Skocz do zawartości
88malolat

pomoc... korale traca tkanke

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dośc spory problem, od tygodnia może dwóch zaczeły mi lecieć korale. Na samym początku zauważyłem ze galaxea zaczeła traci mordke za mordka, nastepnie moją uwagę przykuła gonipora, najpierw sie pieknie pompowala a teraz traci tkanke od dołu, dzisia zobaczyłem ze caulistrea fluo tez zaczyna powli tracic tkanke od dołu,nie weim co jest tego przyczyna. Inne korale maja sie dobrze. ...

parametry na dzien dzisiajszy:

zasolenie 1,025

temp 25

no3 10

po4 niby 0

ph 7,7

mg 1410

ca 410

kh 7,7

Korale karmie 3 razy w tygodniu, co drugi dzien dozuje coral a i coral v aquaforesta po jednej kropli. Jedynie co ostanio zmieniłem to sól AF z IO.

prosze o pomoc bo sam juz nie wiem co mam robic....

Fotyki wstawie dopiero jutro bo nie mam aparatu. :/

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lpsy lecą tylko? Masz miekasy lub spsy? Brown Jely nie przywlokles? Fotka byłaby wskazana..

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę niskie te pH,tym bardziej jeśli za dnia mierzone.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że karmisz korale co drugi dzień. Czym?

Coral a i v to suplementy. (aminokwasy i witaminy) a nie pokarm.

Gdzie plankton czy coś w tym rodzaju?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie posiadam refraktometru, zasolenie mierze hydrometrem spławikowym..

problem jest tylko z lps i to nie wszystkimi, nawet inna caulistrea ma sie bardzo dobrze.... tego dzisdostwa raczej nie mam... co to fotek to jutro wstawie jak odbiore aparat...

karmie aquaforest coral food, palankton czerwoni, plankton zielony, ikra homara

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas slusznie zauwazyl ze to moze byc Brown Jelly. Obejrzyj dokladnie czy na koralach nie masz takej brazowej galaretki. Nie zawsze jest brazowa...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerkam, zerkam i nie widze.... jutro beda fotki, to moze Wy coś zobaczycie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy spławik wskazuje na RO 1,000

Ale parametry nie wskazują na przesolenie bądź nie dobór soli...

Dla mnie to pH jest stanowczo za niskie...

Wężyk odpieniacza wywal za okno, przewietrz pomieszczenie....

A co ze światłem...?

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę snuć teorii spiskowych ani wyciągać wniosków bo nie mam pewności żadnej, ale miałem podobną sytuacje, bardzo fajne parametry, wszystko super się wydawało i nagle zaczęły mi lecieć lps'y , głownie calaustree i euphylie. Sps i miękkie miały się ok.

Podobnie jak ty przed problemami z koralami zmieniłem sól na Aquaforest (promocyjna reef salt 25kg).

Nigdy nie doszedłem tak naprawdę o co chodziło, sól odstawiłem po jakimś czasie, jakiś czas znowu później sytuacja z koralami się uspokoiła, nieliczne "chore" doszły do siebie nawet.

Nie zwalam na sól bo nie mam na to żadnych dowodów, to po prostu jeden z czynników który brałem pod uwagę jako ewentualnego sprawcę kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie co ostanio zmieniłem to sól AF z IO.

Ale zmieniłeś na AF czy na IO...??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zmieniłeś na AF czy na IO...??

napisal AF z IO czyli na AF


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie miałeś po4 przed podmianką i ile jej zrobiłeś? To AF probiotyczna?

Istnieje szansa, że za szybko sobie wyzerowałeś po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmm... 2września założyłeś temat "Rhodactis bieleje"

Podejrzewam, że wtedy jeszcze było IO.

Nie szukajmy winy w soli tylko błąd jest chyba gdzieś indziej..

Tutaj polecam od 4minuty:

Wszystkie wymienione LPSY wielkości arbuzów a akwarium 100% AF

W moim skromnym akwarium niektóre LPSY w ciągu 4miesiecy podwoily liczbę głowek..

Więc myślę,że zanim zaczną się teorie spiskowe trzeba zrobić rachunek sumienia lub jak chłopaki proponują odnaleźć plagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, przyczyn może być dużo. Np zmiana oświetlenia, cyrkulacji, pasożyt... Sól tu nie ma nic do rzeczy.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól oczywiście może mieć tu udział ale równie dobrze wiele innych czynników może go mieć. Czy przy okazji jej zmiany nie nastapiło wahnięcie parametrów? KH, PH stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miezyles KH w przygotowanej solance z AF na podmiane ? Sprawdz lepiej sobie ;) bo mozesz byc zaskoczony


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

miezyles KH w przygotowanej solance z AF na podmiane ? Sprawdz lepiej sobie ;) bo mozesz byc zaskoczony

Pytanie: czemu kolega miałby być zaskoczony?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio znajomy kupil ta sol i za kazdym razem wychodzilo mu 5 - 5,5 kh


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też wychodziło koło 6 a pózniej się okazało że rekraktometr był rozkalibrowany, więc radzę sprawdzić wiarygodność pomiaru zasolenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydrometr sprawdziałem na wodzie ro di pokazuje dokładnie 1.000. później sprawdziłem jakie mam zasolenie w akwarium i o to wynik 1,0255 ( poziom wody jesty pomiedzy 1,025 a 1,026).

Mi to ph tez sie nie bardzo podoba bo zawsze miałem 8.0. zrobiłem test pokazuje miedzy 7,7 a 8.0. (testu jest juz końcówka wiec moze troche przekłamywać, jutro kupie nowy i zobaczymy co pokaże)

wężyk odpieniacza wystawiałem tak jak radzi warszawiak.

Nad akwarium wisi lampa led 200w (odległość lampy od tafli wody 10-12cm), od września do wczoraj lampa świeciła na 3% białe, 20% royal blue, 0% czerwone i 0% nieieskie. cas świecenia lampy to; od 8.00 do 9.00 same royal blue, od 9,00 do 20.00 royal i białe, od 20.00 do 21.00 same royal blue.

(od wrzesnia zmniejszyłem moc swiatła bo prześwietliłem rhodactisa) dzisiaj rano zwiększyłem moc białych i royal blue o 2%.

Wydaje mi sie ze to nie jest wyna soli. Jedyny problem jaki miałem po zmianie soli to mgłe w akwarium porzez dwa dni.

podmieniłem dokładnie 17 l i urzyłem do tego sloi aquaforest reef salt bez probiotyków.

Po4 utrzymuje mi sie cały czas na takim samym poziomie (przynajmniej ja tak to odczytuje, testy robione salifertem).

01.09.2013

po4- 0

14.09.2013

po4- 0

21.09.13

po4- 0

28.09.13

po4- 0.1

05.10.13

po4 - 0

12.10.13

po4 - 0

19.10.13

po4-0

26.10.13

po4 - 0

02.11.13

po4 - 0

11.11.13

po4- 0

16.11.13

po4 - 0

23.11.13

po4 -0

Debora tak jak napisałem wczesniej, nie zrzucam winy na sol, tylko pisze co ostatnio zmieniłem. We wrzesniu była jeszcze IO.

Niejeden z nas, przypomniałeś mi o jednej rzeczy, zmieniłem cyrkulacje z tunze 2x 6025 na jebalo 25 i czasem włączam jednego tunziaka. Ale po zmianie korale zaczeły sie lepiej pompowac.

Ph od założenia akwarium do 16.11.2013r(od 16 bo wtedy zrobiłem pierwszy test ph) było stabilne 8.0 . od 17.11.2013 zaczeło sie zmieniać ale o tym juz wyżej pisałem.

Co do kh

01.09.2013

kh 7.7

14.09.2013

kh 7.7

21.09.13

kh 7.0

28.09.13

kh 7.0

05.10.13

kh 7,7

12.10.13

kh 7,7

19.10.13

hk 7,3

26.10.13

kh 7.0

02.11.13

kh 7.0

11.11.13

kh 7.7

16.11.13

kh 7.7

23.11.13

kh 7.7

Przyznam sie bez bicia ze jedyne co sprawdzałem w nowej solance to zasolenie i temperature. w sobote zrobie podmianke i przed wlaniem do akwarium zmierze wszystkie parametry....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglądają jak po zastosowaniu ciężkiej chemii, nie dostało Ci się przez przypadek jekieś świństwo, może ręce po czymś wsadziłeś.

W winę soli mi bardzo ciężko uwierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemii zadnej nie stosowałem. Rąk nawet po umyciu mydłem nie wkładam do akwarium, nie wspominając o czymś innym....

Tak jak juz dzisiaj pisałem to nie jest wina soli... moze czegos im brakuje....? sam nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.