Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A te przepiękne korale ze zdjęć to są z domowego czy firmowego akwarium ??

Z domowego. Ale w sklepie też bywają super okazy, tylko że szybko znajdują nabywców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z domowego. Ale w sklepie też bywają super okazy, tylko że szybko znajdują nabywców.

Jest tylko kontroler temperatury.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie mogę się doczekać wyjazdu do stolicy.

Mam nadzieję że coś dla siebie przytargam do domku.

A plotki były i będą nie ma się czym przejmować.

Pozdrawiam Robert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że jestem źródłem niestosownej plotki ;), ale od pewnego czasu frapuje mnie skład preparatu Fauna Marin Color Elements Blue/purple complex: bor, molibden, chrom,lit,selen, wanad, MIEDŹ, cyna.


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa :

"Miedź znajduje się w pokarmach, soli, w mikroelementach i to wystarczy, a może nawet za dużo." - toć przecież Krzysiek napisał..

Krzysiu - a ja mam pytanie natury filozoficznej :)

Niby wszyscy wiemy jak teoretycznie powinno wyglądać akwarium SPS'owe - dobre światło, cyrkulacja, stabilne i odpowiednie parametry wody, wydajny system filtracji, kamienie, ewentualna suplementacja itp itd - a jednak jak by nie patrzeć wyłączając Ciebie większość z nas osiąga efekty nazwijmy to "poprawne" - ale do efektu WOW jakoś brak.

Gdybyś miał zgadywać - jakie wg Ciebie błędy są najczęściej popełniane, które uniemożliwiają osiągnięcie super efektu - mam na myśli takie rzeczy jak np

-nieodpowiednia cyrkulacja,

-przekarmianie /zbyt duża obsada

-brak stabilności parametrów mierzalnych testami akwarystycznymi

-przeładowanie organiką (tą raczej niemierzalną bo takich co mają niskie poziomy wg testów No3 i Po4 nie brakuje)

- nieodpowiednia (w tym za duża lub za mała) suplementacja mikro itp

- brak cierpliwości i wyczucia oraz konsekwencji

-brak farta

.. lub oczywiście inne jakie przychodzą Ci do głowy - ja rzucałem tylko hasłami.

Innymi słowy jaki błąd najczęściej obserwujesz?

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Pawełku byś napisał jak ty uważasz, Twojemu baniakowi do Krzyskowego może troszkę brakuje ale to tylko jakiś 1%-5%


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie jaja robisz! Po pierwsze: Podawałem wcześniej skład wszystkich mikroelementów FM, niczego nie ukrywałem. Po drugie: Wszystkie mikroelementy zawierają ociupinkę miedzi, nie tylko FM. Po trzecie: Wyraźnie napisałem, że trochę miedzi jest w soli, mikroelementach i pokarmach. Po czwarte: napisałem, że to już może być trochę za dużo, gdyż średnia koncentracja miedzi w zbiornikach przewyższa stężenie w naturalnej wodzie morskiej. Po piąte: Fakt, że używamy soli (bo bez niej nie będzie słonej wody), mikroelementów i że karmimy nasze stwory (bo nie przeżyją) nie znaczy, że specjalnie dozujemy miedź. Po prostu nie mamy wyjścia.

A więc nie rozumiem Twojej wypowiedzi.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się okazuje to 1 czy tam 5% to jest właśnie to brakujące wow :) - jak bym wiedział to bym nie pytał :)

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sobie jaja robisz! Po pierwsze: Podawałem wcześniej skład wszystkich mikroelementów FM, niczego nie ukrywałem. Po drugie: Wszystkie mikroelementy zawierają ociupinkę miedzi, nie tylko FM. Po trzecie: Wyraźnie napisałem, że trochę miedzi jest w soli, mikroelementach i pokarmach. Po czwarte: napisałem, że to już może być trochę za dużo, gdyż średnia koncentracja miedzi w zbiornikach przewyższa stężenie w naturalnej wodzie morskiej. Po piąte: Fakt, że używamy soli (bo bez niej nie będzie słonej wody), mikroelementów i że karmimy nasze stwory (bo nie przeżyją) nie znaczy, że specjalnie dozujemy miedź. Po prostu nie mamy wyjścia.

A więc nie rozumiem Twojej wypowiedzi.

Krzysztof

Trochę długo pisałem i wcześniej pojawiły się odpowiedzi Foxa i Roberta. Żeby nie było dwuznaczności, odpowiadałem nanorafie.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takich odpowiedzi mi brakuje.

Ale Paweł ty masz super kolory czy czegoś ci brakuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robert2678 - byłem u Krzyśka i widziałęm na żywo - jest "WOW", którego nigdzie indziej w akwarium gdzie są ryby itp nie widziałem. Swój kolejny zbiornik robię trochę inaczej niż pierwszy - jestem bogatszy o prawie 3 lata doświadczeń i jakieś tam swoje przemyślenia mam - ale za autorem tego wątku stoją dekady doświadczenia i spekatakularne - a co ważniejsze długotrwałe efekty - tak więc uważam że warto o ile jest taka możliwość czerpać z nich ile się da :)

pozdrawiam i przepraszam że tak zaśmiecam Ci Krzysiu wątek.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FOX ja nie byłem ale się wybieram wiem że będę szczękę zbierał z podłogi.

I dla tego napisałem że właśnie takich odpowiedzi mi brakuje macie doświadczenie to piszcie twój ,Krzyśka i Roberta K już znam i na nich się wzoruję .

Pozdrawaim Robert

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanorafa :

"Miedź znajduje się w pokarmach, soli, w mikroelementach i to wystarczy, a może nawet za dużo." - toć przecież Krzysiek napisał..

Krzysiu - a ja mam pytanie natury filozoficznej :)

Niby wszyscy wiemy jak teoretycznie powinno wyglądać akwarium SPS'owe - dobre światło, cyrkulacja, stabilne i odpowiednie parametry wody, wydajny system filtracji, kamienie, ewentualna suplementacja itp itd - a jednak jak by nie patrzeć wyłączając Ciebie większość z nas osiąga efekty nazwijmy to "poprawne" - ale do efektu WOW jakoś brak.

Gdybyś miał zgadywać - jakie wg Ciebie błędy są najczęściej popełniane, które uniemożliwiają osiągnięcie super efektu - mam na myśli takie rzeczy jak np

-nieodpowiednia cyrkulacja,

-przekarmianie /zbyt duża obsada

-brak stabilności parametrów mierzalnych testami akwarystycznymi

-przeładowanie organiką (tą raczej niemierzalną bo takich co mają niskie poziomy wg testów No3 i Po4 nie brakuje)

- nieodpowiednia (w tym za duża lub za mała) suplementacja mikro itp

- brak cierpliwości i wyczucia oraz konsekwencji

-brak farta

.. lub oczywiście inne jakie przychodzą Ci do głowy - ja rzucałem tylko hasłami.

Innymi słowy jaki błąd najczęściej obserwujesz?

pozdrawiam

Paweł

To jest trudne pytanie, gdyż przyczyn, jak wiesz, może być wiele. Pozwól, że się porządnie nad tym zastanowię i dam odpowiedź później.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bedzie chyba najciekawszy post na forum...

ja stawiam na wiedze i doswiadczenie... to ona pozwala reagowac w odpowiednim momencie na zachodzace zmiany w zbiorniku tego zaden schemat nie zastapi, zaden suplement zadna sol. Reagowanie na zmiany i procesy w zbiornimu pozwala unikac potkniec ktore blokuja droge do WOW;-) majac to widzisz rzeczy ktorych wielu nie widzi.

Ale ciekawy jestem odpowiedzi autora...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i przypomina mi się pierwsze spotkanie z Krzysztofem, też chciałem się dowiedzieć

co zrobić aby mieć piękne korale ?

Odpowiedź była prosta -odpowiedni sprzęt systematyczność i metoda prowadzenia zbiornika,

żadnych cudów i tajemnic. Zanim jednak mój zbiornik zaczął mi się podobać i nie być problemem

tylko przyjemnością było mnóstwo telefonów i pytań na które z chęcią zawsze dostawałem odpowiedź.

Więc zamiast atakować poproście o poradę bo ten człowiek wie co robi.

Pozdrawiam, a dla rozładowania atmosfery proszę wkleić jakąś ładną fotkę zbiornika.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto Krzyśka atakuje!!!


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof,

czy dalej świecisz rurami PS? jak się sprawują, niedługo będę zmieniał u siebie i szukam jakiejś alternatywy dla ATI...


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przepraszam, że wrócę do tej miedzi, nie po to aby jątrzyć tylko zwyczajnie zrozumieć. Skoro miedź jest nie do uniknięcia w tak wielu preparatach i w związku z tym kumuluje się w akwarium, to po jakiego grzyba :), sypią ją specjalnie - co sugeruje oficjalny skład - do tego preparatu fauna marin (chyba że są po prostu szczerzy i mówią wprost: uwaga miedź)

Ps. No i nie rozumiem czemu te jaja wybuchły mi prosto w twarz :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze nie sypia tylko nie sa w stanie wyeliminowac dlatego informuja.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fauna co prawda podaje skład ale nie podaje stężeń więc w sumie tej miedzi to mogą tam być śladowe ilości. Według mnie należy jednak rozróżnić świadome dodawanie miedzi (np z solą , mikro itp) - zło niejako konieczne od celowego dodawania bardziej skoncentrowanych dawek w celu redukcji zooxanteli (czytaj: podtruwania korala).

Odnośnie bycia szczerym - tutaj akurat trzeba pochwalić FM za przejrzystą politykę informacyjną - dla przykładu porównując produkty :

FM : sól ma podany skład, mikro ma podany skład, potas ma podane stężenie itp itd

KZ - sól - cisza, potas, cisza, taki Xtra - nawet nie wiadomo co to jest - mikro, pokarm, amiokwasy czy jeszcze coś innego - masz ufać że "poprawia kolory, zwiększa witalność itp"

Tak więc podsumowując z mojego punktu widzenia - tak , większość z nas w jakiś sposób dodaje niejako przy okazji związki miedzi - ale niektórzy robią to celowo np poprzez Spur2 - a tego akurat Krzysiek nie robi, i nigdy nie robił.

Krzysiek - jasne - zastanów się dokładnie :) - oczywiście nie mam na myśli przepisu na prowadzenie akwarium tylko jakąś taką Twoją obserwację/refleksję na przestrzeni lat w którym miejscu najczęściej wg Ciebie ludzie coś robią nie tak - ot taki plebiscyt p.t. najczęściej popełniany błąd.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za off ale tak mi się jakoś kawały o Chucku Norrisie przypomniały.

Pan Krzysztof jest jak Chuck Norris - On nie hoduje korali, to one Hodują się dla Niego. :)

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnimi czasy odczuwam wewnetrzne rozterki. Zastanawiam sie tez skad u wielu osob da sie wyczuc rozczarowanie lub jakis tam stopien zawiedzenia wlasnym ziornikiem.

Juz kiedys kiedy zaczynalem mialem przeczucia ze te wszytskie ociekajace kolorami zdejcia w internecie czy czasopismach w rzeczywistosci wygladaja "troche inaczej" . Ze czegos im brakuje. Wiem po sobie jak ciezko zrobic apartem zdjecie ktore odwierciedli naprawde caly zbiornik realnie.

Mozna ustawic lampe, wylaczyc poszczegolne swietlowki. Sa ustawienia trybu w aparacie. Mozna to zrobic pod jednego korala w danym miejscu. Jest tez mozliwosc podbijania kolorow w programach do obrobki zdjec. Na youtube jest opcja uwydatniania kolorow.

NIe podoba mi sie to. Tzn Zdjecia tak, ale widze w nich zagrozenie. Otoz osoba mniej doswidczona probuje czesto za wszelka cene osiagnac taki sam efekt jak na zdjeciach. A niestety jest to nie mozliwe. Wyrazamy swoje ochy i achy a nstepnie w wielu przypadkach zaczynamy drenaz kieszeni. Czesto padaja slowa magia, potem nazywy produktow a na koncu nie lubimy patrzec na nasze wlasne zbiorniki.

Na FB co dzien widzi sie jaks piekna fotke czy to z RC, Reef2reef i innch portali.

W moim odczuciu moge powiedziec ze akwarystyce na zdjeciach brakuje "naturalnego realizmu". NIe oddaja wrazne jakie ma sie patrzac na zbiornik na zywo i calosciowo. Jedyna konfiguracja w jakich pokrywa rzeczywistosc ze zdejciami to LPS czy ZOA przy ledach, lub patrzac na akwarium z gory.

Dlaczego akwarystyka co raz czesciej opiera sie na sie na zdjeciach?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.