Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A Reef Foundation C nadal lejesz?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Reef Foundation C nadal lejesz?

Nie już długo nie . :)

Nie mam takiej potrzeby.

Powtórzę wartości mg wychodziły mi powyżej 1500 już w solance przy niektórych solach. Przed wlaniem do akwarium.

A swoją drogą to fakt ,że dodawanie reef foudation abc bez kontrolowania testami przysporzyło mi problemów z parametrami wody. Ale to już wiem. Teraz chciałbym zbić to mg.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jakaś sól bez soli?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sól bez soli - to szczerze mówiąc głupia nazwa. Powinno się raczej mówić mieszanka soli bez NaCl. Taka mieszanka nie jest rozwiązaniem... Żeby jej zastosowanie miało sens trzeba by najpierw zmierzyć stężenie Na i Cl w zbiorniku. Inaczej stosowanie mieszanki soli bez NaCl przypomina wróżenie z fusów. Podobnie jest z całą metodą ballinga. Jeżeli nie mamy czym mierzyć stężenia tego co dodajemy to dodawanie nie ma żadnego sensu bo może przynieść wiecej szkody niż pożytku.

Jedynym rozwiązaniem takich problemów jest niezmieszana sól - niestety musisz zrobić ją sam bo żaden producent takiej nie robi.

Warto też dodać że firmowe mieszanki mają nieznany skład chemiczny. Nigdy nie ma pewności co dokładnie w nich jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konradek, wiem i w zupełności się zgadzam.

Jednakże, stosowałem kiedyś taką "sól bez soli" pewnej firmy i też miałem problemy z Mg. Dopiero po zmianie na FM, Mg zaczął spadać. Konsumpcja Mg jest u mnie tak mała, że w przeciągu 2-3 miesięcy dodaję 100mg (sumarycznie, bo staram się trzymać mniej więcej stały poziom).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post nr. 20 aqua medic Cię uratuje

http://nano-reef.pl/...-i-nowe-trendy/

Edytowane przez robi (wyświetl historię edycji)

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie tak . Przez wysoki magnez spsy nie pobierają odpowiedniej ilości wapna . Słabiej rosną . Albo wogóle nie rosną.

Tak?

Magnez na poziomie 1500mg/L nie wpływa w znaczący sposób na kalcyfikacje. Nie wiem skąd masz takie info.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnez na poziomie 1500mg/L nie wpływa w znaczący sposób na kalcyfikacje. Nie wiem skąd masz takie info.

Mam wrażenie , że nie pomagasz tylko krytykujesz ( czepiasz się - słówek) od samego początku tematu. Wróć się do pierwszego postu. Pisałem pozyżej 1500. Skala jest do 1500 w teście Salifeta. Jak zacząłem kiedyś dodawać kropelki poza skalą to mi 1600 wyszło. Jeśli to nie wpływa na wzrost spsów to po co utrzymywać wartości graniczne?

Dla jasności piszę tu o dwóch pomiarach w akwarium mg -powyżej 1500 i w solance mg ( wodzie do podmian )1500.

W akwarium wiem dlaczego mam takie wartości przez swoją głupotę ( może trochę przez niewiedzę) ale nie wiem czemu woda do podmian tylko zasłona ma mg. 1500.

Przecież temat ja sam zaóważyłeś jest o soli a nie o wodzie w akwarium. Tak?? Będziemy już czytać ze zrozumieniem??

Pozdrawiam.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester stara się Ci pomóc, a wie o czym mówi, dlatego nie rozumiem Twojego zirytowania.

Na moje pytanie też nie odpowiedziałeś, czy lejesz sól bez soli.

1500, a nawet wiecej to nie tragedia, poczytaj o walce z Bryopsis, zobaczysz jakie ludzie mieli parametry.

Nie kombinuj, poczekaj, spadnie. Zastanów się dlaczego miałeś takie wyniki i popraw. Sam słusznie zauważyłeś - z niewiedzy, to się dowiedz i nie krytykuj ludzi, którzy Ci pomagają. Bez urazy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uuu wyczuwam tyle zlej energii... Lewą nogą wstałeś? :D

To tematu się przyczepiłem jako moderator, ale w dobrej wierze. Im bardziej sprecyzowany tytuł tym bardziej wiadomo o co chodzi i tym bardziej przyciąga osoby które mogą pomóc. Temat "Sól" jest tak ogólny, że już się bardziej uogólnić nie da. Ale Twój wybór, ja chciałem tylko pomóc w Twoim interesie.

Co do mojego pytania z postu #32, to autentycznie chciałbym wiedzieć, skąd masz informację, że poziom magnezu 1500mg/L hamuje kalcyfikację. Ale jeśli Ty tam widzisz krytykę, to ja już nie chcę więcej zrozumieć na czym polega Twój problem z solą.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester stara się Ci pomóc, a wie o czym mówi, dlatego nie rozumiem Twojego zirytowania.

Na moje pytanie też nie odpowiedziałeś, czy lejesz sól bez soli.

1500, a nawet wiecej to nie tragedia, poczytaj o walce z Bryopsis, zobaczysz jakie ludzie mieli parametry.

Nie kombinuj, poczekaj, spadnie. Zastanów się dlaczego miałeś takie wyniki i popraw. Sam słusznie zauważyłeś - z niewiedzy, to się dowiedz i nie krytykuj ludzi, którzy Ci pomagają. Bez urazy.

Nie odpowiedziałem bo nie wiem co to sól bez soli. Więc sie nie wypowiadałam. Mam wrażenie , że tamat zabrnął trochę poza ramy. Chodziło mi o dobór soli z niskim mg. Nie o to , że mam za dużo mg .

Ja wiem, że mam zbyt wysokie mg. Wiem też dlaczego. Tylko chce je zbić. Oczywiście słuszne są uwagi odnośnie złego testu, lub miernika zasolenie. Tak. To też jest możliwe. Dziś będe to weryfikował u Tomka w erybce. Ale jeśli wszystko okaże się dobre , sprawne i dobrze mierzące to dalej będe szukał soli o niskim mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sea Salt Aqaforest Mg - 1280 mg/l


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Potrzebuję wiedzy jaka sól ma niski magnez .

Nie mogę zbić u siebie poziomu mg. Cały czas mam ponad 1500.

Próbowałem już soli Instant ocean- duży poziom mg.

Red sea- mały poziom mg - ale korale nie tolerują tej soli.

Treasure SPS - bardzo wysoki poziom mg.

Podobno kent marnie - ma niskie mg ale ca ponad 500

Nie chcę więcej testować na koralach bo o tragedie nie trudno.

Poproszę więc o sprawdzone rady.

Pozdrawiam.

Witam miałem podobny problem jak utrzymywałem zasolenie 1.023 według spławika AM i TM po wielu próbach obniżenia MG, zmierzyłem refraktometrem pokazał 1.026 więc na spławikach utrzymuje 1.021 refraktometr 1.024 i MG wróciło do normy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu, co mierzą splawiki? Density czy Relative Density czyli SG?

Jeszcze raz do rafika, lejesz Ballinga?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i znowu, co mierzą splawiki? Density czy Relative Density czyli SG?

Jeszcze raz do rafika, lejesz Ballinga?

Nie jeszcze nie . Dopiero pompa kupiona i dopóki nie ogarnę tego mg to oprócz ca w płynie nic nie dodaje. Kontroluje ca , mg , kh, po 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moze ja podsumuje.

Jezeli test na Mg pokazuje Ci tak wysoko i kolegi tez to mozesz zmienic sol jak to Mg jest takim problemem lub skorygowac Ballinga

Jak to tylko test to problem rozwiazany.

Jak chcesz zmienic sol o mniejszej zawartosci magnezu zmien, nastepnie pilnuj Ca, KH a Mg samo spadnie.

Walczac z Bryopsis mialem Mg 2300 i nic nie lecialo.

PS. Konrad ja tak tych producentow bym sie tak wieznie nie czepial. Nie kazdy brand nastawiony jest tylko na kase.

Sa firmy co robia naprawde dobre sole i intereusje ich dobro zwierzat w akwarium.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Z tego co się orientuję to wszystkie firmy dbają o dobro zwierzaków w akwarium i robią naturalną sól wysokiej jakości. Wszystkie też mają kolorowe ulotki z dziwnymi opisami w których to opisach są bajeczki. Każda firma produkuje szereg preparatów o dziwnych nazwach i nieznanym składzie chemicznym.

Jeżeli podniesiemy zasolenie to stężenia wszystkich składników będą wyższe. Jest jednak tylko jedna "słuszna proporcja".

Każda zmiana składu chemicznego wody ma wpływ na zwierzęta w akwarium. To że my tego nie potrafimy zbadać to wcale nie znaczy że wpływu nie ma - poprostu go nie widzimy.

W naturalnej wodzie morskiej jest cały szereg pierwiastków które do życia koralowcom nie są potrzebne. Pierwiastki te jednak mają ogromny wpływ na ekosystem - doskonałym przykładem jest krzem, którego w naturalnej wodzie morskiej jest dużo więcej niż w akwariach oraz ołów którego z kolei w każdym akwarium jest setki razy więcej niż w oceanie na głębokości kilkuset metrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego nanokaczor Twoje teorie są znane już nie jednokrotnie pokazałeś że jest racja i Twoja racja .Prawda jest taka że za każdym razem piszesz o jakiś ilościach ołowiu przekroczonych nie wiadomo ile .Opisujesz jaką to wspaniałą sól nie zrobiłeś a prawda jest trochę w innym miejscu ,chcesz dodawać aluminium, rubid itd czyli wnioskuję że nie masz kompletnie zielonego pojęcia o czym piszesz.Podam Ci prosty przykład stosując chlorek magnezu CZDA już masz w nim zawarty rubid w formie zanieczyszczenia w ilości prawdopodobnie już większej niż w oceanie .Dlatego polecam trochę więcej teorii połączyć z praktyką wtedy Twoje posty będą wiarygodne i do przyjęcia w tej chwili to zwykłe domysły i wyssane z palca teorie .

Firmy bajerują ludzi itd swoimi produktami tyle,że te firmy są na troszkę innym levelu w tej dziedzinie niż Twój .Ty posiadasz kilka prostych spsów i jakieś tam miękaski, które żyłyby w soli ze spożywczego więc polecam wejść na poziom np K.Tryca(przepraszam Krzysztofie) to zaczniesz być wiarygodny na razie to siejesz zamęt wśród początkujących akwarystów,którym się wydaje że jesteś ekspertem w tej dziedzinie .

ps. Rafik73 jak masz problem z magnezem napisz do mnie prv postaram się pomóc

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy czynnik wyeliminowany. Spławik pokazuje 2 kreski mniej. Czyli zasolenie 1. 024 tak naprawdę jest 1.026. Test mg saliferta okazał sie dobry gdyż w erybce woda z mojego akwa miała mg 1500. Co nie zmienia faktu , że np. Sól IO ma różne wskazania magnezu. Jedni mowią , że sól ma 1250 a ja mam 1500.w solance przed podmianą.

Dziękuję koleżance i kolegom z erybki za pomoc:-)

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w eRybce mierzono refraktometrem z ATC. Tak?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Różne firmy różnią się tylko reklamą, kolorem ulotek i ceną. Skład wody morskiej jest jeden i nie ma w tym żadnej magii - tajemniczych składników - mimo ze w kolorowych ulotkach o nich piszą.

Ołowiem jest zatrute wszystko. Wszędzie na powierzchni ziemi stężenie ołowiu jest setki razy większe niż było około 150 lat temu lub niż jest w głębinach oceanu, pod powierzchnią ziemi, w lodowcach, w niektórych kopalniach. Zawdzięczamy to kochanym "koncernom"naftowym benzynie do której dodawano ołowiu. Ołowiem zanieczyszczone są więc także akwaria i powierzchnia oceanu. Wiele lat temu udowodnił to pewien słynny naukowiec... Ołów jest bardzo toksycznym metalem ciężkim. Wszyscy jesteśmy nim zatruci. Dlatego w każdym akwarium stężenie ołowiu jest setki razy większe niż w głębinach oceanu.

Mam nadzieję ze masz jakieś dowody potwierdzające twoje hipotezy dotyczące czystości soli CZDA. Czy znasz wyniki analizy składu chemicznego chlorku magnezu czda w których zbadano stężenie rubidu, jodu, baru ?? Chętnie je poznam.

Co do teorii. To powiem ci tyle że teoria drogi Panie to hipoteza potwierdzona doświadczeniem. Jeżeli chcesz więc ośmieszyć mnie i piszesz o tym, że ja piszę coś co nie jest potwierdzone doświadczeniem[co jest bzdurą] to powinieneś raczej napisać o tym, że ja wymyślam hipotezy które nie mają kompletnie żadnego sensu. Jeżeli to co piszę nazywasz teorią to drogi Panie oznacza, że piszę coś co zostało potwierdzone przez odpowiednie badania. W tym miejscu poproszę cię o jakieś źródła potwierdzające moje tezy. Chętnie dowiem się czegoś nowego. Jeżeli jednak nie znasz źródeł które potwierdzają moje teorie to pisząc o "moich teoriach" sam sobie zaprzeczasz...

Jakie twoim zdaniem jest stężenie rubidu w wodzie morskiej? Czy nie jest ono przypadkiem cztery razy większe od stężenia jodu? Jakie funkcje w procesach życiowych zwierząt morskich pełni rubid?

Jakie jest stężenie aluminium w wodzie morskiej?? Czy nie jest ono przypadkiem 10 razy większe od stężenia jodu? Jakie funkcje w procesach życiowych zwierząt morskich pełni aluminium?

Chętnie się dowiem??

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest stężenie aluminium w wodzie morskiej?? Czy nie jest ono przypadkiem 10 razy większe od stężenia jodu? Jakie funkcje w procesach życiowych zwierząt morskich pełni aluminium?

Kondzio, naukowcu mój mily, wiesz, że wedlug polskiej nomenklatury naukowej nie ma takiego pierwiastka jak aluminium? :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w eRybce mierzono refraktometrem z ATC. Tak?

No co ty - brali na język. :) :) :) żarcik -nie mogłem się powstrzymać - soorky.

Tak dokładnie z kompensacją temperatury .

Sprawdzaliśmy nawet na dwóch. Żeby potwierdzić.

PS. Piotr nie złość się tylko.

Kurczę ta sól w solance nie daje mi spokoju. Może Chińczycy już podrabiają sól do morszczyzny. I stąd te różnice. Czy po prostu producentowi jak sie nasypie tyle jest.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kondzio, naukowcu mój mily, wiesz, że wedlug polskiej nomenklatury naukowej nie ma takiego pierwiastka jak aluminium? :)

Czepnąłeś się słówka. Czegoś takiego jak chlorek magnezu też nie ma.

Ok tester. masz racje

Sól może nie być dobrze zmieszana i to wcale nie koniecznie może zależeć od producenta bo w czasie transportu frakcje o rożnej gęstości mogą się od siebie oddzielić. Dlatego czasem różne partie różnią się składem. Jeżeli używa się mniejszych ilości soli to lepiej jest kupować mniejsze opakowania.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.