Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Nie musisz rozpuszczać prochów z FM. Robisz tak jak napisałem. Te 4 litry lejesz na początku, żeby potem uzupełnić do 5, po wsypaniu prochów. Mierzysz spadki jak do zwykłego Ballinga, wpisujesz do kalkulatora i dozujesz, tak jak wyjdzie.

Ja przy 55ml Kh, leje 10 ml Ca.

Ja używam tego, bo z 2,5 litra Ca mam lania na ok 250 dni.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TABUX

Masz 90 korali w 1500l akwarium i lejesz 36ml na dobę "KH" ? Więcej w reefmaxach ludzie leją, mierzysz w ogóle spadki?

Co do używania soli bez soli to teraz nie używam, bo widziałem dużo super zbiorników w który uzupełnia się tylko spadki KH i Ca np K.Tryca, jest to dla mnie dowód ze nie koniecznie trzeba.

Poker nie na dobe tylko co 6 godzin czyli na 24 godziny 4 razy po 36

Sorry ale tez nie nadążam. Możecie mi wytłumaczyć tego ballinga z fauna marin? Skoro kolega Tabux leje 36ml kh na dobę do 1500l ? Masz 90 korali ? Jakich? Ja leje na 1800L - 750 ml jednego roztworu. Baniak dozujacy ma 30L i wypełniam go odpowiednio 2kg cacl2 i 2,34 kg nahco3, według wszelkich zasad więcej się nie rozpuści.

Skoro fauna marin 2kg proszku ca rozpuszcza w 4l to ten roztwór jest 7 razy bardziej skoncentrowany. 500g nahco3 w 4l to jakbym rozpuścił 3,5 kg w moich 30l .

Proszę o sprostowanie.

Marcos no ja leje co 6 godzin teraz .Wczesniej lałem co 8 ale rozbiłem na mniejsze.a co do stezen to masz rację.Ja się nie kopię z koniem tylko posłuchałem instrukcji Fauny.mam przetłumaczona po polsku .jeśli chcesz ze szczegółami poczytać to wysle ci skan jak chcesz.pozdrawiam.PS.jedyne korale jakie sprawiły mi problem to jeden gatunek acrapory.ale posłuchałem się tutaj na forum i kolegi z bielawy (pozdrawiam)to zminimalizowałem % na ledach i właczyłem T5 a ledów używam do wschodów i do zachodów i acrapory puściły włoski i zaczynają polipować.

Jak rozpuscic 0,5 kg prochu KH w 5L???

Grzegorz ja wlewam 3 litry ro zimnej i pozostałe ro zagotowuje i wsypuje proszek .Fauna zastrzega żeby nie robic tego odwrotnir czyli sole do wody nigdy na odwrót.I jeszcze jedno przy okazji w tym balingu Fauny dozujemy najpierw magnez później wapn i na końcu kh.PS tylko nie pytajcie dlaczego taka kolejnośc :)

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://static.faunamarin.de/manuals/manual_balling-methode_eng.pdf wszystko jasne jak byk

Ja bym tylko zwrócił uwagę ze przy zarówno calcium magnesium i sodium użyta jest końcówka mixture co by sugerowało ze cos tam jeszcze w środku siedzi:) albo taki chwyt marketingowy aby nie kupować proszków w poch któż to wie?:p


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prościej nie moZna. Zaciekawiła mnie tylko ta końcowa mixture. Nie zwróciłem na to uwagi wczesniej. Ogólnie musze dorobić trochę magnezu bo parametry doprowadzam do pionu i sie zastanawiam czy kupić na ebay czy trzymac sie fauna marin. Różnica w cenie nie jest jakas kosmiczna wiec chyba uderze do sklepu lokalnego bo przesyłka z netu to prawie drugie tyle!!!!


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No prościej nie moZna. Zaciekawiła mnie tylko ta końcowa mixture. Nie zwróciłem na to uwagi wczesniej. Ogólnie musze dorobić trochę magnezu bo parametry doprowadzam do pionu i sie zastanawiam czy kupić na ebay czy trzymac sie fauna marin. Różnica w cenie nie jest jakas kosmiczna wiec chyba uderze do sklepu lokalnego bo przesyłka z netu to prawie drugie tyle!!!!

Dokładnie tak jak mówisz.Stęzenia mają większe .Nie zawsze trzeba lac całych zakładów chemicznych żeby dobrze działało.fauna pozbyła się w lighcie MgSo4.Ja się trzymam Fauny bo jestem z niej zadowolony chociaż przyznam ,ze nie mało kosztuje a na mój zbiornik przy podmianach co tygodniowych tego idzie.UWAGA.wczoraj wnocy pisałem i pomyliłem tracery w pierwszym baniaku dodajesz 1 i 2 nie 1 i 3 jak napisałem.Dzieki kosiarek.Zeby ktoś tak nie robil z mikro elementami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KENT zrobil furore dodajac do swojego Magnezu siarczan magnezu bo nie jeden akwarysta wygral w ten sposob wojne z glonami.

Chcialbym zrozumienc intencje FM pozbycia sie tego skladnika.

W czym on przeszkadza?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie jeszcze zastanawia jedna rzecz i chciałem się bardziej obeznanych kolegów zapytać... FM do swojego Ballinga Light opracował mikroelementy (Trace). Dodaje się je do konkretnych kanistrów z płynami. Jak to się ma z dawkowaniem, skoro każdy z płynów podaje się w innej ilości ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda Grzegorz. To nie siarczan magnezu odpowiadał za walkę z bryopsis w preparacie Kent Tech M.

To była kompletnie inna receptura zawierająca kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) składników. Dzisiejszy Magnez Kenta jest mieszaniną tylko dwóch: chlorku magnezu i właśnie siarczanu magnezu. Niestety na bryopsis nie działa.

Poprzednia receptura została zaskarżona przez konkurencje, ponieważ preparat był powszechnie kupowany nie dla podbijania Mg tylko do walki z glonami. W każdym razie Kent sprzedał swoją firmą firmie zdaje się Central Gardens, ale nie sprzedał receptury. Stąd nowy preparat Kenta, który zawiera MgSO4 nie działa na bryopsis.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mnie jeszcze zastanawia jedna rzecz i chciałem się bardziej obeznanych kolegów zapytać... FM do swojego Ballinga Light opracował mikroelementy (Trace). Dodaje się je do konkretnych kanistrów z płynami. Jak to się ma z dawkowaniem, skoro każdy z płynów podaje się w innej ilości ??

Poniżej info o zasadności używania Traceów.

To jest odpowiedź gościa z FM.

Ifyou use the Balling Light System it is important that you use the Balling Light Trace Elements. They are necessary for

for the ionic stability for the balling light System

Widać tak to sobie wymyślili i ich wprowadzenie do akwarium zależy od spożycia Ca i Kh i tak zalecają stosować.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja właśnie rozpuściłem 200g w 2 litrach sody ze sklepu pierwszy raz bo chwilowo nie mam prochów i o dziwo rozpuściło się bez podgrzewania wody jak w innych przypadkach więc które lepsze?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie jeszcze zastanawia jedna rzecz i chciałem się bardziej obeznanych kolegów zapytać... FM do swojego Ballinga Light opracował mikroelementy (Trace). Dodaje się je do konkretnych kanistrów z płynami. Jak to się ma z dawkowaniem, skoro każdy z płynów podaje się w innej ilości ??

Wydaje mi się ,że tutaj nigdy nie będziesz wiedział ile metali ile judu czy strontu dałeś.Ale wydaje mi się ,że to są proporcje nie do przedawkowania.A czy jednego dasz więcej o 1 mililitr czy mniej to jakie ma to znaczenie.Do tego dochodzą podmiaki co tydień i po bólu.Pewnie fauna też to przewidziała dając te 25ml na baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jak można brać udział w dyskusji o ballingu, wyklocajac się ze Wy nie lejecie równo i ze tak jest ok skoro nie lejecie ballinga!

Ballinga się leje równo a fauna marin balling light to nie jest balling czego najlepszym dowodem są rożne stężenia roztworow. Należałoby to porządnie podkreślić .

To czy jest ktoś kto lał oryginalnego ballinga , lał powiedzmy po 500ml obu roztworow, przeszedł na ballinga light FM i leje Ca i KH, ile?

Tak jestem leniem i nie chce mi się tego liczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie zaczynam stosować ballinga. Dzieki Tester za taki instruktaż.

Dzieki Testerowi życie z solanką jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jeszcze raz dzięki


033fd43db32ee7743f8be8c887bf68a3u416a384.png

Akwarium 210L Red Sea Max, Panel 40L, Oświetlenie 6x39W 2x Arcadia Hybrid , 2x Arcadia Deep Blue, Cyrkulacja 2x Jebao WP25 z twin controlerem, Skimmer org od Red Sea w panelu. Balling Aquaforest kompletny z komponentami. Sól Aquaforest Reef Salt

Testy wody Red Sea Pro oraz Hanna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to im więcej się pisze o Ballingu tym mniej się wie :nuke:

Czy stosować się do instrukcji FM i rozrobić chemię jak opisują na swojej stronie. Z tym , że mogę napotkać na przeszkody z rozrobieniem Kh i dozowaniem go przez zapychające się wężyki.

Czy ktoś już próbował stosować to w/g FM??

Czy rozrobić chemię

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

jak w linku -co by mi bardziej odpowiadało -gdyż na 3 pompy dawałbym Ca , Kh i Sól bez soli. Mg mam wysokie za sprawą soli więc przy podmiankach by się uzupełniało samo co tydzień .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z koleii mam problem ze zrozumieniem ....

Doswiadeczneia z SPS-ami mam znikome, mimo ze akwarium mam ponad 6 lat suplementacje zaczalem sotoswac jakies 8 miesiecy temu.

Od samego poczatku jestem analfabeta chemicznym i ta dziedzina zawsze pozostania mama pieta.

Ale zrobilem w akwarium prametry jak pisze ksiazka, rozrobilem Ballinga jak pisze ksiazka, dozuje jak pisze ksiazka. Sam nie wiem. Zero problemow nawet sie nie zaglebiam sie w szczegoly. Czy mam farta ze SPSy ze nie schodza, parametry sie nie rozjezdzaja i wszytsko jest jak trzeba ? Nie wiem. Moze podstawy akwarystyki i old school, sa mi blizsze niz jakies wynalazki czy wspolczesne modyfikacje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z koleii mam problem ze zrozumieniem ....

Doswiadeczneia z SPS-ami mam znikome, mimo ze akwarium mam ponad 6 lat suplementacje zaczalem sotoswac jakies 8 miesiecy temu.

Od samego poczatku jestem analfabeta chemicznym i ta dziedzina zawsze pozostania mama pieta.

Ale zrobilem w akwarium prametry jak pisze ksiazka, rozrobilem Ballinga jak pisze ksiazka, dozuje jak pisze ksiazka. Sam nie wiem. Zero problemow nawet sie nie zaglebiam sie w szczegoly. Czy mam farta ze SPSy ze nie schodza, parametry sie nie rozjezdzaja i wszytsko jest jak trzeba ? Nie wiem. Moze podstawy akwarystyki i old school, sa mi blizsze niz jakies wynalazki czy wspolczesne modyfikacje.

I tak trzymaj.jak to działa to nie zmieniaj.Jak pisałem ile akwarii tyle szkół.Najwzniejsze,ze działa.Ja minimalizuje chemię aby chociaż w małym stopniu przyblizyc się do natury dlatego uproszczam sobie i minimalizuje prochy i chyba faunie o to chodzilo robiąc lighta.Jak by na to nie patrzeć to my i nasze zwierzaki maja czuć się dobrze:)Pozdrawiam

W sumie to im więcej się pisze o Ballingu tym mniej się wie :nuke:

Czy stosować się do instrukcji FM i rozrobić chemię jak opisują na swojej stronie. Z tym , że mogę napotkać na przeszkody z rozrobieniem Kh i dozowaniem go przez zapychające się wężyki.

Czy ktoś już próbował stosować to w/g FM??

Czy rozrobić chemię

http://www.arcadio17...orskie_200l.htm

jak w linku -co by mi bardziej odpowiadało -gdyż na 3 pompy dawałbym Ca , Kh i Sól bez soli. Mg mam wysokie za sprawą soli więc przy podmiankach by się uzupełniało samo co tydzień .

Rafik ja leje KH z FM i nie mam problemu z zapychaniem.Rozrabiasz w ciepłej wodzie.Trzeba z 10 min go pomieszać.Tam powstanie osad ale on nie ma wpływu na parametry.Wezyk zamocuj troszkę nad dnem i po problemie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile trzeba by wlać trace z FM do banki z "normalnie" rozrobionymi prochami a nie stężonymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu powstaje ten osad? co to za osad i co z nim zrobic? Czy to zanieczysczenia ?

TABUX ale na jakiej podstawie minimalizujesz chemie nie znajc jej wynikow w swoje wodzie. Myslisz ze to blizej natury?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu powstaje ten osad? co to za osad i co z nim zrobic? Czy to zanieczysczenia ?

TABUX ale na jakiej podstawie minimalizujesz chemie nie znajc jej wynikow w swoje wodzie. Myslisz ze to blizej natury?

Grześ nie leje soli bez soli to raz ,po drugie nie sypię MgSo4 to dwa i po trzecie podmieniam wode raz w tygodniu obowiązkowo.Ja wiem ,ze to daleko jeszcze od natury ale zawsze byłem przeciwnikiem wsypywania lub wlewania tematów trzecich.Nie wiem ja sobie tak to tłumacze.Poza tym wszystko się zmienia i mam nadzieje ,ze na lepsze.pewnie niedługo powstaną jeszcze wymyślniejsze tematy ,żeby uproscic to wszystko ale czas pokaze.

Ile trzeba by wlać trace z FM do banki z "normalnie" rozrobionymi prochami a nie stężonymi.

Poker 25ml tracera na caly baniak rozrobionego prochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

\

Poker 25ml tracera na caly baniak rozrobionego prochu

25ml to chyba na stężony roztwór Ca? A jak ktoś rozrabia normalnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu powstaje ten osad? co to za osad i co z nim zrobic? Czy to zanieczysczenia ?

TABUX ale na jakiej podstawie minimalizujesz chemie nie znajc jej wynikow w swoje wodzie. Myslisz ze to blizej natury?

Stosuje jeszcze delikatnie korallen-zuchta może dlatego moje korale maja takie ładne kolory.Nic więcej nie leje.pisek biały ,skała czysta algi wapienne ładnie pokrywają szyby i skałe wiec moja fauna się chyba sprawdza:)

25ml to chyba na stężony roztwór Ca? A jak ktoś rozrabia normalnie?

poker ja rozrabiam 2 kg prochu w 4 litrach RO poźniej dopełniam baniak RO i dopiero wlewam 25 ml tracera.a jak ma być normalnie to nie rozumiem

Z jakiego powodu powstaje ten osad? co to za osad i co z nim zrobic? Czy to zanieczysczenia ?

TABUX ale na jakiej podstawie minimalizujesz chemie nie znajc jej wynikow w swoje wodzie. Myslisz ze to blizej natury?

Grześ nie wiem cały HK rozpuszczę się ładnie tylko długo trzeba mieszć.ale jak już postoi troszkę to taki twardzy osad na dnie się osadza.jak dozownik wypije cały plyn do końca to wysypuje i rozrabiam nowy.ten osad w najmniejszym stopniu nie zmienia parametrów KH przynajmniej tak twierdzi FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

367,5g - CaCl2x2H2O, to jest stężenie normalnego ballinga na 5l. Czyli trzeba by lać na banke pewnie coś koło 5ml trace.

Ten osad co sie wytraca to nie jest przypadkiem ten nadmiar ktory sie rozpuscił tylko dzieki cieplej wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

367,5g - CaCl2x2H2O, to jest stężenie normalnego ballinga na 5l. Czyli trzeba by lać na banke pewnie coś koło 5ml trace.

Ten osad co sie wytraca to nie jest przypadkiem ten nadmiar ktory sie rozpuscił tylko dzieki cieplej wodzie?

poker nie wiem jak to przeliczyć chyba będzie ciężko bo FM ma inne stężenia większe jak tradycyjny balling.A pierwiastki do akwa się dozują w zaleznosci od poboru Ca czy KH tak sobie Fauna wymyśliła,a osad to nie przez ciepła wode w zimnej tez rozpuścisz ale godzinę będziesz machal baniakiem a i tak wyjdzie osad.to cos w stylu tego na zwnatrz na kraniku taki twardy nalot się robi tylko to się tyczy tylko KH.Wapn rozpuszczasz w normalnej pokojowej temperaturze bez podgrzewania i tutaj nic się nie dokłada w MG tez nic nie nie odkłada i ten sam temat

Edytowane przez TABUX (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.