Skocz do zawartości
dany

Chelmon rostratus (kompilacja luft)

Chelmon (ankieta anonimowa)  

137 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Twój rekord w posiadaniu/utrzymaniu Chelmona

    • Pad? nied?ugo po zakupie
      10
    • Oko?o miesi?ca
      14
    • Do 3 miesi?cy
      13
    • 3-6 miesi?cy
      6
    • Oko?o roku
      22
    • powy?ej 2 lat
      14
    • 3 lat
      3
    • kilka lat
      9
    • inne/nie mialam/em jeszcze chelmona
      46


Rekomendowane odpowiedzi

Temat z ankietą anonimową.

Bardzo proszę o napisanie historii o swoim chelmonie (ile prób podejscia do tej ryby, czym karmicie, czy ryba umiała już jeść mrożonki, jak sie przygotowywaliście na przyjęcie tej ryby i cenne uwagi z Waszej strony, które pomogą innym w utrzymaniu tej pieknej rybki. Do tego jaki litraż baniaka i ktory w kolejnosci obsady wpuszczany byl chelmon).

Pozdrawiam

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

U mnie drugi pierwszy padł po ok. tygodniu od zakupu w przeciągu jednego dnia.

Drugie podejście prezent od Prezesa Grześka u Niego jak się nie mylę to ponad rok pływał, u mnie już ponad 14 miesięcy,

dla tego dałem w ankiecie że ponad dwa lata.

Mój od Grzesie trafił do baniaka gdzie pływał już żółtek i hepek i inne rybcie, nie było problemów a wręcz przez pierwsze godziny przy karmieniu mrożonkami to on ustawiał inne ryby.

Wcina wszystkie mięsne mrożonki , od czasu do czasu dostaje dużego żywego solowca, a uwielbia jak zapodam od czasu do czasu aptasie z sumpa to wtedy jest szał, oczywiście w głównym zbiorniku różyczki u mnie nie uświadczy.

Baniak ponad 400 litrów plus sump 170.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój kupiony z dwa lata temu na Podhalańskiej w Krakowie. Wcina wszystko aiptasie, rurówki i mrożonki.

Co do obsady to był wpuszczony jako ostatni. Jakoś dogadał się z sohalem, który likwidował wszystko co było jego rozmiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert urodziny mu trzeba zrobic :thumbup:

No ja bylem wielkim szczesciarzem z pierwszym Chelmonem. Ryba trafila do zbiornika na poczatku zanim sie zrobil trafic.

Mysle ze to pomaga w zaakliatyzowaniu sie ryby - spokoj, slabsza cyrkulacja, przyciemnione swiatlo.W sklepie mrozonke niezdanrnie zlapal. Zaraz po wpuszceniu wzial sie za rurowki, ale juz o mrozonce zapomnial jak sie je. Dopiero zauwazyl od innych ryb ze to jedzenie. Potem jadl juz z reki. Teraz plywa u kolegi Strugas. W sumie to juz 3 rok sie bedzie konczyl jak znam tego osobnika. Na Aiptasie nie ma lepszego- nie popusci zadnej nawet wielkosci pileczki golfowej.W moim 260L mial za malo miejsca wiec poszedl na salony.

Obecnie majac plage Aiptasi skusilem sie. Niestety w sklepie podniecony ze jako gratis nie przypatrzylem sie, nie zapytalem, tylko od razu do wora. Trafil sie osobnik zupelnie obojetny, oswialy, zdezorientowany. Niestety na przykry moment nie musialem dlugo czekac. Po zgonie odpuscielm bo i tak 200L to za malo dla Chelmona. Aiptasia tak urosla w sile ze przez moment mysllem o restarcie. Krewetki mialy gleboko gdzies ja powoli dostawalm zalamki.

Opowiadajc o swoim problemie w jednym ze sklepow wlasiciel obiecal ze przywiezie mi malego co je mrozonki. Godzine stalem jak sup soli przed baniakiem w sklepie probujac sie zdecydowac - polaczyc sie z ryba :baby:

Warto zwrocic uwage czy ryba wogole jest zaiteresowana szukaniem, obserwowaniem szyb., skalek. W pewnym momencie musi cos dziubnac. Przynajmniej bedzie szansa ze ma "sklonnosci" kilera.

Jezli plywa bez celu lub obojetnie bez chakterytyczneo patrolowania zakamrkow, katow akwarium takiej sztuki bym nie bral. No i oczywscie jak nie lapie mrozonki choc to moze nie miec znaczenia. A dlaczego?

W koncu kiedy zdecydowalem sie na osobnika ktory dzubnal kilka razy gdzies po kontach poprosilem sprzedawce o probe nakarmienia.

Na poczatku nic , ale kiedy zauwazyl ze jego wspolokatorzy jedza zaczal niepodarnie lapac. No nic wezme.

Do dzis u mnie nic nie zlapal, ale wycial cala Aiptasie. Martwielm sie bo spoczatku duzych sztuk nie ruszal, ale z braku laku zaczal. Isopody ktorych mialm tysiace juz tez niema, robaka i rurowki w glwnym nie nie uswiadczy. Co dalej nie wiem. Cale szczescie ze Aiptasia sie rozsiewa ze sumpa, ale nie wiem na jak dlugo to wystarczy. W sumie to chcialbym miec z powrotem plage by tylko ryba przezyla.

Dzis mija trzeci tydizien jak ma sie i beda proby z zywa artemia. Do sumpa wkladam male skalki do zasiedlenia dla aptasi. Co za paradoks :yes

Tutaj ciekawy spsoob cjoc zawijenie zywej artemi w gabke z duzymi porami tez podobno dziala.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego mam ok 2 miesiące wpuszczony do akwarium jako ostatnia ryba

wcina mrożonki od momentu wpuszczenia do akwarium

pierwsze 2 dni przeganiany przez Hepatusa

teraz jako pierwszy do jedzenie

akwarium 450l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego musiałem uczyć jeść, na początku wykosił wszystkie kiełże, rurówki i wieloszczety w głównego, jako że mrożonek nie chciał jeść i zaczął chudnąć kupiłem mu żywą ostrygę, otwarłem i delikatnie podłożyłem kamyczek żeby się nie zamknęła i wyskubał całą, potem były mule i pewnego razu kupiłem żywą artemie i wcinał aż miło, potem podawałem mu mrożoną i z czasem tak nauczył się jeść mrożonki podając mu na przemian żywą i mrożoną artemie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swojego od Czerwca wcina lasonogi kryl artemie i to co znajdzie w skale i apitazje :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie ja juz naprawde sporo wiem o chelmonach, miałem chyba 4 szt, jeden padł za to nastepny juz zył w szczesciu 2 lata. I potem mi cyrkulacja padla i umarl bo sie zadusil... Kupiłem 3 i padł po5 dniach i 4 juz pływa ze 3 lata , ale były z nim mega prioblemy... tak jak już ktoś wczesniej powiedział one na poczatku b długo nie jedza mrozonek... ale lubią wyskubywac pokarm z dna i kamieni ... trzeba kupic takiego robaka (żywego) co sie zwie doniczkowiec! jest biały , wije sie(rusza) i szybko opada na dno- idealny dla chelmonów! rzaden chelmon sie mu nie oprze i taki co nic innego nie zje , tego robaka zje napewno

Grzesiu sprawdz koniecznie, kup zywe robaki o nazwie Doniczkowiec i daj chelmonowi- zacznie jeść... A po jakimś czasie jak juz zaobserwuje że doniczkowiec najp[ierw pływa a potem spada na dno to zacznie go łapać juz w locie, to jest juz czas w którym zacznie łapać i inne mrozoki (procesor sterujacy chelmonem do tego dojdzie ale trzeba na to czasu ze wzgledu na malą pamięć operacyją)

Edytowane przez Łapa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tego doniczkowca to gdzie szukać?

PS mój pływa dopiero miesiąc, w sklepie wcinał mrożonki, u mnie przez tydzień nie chciał jeść, zeżarł wszystkie rurówki, aiptasi na moje nieszczęście nie rusza ale wcina ikrę homara i mięso małży


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z chelmonem mialem chyba 3 podejscia. Pierwsze dwa jakos krotko nie pamietam. Ostatni praktycznie od pierwszych dni zaczal zajadac mrozonki a po miesiacu byl razem z blaznami pierwszy przy korycie :). Ten ostatni zostal sprzedany w trakcie likwidacji akwarium (a byl u mnie jakos ponad rok).

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało gdzie maja tego doniczkowca, ale da sie go kupić w sklepach zoologicznych, albo szukajcie w necie...

W poznaniu jest do kupienia na Panoramie na ul Góreckeij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpukać

Mam od około roku, nigdy nie widziałem aby coś "łykną" ale cały czas pływa i coś skubie na skale i piachu.

Skały mam ok.80kg na nieco ponad 400l. więc ma gdzie skubać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mojego około pół roku,wcina wszystko oprócz suchego :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon już pływa u mnie około 4 lat i ma się świetnie. Początek przygody nie był kolorowy nie pobierał żadnego zastępczego pokarmu cały czas coś skubał w skale, liczyłem że wreszcie zacznie coś podgryzać mrożonek ale niestety pokolce były za szybkie (jak na początek wykarmienia chelmona). Zaczeła się nauka przyjmowania pokarmu; duża szczykawka z artemią na początek przyniosła efekty teraz niema żadnego problemu z wykarmieniem mimo obecności kilku pokolców.

Także nie zgodze się ze stwierdzeniem, że jeżeli w sklepie nie je to w zbiorniku padnie, oczywiście nie ma gwarancji że jeżeli w sklepie jadł to i w baniaku będzie wcinał, o prawidłowej aklimatyzacji niema co pisać bo temat oczywisty przy tak delikatnej rybce

... także wytrwałości wszystkim życzę temat do opanowania. :)

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było podobnie jak we wcześniejszych wpisach. Nie jadł nic zastępczego przez jakieś dwa tygodnie. Dłubał w skałach. Pewnego pięknego dnia spojrzał na solowca i zaczął jeść :) Obsadę mam małą, był przedostatni. Przed nim tylko błazny i mały borsuk. Akwarium ma ok 270 litrów. Teraz w porze jedzenia kręci się już blisko krawędzi i czeka. Jest u mnie jakieś 9-10 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem masy Chelmonów w zbiornikach, braliśmy prosto z importu, bez pośredników. Generalnie ryby albo jadły niemal natychmiast, albo wcale, przy czym jednak większość jadła niemal od razu mysis, kryla i artemie. Te były sprzedawane jako "przyzwyczajone do pokarmu", pozostałe jako "nie chce żreć su***syn, ale można spróbować przyzwyczaić, kosztuje połowę tego, co jedzący". Osobniki wpuszczane do zbiornika z koralami o pojemności ponad 1000 litrów żyły latami, jadły jak ocellarisy, z czasem czyściły zbiorniki całkowicie z Aiptazji. W zbiorniku pokazowym 22000L pływała para już zanim tam zacząlem pracę i pływa do dzisiaj, ogólnie czym większy zbiornik tym dłuższy czas przeżycia. Pamiętajcie, Chelmon to nie jest ryba do małych akwariów!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo ciekawych rad

dzieki koledzy!

no i czekam na kolejne spostrzeżenia

szczegolne dzieki za roznorodne opisy karmienia/uczenia jedzenia Chelmona


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem drugie podejście do Chelmona. Jadł mrożonki, był aktywny 2 m-ce, poo czym z dnia na dzień zniknął. Macie jakiś pomysł co robić? NIe znalazłem zwłok chyba żę gdzieś wśród skały ale musialbym rozbebeszyć całe akwa. Szkoda.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One lubia skubać ze skały , a nie lubią łapać pokarmu jak sobie swobodnie plywa(ala artemia) dla tego polecam tego robala doniczkowca , bo on b. szybko opada na dno i tam sobie pełza poza wzrokiem pokolcy. To daje szansę chelmonowi na spokojny posiłek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj chelmon je jedynie solowca. Jak coś innego wpadnie mu do pyska to wypluje. Czy przetrwa mi na dłuższą metę tylko na solowcu? Co mogę mu jeszcze zaproponować w menu bo może mu jeszcze tego nie podałem. Pozrawiam


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aptazja była smakołykiem mojego i solowiec 3 lata na baniaku i zachorował chudł i odszedł teraz pozostaje ponownie spróbować


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój je od początku solowca, kryl drobny...wyciął mi wszystkie rurówki...aptazji nie dotyka....juz mam kapelusze do 4 cm.....aptazjożerca mi się nie trafił. :wallbash: ..widzę że dokucza czasami ślimaczkom małym nie widziałem żeby je jadł...ale podskubuje


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bardzo polecam robaka doniczkowca (super zwraca jego uwagę i jest niezauważalny przez pokolce, do tego jest wysoko kaloryczny i bogaty w białko- także nie przekarmiać nim ryb :) ) i wspomaganie solowca i innych mrożonek witaminami w płynie dla ryb.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdzie tego doniczkowca dostać.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj w pierwszym lepszym sklepie akwarystycznym.

Tylko gdzie tego doniczkowca dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.