Skocz do zawartości
zibisky

Curkulacja w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy potrzebna, wymagana a moze nie zalecana jest wymuszona cyrkulacja w sumpie?

Sent from my Android using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne pytanie :) Sam jestem ciekaw czy Wasze sumpy działają tylko na naturalnym obiegu wody czy dodatkowo wspomagacie jakimś cyrkulatorem ? :)

Ja osobiście nigdy nie dodawałem żadnej cyrkulacji do sumpa.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie sumpa obecnie nie mam ale w psnelu w srodkowej komorze kreci mi koralka nano 900 - mam tam siporax.

Pozdrawiam mobilnie


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam filtr z węglem i rową w komorze z odpieniaczem ,pompka zasysa z tej komory wodę do filtra i wydala ją do refugium. No nie wiem czy to ok. ale tak mi się wydaje że chyba dobrze. Jakichś dodatkowy ruch wody jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W poprzednim sumpie-przed rewolucją-cyrkulacja była potrzebna bo ruch wody był moim zdaniem zasłaby ale teraz...

Woda po prostu za***prza przez tego sumpa więc cyrkulacja byłaby niepotrzebnym gratem.

Tak więc:dobrze zaplanowany sump nie powinien wymagać cyrkulacji-takie przynajmniej moje wrażenie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomaga , jest czyściej


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wedlug mnie - jak najbardziej tak. Sump to tez akwarium jako czesc calego systemu ma wplyw na jakosc wody.

Cyrkulacja w sumpie (o ile nie ma dsb/refugium) przede wszystkim chroni przed odkladaniem sie organiki. Mam odpieniacz uniesiony na podstawkach i wiem co sie tam zbiera. Jako ze akurat tam nie moge stawic pompy to raz na 2-3 tygodnie robie sztorm w komorze odpieniacza. W drugiej komorze turla sie mala jvp skierowana na siporax, ktory od czasu do czasu przemieszam.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no wlasnie.... siporax, zywa skala, refugium. Wiem, to juz bylo przerabiane. Co jakis czas jakas moda na odpowiednia technike filtracji powraca. Jako niedoswiadczony I zupelnie z "zielonym pojeciem akwariarz" wzbogacam swoja wiedze na tym i innych forach opierajac sie o teorie poparta praktyka wielkich autorytetow, ktorzy maja czym sie pochwalic w tym miejscu. Sprawdzalem wczesniej i takiego tematu nie znalazlem. Dziekuje wszystkim za podpowiedzi I pomoc. Podziele sie z Wami jak u mnie to wyglada.

Sump nie posiada zadnych progow wody, praktycznie brak jakiejkolwiek komory!

Podstawa w kwadracie. W gornym lewym rogu zrzut wody dalej odpieniacz, rowaphos filterek, przegroda z kratki, miniaturowe refugium. Zywa skala, jakies 2 moze 3 kilo dalej pompa powrotu. Sump to okolo 50 litrow wody....

Wszystko hula bez problemu. W calym systemie okolo 330l wody. Co tydzien podmianka 23litry na AF(takie mam wiadro).

Obsada mieszana. Troche "szlachetnych" miekasow-malo, duzo lpsow-rosna jak na drozdzach. Sa tez I spsy-zyja, nawet polipuja. Wszystkie parametry w normie.

Przy czym w baniak jest jeszcze 17 roznych ryb.....no wlasnie...ale Po4 0.06-hanka, NO3 15-salifert, dd.

Dlaczego taki temat odnosnie cyrkulacji?

Po kilku miesiacach (7) postanowilem poczyscic sumpa. Przelozenie glonow w celu czyszczenia, odsysanie. Ogolny maintenance. Potem wszystko do sumpa z powrotem plus standard nowa woda 23l na podmianke. Na drugi dzien wysyp bakterii, mleko w bance. Wszystko utrzymuje sie przez kilka dni....odpieniek wariuje...poczym sytuacja stabilna. Woda krysztal PO4 nie wykrywalne, NO3 5, lpsy nie pompuja sie....przekarmiam....PO4 w gore, lpsy zadowolone a w sumpie po zadymie....w czesci nad refugium "kozuch-kisiel bakteryjny", glony obklejone. Niesmacznie wygladajace bagienko. Tak kilka dni I jak tylko cos zamieszam w sumpie w baniaku mleko znowu na kilka dni.

Postanowilem zamontowac mala pompke, tak aby zraszala powierzchnie nad refugium. Poczatkowo jak zwykle cappuccino w bance a teraz krysztal I zero kisla w sumpie.

Tylko nie wiem czy z ta pompka to byl dobry pomysl....a moze rozbroilem bombe?

Dzieki za uwage ;)

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk 2

Edytowane przez zibisky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie dosyć duży sump bardzo proste przegrody pierwsze na zrzucie i od pieniaczu 24 cm. potem komora na refugium i rożne duperele, ostatnia o dwa centymetry niżej do pompy powrotu.

Nigdy nie miałem jakiegoś problemu z tym związanego, ale w środkowej komorze potrafił zbierać mi się na powierzchni syfek, film czy jak to nazwał, wkurzało mnie to, zapodałem koralie (nawet nie wiem jakiej mocy ale nie jakiś smok) co by mieliła i marszczyła wodę na powierzchni glony mega zadowolone w sumpie od tego momentu <czyściutko > tak że jak najbardziej polecam.

Pozdrawiam

Robert

Ps. Tak jak Tester napisał sump to też akwarium często ciekawsze niż to co na górze.

Zibisky moim zdaniem woda zmącona po robotach w sumpie nie koniecznie równa się z zakwitem bakteryjnym, zawsze tak jest jak grzebiemy w sumpie pompa powrotu przenosi nam syfek który ruszymy na główny baniak korale mają wtedy mega wyżerkę.

U jednych trwa to parę godzin u niektórych parę dni.

Według mnie normalna sprawa, jak Sam napisałeś po chwili Masz wodę kryształ, i po to jest ta pompka coby nie działo się to skokowo.

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem potrzebna jeśli coś tam mamy typu siporax lub skała,ale jeśli nic nie ma to raczej nie powinna być bo detrytus zamiast nam się odkładać w sumpie by go móc odessać przy podmianie to będzie nam lądował z powrotem w baniaku.

Oglądałem ostatnio na RC zbiornik,gdzie gość ma zrzut wody do komory z skałą i przez dwa lata uzbierało mu się około 1cm detrytusu,który jest domem dla różnych żyjątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc:dobrze zaplanowany sump nie powinien wymagać cyrkulacji-takie przynajmniej moje wrażenie:)

rozwiń myśl ????


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołożyłem jeszcze małą pompkę do komina wydmuchała tyle syfu co nie miara . nie wiedziałem że może tam tego tyle być .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za porady. Wszystko sie przydalo.

Tak czy inaczej przebudowalem sumpa.

Wkleilem 2 przegrody o roznej wysokosci tak aby wymusic przeplyw po "kole" od zrzutu do powrotu. Przy okazji sump wyczyszczony zostal. Tymczasowo nie zainstalowalem dodatkowej pompy. "Lustro" wody sie rusza, wydaje sie przeplyw ok. Baniak ok.......no coz, zobaczymy za 2, 3 tygodnie.....

Sent from my GT-N7105 using Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam sump bez przegród, małaąpompę obiegową jak na ok 500l w obiegu bo tylko ok realnie 1800l ale za to 14000l cyrkulacji w postaci trzech pomp mieszających ok 70l wody w sumpie...efekt? Z sumpa można jeść i nutrienty jak najbliżej 0. Chyba warto...


Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obieg mam na 500l 4,5 tyś. W sumpie tak zapierdziela że nie trzeba zbędnych rachunków płacić.

Ale uważam że zależy to od wielkości komory sumpa w której będzie cyrkulacja. Widziałem akw. z takim obiegiem jak ja mam a komora duuuża była i tam była cyrkulacja. Ale jak skały nie ma to nie ma chyba sensu.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie nic nie trzymam ale wolę bez cyrkulacji bo syf mi zalega w kratce rastrowej pod odpieniaczem i sobie mogę raz na 2-3 tygodnie go odciągnąć, cyrkulacja by to rozdmuchała i wleciało by do baniaka z czasem woda nie była by tak czysta i klarowna.

Jedynie co to można dać tam gdzie jest żywa skała lub siporax ale na pewno nie do pierwszej komory gdzie największa sodoma jest i łatwo ją ściągnąć nawet jak sump jest na ziemi.

Ja właśnie pierwsze porządki mam za sobą , sprzątałem bo w wodzie pływały jakieś śmieci, ściągając kratkę nie spodziewałem się takiego brudu z żarcia i kup.Nie dbam też o sterylną czystość bo to tylko sump i tam też znajdą się małe pożyteczne robaki , które pływały w części spuszczonej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja raz na jakiś czas odpalam JVP 101 w komorze z siporaxem żeby go trochę "przedmuchac"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie trójnik na pompie, gdy karmie korale obieg jest tylko realizowany przez sump

tak aby pokarm sobie spokojnie był konsumowany przez korale - dwie- trzy godzinki i obieg wraca do normy.

Przez to równiez sump jest czyszczony.

Howk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.