Skocz do zawartości
SkoczekPL

Jak najlepiej wymixować światło ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że z HQI miałem mało wspólnego w swoim życiu to mam pytanie do bardziej doświadczonych.

Jak lepiej zrobić ? (lampa 2x 150 HQI + 2 x 54W świetlówki)

A: żarniki x 2 dzienne + dwie świetlówki aktyniczne ?

B: żarniki x 2 aktyniczne + dwie świetlówki dzienne ?

C: ?

Co byście wybrali ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O zarnikach 150w 20tys K to lepiej zapomnij,swiatła masakrycznie mało,wiec tylko 14000K/lub coral vue reeflex 12000K +t5 aktyniczne.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze Pieniek - 20kk w 150W bańkach to porażka, będzie super ciemno.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 HQI dzienne + 4 aktyniczne T5 :D

To aktyniczne HQI to jakie, Giesemann 20K? No i co to jest to "dzienne" HQI? Mam trochę doświadczenia z HQI jeszcze z czasów ZOOundCo, ale musisz mi napisać, co to za palniki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz..... a nie wiem :p wszedłem w jeden ze sklepów (erybka) i był tam taki podział (pewnie dzienne to te z normalnym światłem białym vel żółtym) ale już na aquamedicu nie było takiego podziału. W sumie jakiś strasznie drogich nie chce kupić bo..... chcę przekonać właściciela do T5 only aaaaaaale na razie zawiśnie ponownie HQI :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest prosta, bo nawet żarniki tej samej barwy i producenta inaczej świecą w zależności od mocy i rodzaju statecznika.

Do dużego akwarium, to 150-tki w ogóle są słabe. HQi to bardzo fajne światło, moim zdaniem, ale nie można przesadzać z oszczędnością watów.

ed.

Ale jak chcesz kogoś zniechęcić do HQI, to chyba problem mniejszy :)

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc mam doświadczenia przede wszystkim z żarnikami Giesemanna, gdyż byliśmy autoryzowanym dystrybutorem i mieliśmy akwaria pokazowo-sklepowe wyłącznie na lampach i źródłach światła Giesemanna, w sumie 4 duże akwaria. W tym jedno, w którym w jednej lampie mieliśmy 2 różne żarniki: 12500K i 20000K. Światło aktyniczne było optycznie sporo ciemniejsze, kolor bardzo przyjemny, korale ogólnie bardziej kolorowe niż te pod 12,5K, z wyjątkiem tipów niektórych Acropor, które miały intensywniejsze barwy pod żarnikiem dziennym. Z tym, że wszystkie żarniki miały moc 250W i moim zdaniem nie powinno się schodzić niżej. Ogólnie wspominam te czasy z rozrzewnieniem, gdyż kombinację HQI + niebieskie T5 osobiście lubię najbardziej, moim zdaniem wygląda najbardziej natutalnie. Same T5 pozwalają pięknie wybarwić praktycznie wszystkie korale, ale akwarium wygląda dość nienaturalnie, poprzez brak blików na dnie. Z kolei LED-y dają potwornie dużo blików, co moim zdaniem wygląda też dość nienaturalnie. HQI symuluje najdokładniej światło słoneczne, wygląda najbardziej naturalnie. Szczególnie ci, którzy widzieli jak wygląda słońce na prawdziwej rafie, mogą to potwierdzić. Reasumując, wybrałbym "dzienne" HQI + niebieskie T5.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lepiej dać żarniki 13K czy 16K ?

EDYTA: Zamówiłem 14K zobaczymy co to to i jak to to ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę w erybce żarnik Gisemanna Megachrome Coral, to jest wg. nich bodaj 16K i to mi się zawsze najbardziej podobało w kombinacji z T5. Jeszcze widzę żarnik BLV, z nim ma doświadczenia ale w wersji 1000W :) świecił dość żółto, więc chyba był to 10K, jutro sprawdzę bo muszę trochę pogrzebać w archiwum. Z tym, że to "żółto" to w stosunku do np. 16K, ale nie były to jakieś wielkie różnice. Film mam gdzieś chyba nawet z różnymi żarnikami, ale ogólnie jakbym miał po raz pierwszy kupić jakiś żarnik, to bym go wolał obejrzeć na żywo. Z tego powodu też Giesemann zrobił u nas wystawę, bo mieliśmy każdy żarnik z ich oferty nad akwariami, więc ludzi mogli sobie do woli wybierać i faktycznie sprzedawaliśmy tych palników bardzo dużo, mimo że to było w ponad 5 lat temu, gdzie rządziły już T5 a na widok LED-ów już nikt wielich oczu nie robił.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal,

mysle, ze juz ponizej 14 K nie powinienes schodzic (ani powyzej 16K). W dol bedzie zolto, a wyzej 16K - ciemno.

Jak koledzy napisali, zarniki 20 K mozna stosowac od 250 W, wtedy pozostaje troche wiecej mozliwosci kombinowania ze swietlowkami.

Przy zarniku 14 K bedziesz prawdopodobnie uzywal niebieskich T5.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reeflexy 12K jeszcze bym też do tego kotła wrzucił, pomimo znamionowego 12K dość ładnie ciągną w niebieski kolor.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki nie założysz to się nie przekonasz. Jak będzie coś nie tak przełożysz świetlówki na inne kiedy się wypalą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie od paru lat świece 2 X 150 W BLAU 16000K + 2 X 54W ATI Blue i taka kombinacja najbardziej mi odpowiada


Akwarium 360l sump 120l oświetlenie 2 X 150W HQI + 2 X 54W actynika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na zarnikach, ale kto powiedzial ze swiatlo 16K - 20K ktore owszem jest ciemne dla naszego oka jest zle dla korali?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy 150W 20kk korale stały w miejscu, choć ładnie niebiesko było w akwarium. używałem Arcadia 20kk.

u mnie świeci teraz chinski 16KK + 2x39 blue+ coś tam delikatnie korale rosną, ale nic specjalnego dlatego wieżę ze przy 250W zaczyna sie lepsza zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się do tematu bo mam pytanie panowie. Mój nowy zbiornik ma długość 125 a wys 55 i szer 55.Mam do niego lampę Aquaela 2 razy 150W HQI I dwie 54W T5. Jakie żarniki by były dobre dzienne i czy dwie t5 wystarczą czy dołożyć jeszcze 2 sztuki ?

Z góry dziekuje.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzes,

wiem do czego dazysz, ale 20K HQI bardziej sluzy do wybarwienia korali. Wzrost bedzie przy nizszych wartosciach K. Miedzy 16 a 20 K jest duza roznica.

Pawel,

prawdopodobnie 2 HQI i dwie T5 wystarcza. Przy czterech rurach bylby "miodzio" i wieksza ilosc kombinacji. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Trzeba porównywać widma żarników a nie same "temperatury barwowe".

Duża część korali nie będzie rosła pod niebieskim światłem. Najlepiej będą rosły pod światłem zbliżonym do światła słońca - z lekko wytłumionym światłem które jest najlepiej absorbowane przez wodę [np czerwonym] dzieje się tak dlatego że te korale w naturze żyją tuż pod powierzchnią wody a nie na głębokości 10 metrów.

Trzeba też pamiętać o tym że jeśli zbyt mocno oświetlimy korale to wcale nie będą rosły szybciej ale zaczną rosnąć wolniej lub nie będą rosły wcale.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka waszym zdaniem będzie najlepsza konfiguracja by wyciągnąć kolor różowy? Myślałem żeby zamienić jedną niebieską rurę z figi purple , ale ona jasno święci i stracę efekt niebieskosci w złoty. Jak miałem 20kk to nie dopalalem rurami po bokach i korale słabo mi rosły. Odpalał ktos może lampę na białej i różowej rurze + 20kk hqi? Czy pomogło by to wyciągnąć zagubiony kolor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu z zapytaniem czy do rozmiaru 60x40x40 96l zastosować HQI plus T5 czy raczej to zbędne rozwiązanie?Wacham się czy dać 4xt5 czy miks HQI plus T5....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie światło Ci się podoba, ale HQI i T5 to chyba najlepsze rozwiązanie...w prawdzie pradożerne ale HQI daje fajne światło i blinki a T5 wyregulujesz sobie barwę światła i zobaczysz co Ci się podoba...myślę że warto.

Wysyłane z mojego C5303 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jakie światło Ci się podoba, ale HQI i T5 to chyba najlepsze rozwiązanie...w prawdzie pradożerne ale HQI daje fajne światło i blinki a T5 wyregulujesz sobie barwę światła i zobaczysz co Ci się podoba...myślę że warto.

Wysyłane z mojego C5303 za pomocą Tapatalk 2

Ale w takim przypadku korzystać z gotowych rozwiązań(lamp HQI plus T5) czy coś kombinować z DIY?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanęło na 2 x Giesemann Megachrome Coral 150 W i 2 x AM Reef Blue 54W T5

Osobiście powiem ze bajka i te bliki..... :blushing: :blushing:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że z HQI miałem mało wspólnego w swoim życiu to mam pytanie do bardziej doświadczonych.

Jak lepiej zrobić ? (lampa 2x 150 HQI + 2 x 54W świetlówki)

A: żarniki x 2 dzienne + dwie świetlówki aktyniczne ?

B: żarniki x 2 aktyniczne + dwie świetlówki dzienne ?

C: ?

Co byście wybrali ?

Przy 150w jeśli to ma być coś więcej niż miękkie to wybrałbym.

Opcje A ale zależy jakie światło lubisz w opcji A żarniki na pewno przebiją znacząco te T5.

Hqi ma najlepsze bliki moim zdaniem.Hqi to coś więcej niż bajka.

Nie wspomniałeś jaki masz statecznik ale pewnie elektroniczny bo na magnetycznym było by raczej żółto od megachrome coral.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek a jak z rożowymi sps takimi jak Histrix, pink Pocilipora ,czy różowa stylophora. Masz ładny kolorek? Czy przybrudzony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.