Skocz do zawartości
cptNemo

jaki stosunek swiatla bialego do niebieskiego?

Rekomendowane odpowiedzi

jaki stosunek swiatla bialego do niebieskiego preferujacie i dlaczego?

u wiekszosci ludzi na tym forum ( wg tego co proponujecie sobie nawzajem) wybiera stosunek niebieskie do biale 2:1 albo i wiecej. jednak przeglaajac niemieckie fora sa zwolennicy odwrotnego stosunku czyli 2:1 dla bialego.

czy wybor wasz pada przez gust czy dla dobra korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przewadze "bialych" swietlowek sa szybsze przyrosty, ale slabsze kolory. Przy przewadze niebieskich jest na odwrot. Wszystko kwestia umiejsciwienia korali, obsady no i gustu.

Moja ulubiona konfiguracja to kompromis. post-8731-1402865890,52_thumb.jpg

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fajnie by było podać źródło... http://www.advanceda...paign=clickthru

W tym artykule nie zbadano wpływu oświetlenia na wzrost różnych korali. Zbadano jedynie "intensywność fotosyntezy" jednego gatunku korala. Warto zauważyć że na "intensywność fotosyntezy" wpływa wiele czynników. Być może czegoś nie zauważyłem ale wydaje mi się że w artykule nie ma wzmianki o tym w jakich warunkach rosły korale, jakie były parametry wody [dokładny skład chemiczny roztworu a nie tylko marka soli i sposób suplementacji], system filtracji, karmienie.

Ja stosuje lampę która ma około 80% niebieskich diod - 420 nm i 20% białych. Nie wszystkie korale rosna przy takim oświetleniu. Różne gatunki korali wymagaja światła róznym widmie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrodlo jest podane po kliknieciu w link, ale dzieki ze uzupelniles.

Fotosynteza przeklada sie bezposrednio na wzrost poniewaz jej produkty zabezpieczaja glownie procesy energetyczne potrzebne do kalcyfikacji. Stad miedzy innymi na farmach w budynkach inne swiatlo do wzrostu a inne do wybarwiania korali.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bedzie ciekawy temat :D

Czy kolor swiatla ktory ma wplyw na fotosynteze zooksantelli pociaga za soba kalcyfikacje.

Czy stopien fotosyntezy zooksantelli mam wplyw na wybarwienie korala?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przewadze "bialych" swietlowek sa szybsze przyrosty, ale slabsze kolory. Przy przewadze niebieskich jest na odwrot. Wszystko kwestia umiejsciwienia korali, obsady no i gustu.

Moja ulubiona konfiguracja to kompromis. post-8731-1402865890,52_thumb.jpg

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Jakie to świetlówki?? Blue Plus, Aqua Blue Special, Coral Plus, Blue Plus, Aqua Blue special, Blue Plus?


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

blue plus - "niebieska"

Aqua Blue Special - "biała"

Coral Plus -" czerwona"

@Teste Konkretnie jakie źródła światła [ o jakim widmie] są używane do hodowli jakich gatunków korali?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Coral Plus to rowniez "Biala"

Na zdjeciu co wjelilem wczesniej od lewej czy frontu

Narva Blue, ATI Coral Plus, ATI Purple, Narva Blue, ATI Coral Plus, Narva Blue.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor, nie wiem dokladnie jakie to sa widma. Wiem jednak ze mateczniki sa trzymane pod "cieplym" swiatlem ktore stymuluje wzrost. Szczepki natomiast w celu wybarwienia wedruja pod niebieskie

Sent from my SM-G900F using Tapatalk


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI Coral Plus to rowniez "Biala"

Na zdjeciu co wjelilem wczesniej od lewej czy frontu

Narva Blue, ATI Coral Plus, ATI Purple, Narva Blue, ATI Coral Plus, Narva Blue.

Dzięki. Myślę, że spróbuję z taką kombinacją przy nadchodzącej wymianie świetlówek tylko zamiast Narvy Blue dam ATI Blue Plus.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dasz ATI Blue Plus czy Narve Blue oprocz roznicy w kieszeni niczego nie dostrzezesz.

Korale rowniez.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest z tym tematem, posty poznikały z dzisiaj?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem coc z tematem, ale sledze od poczatku i nic nie poznikalo.

Co do sameej dyskusji, Bartek wkleil wykres z badan ledow, konkretniej piszac zaleznosc koloru do stopnia fotosyntezy.

Jak to sie dzieje ze kazdy kto wraca do tradycyjnych T5 gdzie zazwyczaj jest to mieszanka swietlwek niebieskich z bialymi musza albo zwiekszyc odciek z raktora albo dozowanie Ballinga ?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem coc z tematem, ale sledze od poczatku i nic nie poznikalo.

Co do sameej dyskusji, Bartek wkleil wykres z badan ledow, konkretniej piszac zaleznosc koloru do stopnia fotosyntezy.

Jak to sie dzieje ze kazdy kto wraca do tradycyjnych T5 gdzie zazwyczaj jest to mieszanka swietlwek niebieskich z bialymi musza albo zwiekszyc odciek z raktora albo dozowanie Ballinga ?

Potwierdzam,na ballinga bym teraz nie wyrobił finansowo.Z reaktora przez prawie rok czasu znikło mi 1-2 cm wkładu a po przejściu na T5 przez dwa miesiące 6cm.Robię na kolumnie kreski i widać,że w oczach się rozpuszcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a jaka masz kombinacje swietlowek?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kombinacji do końca nie jestem zadowolony,wydaje mi się,że nie mam zbytnio niebieskiego choć mam 6 x niebieska 1 x biała i 1 x różowa,wszystkie Sylvanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co jest z tym tematem, posty poznikały z dzisiaj?

sorki, chyba coś się u mnie porobiło :blushing:

Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalisci od oceanografi ktorych znam mowil ze cykl 8 godz jest wystarczajacy, 4 godz tylko biale, a caly czas niebieskie...

Solniczka 400L.... Reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kombinacji do końca nie jestem zadowolony,wydaje mi się,że nie mam zbytnio niebieskiego choć mam 6 x niebieska 1 x biała i 1 x różowa,wszystkie Sylvanie.

Marek, a ta różowa to jak dokładnie się nazywa?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.