czym zostało zalane ponownie i zasolone.

Od początku kręci się w filtrze 200ml Biopellets.

Do akwarium trafiło 5 chromis viridis (od poniedziałku) rybki mają się swietnie jędzą i pływają.

Od około tygodnia w awarium są 3 malutkie szczepki sps na próbę 2 zielone calliendrum oraz jedna różowa hystrix.

Z czego zielone mają się świetnie a różowa niekoniecznie ; /. Teraz moje najważniejsze pytanie, czy mogę już bez obaw przełożyć resztę korali czy lepiej jeszcze poczekać?

również od tygodnia leję zalecaną dawkę bakterii ProBio, nie leję pożywek ze względu na Biopellets.

Czy dokupić siporax oraz czy lać również bakieteri BioS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dystrybutor AF z UK sprzedaje skale syntetyczna czy to jest produkt typowo na polski rynek?

tez myslalem o skale syntetycznej ale teraz chyba odpuszcze (wnioskuje z Waszych postow, ze syntetyk nie bierze udzialu w filtracji?)

jestem na etapie fiznalizacji Aquael NanoReef, w ktorym bede bazowal na podmiankach wody

czy myslicie, ze da rade uruchomic tak male akwa na syntetyku?

widze teraz, ze polecacie odpieniek + siporax, w moim akwa nie bedzie odpienka a i siporaxu tez raczej nie planowalem w kaskadzie tylko LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W UK jest lipa no juz probowalem zdobyć ta skale.

Co do tego prowadzenia baniaka na samych podmianach... Marnie to widzę.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja po skałke wybiorę sie do Polski biorąc przy okazji akwa i sprzecik z naszego kochanego targowiska który juz na mnie czeka:)

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masta93 daj najpierw siporax a potem po kilku dniach wrzuc wszystkie korale jakie masz. Siporaxem powiekszy Ci powierzchnie filtracyjna, zapewni sie nijako bufor przed wahnieciem parametrow.

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała AF ma bardzo dużą powierzchnię filtracyjną ,jest podobnej budowy jak siporax ,dodawanie do sumpów np siporaxu zwiększa powierzchnię filtracyjną w zbiorniku po to, aby było jej mniej w akwarium . Są zbiorniki gdzie jest sama skała jak np zbiornik Sewera bez siporaxu .Na stronie AF jest zdjęcie jaką ma powierzchnie w przekroju.Ogólnie waga tej skały zwiększa się dwukrotnie po zamoczeniu .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.