Skocz do zawartości
AMP

Podmiany, a skok parametrów...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych ode mnie o metodę robienia podmianek. Ja robię to w ten sposób, że zatrzymuję obiegówkę, jak woda z komina spłynie do sumpa, to część tej wody odpompowuję, następnie wpompowuje świeżą solankę. Pompa start, burza i... skok praktycznie wszystkich możliwych parametrów? Od jakichś małych różnic w zasoleniu, przez Ca itd...podobno robię to dobrze? To jak to się ma w kontekście spsów, które lubią stałe parametry, nawet gorsze, ale stałe? Rozumiem, że w następnym etapie, jak dozuje się mikroelementy, to utrzymuje się poziomy zgodne z tymi w świeżej solance?, biorąc pod uwagę sól której używamy i wierząc w to, co podaje ulotka? Bez dozowania jak zwierzaki zużyją Ca np., to po podmianie chyba dosyć znacznie skacze jego stężenie? Nie wiem, czy dobrze myślę, ale przyszło mi coś takiego do głowy i chciałbym zapytać, bo kto pyta podobno nie błądzi ;).

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że to mody zbiornik, jakie masz te stałe parametry przed podmianą?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze robisz. Ideałem jest gdy solanka ma takie same parametry jak woda w akwarium ale tak łatwo ni ma...;-)

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że to mody zbiornik, jakie masz te stałe parametry przed podmianą?

Hihi, no ni mam:) i średnio potrzebuję jak na ten moment, ale tak ogólnie pytam...

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomierz sobie pH, Kh, Ca. Zobaczysz jaka jest różnica!


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadales bardzo madre pytanie.

Podmiana wody to bardzo dobry nawyk ale zmiany parametrow ich wyniku to czynnik ktory nie raz popycha do ich zaniechania.

Fundamentalne pytanie to jakie parametry powinny byc pod dany typ zbiornika, potem dobrze wybrac sol ktora jest najblizsza naszym oczekiwaniom i zgrac to ze sposobem sublemntacji (baling lub rektor).

Mozna to to opanowac prawie perfekcji .


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. tylko on ma skok a nie spadek, a coś tam dodatkowo dozuje.

wynika że coś wodę wyjaławia.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz sprawdziłem w akwarium mam Kh-8 a solanka ma Kh-13,5.Trzeba by jeszcze sprawdzić po podmianie czy wystąpi jakaś znacząca różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy te 10%czy tam ile kto podmienia, po zmieszanie robi aż taką różnicę w ogólnych parametrach wody?


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy te 10%czy tam ile kto podmienia, po zmieszanie robi aż taką różnicę w ogólnych parametrach wody?

Robi o to duzo.

Stad wlasnie wzialo sie tzw lanie Ballnga na krzywo czy two part Balling co nie ma prawa sie tak nazywac.

Czlowiek dba o parametry od niedzieli do piatku a sobotnia podmiana wysztko rozwala.

Inmar co masz za sol ze ma KH 13,5

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to zastanawia i o to pytałem całkiem niedawno.

Dzisiaj robiłem większą niż zazwyczaj podmianę (15%). Mierzyłem kh solanki 12,3. W akwarium 8,2. Po podmianie 8,6. Jestem zadowolony, aczkolwiek już jedzie do mnie sól z niższym kh i będą większe podmiany :), za duże się korale porobiły, cyrkulacja nie wyrabia i trzeba się wspomagać dużymi podmianami.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea Coral Pro

I to mnie wlasnie rozbraja, jak pislaem ze ja robiac pomiar Reds Sea Coral pro i mialem 14 to sie ludzie smiali.

A RedSea jaja sobie z nas robi skandujac hasla "close to mama nature" czy w zgodzie z natura po naszemu

Marek zmierz jeszcze Ca i Mg przy zasoleniu 35 ppt. Porownaj z tym jak to sie ma do naturalne wody morskiej.

Mam nadziej ze nie braknie Ci plynu w strzykawce.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi o to duzo.

Stad wlasnie wzialo sie tzw lanie Ballnga na krzywo czy two part Balling co nie ma prawa sie tak nazywac.

Czlowiek dba o parametry od niedzieli do piatku a sobotnia podmiana wysztko rozwala.

I tu właśnie jest sedno sprawy, czy podmiana ciągła, tzn. odciąganie doserami i podawanie doserami świeżej solanki rozwiązuje temat???

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi o to duzo.

Stad wlasnie wzialo sie tzw lanie Ballnga na krzywo czy two part Balling co nie ma prawa sie tak nazywac.

Czlowiek dba o parametry od niedzieli do piatku a sobotnia podmiana wysztko rozwala.

Inmar co masz za sol ze ma KH 13,5

Dlatego ja robię 5-cio procentowe podmiany jakoś lepiej to mi wygląda....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz.k już rozpoczął podobny wątek, ale konkretnie odnośnie kH tutaj:

http://nano-reef.pl/topic/60772-sol-o-niskim-i-stabilnym-kh/

@k_bad, robi i możesz to policzyć odnośnie każdego parametru. Nie będę się wdawał w sposób obliczeń, ale w uproszczeniu to:

(Parametr w solance - Parametr w akwarium) x procent podmiany

@grzegorz.k, po obliczeniach w w/w sposób, prawie ok, może to kwestia dokładności testu, ale skok kH powinien być o ok. 0,6.

A tak naprawdę, to nie wiemy co dokładnie dzieje się w roztworze, bo strąceń w tych ilościach nie widać.

Mój wniosek ze słów @Grzegorza Dyzmy, po pierwsze - wybrać sól, która nam odpowiada, po drugie - doprowadzić parametry akwarium do parametrów soli, po trzecie - utrzymywać te parametry przez suplementację. Ma to sens.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale rozumiem gdyby podczas podmiany nastepowal skok NEGATYWNY parametrów. A jeśli następuje skok POZYTYWNY, to dlaczego to ma miec negatywne skutki ? Powinno być wręcz przeciwnie. Wydaje mi sie, ze organizmy nie odczuwaja skokowych zmian parametrow takich jak KH i CA (oczywiscie w granicach normy). Prędzej odczują nagły skok PO4 i innych brudów.

Kolejne pytanie, które nalezy sobie zadać to: Po co w ogóle robimy podmiany ? Skoro lejemy Ballinga lub mamy reaktor, to podmianami wlasciwie tylko obnizamy PO4 i dozujemy mikroelementy, których z jakichs przyczyn nie dostarczamy w inny sposob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się skupił raczej na mikroelementach, ewentualnie korekcji zasolenia. Co prawda "The solution to pollution is dilution", ale oblicz sobie jaki masz spadek NO3 i PO4 na 10% podmiance.

PO4 z 0,1 na 0,09

NO3 z 10 na 9.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wniosek ze słów @Grzegorza Dyzmy, po pierwsze - wybrać sól, która nam odpowiada, po drugie - doprowadzić parametry akwarium do parametrów soli, po trzecie - utrzymywać te parametry przez suplementację. Ma to sens.

Zdecydowanie ma to sens...

Kolejne pytanie, które nalezy sobie zadać to: Po co w ogóle robimy podmiany ? Skoro lejemy Ballinga lub mamy reaktor, to podmianami wlasciwie tylko obnizamy PO4 i dozujemy mikroelementy, których z jakichs przyczyn nie dostarczamy w inny sposob.

To też dobre pytanie...

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No dobrze, ale rozumiem gdyby podczas podmiany nastepowal skok NEGATYWNY parametrów. A jeśli następuje skok POZYTYWNY, to dlaczego to ma miec negatywne skutki ?

Ogolnie rzecz biorac, nie ma czegos takiego jak pozytywny skok parametrow. Samo slowo "skok" wyklucza sie ze slowem "pozytywny". No chyba ze mowimy o kapieli w jodzie czy w RO - ale to juz sa skrajne sytuacje.

Kazda zmiana parametrow, nawet w pozadanym kierunku powinna byc odpowiednio wydluzona w czasie

Najwieksza poprawe kondycji korali mialem kiedy ustabilizowalem KH przechodzac z "lania recznego" na Ballinga a potem na reaktor.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli np., gdyby podmieniac 1-3% wody dziennie na odpowiednio dobranej soli do naszego zbiornika w sposob dajmy na to dozujacy (cykl podmiany 24h bez przerw), to mogli bysmy uzyskac dostarczanie microelementow w sposob plynny, nie zmieniajacy parametrow naszej wody (czysto teoretyzuje).

Jak w prawdziwej wodzie- ciagle swieza, a zarazem ciagle taka sama. Trzeba by ogarnac caly system odprowadzania I dozowania, oraz kilka tygodni czestych testow, zeby dowiedziec sie czy sa jakies zmiany w parametrach. Byc moze okazalo by sie, ze mozna znacznie ograniczyc lanie poszczegolnych pierwiastkow.

Jak pisze glupoty, to wybaczcie, ale noc byla dluga I mocno % owa ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli np., gdyby podmieniac 1-3% wody dziennie na odpowiednio dobranej soli do naszego zbiornika w sposob dajmy na to dozujacy (cykl podmiany 24h bez przerw), to mogli bysmy uzyskac dostarczanie microelementow w sposob plynny, nie zmieniajacy parametrow naszej wody (czysto teoretyzuje).

Jak w prawdziwej wodzie- ciagle swieza, a zarazem ciagle taka sama. Trzeba by ogarnac caly system odprowadzania I dozowania, oraz kilka tygodni czestych testow, zeby dowiedziec sie czy sa jakies zmiany w parametrach. Byc moze okazalo by sie, ze mozna znacznie ograniczyc lanie poszczegolnych pierwiastkow.

Jak pisze glupoty, to wybaczcie, ale noc byla dluga I mocno % owa ;)

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka

A no właśnie, kilka postów wcześniej o to pytałem, czy ciągła podmiana jest jakimś rozwiązaniem?, czy jeszcze bardziej wszystko komplikuje?

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałbyś rację z tą podmiana płynna ,gdyby sól a dokładnie podmiany miały na celu dostarczenie mikroelementów do zbiornika .Jednak tak nie jest a w każdym razie nie powinno być . Sól powinna po rozpuszczeniu mieć takie parametry które są wymagane do hodowli np koralowców i nic więcej jeżeli sól ma za dużo mikroelementów to jest źle zbilansowana . Czyli solą nie powinno byc mozliwosci podbijania jakichkolwiek składników powyżej tego co jest wymagane w wodzie morskiej .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałbyś rację z tą podmiana płynna ,gdyby sól a dokładnie podmiany miały na celu dostarczenie mikroelementów do zbiornika .Jednak tak nie jest a w każdym razie nie powinno być . Sól powinna po rozpuszczeniu mieć takie parametry które są wymagane do hodowli np koralowców i nic więcej jeżeli sól ma za dużo mikroelementów to jest źle zbilansowana . Czyli solą nie powinno byc mozliwosci podbijania jakichkolwiek składników powyżej tego co jest wymagane w wodzie morskiej .

Ok, ale w takim razie ciśnie się kolejny raz pytanie po co te podmiany?, żeby mechanicznie usunąć NO3 i PO4? edit: też skokowo... Edytowane przez AMP (wyświetl historię edycji)

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.