Skocz do zawartości
felek

Bryopsis vs H2O2 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Niestety , z nowymi koralami do akwarium przyszło na nich (i jak na razie tylko na nich ) bryopsis . Wyczytałem na jakimś zagranicznym forum o metodzie usuwania tego dziadostwa( w tym przypadku z zoa ) za pomocą kąpieli w roztworze wody z akwarium z wodą utlenioną (w stosunku 1:1 ) . Czy ktoś może spotkał się z czymś takim ?

Jak pokazuje filmik poniżej glon umiejscowił się w takim miejscu że nie mam możliwości usunąć go mechanicznie (próbowałem ale nic nie dało ) . Rośnie pod seriatoporą w miejscu, w którym rósł jakiś inny koral ( kilka gałązek seriatopory było obumarłych ) . Dziś zauważyłem też nową kępkę na Pocilloporze :wallbash: Dziadostwo rośnie przerażająco szybko i chciałbym to zdusić w zarodku . Rozważam pocięcie korala na części puki bryopsis nie rozlazło się po całej podstawce ? Oglądajcie w HD - lepiej widać .

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem ciekaw. Walczę z tym już kilka miesięcy - bez rezultatu.

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się żeby taka kąpiel coś pomogła, szybciej uśmiercisz korala w ten sposób niż to zielsko :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie można by po prostu odłamać korala od skałki? Korala byś przykleił a skalę wywalił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety. Sam próbowałem z Caulastreą, bo oblazł ją jakiś glon. Efekt? Caulastrea trup, glon ma się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja stosowalem wodę utleniona ale w stosunku 1:5, woda utelniona do wody z akwarium ale to stosowalem na zoa.

A co do twardych to miałem to samo z seriatopora różową. I u mnie pomogły parametry. Tak jak ostatnio chyba Tester pisał, że trzeba ustabilizować baniak i wtedy samo schodzi i tak jest właśnie u mnie.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem :smiling: Skoro tak mówicie to nie będę próbował .

Przed chwilą odłamałem kawałek Pocillopory (martwej-białej) pokrytej bryopsis.. Podobnie zrobię z seriatoporą tylko tu będzie dużo więcej roboty... Będę musiał załatwić jakieś obcęgi może sekator.

A nie można by po prostu odłamać korala od skałki? Korala byś przykleił a skalę wywalił.

Niestety ale pod koralem nie ma skały, są zwapniałe stare gałązki korala , gdyby był jakiś kamień to na pewno bym tak zrobił a tak będę musiał odciąć żywą część od martwej porośniętej bryopsis .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o borsuku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o borsuku?

Nie wiem jak to z nimi jest ale czy każdy egzemplarz wcina ten typ alg ?

ps. Już doczytałem że to loteria ...

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to z nimi jest ale czy każdy egzemplarz wcina ten typ alg ?

ps. Już doczytałem że to loteria ...

Cała akwarystyka to loteria ;) nie każdy brzydal chelmon czy auriga wcinają aiptazie nie każda krewetka polubi się z babką i nie każdy samiec akceptuje samicę i wzajemnie - takie życie

Ale lepszy naturalny wróg niż nasza ingerencja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała akwarystyka to loteria ;) nie każdy brzydal chelmon czy auriga wcinają aiptazie nie każda krewetka polubi się z babką i nie każdy samiec akceptuje samicę i wzajemnie - takie życie

Ale lepszy naturalny wróg niż nasza ingerencja.

Walker zgadzam się z Tobą w 100 % ale nie planowałem borsuka w swojej obsadzie do której ma dołączyć jeszcze tylko xanthurum.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker zgadzam się z Tobą w 100 % ale nie planowałem borsuka w swojej obsadzie do której ma dołączyć jeszcze tylko xanthurum.

Ale możesz go wsiąść "na konkretną robotę" a potem przekazać komuś kto ma podobny problem :)

To tylko propozycja oczywiście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to też opcja ale przy ilości mojej skały nie będzie go łatwo potem złapać .


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co go łapać. Będzie kontrolować bryopsis . Tego glona nie da się eksterminować w 100% i na zawsze.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U znajomego pomogło podnesienie Mg do 2000 prepatem Kent tech M. Bryopis-u miał od groma i nic nie pomagało, nie jednokrotnie wyciągaliśmy skałe, szorowali, wyrywali a dziadostwo i tak wracało. Teraz u niego czysciutko i po glonie nie ma śladu. Trzeba jednak pamiętać żeby podnosić Mg powoli, a i powrót do porządanej wartości też trochę potrwa, niemniej jednak uważam że warto było, bo jak pisałem było tego naprwadę dużo, częsc korali padło i znajomek był już bliski likwidacji akwa....

Pozdr

Edytowane przez Lamek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie rozważałem podnoszenia magnezu a to ze względu na koszt tego specyfiku , którego przy moich około 550l wody musiałbym użyć całkiem spoooooro :wallbash:

Już w piątek pociąłem korala. Zostało to :

44ix.jpg

rkeq.jpg

Wykroiłem dość spory kawałek korala z naddatkiem żeby mieć pewność że bryopsis nie odrośnie . Teraz już wszystko jest poklejone - porobiło się kilka sporych szczepek :whistle:


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym cię martwić ale wydaje mi się że tym sposobem nie usuniesz bryopsisa, sam przerabiałem ten temat zaczęło rosnąć jak szalone ale szybko poleciałem do sklepu bo borsuka mówię co będzie to będzie. Wciął bryopsis aż miło ale wydaje mi się że maleństwa sobie zostawił aby mu nie brakło. I tak pewnie będzie w przypadku wyrwania że zawsze jakieś zarodniki czy kawałki gdzieś się rozniosły i będą rosnąć tym bardziej jak pokazałeś przeszło to już na inne skałki.


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem zobaczymy . Nie ma co gdybać jak na razie . Jak coś wyjdzie to się zacznę martwić , wiem jedno że metoda z magnezem odpad . To co wyrosło pod drugim koralem to wydaje mi się że musiało tam być od początku kiedy trafiło do mojego akwarium . Nie ciąłem tego w akwarium więc zarodniki się jakoś specjalnie nie uwolniły - oby...


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wycinanie korali ma zlikwidowac Bryopsis czy jak ?

Bez ruszenia parametrow mozna zapomniec o zwalczaniu tego glona.

"Nie ciąłem tego w akwarium więc zarodniki się jakoś specjalnie nie uwolniły - oby... " - to jakis zart ?

Moze warto zmienic akwarium na mniejsze, zeby prowadzilo sie taniej, to cos z kasy zostanie na testy i rowniez na podniesienie Mg.

Chyba majac blisko Seba, masz super wygodnie jesli chodzi o prochy.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlorek magnezu z dobrej firmy stosowany w metodzie ballinga kosztuje za kg około 43 pln nie są to jakieś straszne pieniądze a tą ilością spokojnie podniesiesz ,należy pamiętać tylko o powolnym podnoszeniu i testowaniu tego parametru ,gotowe płyny są nie opłacalne.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slynna metoda walki z Bryopsis z podniesieniem magnezu, dzialala tylko z Magnesium Tech M firmy Kent. I to tylko w starej formule, gdzie oprocz samego magnezu bylo jeszcze ze trzydziesci innych mikroelementow (byly wyszczegolnione na etykiecie). Pare lat temu firma Kent zostala sprzedana, niestety bez formuly na Tech M. Od tamtej pory Magnez Tech M ma inny sklad i zawiera tylko siarczan i chlorek magnezu. Do walki z Bryopsis sie nie nadaje.

Na roznych forach metoda H2O2 stala sie ostatnio popularna i pojawia sie coraz wiecej sygnalow o jej skutecznosci. O ile jednak metoda z magnezem byla calkowicie bezpieczna o tyle metoda z woda utleniona niesie spore ryzyko dla zycia w akwarium. O ile pamietam to najlepsze rezultaty odnosilu ci, ktorzy wstrzykiwali 0,1-0,2 ml 35 H2O2 w "gaszcz" Bryopsis przy wylaczonej cyrkulacji.

Wada tej metody jest glownie to ze nie mozna na raz leczyc calego zbiornika, bo bardzo latwo przedawkowac H2O2.

Po drugie, woda utleniona jest czesto stabilizowana kwasem ortofosforowym wiec zwroccie uwage na sklad zawartosci :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sprawdziło się podniesienie kH do 10, i zadbanie o PO4 i NO3. Odpieniacz na mokro, dobre bakterie, VSV i czekanie, Padający bryopsis wpływa na poziom NO3 i PO4, Tego glona spokojnie można zagłodzić. U mnie plaga osiągneła rozmiar katastrofy i co mniej wytrwalsi już dawno zrobili by restart. Ja czekam, glon zbielał i się rozpuszcza. Korale a zwłaszcza SPS'y spokojnie dają radę przy kH 10. Borsuk się nie sprawdził, mitraxy jakoś też nie, pokolce omijają to szerokim łukiem.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowalem Mg od Kenta. Po podniesieniu Mh, kH i Ca Bryopsis nie mial zamiaru rosnac i juz sie nigdy nie pojawil.

To jakis mit, ze z innymi prochami niz Kenta nie ma co zaczynac, na cale szczescie :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.