Skocz do zawartości
Barth0

Asterina - Jak Sobie z Nimi Poradzic?

Rekomendowane odpowiedzi

Ładne te grzybki zielono-pomarańczowe.

Akurat, te to u mnie najszybciej rosną :) i nie za bardzo im smakują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie asteriny też wcinają zoa, oczywiście te najładniejsze. Wyławiam je ręcznie ale zastanawiam się na harlekinami :-) tylko niestety będę musiał odłowić lynkcię, fromię i piaskową :-(


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak mój luźny stosunek do korali nie pozwolił mi zaobserwować tego zjawiska albo po prostu miały gust tylnej szyby ale innego pożywienia nie brakowało, jednak natury się oszukać nie da.

Szymonie albo mi się wydaje albo na 1 zdjęciu zoa widzę tego ślimola śmiesznego bez skorupy siedzi na górze po środku.

Może mnie oczy mylą.Specjalnie jakoś nie widać na nich plagi asterin, może jeden jakiś lewy się trafił, na tej drugiej widać jakieś białe kropki.

Wrażliwość zoa jest naprawdę różna, patrząc u siebie.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymonie albo mi się wydaje albo na 1 zdjęciu zoa widzę tego ślimola śmiesznego bez skorupy siedzi na górze po środku.

Może mnie oczy mylą.Specjalnie jakoś nie widać na nich plagi asterin, może jeden jakiś lewy się trafił, na tej drugiej widać jakieś białe kropki.

Wrażliwość zoa jest naprawdę różna, patrząc u siebie.

Hmmm, masz oko :-) ja go tam nie widzę ale faktycznie mam chyba takie 3 szt. Korali nie je.

Ja nie traktuje moich asterin jako plagi. Świadomie :-) wsadziłem do akwarium jedną sztukę. Teraz mam kilka i jak widzę, to wywalam.

Wcześniej siedziały na tylnej szybie, teraz wchodzą na zoa.

Te białe kropki to piasek, a brązowe placki w dolnej części zoa, to początek końca zoa lub ich końcowa faza życia

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie, skończyly się glony - wzięły się za zoa, najpierw planowy odłów ok. 20 dziennie, obecnie tylko te, w promieniu 10 cm od zoa. Chyba działa bo zoa przestały zanikać. Wcześniej asteriny czyściły skałę z glonów (też wapiennych) dosłownie do białości.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz podchodziłem z 5 razy do asterin. Co wrzucę jakąś do akwarium to widzę ja kilka dni i ślad po niej zanika.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jak na lekarstwo, podejrzewam krewetki kuekenthali, ale nie wiem czy to dobry trop.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopuki nie przeczytalam tego tematu nie sadzilam ze te "gwiazdki" moga byc problemem. Siedza mi na euphyli i mam wrazenie ze ja niszcza wiec za rada większości zamówiłam Harlequina bo mam tego naprawde duzo

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka


angela-forum.jpg

8623_8864.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Podpinam sie do tematu. A jest jakas 3 opcja coś mniej specjalistycznego by mieć w baniaku pisakowe rozgwiazdy a nie mieć asterin ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regularne wyciąganie asterin pensetą ze zbiornika ,wtedy korale całe i piaskowe na miejscu a chętnych w koło nie brakuje na asteriny ,dużo ludzi trzyma dziwne kraby i krewetki :)


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Regularne wyciąganie asterin pensetą ze zbiornika ,wtedy korale całe i piaskowe na miejscu a chętnych w koło nie brakuje na asteriny ,dużo ludzi trzyma dziwne kraby i krewetki :)

Hihihihi jak za dawnych czasów. Tylko wtedy celem nie była asterina tylko stonka "zrzucana" przez zgniłych krwiożerczych imperialistów, Cocacolo pijców by dokopać niewinnym i pokojowymj demokracjom ludowym. A jaką "moc przerobową" maja te Harlequin Shrimp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oświeżam, jak je zwalczyć poza krewetką...poki co nie mogę jej dostać nigdzie, odławianie też nie pomaga, wcinają mi briareum ... które jest poszarpane i zostaje sama tkanka bez polipów...niektóre asteriny mają u mnie okolo 1 cm średnicy O.o :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też z nimi walczę, na razie odłów ale myślę o kreweci..

Uważaj mnie opierniczają zoasy jak leci nie wybrzydzają, smakują im wszystkie


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ich mam sporo. Zastanawiałem się dlaczego zniknęły mi prawie wszystkie zoa i winą za to obarczałem zbytnie wyczyszczenie wody dla SPSów. Doszedłem z NO3 do 0,5mg/l i PO4 0,02. Acrkoporki nabierają kolorów a miękkie zniknęły myślałem...

Ale może to rzeczywiście asteriny...

Będę musiał poobserwować te zoa które jeszcze zostały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo briareum już im nie wystarcza ...teraz czas na zoasy ...

post-24350-0-00330000-1435349095_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skupie asteriny prosze o prv

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pierdylion asterin ale wydaje mi się, że jeśli już siedzą na koralach to tylko na tych gdzie tkanka jest obumarła. Czy to nie jest przypadkiem tak, że potem komuś się wydaje, że one wpierniczają korale.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że nie można generalizować. Wystarczy wpisać hasło ''asterina'' w google i wybrać zakładkę grafika aby przekonać się jak dużo różnych stworzeń pojawi się w wynikach wyszukiwania. Jest ich naprawdę sporo i różnią się kolorem, budową wielkością.... myślę że równierz preferencjami pokarmowymi. Jedni z nas piszą że wcinają zoa....inni mówią że nie widzieli czegoś takiego. Ja myślę że jedni i drudzy mają rację. Ja np. od ponad 5 lat w swoim zbiorniku mam te małe gwiazdki i nigdy (no prawie nigdy 8-) ) nie miałem z nimi problemu. Moje są koloru niebieskiego (a raczej niebieskawe) i pięcioramienne. Zazwyczaj moje egzemplarze nie przekraczają 5 mm. U znajomych widziałem nieco większe i bialo szare z czerwonawymi wzorami i 6 ramienne.... Moje asteriny nie jedzą zoa. Nigdy tego nie zaobserwowałem. Za to zdażyło mi się raz....zaobserwować niebywałego giganta asterinę w swoim zbiorniku. Miała jakieś 2 cm średnicy i ślicznie wyssała całą prawie stopę mojej Pocilopory 8-) Stąd wiem już że mogą być niebezpieczne, ale myślę że to zależy od wielu czynników. Pewnie są takie odmiany które są niebezpieczne już jak są małe inne dopiero jak urosną.... Ale zanim urosną są naprawdę porzyteczne. Bardzo ładnie czyszczą glony i różne resztki....a biorąc pod uwagę fakt że na 5 lat widziałem tylko jednego 2 cm wielkoluda to chyba nie ma co panikować. (no przynajmniej przy tych co u mnie są ...niebieskawych) :thumbup:


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 54l ze 40-50 sztuk z tych, które widzę większe. Jest jeszcze masa niebieskich kropek, to chyba młode asteriny. Na początku odlowilam jakieś 20, ale namnożyło się od razu malutkich. Może dlatego, że mają co jeść, skały mają zielony nalot glonów. Zostawiam je na razie, niech czyszczą baniak. Może jak juz wyjedzą, to populacja naturalnie się zmniejszy? Nie ruszają póki co korali. Slimak turbo nie nadąża wyjadac,ale nie chcę dokładać ślimaków bo widziałam jeszcze dwa maleńkie slimaki. Może jak podrosna zrobią asterinom konkurencję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i mnie asteriny żrą już zoa...muszę je usuwać ręcznie :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie dojrzewania zbiornika . Dzisiaj zauważyłem 5 asterin, które zczęły czyścić skałę z alg wapiennych ( skała była fioletowa - w tej chwili po przejściu asterin jest rózowa) . Mam pytanie czy asteriny żywią się również zielonymi glonami nitkowatymi czy tylko wapiennymi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz odmianę glonożerną.

Z nitkowatymi sobie nie poradzą ale przyczynią się do czyszczenia szyb i nalotów na sale.

Ja mam u siebie około setki tych pożytecznych zwierzaków


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Niestety im więcej czytam na forum na temat Asterin tym mniej wiem - jedni twierdzą, że są różne odmiany białych Asterin inni że wszystkie są glonożerne ale w każdej chwili mogą stać się "koralożerne" dlatego traktują je w kategoriach plagi i eksterminują .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam je od 2011 roku i nie zmieniły upodobań pokarmowych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.