Skocz do zawartości
robi

Reaktor, czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy pompy dozujące z profiluxa dadzą sobie radę czy jestem skazany na zakup innej??

Pozdro


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradza sobie ale nie wiadomo jak dlugo.

U mnie zalacza sie co parenascie sekund.

Uwazam ze pompa powinna byc na wezyki 6-8mm a nie na te cienkie

Na ebay mozna kupic gotowe i sporo tansze od IKS rozwiazania

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowe pompki dozujące do ballinga nie dadzą rady niestety, Nie są one przeznaczone do pracy 24h/doba.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik-wawa, czy możesz coś więcej powiedzieć - "Na ebay mozna kupic gotowe i sporo tansze od IKS rozwiazania" ?

IKS ma sterowanie którym ustawiasz dawkę przepływu wody... a to tańsze rozwiąnie czy również posiada "sterowanie" ?

Z góry dzięki za pomoc ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na ebay mozna kupic gotowe i sporo tansze od IKS rozwiazania" - czy aby napewno ???

http://www.ebay.pl/sch/i.html?_nkw=pompa+perystaltyczna&_sacat=0&_odkw=pompa+dozuj%C4%85ca&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Na ebay mozna kupic gotowe i sporo tansze od IKS rozwiazania" - czy aby napewno ???

http://www.ebay.pl/s...6.c0.m270.l1313

litości, wpisz "peristaltic pump" , to znajdziesz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

litości, wpisz "peristaltic pump" , to znajdziesz

Litości, nie zrozumiałeś mnie ,ebey Polska więc pisze po polsku,a to co wyszukuje w "angielszczyżnie" to o kant d..y pobić !

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi - uzywasz innego jezyka niz polski?? :-)

te co sa na ebay to sa np. dozowniki ( czesci zamienne ) plynow do zmywarek przemyslowych ktorych bez awaryjna praca i trudne warunki sa o wiele drastyczniejsze niz akwarium morskie.

Masz np. dokladne pompy do Elektrolux'a, Adler itp...

Co więcej - jako ze lubie DIY znalazłem producenta pomp w dozownikach IKS. IKS tego nie produkuje, bierze wlasnie wyzej opisane pompy dozujace OEM do zmywarek od jednego Włoskiego producenta i pakuje w swoje opakowanie. Ba, nawet regulacja obrotow to opcja producenta pomp OEM :-) IKS sklada to tylko w swoje pudelko i dodaje marże - to tak w ramach rozjasnienia sytuacji :-)

Jak ktos nie wierzy to proponuje wpisac w google symbol ktory jest na naklejce znamionowej pompy IKS'a :-) ( w srodku )

Z drugiej strony taka moja uwaga,

nastawiamy sie na regulacje obrotow pompy aby zmieniac dawke.

Placimy za to sporo a potem.... i tak chodzi rozkrecona na max i zalaczana cyklicznie.

Dodatkowo w instrukcji Dastaco jest napisane w skórcie:

"Ustaw wydajnosc pompy dozujacej na max, nastepnie potencjometrem sterownika Dastaco II reguluj czestotliwosc zalaczania sie pompy"

Z tego wynika ze nie potrzebna jest zadna pompa o regulowanym przeplywie bo ustawiamy ja na maks.

Potrzebny jest tylko uklad cyklicznego zalaczania sie pompy z regulowanym czasem przerwy miedzy zalaczeniami.

To powoduje ze sama pompa podajaca jest tansza i uklad prostszy.

To tak w skrocie - I aby nie bylo ze teoretyzuje - u mnie tak wlasnie pracuje.

Stala pompa perystaltyczna zalaczana cyklicznie. Potencjometr pozwala mi regulowac dozowanie praktycznie od 10ml do 4l /h poprzez zmianę częstotliwości cykli a nie regulację wydajności samej pompy.

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ sledzik-wawa - wielkie dzięki,jak zawsze jesteś pomocny.Rozwązałem (chyba) problem bo zamówiłem IKS wario blue II a ta właśnie ma regulowaną wydajność przez zmiane długości czasu pracy ,czyli takie on-of. Czyli z taką pompą nie trzeba (chyba) wyłączać całego systemu w celu odpowietrzenia ,jak to zaleca producent dastaco-raz na 24 godz wyłączyć na 1 min.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi niestety bez względu na użytą pompę musisz odpowietrzać reaktor. Dobrze zrobiłeś, że wybrałes IKS-a, pierwsze konstrukcje tego reaktora pracują od grudnia zeszłego roku, właśnie na takich pompach. Sam jaj używam i na chwilę obecną nie mam zadnych uwag.

Co do odpowietrzania, to musisz to robić, ponieważ w procesie rozpuszczania się wkładu reaktora powstaje tlen O2. Tę informacje również możesz zobaczyć w orginalnej instrukcji dastaco.

Pompy IKS-a są montowane w orginałach jak i równiez w konstrukcjach DIY kolegów z zeovit.com.

Tak wiec niestety musisz go odpowietrzać, bez względu jaka pompę użyjesz.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie na temat bezpieczenstwa reaktora. Znaczy bezpieczenstwa dla akwarium.

Jakie jest potencjalne ryzyko, jakie sa slabe punkty reaktora i powiedzmy, jak szybko od wystapienia awarii moze wystapic reakcja akwarium?

Też sobie zadaję taki pytanie.

Niestety brak odpowiedzi od reaktorwców.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem młody w tym temacie, ponieważ kopia dastaco pracuje u mnie dopiero 6 miesięcy.

Jako, że sprzet ten nie posiada ph komputera oraz sondy, to można wylkuczyć choroby związane z ustawianiem ph i kalibrację.

Co do mozliwych awarii, to oczywiście możemy mieć :

- awarię pompki cyrkulacyjnej, skutkuje to powolnym spadkiem parametrów odcieku, ale to chyba nie jest groźne. Tą awarię łatwo

zauważyć.

- awaria pompki perylstatycznej ( np. IKS-a), to tak samo jak przy pompach do ballinga, obserwujemy powolny spadek parametrów

- awaria elektrozaworu, jeśli się nie otwiera, to powolny spadek parametrów jak wyżej, natomiast jesli sie nie zamknie to spowoduje to

szybkie opróżnienie butli CO2, ale to równiez łatwo zauważyć

- na koniec pusta butla CO2, ale to już wcześniej opisałem- powolny spadek parametrów.

Warto miec drugą mniejszą na zapas w razie W.

Osobiście nie widze większego problemu w użytkowaniu reaktora, wcześniej borykałem sie również czasem z pompą dozyjącą ballinga. Były przypadki zapychania i spadania wężyków i rozjazdu parametrów itd.

Oczywiście wyraziłem tu swoją opinię, i każdy ma prawo miec inne zdanie w tym temacie.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam nie używane takie dwie pompy http://www.aspenpumps.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=48&Itemid=146

I jedną z nich będę dozował wodę do reaktora .Pompę będzie załączał przekaźnik np.taki http://allegro.pl/pr...3298250039.html , ale nie koniecznie.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu przykład kolejnej pompki, którą przygotowałem dla jednego z kolegów. Taka alternatywa dla IKS'a ( cenowa bo funkcjonalnośc ta sama ) :-) Kluczem jest silnik napędzający aby mógł pracować w trybie ciągłym ( nie wszystkie silniki to mogą !!! )

post-13397-0-57033900-1370787164_thumb.jpg


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi niestety bez względu na użytą pompę musisz odpowietrzać reaktor. Dobrze zrobiłeś, że wybrałes IKS-a, pierwsze konstrukcje tego reaktora pracują od grudnia zeszłego roku, właśnie na takich pompach. Sam jaj używam i na chwilę obecną nie mam zadnych uwag.

Co do odpowietrzania, to musisz to robić, ponieważ w procesie rozpuszczania się wkładu reaktora powstaje tlen O2. Tę informacje również możesz zobaczyć w orginalnej instrukcji dastaco.

Pompy IKS-a są montowane w orginałach jak i równiez w konstrukcjach DIY kolegów z zeovit.com.

Tak wiec niestety musisz go odpowietrzać, bez względu jaka pompę użyjesz.

No dobra,co do otpowietrzania to czy będzie konieczne jeśli pompa nie podaje ciągle ? ile to odpowietrzanie ma trwać ? 5 czy 10 minut ???


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nawet minuta,po wyłączeniu pompki i gazu wszystko co jest w kolumnie mieszającej ucieka do kolumny reaktora z zasypem i załatwione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, po 24h w kolumnie mieszania zostaje samo O2, ktore juz sie nie rozpuszcza ale blokuje miejsce pod wtryskiwanie CO2. Dlatego wlasnie trzeba raz na 24h zatrzymac cyrkulacje wody w reaktorze aby cały gaz z komory mieszania uciekl przez pompe do glownej komory i zwolnil miejsce pod swieze CO2.

Pompa dozujaca nie musi byc wtedy zatrzymywana.

Przy takiej konstrukcji reaktora to bardzo wazne aby uwolnic ten gaz bo tutaj nie ma jak w tradycyjnym reaktorze uciecki gazu do komory glownej w trakcie jego pracy.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając informacje zawarte w tym wątku dochodzę do (może nie słusznego) wniosku że reaktor wymaga więcej uwagi i obsługi niż podawanie Ballinga pompkami.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając informacje zawarte w tym wątku dochodzę do (może nie słusznego) wniosku że reaktor wymaga więcej uwagi i obsługi niż podawanie Ballinga pompkami.

To samo odniosłem wrażenie sporo tego grzebania i ciągła obserwacja sprzętu,ale nie powiem ciekawa alternatywa dla osób mających sporo wolnego czasu.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobry reaktor raz ustawiony chodzi bezbłędnie. Warunek jest jeden raz w tygodniu robimy test KH i na podstawie niego robimy ewentualne korekty. Dla akwarium nie jest tak groźny niski poziom CA jak skoki KH. Ja mam reaktor Skiby i powiem szczerze jest naprawdę świetną konstrukcją , chodzi u mnie przez 4 lata i ani razu mnie nie zawiódł , raz miałem wpadkę ale to tylko z mojej winy.

Prostota ponad wszystko , o kosztach użytkowania nie wspomnę.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja odniosłem zupełnie inne wrażenie. To bailing właśnie wymaga sporo roboty. Przygotowywanie, ważenie, mieszanie, kontrolowanie parametrów, koszty prochów i soli, ilość miejsca zajmowanego przez zbiorniki z płynami.

W tym reaktorze jest jeden potencjometr , którym regulujesz KH w zbiorniku i to wszystko, niczym się nie martwisz. Raz 1/2 roku uzupełnisz zasyp i tyle roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś była dyskusja na temat reaktor vs balling.

Wydaje mi sie , że nie ma co dyskutować na temat wyższości jednej metody nad drugą.

Każdy musi się sam przekonac i wybrać własną drogę.

Ja powiem tylko od siebie, że już nie wrócę do ballinga, ponieważ jestem zbyt leniwy.

Teraz moge tylko podziękować Robertowi K. za pomoc w podjęciu decyzji, jak równiez Jarkowi J.,

za długie godziny spędzone nad dyskusją nt. działania reaktora dactaco oraz pomoc przy budowie pierwszego egzemplarza.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - ale wiekszej uwagi z czym? Chyba nie zrozumiales zasady.

Wszystkie rzeczy robia sie automatycznie - my opisalismy zasade dzialania tego rozwiazania.

Ty jako uzytkownik robisz jedynie test kH raz w tygodniu i korygujesz ewentualnie odciek - I tyle.

Raz na pol roku sprawdzasz ilosc zasypu, reszte kontroluje ci sterownik i jak cos jest nie tak dostajesz alarm wyjacy :-)

...a w ballingu:

1. 3 testy co tydzien

2. Sprawdzasz plyny czy sie nie skonczyly, ZAWSZE koncza sie jak akuratn nie ma cie w domu lub jestes na urlopie :-)

3. Wazenie proszkow co max 3-4 tyg

- mieszanie

- podmiana baniek

4. Korygujesz dawki 3 plynow osobno

5. okresowo sprawdzasz czy ci sie rurki nie przytkaly ( mniejsza srednica wezyka - czesto zarasta od kH )

Nie wiem co wymaga wiekszej uwagi :-)

Ja tez bylem starym ballingowcem i tez jak Noa nie wroce do ballinga - tylko reaktor.

Nie mam czasu na rozrabianie plynow i zabawe, czesto wracam pozno bo mam inne zajawki, czesto wyjezdzam plywac i nie ma mnie 1-4 tygodnie.

Przy reaktorze kontroluje tylko alarm, jak sie pojawi to reaguje :-)

No i o kosztach nie mowie ( proszki vs wklad do reaktora )... :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU - Sledzik ma racje. U mnie tradycyjny reaktor chodzi 3 tygodnie i juz widze zalety o ktorych napisal Marcin


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.