Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Jarek,

gdy przygotowujesz wode do podmiany, mozesz w niej najpierw rozpuscic wymagana ilosc soli bez NaCl i potem dosypac reszte do wymaganego stezenia.

O to chodziło. Stani jak zwykle konkretna odpowiedź i zgrabne, proste rozwiązanie. Wielkie dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinię w jednym ze sklepów, że można stosować metodę Ballinga zamiast cotygodniowych podmian ale przy dobrym i mocnym odpieniaczu /przy dużych zbiornikach/. Czy to jest prawda czy mit?

Edytowane przez jarob (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ie lepiej podawać SBS dziennie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Słyszałem opinię w jednym ze sklepów, że można stosować metodę Ballinga zamiast cotygodniowych podmian ale przy dobrym i mocnym odpieniaczu /przy dużych zbiornikach/. Czy to jest prawda czy mit?

Mit by nie rzec bzdura.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yendruu, jeśli wszystko co wiemy o metodzie Ballinga jest prawdą, a firmy produkujące SBS nas nie oszukują, a do tego odpieniacz wywala dziennie objętość sumaryczną podawanego Ballinga, to teoretycznie TAK.

Założenie -

1. Stosujemy SBS,

2. SBS = Sól - NaCl,

3. Tzw. Balling równy.

4. Odpieniacz wywala wodę o składzie wody akwariowej, z domieszką całego ogólnie zwanego syfu.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie... W zbiornikach o jakiej pojemności byłoby to możliwe?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wielkość zbiornika, tylko o zasadę jaką kieruje się sama metoda. Ale, wbrew temu co się ogólnie uważa, to raczej mały zbiornik jest łatwiej poprowadzić w ten "kontrowersyjny" sposób.

Teraz uwaga.

Jeśli podstawą suplementacji w metodzie Ballinga jest CaCl2 i NaHCO3, które ubocznie w reakcji dają NaCl i to o co nam chodzi czyli CaCO3, to aby skład wody się nie zmienił (chodzi o proporcje), do NaCl należy dodać wszystko inne, co znajduje się w soli morskiej, czyli właśnie SBS. Balling założył, że SBS będzie dawana proporcjonalnie do przybywającego NaCl, stąd założenie nr. 1 i 3.

Założenie 2 - chyba jasne, ale... No musimy założyć, że rzeczywiście producenci wytwarzający SBS, robiąc sól morską, dodają NaCl do SBS, inaczej metoda Ballinga nie ma sensu. Gdzieś znalazłem wypowiedź gościa z TritonLab, że SBS=Sól - NaCl, tego się trzymajmy.

No i największy problem - założenie 4. Dlaczego?

W jednym z badań skimmate pokazane zostało, że skład wody w kubku nie różni się zasadniczo od składu wody w akwarium. Myślę, że dlaczego miałby się różnić, skoro woda akwariowa jest tylko nośnikiem wszelkiego syfu, który zostaje zagęszczony w odpieniaczu i wywalony do kubka wraz z wodą z którą do odpieniacza przybył. Dlaczego substancje rozpuszczone w wodzie (jony) miałyby się wypieniać w innych proporcjach, toż to są jony, nie cząsteczki, czy substancje występujące w postaci koloidów i innych formach. Pewne różnice w składzie mogą wynikać z "wysuszenia" skimmate i precypitacji, ale nie do tego zmierzam, o tym kiedy indziej.

Tak więc, skoro Balling per se podnosi zasolenie, bo przybywa NaCl i SBS (oba wpływają na zasolenie), zauważcie że Ca2+ i HCO3- de facto znika z roztworu, bo koralowce je zużywają, to w akwarium zostaje NaCl + SBS = sól morska - tak? Zauważcie też, że zgodnie z założeniem 2, w SBS też jest wodorowęglan i chlorek wapnia.

Idąc dalej, w akwarium, w stałej względnie objętości przybywa niczego innego jak tylko SOLI MORSKIEJ, rośnie zasolenie, więc je trzeba obniżyć. A jak obniżyć? Usuwając jakąś część wody i zastępując ją dolewką. I to jest własnie rola odpieniacza w tej metodzie.

Aha, gdyby znowu ktoś pisał: a nutrienty, a mikro i podmianki... To wszystko mikro, ale to inny temat.

Na zakończenie powiem tak. Przy metodzie Ballinga podmianki mają za zadanie głównie wyrównać zasolenie, a nie dostarczyć bądź zabrać cokolwiek. I już.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan, jeśli dobrze zrozumiałem twoją wypowiedź, to wystarczyłoby raz w tygodniu odlać odpowiednią ilość wody i zastapić ją czystą RODI.

Czyli w praktyce wystarczyłoby raz na jakiś czas sprawdzić zasolenie i skorygować.

Kiedyś czytałem na innym forum, że ktoś tak prowadził zbiornik, ale po jakimś czasie (ponad rok z tego co pamiętam) coś zaczęło szwankować i musiał zrobić podmianę. Może jakiś mikro element się skumulował?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zbiornikach o pojemności kilkunastu milionów litrów to może mieć sens..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Tak jak napisałem, teoretycznie tak. Są pewne ale, które gdzieś w końcu zmuszą nas do podmianek. Jednym z tych "ale" jest właśnie kumulacja, ale nie do końca, zaraz to wyjaśnię.

Jeśli założymy, że w wodzie morskiej masz wszystko co potrzebne do życia w idealnych proporcjach, to dlaczego miałoby się cokolwiek kumulować, jednak kumulacja jest możliwa, gdyż to "wszystko" nie jest zużywane proporcjonalnie. Jednego ubywa więcej, innego mniej. Nie ma problemu, jak ubywa więcej, bo możemy suplementować, ale jeśli SBS dostarcza czegoś, co zużywane jest wolniej, to mogą za jakiś czas pojawić się problemy.

Jednakże, zarówno podmianki i odpieniacz usuwają wszystko co w wodzie się znajduje, to coś złe również, ale nie w całości, tylko jakąś część. Gdybyśmy chcieli sobie to wyobrazić, przedstawić na wykresie, to wykres wygląda jak hiperbola. W zależności o czym rozmawiamy, parametr rośnie lub maleje w kierunku jakiejś wartości, której nigdy nie osiągnie, w matematyce to nazywa się asymptota. Tak więc, jeśli założymy, że działają podmianki lub odpieniacz, kumulacja nie jest nieskończona, nie jest zwykła prostą o jakimś nachyleniu, tylko ograniczonym procesem. Problem powstaje wtedy, kiedy asymptota dla tej kumulacji leży powyżej wartości parametru przy którym możliwe jest życie. ;-)

P.S. Wnioski czysto teoretyczne oparte na działaniu kalkulatora, który wraz z Bartkiem tworzymy. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będziemy mogli wam pokazać efekty na RH. Zdajemy sobie sprawę, że to czysta matematyka, a biologia ma swój patent na życie, jednak pewne rzeczy jest łatwiej wytłumaczyć jak się je zobaczy, choćby teoretycznie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o potwierdzenie:

przy ubytku dziennym Ca= 4 w akwarium 300l, podaję 72ml/dobę każdego preparatu? mówimy o met. Ballinga

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W "standardowym" roztworze CaCl2 masz 20mg (0,5mola) Ca++ w 1ml. Czyli przy takim ubytku dodajesz do dawki aktualnie podawanej 1/5ml na kazdy litr wody w systemie, co w Twoim przepadku daje 60ml. Z zadania które ululozyles wynika, ze podawales do tej pory 12ml/dobę. ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam o ballingu, bo muszę zacząć uzupełniać, ale mam pewien problem. Jeśli było, a nie doczytałem to z góry przepraszam. Trzeba lać wszystkie trzy płyny w takich samych ilościach, ale ja narazie mam zbyt niskie tylko kh - 5,4. Czytałem, że jak podniosę kh, to poziom wapnia spadni. Wtedy będę musiał zacząć lać roztwór na Ca. Można lać pojedyncze płyny czy jak mam to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrównaj kh do poziomu który chcesz i potem zacznij podawać równe dawki.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi na aqua reef prowadził tak baniak z powodzeniem i jak ktoś wspomniał po dłuższym czasie musiał zrobić podmianę, ale to i tak jedna czy dwie podmiany w roku :-).

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaczynam w tym tygodniu startować balingiem od FM light i mam pytanie czy można razem z balingiem stosować kalkwassera.

Edytowane przez himler (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie pokusiles sie aby poczytać minimum o ballingu tylko odrazu pytasz, a masz caly temat o tym. W balingu dawki dobierasz wg zużycia w akwarium i lejesz wszystkie trzy plyny po równo.

Edytowane przez PokerFace (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toż przecież himler nie pyta jak stosować balinga tylko pyta o kalkwasser, który może służyć, podawany dodatkowo, jako środek na pobijanie pH, strącanie fosforanów...


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuję Ballinga w równych dawkach w ciągu doby, zaobserwowałem że kH przed włączeniem światła rano wynosi 10,3 a przed zgaszeniem 8,6 wynika z tego, że jest duża konsumpcja./przed rozpoczęciem Ballinga wynosiło 5,7/. Zastanawiam się czy nie zmienić godzin dozowania- na czas włączonego światła lub 2 godziny przed rozpoczęciem świecenia. Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuję Ballinga w równych dawkach w ciągu doby, zaobserwowałem że kH przed włączeniem światła rano wynosi 10,3 a przed zgaszeniem 8,6 wynika z tego, że jest duża konsumpcja./przed rozpoczęciem Ballinga wynosiło 5,7/. Zastanawiam się czy nie zmienić godzin dozowania- na czas włączonego światła lub 2 godziny przed rozpoczęciem świecenia. Co o tym myślicie?

W ilu dawkach dozujesz płyny , w tego co piszesz wynika ze w jednej , jeśli tak rozbij cała ilośc na kilka mniejszych dawek i nie będzie skoków .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że w dzień konsumpcja jest większa. Ja podaje od 5 do 23. Światło od 8 do 21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuje w równych 12 dawkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.