Skocz do zawartości
demono1

Pomoc ! metoda ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wiem ze duzo tester pisze o metodzie ballinga ale ja gucio rozumiem chcialbym kupic z tej strony zeczy potrzebne do rozrobienia http://erybka.pl/pol_m_Preparaty-do-wody_Metoda-Ballinga-61.html

i prosba do was ktore kupic i jak to mieszac tak zeby zrozumial .pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz stosować ballinga to niestety,ale Będziesz to Musiał zrozumieć bo inaczej załatwisz sobie zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz stosować ballinga to niestety,ale Będziesz to Musiał zrozumieć bo inaczej załatwisz sobie zbiornik.

ok ale czy latwiej mozna to rozpisac ? Jesli gotowe rzeczy kupie z tej strony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prawie zawsze kupowałem firmowe składniki ballinga i też w erybce.Masz erybkę w swoim mieście,podjedź do nich,kupisz a przy okazji na pewno wyjaśnią jak stosować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, musisz zdecydować się na firmę, z czasem i tak pewnie będziesz zmieniał.

Podstawowe prochy to:

1. Wodorowęglan sodu (zwany też Carbonat, soda, itp.)

2. Chlorek wapnia (zwykle jest dwuwodny, sześciowodnego i bezwodnego w zwykłych sklepach nie widziałem)

3. Sól bez soli - SBS, zwana też Mineralsalz

Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to producent jest nieistotny, natomiast SBS to kwestia gustu.

Tabelki jak rozrobić, są w temacie Bartka, ale niech będzie

1 - 84g Wodorowęlglanu wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz do 1l

2 - 73,5g Chlorku dwuwodnego wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz RO do 1l

3 - 25g SBS - jak wyżej.

Najlepiej, jak zrobiłeś testy w odstępie kilku dni i jesteś w stanie obliczyć zużycie. Jak znasz zużycie, to dawkujesz zgodnie z tabelką w temacie o Ballingu. Za jakiś czas znowu robisz testy i korygujesz dawkowanie.

Jeśli chodzi o magnez - jedni muszą dawać, inni nie. Zrobisz testy, to się dowiesz. Magnez też jest w SBS i zwykle to wystarcza.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, musisz zdecydować się na firmę, z czasem i tak pewnie będziesz zmieniał.

Podstawowe prochy to:

1. Wodorowęglan sodu (zwany też Carbonat, soda, itp.)

2. Chlorek wapnia (zwykle jest dwuwodny, sześciowodnego i bezwodnego w zwykłych sklepach nie widziałem)

3. Sól bez soli - SBS, zwana też Mineralsalz

Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to producent jest nieistotny, natomiast SBS to kwestia gustu.

Tabelki jak rozrobić, są w temacie Bartka, ale niech będzie

1 - 84g Wodorowęlglanu wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz do 1l

2 - 73,5g Chlorku dwuwodnego wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz RO do 1l

3 - 25g SBS - jak wyżej.

Najlepiej, jak zrobiłeś testy w odstępie kilku dni i jesteś w stanie obliczyć zużycie. Jak znasz zużycie, to dawkujesz zgodnie z tabelką w temacie o Ballingu. Za jakiś czas znowu robisz testy i korygujesz dawkowanie.

Jeśli chodzi o magnez - jedni muszą dawać, inni nie. Zrobisz testy, to się dowiesz. Magnez też jest w SBS i zwykle to wystarcza.

dziekuje slicznie zostanie zamuwic mi wszystko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to przed słuchaniem porad musisz je zrozumieć.

A jak już zrozumiesz to wystarczy Ci wiedza na poziomie gimnazjum aby je stosować (przynajmniej jeżeli chodzi o Ballinga)

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to przed słuchaniem porad musisz je zrozumieć.

A jak już zrozumiesz to wystarczy Ci wiedza na poziomie gimnazjum aby je stosować (przynajmniej jeżeli chodzi o Ballinga)

P.

zgadza sie musze to ogarnac po malu jak kazdy z was :) jak napisalem musze podjechac po rzeczy i zaczac mam nadzeje ze wszystko dobrze wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupiłem w chemii, ale potem zobaczyłem cenę AF i w cale jakoś drożej nie było. Przynajmniej jeśli idzie o CaCl2. Bo NaHCO3, chyba faktycznie taniej wychodzi, ale nie cz.d.a tylko cz.

Ja za 500g CaCl2x2H2O cz. zapłaciłem 27zł, i za 1kg NaHCO3 cz. 14,50zł. Teraz AF ma bezwodny, ale warto porównać cenę przed zakupem w Chemii :)

Jak dobrze widzę to "Calcium" od AF za 1kg kosztuje 33zł. Jest to bardzo dobra cena w porównaniu do bezwodnego u mnie w Chemii (nie chcę kłamać, więc nie powiem ile, ale widziałem na półce i na pewno był droższy).

Chyba, że w Warszawie drożej jak zawsze :(

Jacek, jaki CaCl2 kupiłeś w Chemii i za ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mgci 6 hydrat czda

caci 2 -110,99 czda

nahc03

wszystko do analiz 77zł

to napewno taniej zeby zaczac :) oby mi sie udalo :)

Przede wszystkim, musisz zdecydować się na firmę, z czasem i tak pewnie będziesz zmieniał.

Podstawowe prochy to:

1. Wodorowęglan sodu (zwany też Carbonat, soda, itp.)

2. Chlorek wapnia (zwykle jest dwuwodny, sześciowodnego i bezwodnego w zwykłych sklepach nie widziałem)

3. Sól bez soli - SBS, zwana też Mineralsalz

Jeśli chodzi o dwa pierwsze, to producent jest nieistotny, natomiast SBS to kwestia gustu.

Tabelki jak rozrobić, są w temacie Bartka, ale niech będzie

1 - 84g Wodorowęlglanu wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz do 1l

2 - 73,5g Chlorku dwuwodnego wsypujesz do ok. 0,75l RO i uzupełniasz RO do 1l

3 - 25g SBS - jak wyżej.

Najlepiej, jak zrobiłeś testy w odstępie kilku dni i jesteś w stanie obliczyć zużycie. Jak znasz zużycie, to dawkujesz zgodnie z tabelką w temacie o Ballingu. Za jakiś czas znowu robisz testy i korygujesz dawkowanie.

Jeśli chodzi o magnez - jedni muszą dawać, inni nie. Zrobisz testy, to się dowiesz. Magnez też jest w SBS i zwykle to wystarcza.

ok musze to zrozumiec czyli z kazdego rozrabiam 1 l . I z nich dozuje i sprawdzam testy ale napewno wszystkuego odrazu nie wleje jesli dobrze mysle ? Wiec ile taki roztwor moze stac ? I jaka jest skala w testach chodzi mi o wyniki zeby pilnowac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej chyba zacząć tak:

rozrabiasz roztwory jak wyżej.

Dolewasz np. 20 ml jednego z nich i po 2h sprawdzasz ile się zmieniło stężenie związane z danym roztworem.

Ważne, żeby nie testować wszystkich trzech od razu, zrób sobie odstępy.

Jak np. zobaczysz, że po 20ml magnezu poziom podniesie ci się o 30 jednostek to sobie to zapamiętaj.

Jak nie zobaczysz zmiany, to upewnij się, że test dobrze zrobiłeś, jak dalej nic, to wlej więcej roztworu i znowu zmierz.

Potem robisz tak, że mierzysz poziom magnezu i zapisujesz. Następnie dawkę 20 ml rozkładasz na tydzień i lejesz po te 3 ml dziennie (7x3=21).

Po tygodniu sprawdzasz magnez i patrzysz ile masz. Jak podniósł się o 10 jednostek, to znaczy, że lejesz za dużo i w następnym tygodniu znowu ci się podniesie o 10, w kolejnym znowu itd.

Robisz więc tak, że zmniejszasz dawkę o 1/3, bo chcesz, żeby magnez był stały (zakładając, że startujesz z dobrego poziomu), a że dolałeś 30 "jednostek" i jest 10 za dużo po tygodniu, to wniosek że trzeba dolać 20 "jednostek", więc nie 20ml, a 13 ml i to lejesz przez tydzień. Potem znowu mierzysz i patrzysz co wyszło.

Analogicznie, jak poziom magnezu ci spadnie, to zwiększasz dawkę, i testujesz. Po kilku tygodniach będziesz miał wszystko obcykane.

Potem tylko co jakiś czas testy, żeby zobaczyć co i jak.

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej chyba zacząć tak:

rozrabiasz roztwory jak wyżej.

Dolewasz np. 20 ml jednego z nich i po 2h sprawdzasz ile się zmieniło stężenie związane z danym roztworem.

Ważne, żeby nie testować wszystkich trzech od razu, zrób sobie odstępy.

Jak np. zobaczysz, że po 20ml magnezu poziom podniesie ci się o 30 jednostek to sobie to zapamiętaj.

Jak nie zobaczysz zmiany, to upewnij się, że test dobrze zrobiłeś, jak dalej nic, to wlej więcej roztworu i znowu zmierz.

Potem robisz tak, że mierzysz poziom magnezu i zapisujesz. Następnie dawkę 20 ml rozkładasz na tydzień i lejesz po te 3 ml dziennie (7x3=21).

Po tygodniu sprawdzasz magnez i patrzysz ile masz. Jak podniósł się o 10 jednostek, to znaczy, że lejesz za dużo i w następnym tygodniu znowu ci się podniesie o 10, w kolejnym znowu itd.

Robisz więc tak, że zmniejszasz dawkę o 1/3, bo chcesz, żeby magnez był stały (zakładając, że startujesz z dobrego poziomu), a że dolałeś 30 "jednostek" i jest 10 za dużo po tygodniu, to wniosek że trzeba dolać 20 "jednostek", więc nie 20ml, a 13 ml i to lejesz przez tydzień. Potem znowu mierzysz i patrzysz co wyszło.

Analogicznie, jak poziom magnezu ci spadnie, to zwiększasz dawkę, i testujesz. Po kilku tygodniach będziesz miał wszystko obcykane.

Potem tylko co jakiś czas testy, żeby zobaczyć co i jak.

proste zrozumiałe i logiczne jeszcze pytanie bo albo bede kupywał od nich pewno taniej bedzie http://www.chemiawarszawa.pl/text.php?id=22&d=Kontakt%A0%A0%A0%A0 lub z erybki czyli to

http://erybka.pl/product-pol-1931-Fauna-Marin-Chlorek-wapnia-dwuwodny-1kg.html

http://erybka.pl/product-pol-1941-Fauna-Marin-Wodoroweglan-sodu-1kg.html

http://erybka.pl/product-pol-1939-Fauna-Marin-Mineraly-sol-bez-soli-1kg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży zbiornik masz?

Bo może w tych różnych cenach i źródłach zakupu chodzi o grosze a nie o złotówki bo więcej wydasz na paliwo.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży zbiornik masz?

Bo może w tych różnych cenach i źródłach zakupu chodzi o grosze a nie o złotówki bo więcej wydasz na paliwo.

zbiorniki 2 mam pierwszy 60 l jak kazdy zaczynalem po malu i drugi 200l kiedys moze bedzie wiekszy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reef-shopie też są po 33zł jak dobrze pamiętam (od rana, ale pamięć mam słabą :D)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie bo sam też muszę zacząć lać ballinga ze względu na dołożenie do akwa kilku korali twardych i poleciały mi strasznie Mg i Ca a KH od zawsze mam ok +/-6. Moje pytanie odnosi się do zastosowania SBS. mam zamiar kupić Kh, Ca, Mg firmy AF i teraz po przeczytaniu kilku wątków nie wiem czy zamiast Mg kupić SBS i czy wystarczy ono do podniesienia u mnie Mg do zalecanego poziomu ??? Czy kupić po prostu Mg i dać sobie spokój z SBS dodam że akwa ma 43l i co tydzień robię podmiankę 5l wody a parametry jak widać niskie chociaż SPSy rosną w oczach.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samym SBS takiego magnezu nie podbijesz. Kup wszystko, zacznij podawac kH Ca i SBS, i postaraj się doprowadzic powoli magnez do "normy" pteparatem magnezu. Potem zobaczysz, czy sama "wielka trójca" wystarczy, czy bedziesz też musiał wspomóc się Magnezem na stałe.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od czasu do czasu do podmian mozesz zastosowac sol o podbitych parametrach.Pozdrawiam.

Zastanawiałem się nad tym czy własnie wody do podmian nie podrasować do kh=8 ca=420 mg=1400 i co tydzień na niej podmianki robić zamiast lać balling codziennie bo w sumie podmianki i tak robię co tydzień sumiennie. Dziś zamówiłem KH, Ca, Mg i sól rafową AF zobaczymy za tydzień wleje tak podrasowana solankę i zobaczymy jak się to będzie zmieniać co tydzień. Jak nie będzie zadowalających efektów to zacznę lać w miare potrzeb częściej.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz za duże wahania parametrów (szczególnie KH).

KH u mnie potrafiło z dnia na dzień bardzo dużo spaść. Po tygodniu to nie wiem co bym zastał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając niektóre posty w tym temacie chciałbym tylko przypomnieć po co stosujemy sól bez soli: artykuł na Reefhub.pl


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.