Skocz do zawartości
janusz-pśl

No i stało się - bomba w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

No i się niestety doczekałem.

Wczoraj wracam z pracy a w akwarium masakra. Wszystkie miekasy skurczone, coulastrea zielona bez 95proc tkanki, pavona brązowa prawie biała a tależówki bez tkanki całkowicie białe, rodactisy całe w jakims glucie i euphylie tak jakby ich niebyło.

od razu testy no3 - 1mg i po4 - 0,5mg.(po4 mam od zawsze wysokie)

liczenie zwierzaków - wszystkie są czyli nic nie padło

Dwa dni wcześniej podmieniałem 20proc wody, dodałem nowy węgiel aquamedica i już wcześniej używaną i wysuszoną rowephos. Dwa dni temu również dodałem coulastree niebieska i jej nic nie jest o dziwo (ładnie wystawia polipki) i robiłem szczepki z pavon i parazoa.

Jak to zobaczyłem to od razu węgiel do koszyka turbiny i do akwarium, wywaliłem rowe i odpieniacz na mokro ( w ciągu nocy 200ml brązowego płynu)

Do wody nic nie dodaję oprócz pół dawki biocalcium raz na tydzień.

Miesiąc temu stosowałem erytromycynę na małe ogniska cyjano ale ad tamtej pory juz były dwie podmianki i cały czas węgiel w panelu.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, że już wcześniej używana i później wysuszona rowaphos cos puściła do wody. Rano jak wychodziłem do pracy wszystko było ok. W ciagu 8 godzin taka masakra się zrobiła. w tym czasie zaników napięcia nie było.

Dzisiaj już trochę lepiej z tego co widzę ale straty będą spore.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nic Ci nie zmieliło w pompie, a jak zasolenie ? nie miałeś awarii dolewki?


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nic Ci nie zmieliło w pompie, a jak zasolenie ? nie miałeś awarii dolewki?

Po co piszesz jak nie masz nic do powiedzenia.

Co wniosłeś w tym temacie?

Tu jest potrzebna pomoc doświadczonych akwarystów a nie głupie pytania.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co piszesz jak nie masz nic do powiedzenia.

Co wniosłeś w tym temacie?

Tu jest potrzebna pomoc doświadczonych akwarystów a nie głupie pytania.

No widzisz, miałem podobne objawy jak zablokował mi sie czujnik dolewki i spadło mi zasolenie z 35 do 30, takie moje doświadczenie...

A ty doświadczenie po czym oceniasz? po ilości postów?

Twój post na pewno niczego tutaj nie wniósł Panie doświadczony


Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już weszłaś/wszedłeś w dział "szpiatal", oznacza, że masz problem dotyczący zdrowia swoich słonowodnych podopiecznych i potrzebujesz rady lub ewentualnie pomocy użytkowników forum, którzy z podobnym problemem już się zetknęli bądź też znają nań remedium. Aby ta pomoc okazała się efektywna,

musisz jak najdokładniej opisać problem który wystąpił!

Przeczytaj poniższe pytania i postaraj się rzetelnie na nie odpowiedzieć.

Pamiętaj!! - zawsze lepiej napisać więcej niż mniej, gdyż każdy detal może mieć istotne znaczenie przy rozwiązaniu Twojego problemu, z którym nota bene członkowie forum nano-reef.pl na pewno nie zostawią Cię samego!

1) Opisz jak najdokładniej cały problem. Ważne są cechy fizyczne zwierzaka, rozmiar, kształt, kolor, sposób poruszania się, zachowanie.Opisz co widzisz i co wzbudziło Twój niepokój.

2) Jakie masz DOKŁADNE parametry wody. Wypisz tyle, ile jesteś w stanie zmierzyć. W szczególności nh3, no2, no3, PH, temperaturę oraz zasolenie.Nigdy nie pisz "parametry mam super" - to co jedni uważają za idealne, dla innych stanowi problem.Ta stara prawda znajduje swe odbicie również w morskiej akwarystyce.

3)Opisz dokładnie swoje akwarium - jego "wiek", filtrację, oświetlenie, sposób podmian, cykl świecenia, dozowane preparaty, leki, które być może wcześniej stosowałeś.

4)Od jak długieczo czasu posiadasz zwierzę, które zostało zaatakowane przez chorobę.

5)Czym to zwierzę karmisz? Kiedy jadło ostatni raz? Czy wciąż pobiera pokarm? Czy zauważasz zmiany apetytu?

6)Jeśli masz aparat lub możesz go od kogoś pożyczyć, zrób zdjęcie i umieść je tu. Lepiej diagnozować problem, który jest widoczny.

7)Jeśli jest jeszcze coś, co może przynieść rozwiązanie a co nie jest wspomniane w punktach, również to napisz - PAMIĘTAJ< ŻE WSZYSTKO MOŻE MIEĆ ZNACZENIE!!!

WSZYSTKIM BĘDZIE ŁATWIEJ


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co piszesz jak nie masz nic do powiedzenia.

Co wniosłeś w tym temacie?

Tu jest potrzebna pomoc doświadczonych akwarystów a nie głupie pytania.

Akurat pytanie o zasolenie uważam za słuszne wiec w czym problem?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parazoa ciąłeś w akwarium czy poza?

Zrobiłeś komplet pomiarów czy tylko te dwa? Może jednak zatrucie NO2/NH3 tylko jeszcze na NO3 się nie zdążyło przełożyć?

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz a nikt z domownikow jakiejś chemi nie używał? U mnie nawet jak żonka myje podłogę to wyłącza odpieniacz a potem wietrzy mieszkanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez pierwsze co bym zrobil to sprawdzil zasolenie.

Robiles 20% podmiany, moze juz wtedy zasolenie sie zmienilo...

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, miałem podobne objawy jak zablokował mi sie czujnik dolewki i spadło mi zasolenie z 35 do 30, takie moje doświadczenie...

A ty doświadczenie po czym oceniasz? po ilości postów?

Twój post na pewno niczego tutaj nie wniósł Panie doświadczony

Ano w tym przypadku doświadczenie.

W ciągu nocy zasolenie spadło mi z 1.025 na 1.019 po przelaniu odpieniacza do kanalizacji i uzupełnieniu wody przez automatyczną dolewkę.

W ciągu dnia wsypując sól do sumpa podniosłem zasolenie do 1.024.

Nic nie padło a są i acry i talerzówki i inne sps/lps. :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w domu są małe dzieci?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.021.(troszkę niskie) Dolewki nie mam ponieważ moje wszystkie akwaria są szczelnie zasłonięte z góry w celu minimalizacji parowania.

Wydaje mi się że niepotrzebnie dałem starą ROWE i to ona coś puściła do wody.

A jeże;i chodzi o domowników to ja jestem jedynym.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z suszoną Rową ale działająca ponoć ma to do siebie, że nie oddaje to co złapie.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie 1.021.(troszkę niskie) Dolewki nie mam ponieważ moje wszystkie akwaria są szczelnie zasłonięte z góry w celu minimalizacji parowania.

Wydaje mi się że niepotrzebnie dałem starą ROWE i to ona coś puściła do wody.

Witam

Też tak mi się wydaje, że mogła ta rowa narozrabiać.

Ostatnio był wątek kolega na forum pytał czy można po wysuszeniu przechowywać rowę do ponownego użytku,na moją sugestie że gra nie warta świeczki, odpowiedział mi że jego rowa ma dopiero 6 dni i jest nowa :wallbash::D

a baniaczek ze stopki wynikało coś ok. 80l.

Ile musiał tej rowy zapodać, że warto było kombinować z suszeniem i przechowywaniem.

W swoim baniaczku mam litraż zbliżony do Twojego zapodaję cztery łyżki stołowe i wymieniam to co dwa tygodnie PO4 na dzisiaj 0.03 od dwóch miesięcy bez zmian.

Pozdrawiam

Robert

Edytowane przez strugas (wyświetl historię edycji)

Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co piszesz jak nie masz nic do powiedzenia.

Co wniosłeś w tym temacie?

Tu jest potrzebna pomoc doświadczonych akwarystów a nie głupie pytania.

głupie pytania? od zasolenia zaczyna się wszystkie pomiary!!! czyżby doświadczenie przeszło w brawórkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży skok temp. mógł tak narozrabiać.


300l w obiegu. maxspect razor 160w, aqua nova ncm-3500, 2x tunze 6045, aquaspec white skim 200 z pompą w body.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano w tym przypadku doświadczenie.

W ciągu nocy zasolenie spadło mi z 1.025 na 1.019 po przelaniu odpieniacza do kanalizacji i uzupełnieniu wody przez automatyczną dolewkę.

W ciągu dnia wsypując sól do sumpa podniosłem zasolenie do 1.024.

Nic nie padło a są i acry i talerzówki i inne sps/lps. :whistle:

Napisales dokladnie to sam za co skrytykowales kolege wiec moze wyjasnisz o co poza zwyklym czepialstwem Tobie chodzilo? I czym mierzysz "doswiadczenie"?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisales dokladnie to sam za co skrytykowales kolege wiec moze wyjasnisz o co poza zwyklym czepialstwem Tobie chodzilo? I czym mierzysz "doswiadczenie"?

Lata doświadczeń a nie książkową teorię czy zasłyszane slogany.

Nie mam tu na myśli siebie bo się uczę cały czas, ale takich ludzi jak Inmar, VDR, Włodzimierz, Tryc,Ben_sage i wielu innych którzy prowadzą akwaria kilka i kilkanaście lat a nie kilka miesięcy.

Ich doświadczenia są bezcenne i często mijają się z książkowymi zasadami

P.S

To jest coś co nazywam doświadczeniem

http://nano-reef.pl/topic/42238-225l-betta-680-made-by-cncrob/page__st__140

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lata doświadczeń a nie książkową teorię czy zasłyszane slogany.

Nie mam tu na myśli siebie bo się uczę cały czas

Wiec wybacz, ale chyba w takim razie nie masz podstaw aby oceniac czyjas wiedze skoro sam sie dopiero uczysz.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec wybacz, ale chyba w takim razie nie masz podstaw aby oceniac czyjas wiedze skoro sam sie dopiero uczysz.

To nie jest temat o Twoim geniuszu i mojej niewiedzy tylko problemie Janusza.

Z mojej strony end.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed podmianką robiłem szczepkę parazoa bezpośrednio w akwarium i to może one puściły toksyny. W każdym bądź razie musiało to być coś bardzo szybko działającego i co ciekawe to się stało jakieś 40 godz. po podmiance. Jakby coś nie było ok z nową wodą to szybciej było coś widać.

Być może akwarium jest niestabilne po kuracji antybiotykiem sprzed miesiąca. Ale robiłem juz podmiankę po kuracji i żadnych niepokojących objawów.

Ja obstawiam albo toksyny z parazoa albo jakaś chemia z ROWY. Takie szybkie zniszczenia musiało coś bardzo silnego spowodować. Dodam , że poza zamordowanymi koralami inne korale takie jak polythoa, sinularie, sarcopythony i odziwo montipora digitata wyglądają normalnie. Ryby, krewetki, dolabella, ogórek czarny też są ok. Jedynie padł jeżowiec echinometra mathei ale to raczej z wygłodzenia. Męczył już od dwóch miesięcy.

Edytowane przez janusz-pśl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janusz, ile tego parazoa szczpiles? Sam robilem to wielokrotnie i nic sie w zbiorniku nie dzialo a cielame czasem naprawde spore ilosci. Raczej to nie bedzie problemem, nadal nie wiemy jakie masz zasolenie?

To nie jest temat o Twoim geniuszu i mojej niewiedzy tylko problemie Janusza.

Juz to dawno zauwazylem, nie potrafisz sie przyznac do bledu a za kazdym razem tak odwarasz rozmowe aby ktos inny byl winny klutni, sprzeczek i czepialstwa do Twojej osoby ale teraz w tym temacie sam pokazales swoja klase. Obiecalem juz nie robic zadym na forum wiec to taka moja delikatna i grzeczna uwaga i na niej rowniez zakoncze ta rozmowe.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert

Jest napisane

Zasolenie 1.021.(troszkę niskie) Dolewki nie mam ponieważ moje wszystkie akwaria są szczelnie zasłonięte z góry w celu minimalizacji parowania.

Wydaje mi się że niepotrzebnie dałem starą ROWE i to ona coś puściła do wody.

A jeże;i chodzi o domowników to ja jestem jedynym.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zasolenie mógłbyś na 1,24 podnieść, Węgiel zalewasz wrzątkiem przed użyciem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ile czasu polecialo to zasolenie? Skoro reszta parametrow jest ok to stawiam na gwaltowny spadek zasolenia. Druga sprawa, czym je mierzysz? Bo moze jest jeszcze nizsze niz pokazuje Twoj test.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.