Skocz do zawartości
Polok

Skuteczny sposób na cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

Od około 2 tygodni mam problem glonami cyjano na początku były tylko na piasku ale od kilku dni zaatakowały skałę.Akwarium w miarę młode bo około 5 miesięcy,Czy jest jakiś skuteczny sposób aby się ich pozbyć?

Pozdrawiam i oczekuję na wasze rady.


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od około 2 tygodni mam problem glonami cyjano na początku były tylko na piasku ale od kilku dni zaatakowały skałę.Akwarium w miarę młode bo około 5 miesięcy,Czy jest jakiś skuteczny sposób aby się ich pozbyć?

Pozdrawiam i oczekuję na wasze rady.

Polepszyć jakość wody, czyli TDS=0, sprawdzić czy karmienie w akwarium nie za obfite, ograniczyć jeśli można. U mnie również pomogło poprawienie cyrkulacji.

W ostateczności Chemiclean.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najszybciej i najskuteczniej to chemiclan na cyjano bakterię


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernika TDS nie ma ale wkłady w osmozie są prawie nowe więc wątpię żeby to było winą,karmie jedną kostkę mrożonki co drugi dzień a cyrkulacja jest dosyć spora.


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a żywice w osmozie masz ?


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz po prostu poczekać i nie robić podmian ani nie dodawać niczego do wody...ja kiedyś tak walczyłem, po miesiącu nierobienia podmian i niedozowaniu niczego samo znikło w ciągu 2 dni...


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@to1mas chemiclan nie zawsze pomaga wiem to z własnego doświadczenia i nie jest lekarstwem,jeśli nie zadba się o parametry o których pisał Gotti to szkoda kasy na chemiclan,było wiele tematów na temat cyjano

pozdrawiam


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie okłamujmy się, większość z nas jak startowała miała cyjano.

Jeżeli wodę i cyrkulacje masz OK, to po prostu odsysaj i już - samo zniknie.

Możesz też zaciemnić akfa na 48h.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja walczyłem z tym cholerstwem dobre 2 miesiące. Zwiększyłem cyrkulacje nie pomogło, zaprzestałem podmian wody nie pomogło, zmieniłem RODI też nie pomogło kupiłem chemiclean też nie pomogło ( zabiło mi krewetkę), kupiłem Antired AM też nie pomogło. W końcu zaciemniłem na 2 doby akwarium i jak na razie ani śladu więc z własnego doświadczenia to na to paskudztwo nic nie działa samo przyszło samo pójdzie


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze do zrobię tak brak podmian i zaciemnienie na 48h, a co potem jak zaciemnię za te 2 dni a później będę świecił to glony nie wrócą?


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Tobie że mi po pierwszym podejściu z zaciemnieniem powróciły, ale po drugim już nie . Oby się Tobie udało za pierwszym razem bo wiem do jakiej frustracji to doprowadza


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to od wieczora zaciemniam akwa.Dzięki wszystkim za odzew dam znać na 2 dni czy coś się zmieniło


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najbardziej sklaniam sie do sposobu Enigmy. Ograniczylem karmienie do minimum, zaprzestalem podmianek i jak samo przyszlo tak samo poszlo. Zbirnik zaciemnialem, ale nic to nie dwalo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy to pójdzie samo czy dalej bedzie sie pleniło zależy też od tego w jakim stopniu sie to rozprzestrzeniło bo jeżeli jest tego mało to nie ma problemu ale jak nie widać skały i odchodzi platami to raczej zaciemnienie nie pomoże i bakteria powróci. Chemiclan zastosowany zgodnie z instrukcją i po 48 godzinach ponowić dawke jeszcze raz i cyjano na pewno zejdzie


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tego dużo


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, nic nie dawało zaciemnienie bo po prostu Ty miałeś cyjano. A zaciemnienie na cyjano nie działa. Całkowite zaciemnienie działa z dobrym skutkiem ale na dino. I poproszę osoby które miały na 100% cyjano i nie zadziałał u nich chemiclean o głos. Bo jak ktoś pisze że nie zadziałał a zadziałało zaciemnienie to proponuje nauczyć się rozróżniać dino od cyjano.

Pisałem już o tym kilkakrotnie. Na cyjano działa:

1. brak podmian wody i odsysanie

2. zwiększenie podmian wody i odsysanie

Zakładamy oczywiście że nie przekarmiamy, mamy niewypalone światło, wodę z RO 0,00 i mamy poprawną cyrkulację.

Tylko jakoś tak dziwnym trafem pkt 1 mówi coś odwrotnego niz drugi. Wybór metody należy do was. A chemiclen owszem usunie na pewno skutek i jakoś nie martwi mnie to że tylko skutek gdyż koralowce nie wykazuja żadnej negatywnej reakcji, a przez to kupujemy sobie czas na powolną systematyczną poprawę parametrów wody - jeśli wogóle coś jest nie tak. Bo jak ktoś pisze w pierwszym zdaniu że trzeba poprawić parametry wody to samo zejdzie a w drugim zdaniu żeby nie podmieniać wody przez miesiąc lub dwa to ręce opadają. Jakieś rozdwojenie jaźni czy co?

PS. Po raz wtóry zaznaczam: jak widzę 2 czy trzy plamki cyjano to jest to moment w którym zaczynamy walkę mechaniczną i szukamy przyczyn. Jak jest zawalone dno i pół skały po czym bakterie wchodzą na koralowce to radzę olać całą teorię i ratować zwierzęta chemicleanem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taki niedoświadczony morszczk może zabierać zdanie ale opiszę co mnie spotkało.

Na początek pojawiło się trochę na piasku i odrobina na skale. Posłuchałem pewnej rady i zmieniłem cyrkulację starając się maksymalnie wykorzystać obieg wody z pompy obiegowej.

I stało się. W zbiorniku (w sumie bardzo ładny)wszech obecny bordowy kolor.

Porażka. Odsysałem, ograniczyłem podmiany, i :mooning .Troszkę czytając i słuchając innego doradcę zacząłem walczyć z cyrkulacją. i chyba to była właściwa droga bo tak na dobrą sprawę mam jeszcze dwa miejsca gdzie ciano się pokazuje , ale pracuję nad tym.

Mój wniosek to ciano rozwija się tam gdzie zostają śmieci. Ale pewno się mylę.

To tylko opis mojego baniaka.

Życzę sukcesu w walce z tym świństwem.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to cyjano (czerwone i glutowate,nie dino brązowe z bąbelkami) to Antired AM na pewno stosowany zgodnie z instrukcją pomaga i po trzech-czterech dniach zniknie .

Cyjano pojawia się i w zbiornikach z ,,książkowymi parametrami'' i w tych gdzie są kiepskie parametry ,więc albo będziesz czekał i kombinował ,albo coś zdziałaj .

Na cyjano jest tyle sposobów ile solniczek nie słyszałem żeby kilka osób zwalczyło to w identyczny sposób,poszukaj na forach i wybierz metodę dla ciebie najodpowiedniejszą .

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Temat stary jak świat. Był i będzie poruszany jeszcze wiele razy bo brak jednej metody zwalczania tego ...... !

Kto nie miał cyjano to będzie miał. Kto miał i nie ma. to niestety powróci.

Na pojawianie się cyjano ma wpływ wiele czynników i splot różnych kombinacji.

Leczenie skutków to musztarda po obiedzie.

Wiemy na pewno że:

-Pojawia się na pożywkach ( jak poprzednik zauważył tam gdzie są śmieci).

-Lubi silną cyrkulację bo nadmuchuje mu nowe pożywki w miejsce rozwoju.

-Pojawia się gdy podmieniamy wodę – po prostu dostarczamy mu nowe papu.

-Lubi światło – ale tylko lubi – od tego nie powstaje ale dostaje dodatkowego kopa do szybszego rozwoju.

A może nie przeszkadzać mu, tylko jeszcze pomóc. Jak w judo pomóc mu z tym ciosem niech straci równowagę i przepadnie.

Mój sposób na cyjano:

-Dałem mu dobre warunki w moim filtrze glonowym i go tam po prostu hoduję .

Ma tam lepsze warunki jak w akwarium i woli tam siedzieć i ani myśli włazić do akwarium.

Jak jest go dużo w filtrze to częściej wymieniam wkłady filtracji mechanicznej. Jak mało częściej karmię i przestaję płukać mrożonki.

Jak zanika całkowicie to pojawiają się glony zielone . Znaczy to że podnosi się NO3 i PO4.

Ważne czy w korytku najpierw w kolejności usadowią się glony czy cyjano. Obserwować , obserwować, obserwować i wyciągać wnioski. A one (te zarazy same wskażą czym je ukatrupić).

Tylko metody naturalne. Wszystko co żyje ma swojego wroga. Żadnej chemii bo to ma dwa końce.

I to by było tyle na dzisiaj.

Pozdrawiam.

P.S - ostatnie posty dość trafne.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bede niepopularny i Wam powiem ze nie bardzo wierze ze zly filtr RO jest powodem wystepowania cyjano. Wynik TDS rzedu 2-5 to caly czas na tyle czysta woda, ze malo co moze w niej przetrwac wiec uwazam ze to kolejny mit. Glownym powodem pojawiania sie cyjano jest jakosc wody w akwarium - to prawda. Chodzi jednak o to co jest juz w akwa a nie to co leci z kranu. Jak wiadomo sinice, pod wzgledem zywieniowym sa autotrofami czyli zachowuja sie jak glony. Potrzebuja wiec do zycia trzy elementy: CO2, swiatlo, rozpuszczone w wodzie sole mineralne. Wszystkie trzy rzeczy moga byc w akwarium pod dostatkiem, bez wzgledu na to czy lejemy kranowke czy RO.

U mnie cyjano zniknelo w tydzien po zmianie odpieniacza na silniejszy

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walaczyłem z cyjano metodami jak wyzej bez skutku. W akwarium miałemy tylko korale, praktycznie ich nie karmilem i trzymałem "o wodzie". Nic nie dawało, do czasu gdy za radą jednego z kolegów kupiłem Koral Fluid JBL i zacząłem karmić koralowce. Nie wiem dokładnie jaki był mechanizm (preparat zawiera sporo witamin i innych dobrodziejstw, może pobudziłem do działania jakąś konkurencje) ale glony zniknęły błyskawicznie. Stan ten trwa do dziś - dawkuje 50%zaleceń producenta na tydzień. Z metod innych wg mnie odsysanie przy podmianie jest najlepsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauwazylem odpowiedzi na zadane juz pytanie, czy za osmoza jest DI... :question:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jak napisałem wyżej pisze co się dzieje:Po 2 zaciemnieniach po 48h glony jak by trochę ustały ale już po kolejnych 3 dniach świecenia znowu zaczynają się rozrastać.

Ps.DI nie ma


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż dalej z tym robić,zaciemniać dalej czy czekać spokojnie?? :question:


108l z panelem+HQI 70w 13000k Aqua medic + Ati Actinic 20 000k 24w +9kg LR+LS Odpieniacz-DIY 1200l/h+jvp-101 3000l/h +obieg-600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.