Skocz do zawartości
MayFly

HQI a wybarwienie SPSów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam sie nad kupieniem lampy HQI do swojego akwarium ale nie wiem jak będzie z wybarwieniem korali w porównaniu do t5?

Miało by być 1 150 hqi i 2 24 t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze na Twoj litraz bedzie super. Kwestia dobrania zarnika i T5, dasz rade :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia lampa GIESEMANN INFINITI 1x 150 W + 2x 24 W T5

do tego żarnik Giesemann Megachrome Crystal

t5 ATI Coral Plus i ATI Blue Plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej lampie tylko blue żarnik jeśli jest od giesemanna chyba że zmienisz statecznik.

Każdy inny zaświeci cieplej niż świetlówki 15000k white.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MayFly - z mojego doswiadczenia HQI to najgorsze swiatlo pod wzgledem wyciagania kolorow SPSow. Problemem, ktory wedlug mnie jest w tym wypadku najgorszy jest brak powtarzalnosci kolorow tych samych zarnikow w roznych lampach. Ten sam zarnik widziany u kogos moze dac inne swiatlo u Ciebie. Przy czym najwieksze roznice sa pomiedzy driverami magnetycznymi i elektornicznymi, jednak dwa rozne draivery magnetyczne tez moga znaczaco wplywac na roznicw barwie swiatla. Moze i da sie dopasowac zarniki do balastow, ale przy ich cenach to takie kombinowanie dosc drogo wychodzi. W tej chwili swiece zarnikami Mac Acuatics 30K ktore swieca bardziej na bialo niz Nepturiony 16K. I to swiatlo jast satysfakcjonujace jesli chodzi o kolor "wody", ale i tak daleko mi do osiagniecia odpowiednich kolorow SPSow. Kolory zaczynaja sie dopiero jak zgasna zarniki i zostaja swietlowki. Niestety, mam tylko 320w .

Jednak niewatpliwa zaleta HQI jest to, ze daja chyba najzdrowsze swiatlo dla SPSow (choc T5 nie wiele im ustepuja)

W kazdym razie, ja odchodze od HQI i na podstawie swoich doswiadczen, odradzam to zrodlo swiatla jako latwe do osiagniecia satysfakcjonujacych kolorow SPSow.

PS

Z NP juz zrezygnowales?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie Ci bardzo trudno znaleźć dobry zarnik 150w. Kolorów jak pod t5 raczej nie uzyskasz. Ja do lampy 150w zdecydowaliśmy się na co najmniej 4 świetlówki t5, ale raczej w hqi bym się nie pchal.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam a ja proponuję kupić 1x150+4x24 to następny model i nie jest znacząco droższy. Plus jest taki że będzie na tyle możliwości ze świetlówkami, że na pewno będziesz zadowolony. A hqi będzie mogło się palić krócej przy czym i tak pomoże koralom we wzroscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam HQI i SPSy nie mają takich kolorów jakie chciałbym uzyskać. Dopiero gdy zmiejszyłem czas świecenia żarnika koralowce lepiej wyglądają ale to i tak nie jest to. Ja polecam T5'tki, nie wiem jak z ledami bo nie miałem, ale chciałbym spróbować w najbliższym czasie. Aaa... no i dodatkowa wada HQI-temperatura, zimą grzeje jak piekarnik a o lecie nie wspominam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod hqi 30kk i 20kk sps wolno rośnie . Pod 16kk - 14kk rośnie dużo szybciej ale koloru nie ma . Ja dolozylem trochę niebieskich LED ale i tak za mało żeby w dzień był kolor taki jak wychodzi gdy gaśnie hqi i zostaje royal blue. Ale mi to odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Arcadii na elektronicznym balascie chiński 15kk jest super biały a Arcadia 20kk byla ładnie niebieskia nawet bardziej niebieską niż iquatics 30kk. Za to na poprZedniej lampie z magnetycznym balastem 10 blv i 14k i quatics były złote.

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS

Z NP juz zrezygnowales?

Ta już dawno,z kuli powolnego zrostu korali ale wrócę.

To szkoda tego HQI czyli dalej świetlówki nie zastąpione :/ a myślałem że oszczędzę :p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam lubie HQI, U mnie zostaje. w dzień koralom dobrze, a wieczorem jak hqi przygasa to zapala sie kilka LED i w akwarium pojawia sie kolorowa bajka.

@Tester dlaczego gorzej, moim zdaniem to najoszczedniejsza opcja jakie przerabiałem.

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesli chodzi o oszczednosc HQI to jest chyba jeszcze gorzej...

żarnik raz na rok ok 300zł

2 t5 co 6 miesięcy 140zł

rocznie 680zł

a t5 750zł rocznie :/,do tego lampa nie wejdzie w koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesli chodzi o oszczednosc HQI to jest chyba jeszcze gorzej...

żarnik raz na rok ok 300zł

2 t5 co 6 miesięcy 140zł

rocznie 680zł

a t5 750zł rocznie :/,do tego lampa nie wejdzie w koronę.

Widzisz, wszystko zależy jaki żarnik.

Próbował ktoś chińskich żarników "marine color" od Pana xu zi wei z ebaya ? albo z fishstreet ?

Do mnie już jedzie jeden na próbę, wychodzi śmiesznie tanio za żarnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ją kupiłem ostatnio ten purpish blue 15kk. Kolorek nie jest tak fajny dla oka jak mojej poprzedniej Arcadia 20k ale moje korale lubią go bardziej.

Wszystko to kwestia gustu.

post-12073-1382793247,71_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.