Skocz do zawartości
robi

Reaktor, czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie czy woda nasycona CO2 tylko zaburza odczyt czy faktycznie zawiera wiecej fosforanow?

Fal jak u Ciebie z PO4 po Knopie?

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co więcej - jako ze lubie DIY znalazłem producenta pomp w dozownikach IKS. IKS tego nie produkuje, bierze wlasnie wyzej opisane pompy dozujace OEM do zmywarek od jednego Włoskiego producenta i pakuje w swoje opakowanie. Ba, nawet regulacja obrotow to opcja producenta pomp OEM :-) IKS sklada to tylko w swoje pudelko i dodaje marże - to tak w ramach rozjasnienia sytuacji :-)

Jak ktos nie wierzy to proponuje wpisac w google symbol ktory jest na naklejce znamionowej pompy IKS'a :-) ( w srodku )

Jestem właśnie na etapie poszukiwania pompki.

Mógłbyś powiedzieć jakiej produkcji pompa użyta jest w IKS?

Nie mam takiej pompki żeby wpisać w google symbol który jest na naklejce znamionowej pompy IKS'a :-)

Ja znalazłem np. takie coś http://www.pompydozujace.com/006-pompa-dozujaca-230v-ac-32-mlmin-p-251.html

tylko nie wiem jak z wydajnością? Ile tak u was średnio na godzinę podaje pompa z reaktora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba zaraz stanę przed problemem ... jak zmniejszyć wydajność IKSa' ??? chodzi teraz na min. czyli

0,4l/godz a Kh rośnie (powoli). A gdyby tak dać programator on-of co 15 minut? tak by wydajność zmniejszyła by się o połowę.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy woda nasycona CO2 tylko zaburza odczyt czy faktycznie zawiera wiecej fosforanow?

Fal jak u Ciebie z PO4 po Knopie?

Różnica między PO4 w zbiorniku a wyjściu na reaktorze 0,04 sprawdzone przed chwilą , zastanawia mnie jednak ten CO2 czy on faktycznie może miec jakiś wpływ na poprawność pomiaru.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja chyba zaraz stanę przed problemem ... jak zmniejszyć wydajność IKSa' ??? chodzi teraz na min. czyli

0,4l/godz a Kh rośnie (powoli). A gdyby tak dać programator on-of co 15 minut? tak by wydajność zmniejszyła by się o połowę.

Możesz wyłączać na przykład w nocy na jakiś czas. Jeśli to bedzie mało to zrób jak mówisz.

Ja jak odpalałem reaktor to właśnie używałem timera mechanicznego, ale to było na początku jak jeszcze testowałem reaktor.

Możesz również odsypać wkład z pierwszej kolumny, tak aby zmniejszyć "gestość" odcieku.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyłączać na przykład w nocy na jakiś czas. Jeśli to bedzie mało to zrób jak mówisz.

Ja jak odpalałem reaktor to właśnie używałem timera mechanicznego, ale to było na początku jak jeszcze testowałem reaktor.

Możesz również odsypać wkład z pierwszej kolumny, tak aby zmniejszyć "gestość" odcieku.

W kładu w pierwszej kolumnie mam 1/3 a w drugiej 1/2, chyba w drugiej zmniejszę do 1/4 zobaczymy co będzie. Jak nie pomoże to dam "zegar" dla IKSa'.

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zmniejszysz ilość wkładu ,to mniej będzie podawał wapna a kh może jeszcze wzrosnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, druga kolumna moim zdaniem zawsze powinna być pełna. Wyłapuje ona CO2 oraz lekko podnosi ph.

Oczywiście poziom zasypu ubywa z niej również, ale baardzo powoli w stosunku do pierwszej.

Ja widzę takie rozwiązania:

- zmniejszyć ilośc zasypu w pierwszej komorze. Zrób sobie poziomą krechę na reaktorze abyś miał punkt odniesienia.

- załącz timer. Noc z powodu niskiego ph w baniaku jest dobrym czasem aby wyłączyć chwilowo IKS-a

- dowal korali, tak aby zwiększyć konsumpcję (to chyba najlepsza metoda ;) )


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mniej zasypu w I kolumnie wpływa na częstsze dosypywanie, a nie parametry odcieku? Przecież obieg wody w kolumnie jest kilkakrotnie większy od odcieku.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie mam dużego doświadczenia w temacie reaktorów, ale jak wiesz w miarę ubytku zasypu w reaktorze musimy zwiękaszać odciek aby wyrównac parametry. W konstrukcjach "standardowych" radzimy sobie równiez tak, że obnizamy ph, aby wiecej i szybciej rozpuszczał sie zasyp. Stąd moje wnioski, jeśli mamy mniej zasypu, to przy stałym ph (konstrukcja dastaco) uwolni on mniej pierwiastków.

To tak samo, jak mamy za mały reaktor na potrzeby zbiornika. Sypiemy zasypu ile wejdzie, a nastąpnie zwiększamy ilość odcieku ile tylko możemy. Obniżamy ph oczywiście jeśli mamy taka mozliwość oraz aby utrzymać stałe parametry dosypujemy ubywający zasyp bardzo często.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, dałem dzisiaj timer na noc 15 min. of , 15 min. on zobaczymy co to da .Od 22 do 7 rano z przerwami , na logikę 4.5 godz na dobę będzie of. czyli odciek wody zmniejszy +- o 1/5 tylko czy nie wzrośnie gęstość odcieku i nie wyjdzie na to samo ??? Zauważyłem że Co2 jest podawane mimo wstrzymania IKS'a ,czyli wcześniej odciek nie miał pełnego nasycenia Co2 ? na to wygląda,choć Iks chodził na min.

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert, druga kolumna moim zdaniem zawsze powinna być pełna. Wyłapuje ona CO2 oraz lekko podnosi ph.

Oczywiście poziom zasypu ubywa z niej również, ale baardzo powoli w stosunku do pierwszej.

(...)

A co druga kolumna robi z tym CO2 magicznego, ze go włapuje. Na poczatku zanim sie nie nasyci to tak dziala, ale po iluś dniach-tygodniach nie ma prawa obniżać bo musiał by go jako przerabiac na cos innego.

Gdyby ta druga komora byla otwarta i z kostką napowietrzajacą zasilaną pompką powietrza to miało by sens, a tak tylko koszty sobie robicie i utrudniacie zycie zajmujac sie tą drugą kolumną.

U siebie mam zmniejszone dozowanie odcieku nocą kiedy dodawanie CO2 do zbiornika za bardzo nie ma sensu, za to kiedy lampy jadą na maksa ta odrobina CO2 staje sie nawozem dla fotosyntetzujacych zooksanteli i źródłem tlenu dla systemu.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie " czy warto..." kolejny przykład z zagranicy. Ciekawe są spostrzeżenia pana na temat reaktora.

http://www.ultimatereef.net/TOTM/2013_august/


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o jakie spostrzeżenia chodzi bo jakoś nie kumam.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam delikatny problem,niskie Ca-400 i Mg-1200,ale Kh-7,3.By zwiększyc Ca i Mg zwiększę też Kh i tu się zastanawiam do jakiego poziomu je ustawić.Odciek mam tak 0,45L/h.Podbijałem ostatnio osobno mocno Mg bo mi zeszło do 1100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku,

Ca około 400 to nie jest specjalnie nisko - pamiętam gdy mierzyliśmy parametry wody na farmach w morzu(salifert/hanki) to nigdy nie było więcej niż 400...

jednak jeśli chcesz mieć wyższe poziomy wapnia - kH możesz spokojnie nawet podbić do około 8-9dKh ..

Taki poziom trzymam u siebie(przy Ca ok 410-420) - wszystko wygląda lepiej i mam zauważalnie szybszy wzrost koralowców..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze zasolenie za niskie ?

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też może być..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam Marku z parametrami ? no i co nowego tak w ogóle ! z reaktorem oczywiście bo dla mnie to jest cudo techniki typu zasyp , włącz i zapomnij (no prawie zapomnij tylko wyregulować trzeba) .Amen.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Musiałem się zastanowić o co pytasz,bo też zapomniałem,że mam reaktor.Odpowiedź chyba oczywista.

:thumbup:

Fosforany opanowane? Adsorbent jeszcze w uzyciu ?

wyslane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adsorber Rowa dalej w akwarium,wychodzi mi dużo bo 500ml na 3-4 tygodnie a i tak PO4 mam 0,09 z tym,że teraz na odcieku mam niewielką ilość fosforanów więc to nie wina reaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam od prawie trzech miesięcy i faktycznie gdyby nie rzężąca od czasu do czasu pompa dozująca to można o nim zapomnieć. Na początku trzeba trochę pokombinować aby dawkę dobrać ale później to istny spokój. Przy Kh 8 mam Ca-ok400 i Mg 1280 więc nie jest źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.