Skocz do zawartości
mariusz21lp

Glony nie do zabicia

Rekomendowane odpowiedzi

Nie kaskada tylko syf w niej się gromadzący.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się nic w kaskadzie nie gromadzi. Zerkam z latarką nieraz. :) Chyba, że masz na myśli ceramikę, ale to nie jest tożsame z kaskadą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze dobrym wyjsciem byloby tez zmniejszenie obsady, co tez by pozwolilo mniej karmic. Nie ma bata, musza glony zejsc, nawet byropsis i inne. Mialem akwa w pracy i bylo przyniesione roznej masci glony, karmilem oszczednie, rybek bylo 2 sztuki na 60l, do tego same szczepki, kawalek skaly oraz brak odpieniacza :). Podmiana raz na miesiac z dzialajacego zbiornika :). Wszystko smigało az miło, tak mi sie spodobało to akwa ze przeniosłem do domu :)


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Igor255 tak czytałem i wsadziłbym taka skałę do akwa po kilku dniach moczenia w ro i plukania. Trop panowie jest dobry ze sprawdzenie zasolenia i tą sprawę oczywiście trzeba sprawdzić, kolega jednak pyta jak pozbyć się niechcianych glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzaniu ale odpowiedz jest - pozbędzie sie glonów jak prawdopodobnie obniży zasolenie. Mechaniczne działanie tylko na chwile przerwie inwazje - podobie z wysokim kH.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu

Mogę spróbować bez kaskady. Zobaczymy co wyjdzie. Każda podpowiedź jest godna sprawdzenia. A zasolenie sprawdze jeszcze u kogoś. Refraktometr był kalibrowany na czystym ro. Mierze tak jak mi pokazywano. Posiada kompensacje temperatury jak się dobrze wyrażam.

Polecam mój temat o zasoleniu jak można się zdziwić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu oczywiście masz racje i wiadomo że trzeba zwalczyć przyczyny a nie objawy, z tym że ten glon tak ma że nie wystarczy wyrównąć zasolenie które dość szybko można zrobić jeśli już wiesz że jest złe, tylko trzeba go jeszcze mechanicznie usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Zrobiłem tak jak radziliście. Mierzyłem zasolenie na dwóch innych miernikach. Okazało się że mój reflektometr pokazuje dobrze. Mam zasolenie takie jak podałem wcześniej. Nie jest wysokie. Co do poziomu CA to niestety też się zgadza. Testy robione na innych testach pokazały ten sam wynik. Nie wiem skąd tak wysoki poziom. Nic nie było dodawane. Co do glonów to usunąłem mechanicznie tyle ile się dało. Kupie jakieś ślimaki jeszcze.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegrywam walkę z tymi glonami. Jestem zmuszony w chwili obecnej zlikwidować baniak. Glony są wszędzie. Szkoda zwierzaków.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i współczuję.

Sam robiłem restart z powodu briopsis

Wysłane z mojego LG-D620 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek dobrze mówi - wpakuj dolabelle - niekiedy można taką po prostu wypożyczyć na czyszczenie (osobiście właśnie kończę za jej pomocą walkę z jakimś rudzielcem)

te glony które masz powinin Ci zczyścić salarias - u mnie jak wysypało takimi to w tydzień ekipa mitrax+salarias+globulus dała radę z polerką od gołej skały..

Jacek dobrze mówi - wpakuj dolabelle - niekiedy można taką po prostu wypożyczyć na czyszczenie (osobiście właśnie kończę za jej pomocą walkę z jakimś rudzielcem)

te glony które masz powinin Ci zczyścić salarias - u mnie jak wysypało takimi to w tydzień ekipa mitrax+salarias+globulus dała radę z polerką od gołej skały..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 100% winna skała. Piasek i szyby czyste = pożywka prosto ze skały. To zreszta wydaje sie całkowicie uzasadnione tym że skała moczyła sie w RO. Skała jest jak gąbka, a życie głównie w niej, a nie na niej. Trzymanie jej pare dni w RO spowodowalo smierc całego życia. W tej chwili procesy gnilne powoduja, ze skała "dymi" nutrientami, które są natychmiast wyłapywane przez rosnące na niej glony.

Proces jest opisany dokładnie w jednym artykule... na RH.

PS

Kiedyś z kawałka skały wielkości piłeczki tenisowej , po skruszeniu wyciagnałem 17 wieloszczetow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl jeszcze i nie zostawiaj mnie na tej pustyni morszczakowej samego :-(


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dolabella już probowalem i padła po paru dniach. Salarias pływa cały czas i nie daje rady. Nawet po kolcem chciałem się po ratować ale też kocha. Szkoda mi całego życia bo glon na nie włazi i dusi. Tester niestety szyby również są w tym glonie. Jest dosłownie wszędzie. Czyszczenie skały nic nie daje. Krzychu ja nie mowie że całkowicie rezygnuje z morszczyzny:-) po prostu teraz przegrałem. To co uda mi się uratować będzie wystawione na sprzedaż w przyszłym tygodniu.


502e4a16930e414107ee22b6198c578f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może przed likwidacją baniaka jako ostateczność wlej Ultra Algea X?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosowałem kiedyś żeby zwalczyć dino (zielone chwasty też w kość dostały) i nie było żadnych strat a mam sporo życia w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może wrócić. Też mam zbiornik na suchej skale, NO3 wg saliferta zero, PO4 też koło zera (przydałby się lepszy test) a zielone wracają. Rosną na skale i...na muszlach takich małych slimaków (czaszołki?) tak jakby te ślimaki były najlepszym źródłem pozywki dla glonów. Mam mitraxa ale skubie wszystko tylko nie glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde chłopie weź się w garść, przestań ładować łapy do baniaka i jeszcze poczekaj. Wkońcu te glony chyba skonsumują to co mogą i zaczną odchodzić. Założysz nowy baniak przyjdzie np. dino z którym sobie odrazu nie poradzisz i co znowu restart?

W dodatku piszesz, że szkoda Ci życia a w innym temacie mówisz o zakupionym koralu "Kupiłem go w niedziele jako tubastree ale kurcze się nie otwiera"

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poieram kolegów wstrzymaj się ja już robiłem restart gotowałem skałe i piekłem w piekarniku w 200 stopniach po wrzuceniu spowrotem do baniaka i ponownym zalaniu po miesiącu wszystko wróciło ale dałem na wsztrzymanie i powoli zaczynam wygrywac walke z glonami a uwierz mi miałem tak zarośniętą skałe że masakra. Co mogłem to wyrywałem resztki pływającego swinstwa odsysałem. Teraz mam w baniaku kilkanasie ślimaków Nasarius oraz turbo i Salariska, Dolabella terz u mnie nie żyła dłużej jak 2 dni ( nie mam pojęcia dlaczego)i zaczyna powoli wszystko schodzić a walka trwa już od Kwietnia tego roku więc zobacz ile to już czasu.Przeszedłem na sól probiotyczną oraz leje bakterie probiotyczne oraz pożywke i KoralB AquaForestu i zastosowałem filtr przepływowy z absorberem fosforanów. Na domiar złego mam jeszcze Dino na tych resztkach glonów, ale się nie poddaje wkoncu to zniknie bo musi skała wiecznie nie będzie oddawać syfu . Wiec jeszcze raz weź na wstrzymanie i walcz nie poddawaj się potem będzie tylko satysfakcja. Tak wyglądało przed:

12efa5193a6d1c32med.jpg

a tak zaczyna wyglądać teraz

dd8342184b0a2c03med.jpg

Edytowane przez Siwy (wyświetl historię edycji)

- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem. Skoro to skała to problem wróci.

Nie słuchaj kogoś kto Ci mówi że to na 100% czegoś tam wina! Miałem też problem z tymi glonami, pomogło mi VSV do tego leje Biogro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowy przypadek leczenia objawowego, bez próby zrozumienia problemu.

W różnych akwariach problem występowania glonów może mieć różna genezę. U jednych może być to przekarmienie, a u drugich skała. VSV oczywiście w większości przypadków pomoże, ale w przypadku problemów, ze skałą będzie to trwało znacznie dłużej bo skała nie oddaje nutrientów na raz, tylko wydziela je przez wiele tygodni. Stąd problemy z glonami spowodowanymi "podtrutą" skałą trwają znacznie dłużej, gdy skałę moczymy w RO, zamrażamy, gotujemy, wkładamy do piekarnika czy też chlorujemy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.