Skocz do zawartości
cop909

PH problem

Rekomendowane odpowiedzi

Cop, poczekaj. Znalazłem gdzieś, ale dzisiaj już mi się nie chce szukać. Facet robił doświadczenia z CO2 i akwarium. Okazało się, że zakwaszenie przychodzi łatwo, "odkwaszenie" trwa długo.

Chyba było tu, ale nie mam czasu czytać:

http://www.advancedaquarist.com/2002/4/short

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po wystawieniu wężyka na zewnątrz efekt był po 24 h więc nie sądzę, że trzeba czekać kilka dni


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji, kiedy odpieniacz jest w sumpie, to pod pokrywą w zbiorniku głównym jest i tak prężność CO2 taka jak w pomieszczeniu, co z tego, że odpieniacz w sumpie podniesie pH, jeśli w zbiorniku głównym na nowo ustala się równowaga z niższym pH?

I tu pojawia się pytanie do cop`a. pH mierzysz w zbiorniku głównym, sumpie przed odpieniaczem, czy w sumpie za odpieniaczem? Sam jestem ciekaw jakie będą różnice.

postanowiłem sprawdzić twoją tezę,

sonda PH w sumpie

zzuw.jpg

i sonda przełożona do głównego zbiornika

4ykq.jpg

więc jak można było się spodziewać PH w sumpie i zbiorniku głównym jest te same :p


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to zostanie odebrane przez doświadczonych akwarystów bo

w moim przypadku gdy miałem niskie PH pomimo podłączenia powietrza

do odpieniacza z zewnątrz pomogła pompa cyrkulacyjna ustawiona na lustro wody

ruszająca bardzo mocno taflą (praktycznie chlapało ).Wahania Ph 8.10- 8.20


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedys walczylem z niskim pH spadajacym do 7,4 w nocy.

Wystawienie wezyka za okno dalo tylko niewielka poprawe.

Zaczalem wietrzyc przed noca pokoj. Uzyskalem dalsza poprawe, ale i tak w dzieni pH bylo zawsze ponizej 8.

Temat odpuscilem bo w sumie wtedy nie mialem za duzo SPSow a te korale co mialem stresu nie wykazywaly.

Po jakich dwoch-trzech miesiacach pH skoczylo w ciagu 2och tygodni na 8,20. Do dzis nie wiem czym to bylo spowodowane ale jedyna zmiana ktora wprowadzilem bylo odpalenie Ballinga. Dziennik nie klamie. Wykres zaczal isc w gore doslownie tydzien po odpaleniu pomp.

Do dzis mam ph stabilne powyzej 8 od czasu ustabilizowania wielkiej trojcy KH, Mg i Ca

Nie wiem jak to zostanie odebrane przez doświadczonych akwarystów bo

w moim przypadku gdy miałem niskie PH pomimo podłączenia powietrza

do odpieniacza z zewnątrz pomogła pompa cyrkulacyjna ustawiona na lustro wody

ruszająca bardzo mocno taflą (praktycznie chlapało ).Wahania Ph 8.10- 8.20

Dobrze zostanie odebrane bo to jest stara prawda zahaczajaca o druga (chyba) zasade termodynamiki czyli w tym przypadku kierunku dyfuzji: od wiekszego stezenia do mniejszego.

CO2 doskonale sie rozpuszcza w wodzie. W dzien, kiedy przesiadujemy w kolo akwarium w powietrzu wzrasta stezenie CO2 ktore w oswietlonym akwarium jest niwelowane przez fotosynteze. Gdy gasnie swiatlu i idziemy spac, w pokoju spada stezenie CO2 woda zaczyna oddawac CO2 do powietrza a silna cyrkulacja powierzchni mocno to ulatwia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cop, poczekaj. Znalazłem gdzieś, ale dzisiaj już mi się nie chce szukać. Facet robił doświadczenia z CO2 i akwarium. Okazało się, że zakwaszenie przychodzi łatwo, "odkwaszenie" trwa długo.

Czy 6 i pół godziny to długo??? sądzę że nie.....

W artykule jest napisane, że przy podwyższonym stężeniu CO2 w mieszkaniu i przewietrzeniu pomieszczenia powrót PH do poprzedniego stanu trwało 6 h


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot to, Tester, plus przewiew pod pokrywą ;-). Myślę o dyfuzji.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powtorze sie jeszcze raz.

Wietrzyc dom jak najczesciej.

Nawet dajac pompe na tafle wody, jezeli stezenie Co2 jest w pomieszczeniu jest wieksze niz w wodzie, stezenie pomiedzy powietrzem a woda zawsze beda darzyc do wyrownania.

Praw fizyki nie przeskoczycie.

Jak ktos nie wierzy niech sobie kupie monitor jakosci powietrza. Zobaczy roznice


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego czorta robić pomiar PH ? Po to aby potem robić jakieś korekty i dodatkowo stresować zwierzaki? Jak dbasz o Ca Kh Mg No3 i Po4 to pomiar PH jest zbędny i może narobić więcej złego niż dobrego.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mówisz, a co jak spadnie poniżej 7 !!! to już nie jest woda zasadowa. Ca, Kh, Mg podają mi pompy. PO4 znikome, troszkę No3 podskoczyło (ale ma wartość 5 mg) więc to nie to, zresztą takie parametry wody (oprócz PH) miałem już dużo wcześniej.

Teraz dokładnie mam PH 7,55 i powoli rośnie


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po kiego czorta robić pomiar PH ? Po to aby potem robić jakieś korekty i dodatkowo stresować zwierzaki? Jak dbasz o Ca Kh Mg No3 i Po4 to pomiar PH jest zbędny i może narobić więcej złego niż dobrego.

A no po takiego czorta ze niskie pH ma nagatywny wplyw na zwierzeta w akwarium. Dwa to ponizej 7.8 i Ca okolo 400 ustaje kalcyfikacja.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cop909,a jak często robisz podmiany i w jakiej ilości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tydzień ok 10%. prawie południe, światło od 2 h a dopiero PH ma 7,68 i rośnie. Pod wieczór jest ok 7,95-8,00. Świerze powietrze pieniek ma, wentylacja też jest.... Zaraz podmiankę robię. Osobiście wydaje mi się że to brak piachu ale nie dam go raczej dopóki nie wyłowie babki..a ciężko ją capnąć.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosujesz wegiel?

Moze puscic wode przez niego, pozbedziemy sie kwasow i resztek organiki. Woda sie wykrystalizuje co przelozy sie nalepsza penetracje swiatla i poprawe fotosyntezy.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez ostatni tydzień miałem włożony węgiel, uprzednio przygotowany ale jedyne co się ruszyło to troszkę przez niego PO4 poszło w górę. Woda kryształ. Ale co, przygotować jeszcze? Miałem ok 500g na 500l wody węgla. Węgiel był w akw 7 dni i wywaliłem, nie chciałem go dłużej trzymać.

Korale niby ok, tylko 4 calustree i zoantusy nie bardzo się otwierają.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób kilka większych podmianek w odstępie kilku dniowym.

miałem ten sam problem i u mnie to pomogło,wietrzenie pokoju i wentylacja szafki nic nie dała.

teraz z rana mam ph 7.90 a wieczorem dobija do 8.20.

spróbuj na pewno nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cop, a lejesz jakies mikro? masz pyl zielony na scianach baniaka? jakie masz glony na szybach?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj refugium oświetlone w cyklu odwróconym i skoki same odejdą w zapomnienie.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób kilka większych podmianek w odstępie kilku dniowym.

to nic nie pomoże...


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na refugium niestety nie mam miejsca, a co do glonów...no cóż, przy VSV jakie by nie rosły to będą szarawe i łatwe do wyczyszczenia (zależy to oczywiście od dawki VSV).

Ale rosną jeżeli już lekko brązowawe, ale naprawdę ciężko stwierdzić. Właśnie podmiankę robię i zobaczę co się stanie, czy PH zareaguje.

A samo oświetlenie sumpa (bez refugium) nie pomoże? - jakby nie patrzeć jakaś fotosynteza powinna nastąpić, mówię oczywiście o oświetleniu sumpa w nocy.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez zdobylem sie na pomiar pH salifertem i w dzień mam 7.8 do 8.0. Ciekawe co w nocy. Moze dlatego akry mi padły?

A tak swoja drogą? Zastanawiam sie nad wódką. Ostatecznie przy utlenianiu powstaje ocet. Dalej idąc co2 i h2o, czyli znowu kwas. I znowu mieszam . :-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem TOTOM-y na RC i tam niektórzy mają Ph-7,9 -8,1 więc spokojnie.Ja jakiś czas miałem podpięte powietrze z za okna,było teraz odłączone,ale znów wczoraj podłączyłem i efekt taki,że teraz mam Ph-8,30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak Mariusz podmianka zmieniła coś ???


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic a nic, zupełnie. Przed podmianką było 7,81 i po podmiance 7,81. Ale podmianka 30l na 500 w obiegu cudów nie zrobi.

Jutro dla spokoju ponownie skalibruję sondę ale na 99,9% to nie to ponieważ w płynach pokazuje bardzo dobre i prawdziwe wyniki. Na noc znów szafeczka odsłonięta a i ponownie ale na dłużej podłączę powietrze zza akwarium do pieńka, ale to jutro bo wężyk schowany głęboko a i tłumik powietrza za pieńkiem od strony szafki i ciężko podpiąć..

Będziem myśleć, będziem

przed chwilką kalibrowałem sondę, jest ok, pokazuje idealne wartości w płynach

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.