Skocz do zawartości
robi

Reaktor, czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o pełnego ballinga, to moim zdaniem tylko Fauna Marine.

Chyba jedyną osobą która go stosuje to Kuba, zobacz tu:

http://nano-reef.pl/topic/30905-1248l-projekt-wielki-blekit/page__hl__kubaas

Ważne aby przed podłączeniem reaktora mieć "ustawione" paramerty wody, ponieważ tego nie zrobisz już przy pomocy reaktora.

On ma tylko zapewnić stały ich poziom.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, czyli albo zaczynamy z reaktorem, i uzupełniamy wahania prochami z ballinga, albo zaczynamy z ballingiem, i jak sie konsumpcja ustabilizuje przechodzimy an reaktor. . . - ale czy nie ma z tym problemów- jak ostatnio Inmar miał :) ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pełnego ballinga, to moim zdaniem tylko Fauna Marine.

Chyba jedyną osobą która go stosuje to Kuba, zobacz tu:

http://nano-reef.pl/...age__hl__kubaas

Ważne aby przed podłączeniem reaktora mieć "ustawione" paramerty wody, ponieważ tego nie zrobisz już przy pomocy reaktora.

On ma tylko zapewnić stały ich poziom.

Aquaforest 1+ 2+ 3+ - pełny Balling - ja stosuję (chociaż śni mi się DaStaCo) ;-)


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz napiszę,że jestem bardzo zadowolony z reaktora,naprawdę super sprawa,ale ważne by wszystkie elementy sprzętu były w porządku.Na AR jest opisany mój problem z reaktorem (dla nie wtajemniczonych napiszę,że inmar ma zawsze pod górkę) gdzie gaz Co2 był wadliwy i miałem problem z reaktorem.Po wymianie butli na razie wszystko jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-czy mając reaktor zastępuje PEŁNEGO balinga (Ca,Kh,Mg,Sól bez soli) czy tylko ballinga light (Ca,kh,mg)?

Uogólniając TAK, ale to chyba balling został wynaleziony jako zastępstwo do reaktorów , które w tamtych czasach delikatnie mówiąc nie były jeszcze tak dopracowane.

-rozumiem że ustawiam reaktor, i nie mam problemów z wachaniami Ca/Kh/Mg ? - co w sytuacji gdy parametry nie równo lecą, co często sie zdarza, sam dopiero od tygodnia leje równego ballinga, a mimo to ostatnio zauwazyłemw ieksza konsumpcje magnezu, cow takich sytuacjach z reaktorem ? jak uzupełnić braki ? prochami z ballinga ?

Możesz sobie porównać reaktor do ballinga, tylko wyobraź sobie ze zamiast podawać 400ml KH podzielone na 12 dawek tj. 33ml co godzinę to podajesz je w dawkach 0,27 ml na min. Wahania są mniejsze prawda? Ale reaktor do dość prymitywne urządzenie i zasyp się rozpuszcza, jest go coraz mniej co powoduje że w połączeniu z coraz większym zapotrzebowaniem, masz powolny spadek Kh i CA. Reaktor podbija KH/CA Ew. MG i inne pierwiastki w wodzie którą dostaje z sumpa. Np. na wlocie reaktora masz KH 7 a po przejściu przez reaktor na odcieku masz KH=50.

Reaktora nie da się ustawić tak by działał cały czas bez regulacji, średnio co 2-4 tygodnie zmieniamy delikatnie przepływ, korygujemy PH lub jeśli potrzeba uzupełniamy/ wymieniamy zasyp.

Jak się pojawia rozjazd KH do CA to najprościej delikatnie skorygować ballingiem. Przy czym polecam ustawiać reaktor do jednego parametru (KH lub CA), ustawiamy wydajność reaktora do tego parametru który jest górnych wartościach.

Korekty to np:

KH=8, CA <400 - delikatnie podbijamy CA np. balligiem. (Tak miewają wkłady typu grotech, AM )

CA=430, KH<7 – delikatnie podbijamy KH przez co spada nam CA i podkręcamy reaktor, może świadczyć o zbyt niskim PH w reaktorze.

KH<6, CA<400 – podkręcamy reaktor, warto sprawdzić czy nie kończy się wkład lub czy butla z CO2 nie jest pusta :)

KH>8, CA<400, skręcamy reaktor aż spadnie KH (spada najszybciej) i ponownie do podkręcamy do np. KH=8 i Ew. korygujemy CA ballingiem.

Należy pamiętać że jak rozkręcimy reaktor by podbić parametry to w pewnym momencie należy go skorygować by nie dojść np. K=14 i CA=600. Rekordziści miewali KH ponad 20 i Ca powyżej 700 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr nie ma sie z tym problemow, chyba ze jak Inmar uzywasz starej butli :-)

Zaczynamy z reaktorem i bedzie OK, jak sie bedzie rozjezdzac to tylko kH i Ca - mozna delikatnie korygowac.

Ja mam zasyp Knoopa ktory nie zawiera Mg wiec w reaktorze lezy worek z Grotech Mg ( wkladem Mg do reaktorow )

Ustalilem % zasypu ktory wsadzilem do kolumny aby miec Mg na 1340 i juz.

kH i Ca zawsze bedzie w dobrej proporcji bo oba sa pobierane w odpowiedniej proporcji w procesie kalcyfikacji - przynajmniej u mnie :-)

Przy Ballingu tez nie mialem rowno Ca i kH. Odpalilem reaktor i jest ok - 7,3 i 410-420

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH i Ca za wsze bedzie w dobrej proporcji bo oba sa pobierane w odpowiednie proporcji w procesie kalcyfikacji.

Niestety praktyka pokazuje co innego :) ale za rok zmienisz zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To narazie mam farta :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojego reaktora są dopiero początki,coś teorii liznąłem,wiem o co chodzi ale przyszłościowe problemy dopiero mnie czekają i wtedy będę pisał,pytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To narazie mam farta :-)

Nie, po prostu masz nowy wkład :)

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam po prostu najlepszy wklad :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce zrozumieć to polecam:

http://www.reefkeeping.com/issues/2002-05/sh/feature/


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z ARM-em ?

Nie jestem pewien, bo jak na razie od listopada rozpuscilem tylko jedno opakowanie.

Pod koniec musialem juz podbijac kh, chyba jest podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na temat bezpieczenstwa reaktora. Znaczy bezpieczenstwa dla akwarium.

Jakie jest potencjalne ryzyko, jakie sa slabe punkty reaktora i powiedzmy, jak szybko od wystapienia awarii moze wystapic reakcja akwarium?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu (w pracy reaktora) nie rozumiem ! Regulacji wydajności reaktora dokonujemy tylko szybkością przepływu wody przez reaktor ??? jeśli tak to so z Co2 ? zmniejszymy przepływ wody a Ph spadnie do np.5 bo co2 cały czs podaje i mamy mleko w reaktorze! czy nie tak???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi i tu jest clue tych raktorów :-)

Ktoś mądry wreszcie zauważył że w słonej wodzie CO2 będzie się rozpuszczało TYLKO do 6,1pH :-)

Jak woda w reaktorze osiągnie 6,1 to co2 sie nie rozpuszcza, wiec nie bedzie jego ubywalo z komory mieszajacej, wiec plywak nie podejdzie do gory, wiec zawor sie nie bedzie otwieral :-)

Jednak caly czas podajac wode z akwa podbijasz pH w gore co powoduje ze znow sie rozpuszcza CO2 i co za tym idzie zawor dozuje co2 z butli.

Mam nadzieje ze jasno to opisalem :-)

Tester w tym reaktorze masz chyba tylko 2 typy awarii.

1. pada ci pompa podajaca - wiec spadaja ci w akwa parametry

2. Zawiesza sie plywak i nie dozuje CO2 - j.w.

3. Zawiesza sie plywak i dozyje stale CO2 , w efekcie j.w. ( rurka wylotu z reaktora jest nad woda wiec co2 bedzie uwalniac sie w powietrze nie w wode )

4. pada pompa cyrkulacyjna - j.w.

5. pompa dozujaca dozuje stale - wzrost parametrow ( o ile to zalezy od odcieku ) - akurat to latwo kontrolowac np. profiluxem :-)

6. Brak gazu - ALARM - wiec wiesz

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne ,czyli pływak reguluje podawanie co2 bez jakieljkolwiek naszej ingeręcji a my dostosowujemy tylko szybkość przepływu wody np. pompą z perystaltyczną pracującą non-stop z regujacją przepływu .Dobrze "kumam"? Coś tam mi świta że raz na dzień trzeba wstrzymać podawanie wody na ok 1-2 min. w celu odpowietrzenia układu to prawda ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar , masz pompe IKS vario II ? i chodzi non-stop ?(z przerwą 5 min/dobe oczywiście) regulujesz tylko przepływ na pompie ? "sorki" że pytam ale chce kupić tą pompe i nie wiem czy warto ? a jak z jej głośniścią?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie tą pompę,można ją w RS kupić.Nie chodzi ona ciągle tylko załącza się co kilka sekund.Jeśli chodzi o głośność to tylko ją w nocy słychać więc zrobiłem sobie wygłuszoną skrzyneczkę i jest w tej chwili niesłyszalna.Regulacja tylko na pompce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm , załącza się so kilka sekund , piszesz.A co nią steruje,tym on-of ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie wszystkim za oświecenie mnie ciemnego ,reaktor zamówiony,pompa podająca też,teraz czekam...aaa w międzyczasie elektrozawór dokupie ,butle i reduktor mam.Jeszcze raz wielkie dzięki !!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.