Skocz do zawartości
natalia83

pogrom korali po zastosowaniu EXODINu

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałam przestrzec przed bezkrytycznym stosowaniem środka leczniczego na chorobę welwetową bądź oodinozę. Ogólnie od kilku miesięcy mój baniak przechodzi katastrofę za katastrofą. Cały czas walczę z glonami, na które już nie mam pomysłu także proszę pozostawić bez komentarza wygląd glonów i akwarium :/

Jakiś czas temu wzięłam pod opiekę rybcię acanturus nigricantus, który niestety złapał u mnie ospę, zaraził całą obsadę ryb. Obecnie pływa już na wiecznej rafie a ja czekam na dalsze skutki i słabo to widzę. Także następna gleba!

Przy ospie jeszcze przyplątała się oodinoza, która zaatakowała kilka ryb. W związku z tym, że czosnek, uv i herbtana nie dały żadnych efektów, preparat RxP niestety jest nie dostępny w większości sklepów, zastosowałam jeszcze Exodin, który użyczył mi znajomy. Preparat zastosowałam wg. instrukcji czyli 10ml na 100l czyli adekwatnie u mnie 55ml. w 1,3,5 i 7 dzień kuracji. Dzisiaj mija 6 dzień, ostatniej dawki nie będzie. Od przedwczoraj widziałam że wszystkie seriatopory, stylopory, porties, policcopory mają maksymalnie wciągnięte polipy aż mają dziurki. Nie przejęłam się zbytnio, bo wydawało mi się, że jakiś wpływ musi mieć na akwarium, w końcu to chemia. W nocy miałam głupi sen, że wszystkie ryby zrobiły się jakieś małe sczerniałe i w ogóle akwarium wybuchło. Rano się okazało, że nie ryby a prawie wszystkie korale straciły tkankę, normalnie odpada jak falujące płachty, od dołu w górę, w niektórych miejscach plackami, większość akropor obumarło w ciągu kilku godzin. Tak by tradycji stało się zadość podam też parametry z dzisiaj, co dziwne od wielu tygodni stałe i niezmienne, myślałam, że przy takiej masakrze coś wskażą, niestety. Czy to jakaś toksyna się uwolniła? Co jest przyczyną takiej nagłej śmierci tylu korali?

Zasolenie 1025

Ph 8

Kh 10

Ca 420

Mg 1290

NO3 0,5

PO4 niewykrywalne

w sumpie moczy się rowa, świeży węgiel, podmiana 90l solanki, co jeszcze mogę zrobić by im pomóc. Czy te które lecą od dołu mogę oderwać o przykleić ponownie w miejscu gdzie tkanka jest jeszcze żywa?

Płakać mi się chce jak patrzę jak wszystko powoli umiera tylko glony mają się świetnie :cursin: :cursin: :cursin: :cursin: :cursin:

post-13817-0-64243500-1382036095_thumb.jpg

post-13817-0-82160700-1382036109_thumb.jpg

post-13817-0-45486500-1382036134_thumb.jpg

post-13817-0-98269500-1382036152_thumb.jpg

post-13817-0-76330600-1382036184_thumb.jpg

post-13817-0-51910500-1382036201_thumb.jpg


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może gdyby zrobić szybko jakąś podmianę wody, coś by uratowało się.

Ale faktycznie wygląda jak by woda się zagotowała.

A co to za glony?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem kto to doradził ,ale nie ma skutecznego środka na ospę który nie zaszkodzi koralom .Jedyne co możesz teraz zrobić to podmiany duże wody ,ale tym koralom już raczej nie pomożesz

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem z ospą preparatem Prodibio Spots & Velvets i podobnie jak Ty straciłem część korali Sps. Również glony nitkowate zarosły skałę. Najgorsze jest to, że ryb z ospy nie wyleczyłem i z całej obsady pozostała mi jedynie babka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błagam nie załamujcie mnie, ucierpiały największe korale. Zrobiłam 90l, jutro podmienię tyle samo. Mam 15l wiaderko więc zanim sól się rozpuści to trochę to trwa, więc jutrzejszy dzień będzie również poświęcony podmianom.

@Maciek pytasz co to za glony? Najzwyklejsze włosowate, zielone jak odrastają świeże po wyrywaniu są gęste i krótkie jak mech, potem się robią takie długie. nieby takie jak przy dojrzewaniu, ale to chyba jednak nie te, bo te siedzą u mnie już 9 miesięcy :)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że Twój lek zawiera związki miedzi a to jest automatyczne zabójstwo dla akwarium rafowego. Jeżeli już go używasz to tylko w osobnym akwarium. Tera to tlko podmiany i jak najwięcej węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

współczuję bo wiem jak to boli na własnej skórze

a raczej zbiorniku doświadczyłem zgonu prawie wszystkich

ryb.Przy ich leczeniu nie stosowałem żadnej chemii dlatego

pewnie padły a korale żyją. Takie same glony mam przy dojrzewaniu.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba te same gony co i u mnie były, (są) Dolabella lubi je pałaszować, -tyle mogę.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usun szybko wszystkie fragmenty ktore traca tkanke.

Wywalaj do kosza i nie czekaj, nawet jak wywalisz troche zdrowego.

Mialem podobna akcje w wakacje - i nic nie wlewalem - nastapila tylko utrata tkanki.

Czekalem kombinowalem ... bez sensu , dopiero wywalenie wiekszosci korali tracacych tkanke i 4-5 podmian co 2 dni pomoglo

Urywalem tylko szczepki korali aby zostaly w akwa

Im szybciej to zrobisz tym wiecej uratujesz.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Prodibio Spots & Velvets również nie dało żadnych rezultatów. Straciłem całą obsadę rybną. Poza rybami nic nie ucierpiało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/...c/14988-exodin/

wygląda że więcej szkody, niż pożytku z tego środka!!

Edytowane przez Diabeł prawdziwy (wyświetl historię edycji)

Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jest już prawdziwa masakra, nie poodlamywalam tych martwic, myślałam że po podmianie sie zatrzyma, ale zbielały praktycznie całkowicie. Zaraz jadę po klej i łamię wszystko Ca ma jeszcze tkankę.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Horror kurcze wyrazy kondolencji


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fatalnie to wygląda... utrata tkanki jest znaczna. Póki co ze zdrowych kawałków spróbowałbym zrobić małe szczepki i oddać komuś na przechowanie, trupy niestety powyrzucał. W zależności od Twojego nastawienia wyciągaj powoli baniak bez życia lub zdecyduj się na klasyczny restart systemu z szorowaniem skały z glonisk itp.

Po restarcie będziesz miała część korali z powrotem w akwarium.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili węgiel i po tygodniu bym zmienił , nie wiadomo ile tej chemii zaserwowałaś, bo jeśli jedną chemię po drugiej stosowałaś , a węgiel nie zdążył wyciągnąć syfu , to jedno z drugim się żre.,

Ta podmiana wystarczy po tygodniu następna i wymieniłbym węgiel.

czekać i z chemią sobie już w tej chwili daj spokój....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj była następna duża podmiana. Niestety większość korali już padła. Jedyny koral po którym nie widać szkód to clavularia, padają też miękkie, czyli discosomy, rodactisy, trzy rico, wszystkie zoa. Jeszcze jako tako trzymają się czerwone monti. Jutro wrzucę zdjęcia z dnia przed katastrofą i dzisiaj.

@Bibik nie wiem czy jest na bazie miedzi, wszędzie piszą, że jest nieszkodliwy dla bezkręgowców i glonów. Jednak to chyba nie do końca prawda.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natalia, a nie możesz komuś podrzucić do przechowania zwierzaków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

herpmark user_offline.gif

Clownfish

2.gif

Join Date: Jan 2007

Posts: 336

I used Exodin some years ago and lost a lot of stock; clams, soft corals, money cowries etc etc and it didn't cure the problem (which if I recall was whitespot - maybe wrong). Changed to a fish-only set-up, didn't hold the same fascination for me and eventually gave up.

I would strongly advise against using it.

Mark

PS: starting up again after about five years (ish) without a tank this time round I have begun by establishing some quarantine tanks first (4 months old now) and everything will go through them. . . . .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znalazłam nic bardzo złego na temat exodinu, ktoś tam pisał że jemu nie pomogło, ale strat w koralach nie było i tyle, gdybym trafiła na ten post pewnie bym się zastanowiła, albo baczniej przyglądała koralom, bo one na pewno od pierwszej dawki wołały o pomoc. Tylko nic nie zauważyłam. Dałam już prośbę o pomoc w przechowaniu, choć wydaje mi się, że można jeszcze ratować tylko te które nie mają objawów. To chyba takie coś, że jak już się zatruły to nie ma dla nich ratunku, bo nawet te które poobłamywałam i zostawiłam tylko zdrowe tkanki, umierają dalej. A prawie połowa wody wymieniona, dzisiaj już nie podmieniam


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli moge pomoc zastosuj jak najszybciej, jesli jest dostepny ( sprawdzony przeze mnie i przez wielu - reef central srodek seachem ) w Polsce - Seachem Cuprisorb. Nie musisz robic restartu baniaka ani wymieniac skaly. Piasek bedziesz musiala odessac, bo jesli nawet przywrocisz rownowage bilogiczna to wszystko co zylo w nim umarlo i prawdopodobnie bedziesz miala bardzo duzy wzrost NO3 ...

Jesli EXODIN zawiera miedz a najskuteczniejsze na ospe sa preparaty zawierajace miedz to samymi podmianami wody jej nie usuniesz z systemu.

post-12464-0-34110700-1382206859_thumb.jpg

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko w Polsce na razie, nie do kupienia.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze można wysłać koleżance...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.