Skocz do zawartości
AquaManiac

120 litrów low-tech

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad 3 lat nie miałem żadnego akwarium morskiego w domu, "jedynie" 360 litrów w przychodni i 18000 litrów w WhiteCorals. Jednakże brak ten dawał mi się coraz mocniej we znaki więc zacząłem kombinować, czy by czasem jednak nie założyć jakiegoś małego, bezobsługowego akwarium, czyli jakże uwielbianego przez mnie low-techa. Ograniczyłem się do niewielkiej pojemności, przerobiłem mianowicie gotowy zestaw akwarystyczny Lido 120 firmy Juwel http://www.juwel.pl/...lido-120,5.html

Oświetlenie - tutaj niejako naturalnie narzuca się oświetlenie LED-owe, ze względu na "bezobsługowość" oraz na niższe zużycie prądu. Zdecydowałem się na lampę R420r Nano firmy Maxxspect http://www.maxspect....techniczna.html Jej zalety to niska cena, bardzo dobra jakość wykonania i sensowny dobór diód w tej klasie cenowej. Wada to nieco mniejsza kontrola nad sterowaniem, w zasadzie ogranicza się do sterowania intensywnośćią dwóch kanałów, daylight i blue. Zdecydowałem się na wersję 16K, świecę max. 95% na obu kanałach. Koralom się to światło bardzo podoba i otwierają się pięknie, kolory mają cukierkowe :)

Filtracja jest, jak na mnie, wręcz przewymiarowiona, karmię jednak moje korale bardzo intensywnie, testuję nowe pokarmy, eksperymentuję itd... tak więc w tym przypadku, zdecydowałem się na stosunkowo mocną filtrację. Odpieniacz to Tunze 9004, zaś za filtrację mechaniczną odpowiada Streamfiltrer 3163.

Jako dodatkowa cyrkulacja pracuje Aquarium Systems Newave 1.6adj. http://www.aquariums...e_eaudemer.php# kulturą pracy bije ona każdą inną pompę tej mocy, jej po prostu nie słychać...

Obsada baniczka to kolorowe koralowce LPS, Ricordee, Zoanthusy, Clavularie oraz Acanthastree. Z ryb mamy parkę ocellarisów, parkę Eviota pellucida, parkę Cryptocentrus cinctus wraz z odpowiednią krewetką pistoletową (trzyma piasek w absolutnej czystośći). Niestety, próba trzymania parki Gramma loreto nie powiodła się, o ile w akwarium 360 litrów jakoś to funkcjonowało, o tyle w tym działały sobie bardzo na nerwy i jedna musiała zostać odłowiona.

Baniaczek jest bardzo młody, działa od ok. 10 tygodni, dojrzewanie trwało ok. 4 tygodnie, skała dobrze oczyszczona, najlepsza jaką mogłem znaleźć, wagowo ok. 10 kg. Akwarium jest praktycznie bezobsługowe, co drugi dzień wymiana waty, czyszczenie kubka odpieniacza i dolanie odparowanej wody - max. 10 minut. Co 2 tyg. podmiana ok. 10%, woda po RO oraz DI (TDS pokazuje 0), sól Royal Atlantic firmy NYOS. Ryby karmię mrożonkami - Calanus, CyclopEzee, małe Mysis, oprócz tego sztuczne pokarmy NYOS. Koralowce karmione są 1-2x w tyg. mrożonkami, oprócz tego codziennie kropelka aminokwasów, okazjonalnie inne pokarmy NYOS, w tej chwili np. testy żywego, butelkowanego fitoplanktonu.

Oto kilka zdjęć wykonanych w świelte 95% daylight 95 blue:

gallery_7231_2910_2114295.jpg

gallery_7231_2910_488668.jpg

gallery_7231_2910_885320.jpg

gallery_7231_2910_208463.jpg

gallery_7231_2910_1417882.jpg

gallery_7231_2910_143310.jpg

gallery_7231_2910_121154.jpg

gallery_7231_2910_1784423.jpg

Oraz kilka zrobionych wyłącznie w niebieskim oświetleniu:

gallery_7231_2910_1427735.jpg

gallery_7231_2910_851663.jpg

gallery_7231_2910_920331.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia rewelacja normalnie jak z filmu Avatar --- chyba wiemy na czy się wzorowali


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tam za dużo rico, mam wrażenie, że Rico bardziej lubią oświetlenie T5 niż LED, więc nie chcę ich do niczego zmuszać :) Na pewno będzie więcej Acanthastrei niż rico, możliwe że wszystkie Rico przeniosę do zbiornika z T5.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie. Pewnie gdzieś to było ale czym robisz zdjęcia i w jakich ustawieniach.


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosimy o ogólne foto od przodu ;)


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to zwykle u AquaManiaca bywa tak zwane "moze byc".

Klasa sama w sobie.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy mnie, że się akwarium spodobało :)

Zdjęcia robię Canonem 600D lub 60D, najczęściej z obiektywem Canon 100mm f/2.8L Macro, czasami Tamronem 17-50 f/2.8 VC lub Canonem 50mm f/1.4. Jeśli fotografuję bez lampy, to w trybie preselekcji przysłony, gdzie określam głębię ostrości, czyli w skrócie tworzę nastrój zdjęcia. Jeśli robię z dodatkowym światłem, to oczywiście w trybie manualnym. Staram się robić zdjęcia na statywie, wyłączam cyrkulację, oś poprzeczną obiektywu ustawiam równolegle do szyby akwarium.

Mam nadzieję znaleźć troszkę czasu dzisiaj i pofocić, bo nie ukrywam, że co nieco przybyło - ach ten cholerny nałóg... :D Akwarium ma się dobrze, odpieniacz wywala pełen kubek w ciągu ok 4-5 dni, chyba muszę dosypać piasku, nie wiem co ten Alpheus z nim robi, gdzie on go upycha...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!,zalozylem identyczna kostke Lido 120- 1 stycznia na reef packu 200 i 4*24w t5+tunze 6045 z regulacja -bede uwaznie sledzil ten watek,pozdrawiam

Edytowane przez lolek (wyświetl historię edycji)

350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekamy na nowe fotki :) (tak na serio to pierwszy raz widzę ten temat, nie wiem czemu)

pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Masz jeszcze to akwarium? Zwłaszcza interesują mnie losy Eviot

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zdecydowanie poprosimy aktualizacje jak korale rosną pod tym światłem, czy jestgo wystarczająco na 120l sam chciałem takiekupic ale wszyscy mówią 1w/1l a ta nano ma 70W jakoś tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej. Zdjecie nr 3 czy to Clavularia Viridis Tricolor?

Na zdjęciu nr 3 jest Alveopora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu nr 3 jest Alveopora.

Yhm dziękuje za informacje ale czyta kolorystyka ma jakies swoje nazewnictwo konkretne jezeli chodzi o Alveopore ? Pytam bo gdybym chial taka konkretnie sobie zamowic gdzies czy szukac w sklepie to co mam powiedziec ? Bo Alveopory rozne. A ta cudna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.Może tak nas zadowolisz aktualizacją zdjęciową :shock: .Przez tyle czasu to na pewno w zbiorniku się zmieniło.

Pozdrawiam a kolorów koralowców pod tą lampą tylko pozazdrościć :blushing:


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.