Skocz do zawartości
SirNick

Pytanie do Aquaforest o Phosphate Minus

Rekomendowane odpowiedzi

Czytając wątek na temat opinii o produktach Waszej firmy, po pierwszej fali mojego entuzjazmu natrafiłem na coś takiego co poniżej i w związku z tym w głowie zrodziło mi się wiele pytań i mam nadzieje, że na część z nich dostane odpowiedź (może być lakoniczna)

Faktycznie cena phosphate minus za 1L 68zł to lekka przesada... zwłaszcza porównujac do 156zl produktu Rowy (produkowanemu przez DD, nie mówiąc o tej z Rowy- ponad 200 ) , któremu w niczym phosphate minus nie ustępuje. Proponuje otworzyć obydwa opakowania koło siebie i je porównać

Dla bardziej wnikliwych porównać adsorbcję. Obydwa produkty są niemal identyczne. Oczywiscie PM jest o około 230% tańszy

Cena jest póki co promocyjna ale nawet po jej zmianie roznica w cenie bedzie kolosalna

Drodzy Panowie porównujecie Wasz produktu Phosphate Minus pod względem wyglądu i potencjalnej zdolności adsorpcyjnej wobec fosforanów do produktu ROWAphos, a to dużo za mało żeby można było i postawić Wasz produkt w jednym rzędzie z ROWAphos i pisać, że może konkurować. Ja jako dociekliwy człowiek chciałbym więcej odpowiedzi.

ROWAphos to unikalny produkt wśród innych produktów opartych na żelazie(III), a dedykowanych do adsorpcji fosforanów w akwariach słono- i słodkowodnych, a także wyprzeda konkurencję w swojej kategorii o kilka długości. Oczywiście każdy produkt ma wady i zalety, ale ROWAphos w stosunku do konkurentów jakim są inne dostępne na rynku akwarystycznym adsorbenty fosforanów oparte na tlenku żelaza (III) ma tych zalet najwięcej i najmniej wad.

Wszystkie uznane adsorbenty fosforanów oparte na żelazie(III) składają się głównie z hydroksytlenku żelaza (III) - FeOOH i czasami wody ewentualnie niewielkiej domieszki tlenku żelaza (III). W przypadku ROWAphos składa się ona z hydroksytlenku żelaza (III) i właśnie wody, sam producent produktu, który jest sprzedawany pod nazwą ROWAphos podaje skład: aktywna substancja - FeO(OH) - 52-57 %, zawartość wody - 43-48 %

Skąd zatem unikalność tego produktu skoro składa się z tego samego co inne tego typu produkty ?!

Unikalności ROWAphos wynika głównie, ale nie tylko z unikalności samego użytego w tym produkcie hydroksytlenku żelaza (III)

Hydroksytlenek żelaza (III) – zapisywany FeO(OH) - Iron(III) oxide-hydroxide mimo iż, ma ten sam skład i jest zapisywany w ten sam sposób występuje w wielu formach morfotycznych, które różnią się pomiędzy sobą ze względu na strukturę sieć krystalicznej jaką tworzą cząsteczki (komórki elementarne), cechę tę niejako dziedziczy od żelaza które ma kilka odmian alotropowych.

To tak bardzo podobnie jak z węglem, niby diament, grafit i grafen to tylko węgiel, a jednak mają różne właściwości i cechy. Podobnie jest w przypadku hydroksytlenków żelaza (III) ze względu na sposób w jaki łączą się ze sobą strukturze krystalicznej cząsteczki hydroksytlenku żelaza (III) wyróżnia się inne ich właściwości i cechy.

ROWAphos to tak naprawdę tylko nazwa handlowa, która przyjęła firma Rowa Wasser GmbH dla sprzedawanego produktu jakim jest AdsorpAs®. AdsorpAs został wynaleziony w 1990 przez Uniwersytet Techniczny w Berlinie w czasie badań nad usuwaniem arsenu z wody pitnej prowadzonych wraz z firma Harbauer GmbH. Całość praw do produktu AdsorpAs, z racji finansowania badań przejęła Harbauer i ona jest jedynym na świecie producentem tego produktu i właścicielem wszystkich praw patentowych dotyczących składu, proporcji, procesu produkcji itp. Dystrybucją produktu zajmowała się firma Siemens Water Technologies, która ze względu na wiele dodatkowych cech adsorpcyjnych produktu poza zdolnością do adsorpcji arsenu sprzedawała ten produkt jako GFH® (od granular ferric oxide hydroxide). Tak więc czy będzie to AdsorpAs® czy GFH® czy ROWAphos® to ciągle jest to jeden i ten sam produkt pod trzema różnymi nazwami. Rowa kiedy odkryła możliwości zastosowania w akwarystyce AdsorpAs zachowała się wyjątkowo sprytnie, bo znalazła jeden element którego nie obejmowały patenty Harbauer GmbH (unikalną strukturę powierzchni, która wykazywała wyjątkowe zdolności adsorpcji fosforanów przy zastosowaniu w akwarystyce) i za zgodą firmy Habauer zgłosiła europejski wniosek patentowy, który został przyjęty i tym samym Rowa stała się monopolistą w zastosowaniu produktu, który kupowała od Harbauer GmbH w akwarystyce, tym samym zamykając innym firmą z branży możliwości kupienia produktu od Habauera i sprzedawania pod własną marką. Dlatego też wszystkie inne firmy akwarystyczne poszły trochę inną drogą i używają Bayoxide® produkowanego przez Bayer i zawierającego α-FeO(OH) czyli Getyt oczywiście odpowiednio przystosowany.

No ale do meritum bo trochę się przydługo robi i nawet mnie to zaczyna nużyć. Przy okazji gratuluje wytrwałości wszystkim tym którzy dotarli w czytaniu do tego miejsca. Trochę jeszcze jednak będzie tekstu bo niestety, krótko się nie dało :(

Więc o ile zastosowanie akwarystyczne AdsorpAs (pod nazwą ROWAphos) to tylko margines o tyle same właściwości adsorpcyjne w stosunku do arsenu stały się przedmiotem licznych badań. I badania te przy okazji wykazały, że AdsorpAs® /GFH®/ROWAphos® składa się z â-FeO(OH) Akaganéite i (FeO (OH)*H2O) monohydratu limonitu i z niczego poza tym.

Akaganeite czyli â-FeO(OH) tak po prawdzie to trochę bardziej złożony hydroksytlenek żelaza (III), który stosując hiperpoprawności powinno się zapisać w ten sposób Fe3+7.6Ni0.4O6.4(OH)9.7Cl1.3 właśnie te upakowane w strukturę krystaliczną jony Cl i Ni powodują, że ma on unikalną strukturę sieci krystalicznej (typu hollandite) i porów oraz właściwości w stosunku do adsorpcji krzemianów i fosforanów (nie tylko ortofosforanów). Monohydrat limonitu zawarty w ROWAphos jest odpowiedzialny za obecność wody w adsorbencie co powoduje, że zwiększa się powierzchnia oddziaływania adsorpcyjnego do poziomu niedostępnego dla konkurencji.

Jak sama nazwa mówi adsorpcja to sorpcja powierzchniowa więc cały proces odbywa się tylko na powierzchni sorbentu, więc im większa powierzchnia tym więcej miejsc styku wody z fosforanami (sorbatu) z adsorbentem i większe zdolności do adsorpcji. Gdyby wysuszyć ROWAphos to do kanalików porów dostałoby się powietrze, które ze względów na małą wielkość porów nie mogłoby z tych kanalików się wydostać przy ponownym namoczeniu i powietrze uwięzione w porach spowodowałoby spadek aktywnej powierzchni adsorpcji przez co sama wydajność adsorpcji by zmalała. Bardzo podobnie jest w przypadku gąbek morskich, nie należy ich wystawiać na kontakt z powietrzem bo powietrze które dostanie się do kanalików jest później w nim uwiezione i blokuje przepływ wody przez co gąbka zdycha z głodu bo nie ma jak filtrować wody kiedy kanaliki są zablokowane uwięzionym powietrzem.

Hmm, na czym w zasadzie polega ta całą adsorpcja

Na adsorpcje fosforanów przez adsorbent na bazie żelaza składają się dwa rodzaje adsorpcji (chemiczna i fizyczna), które współistnieją, cały myk polega na tym aby zaprojektować taki produkt w którym adsorpcja chemiczna będzie tą która dominuje. Adsorpcja chemiczna to wytworzenie pomiędzy tym co jest adsorbowane (adsorbatu), a adsorbentem wiązań chemicznych, które są bardzo trwałe. Niestety taka warstwa może być tylko jedna na styku adsorbatu i adsorbentu. Następnie na tej pierwszej powierzchni styku (monowarstwie), tworzą się kolejne warstwy, ale już dużo słabiej związane, a siła wiązania zmniejsza się wraz z kolejnymi warstwami.

Właśnie w przypadku absorpcji fosforanów przez hydroksytlenk żelaza (III) ten mechanizm jest zdominowany przez absorpcje chemiczną (mechanizm wymiany ligandów), w którym dwie oddzielnie skoordynowane grupy hydroksylowe lub cząsteczki wody są zastąpione jednym anionem fosforanowym w wyniku czego tworzą się dwukleszczowe, dwurdzeniowe kompleksy zawierające fosforan. Takie wiązanie jest bardzo stabilne, coś na zasadzie złapał to już nie puści po dobroci (pozorna nieodwracalności adsorpcji fosforanów). Wytrzymałość tych kompleksów i wiązań prowadzi do prawie trwałego wiązania fosforanów (histerezy adsorpcji fosforanów). Na tej trwałej warstwie będą się odkładały kolejne warstwy fosforanów ale już słabiej związane.

Tak jak tu przedstawił Randy na pierwszym rysunku i drugim chemiczna adsorpcje

http://www.reefkeepi...es/2004-11/rhf/

Adsorpcja fizyczna opiera się na oddziaływaniu elektrostatycznym pomiędzy cząstkami adsorbentu oraz pomiędzy nimi, a tym co ma być adsorbowane i na napięciu powierzchniowym. Taki rodzaj adsorpcji byłby dominującym jeśli za adsorbent fosforanów zastosować by tlenek żelaza (II). W przypadku takiej adsorpcji cząsteczka adsorbowana jest związana z adsorbentem kilka razy słabiej niż w przypadku adsorpcji chemicznej. W przypadku tej adsorpcji nie jest pytaniem czy adsorbent wypuści ortofosforan tylko kiedy, bo te wiązania są bardzo podatne na zmianę warunków w akwarium (utlenianie żelaza dwuwartościowego z którego jest adsorbent, wzrost pH, spadek stężenia fosforanów w wodzie itp). Coś w stylu przykleiło się jakieś coś do buta to musi w końcu samo odpaść – łatwo to zaobserwować jak się przełoży trochę zużywanego adsorbentu fosforanów opartego na żelazie do wody morskiej gdzie nie ma fosforanów, wtedy te fosforany które były związane w wyniku adsorpcji fizycznej chętnie opuszczają powierzchnie adsorbentu i migrują do wody gdzie nie ma fosforanów.

Te dwie formy adsorpcji występują jednocześnie na każdym adsorbencie opartym na żelazie, różnica polega na tym, że jeśli adsorbent składa się z hydroksytlenku żelaza (III) to dominująca jest adsorpcja chemiczna, a adsorpcja fizyczna jest jedynie ułamkiem całej adsorpcji, więc ma to wpływ na wielkości i szybkość ewentualnej desorpcji (oddawania fosforanów). Taki adsorbent będzie oddawał bardzo niewiele fosforanów w przypadku, kiedy zostanie wyczerpana pojemność adsorpcji wobec fosforanów albo kiedy zmieni się Ph lub wystąpią inne okoliczności, które mogłyby spowodować oddanie fosforanów. Jeśli natomiast adsorbent składa się z tlenku żelaza (II) albo zawiera taki tlenek to na tym tlenku żelaza (II) dominować będzie adsorpcja fizyczna i wiązania pomiędzy fosforanami będą dość słabe.

Gdyby chcieć na szybko znaleźć produkt, który wygląda jak ROWAphos i ma ten sam albo lepszy potencjał adsorpcyjny (jak to ktoś marketingowo określił - jest w stanie związać) w stosunku do fosforanów to pierwsza moja myślą jest granulowana (krystalizowana) mieszanka hydroksytleneku żelaza (III) Getytu α-FeO(OH) i tlenku żelaza (III) Magnetytu - Fe2O3·FeO. Będzie to produkt krystalizowany (granulowany) o wyglądzie identycznym jak ROWAphos i będzie miał nawet większą zdolności do adsorpcji fosforanów bo ok. 12 g P/ dm 3 (przy czym ROWAphos ma 10g/dm3 adsorbentu i 16g/kg suchej wagi), a nazwie sobie go Super Turbo Phosphate Killer

Co więcej taki produkt już od bardzo dawna jest do kupienia i jego specjalnym przeznaczeniem jest być czarnym pigmentem.

O tutaj niżej w linku taki jest

http://i00.i.aliimg....jpg_250x250.jpg

Prawda ?? Wygląda podobnie, niektórzy by powiedzieli, że nawet tak samo jak ROWAphos, co więcej w zakresie adsorpcji ortofosforanów będzie działał nawet lepiej jak ROWAphos biorąc pod uwagę ilość wszystkich fosforanów związanych.

Dlaczego zatem szanujące się firmy akwarystyczne nie użyły tego cudu skoro wygląda i pod względem adsorpcji fosforanów działa jak ROWAphos albo nawet lepiej, a cena tego produktu u Hindusów lub Chińczyków to tylko 1 dolar za 1 kg, co wydaje się zupełną darmochą przy cenie jaką płaci ROWA do Harbauer GmbH za AdsorpAs 25 $ / kg i Korallen Zucht do Bayer za Bayoxide® 24 $/kg.

Odpowiedzi jest dość prosta bo od adsorbentu fosforanów wymaga się więcej niż tylko zdolności do adsorpcji fosforanów i wygląd.

Więc gdzie się kryje haczyk, bo ten produkt, który sobie na potrzeby tego postu nazwałem Super Turbo Phosphate Killer wydaje się idealnym „adsorbentem fosforanów” uwzględniając cenę, WYGLĄD i zdolności adsorpcyjne fosforanów ?

Czy jako „adsorbent fosforanów” będzie barwił wodę ?!

Tak i nie, po wstępnym mocnym przepłukaniu i wypłukaniu luźnych cząstek i pozostawieniu granulatu (krysztalków) nie będzie barwił wody

Czy ten „adsorbent fosforanów” będzie się rozpadał?!

Nie, bo granulki w istocie są kryształkami wytrąconymi (wykrystalizowanymi) w procesie produkcji i zależnie od proporcji Getytu i Magnetytu będzie miał twardość w skali Mohsa od 5 do 6,5 (przy czym ROWAphos ma 5,5)

Więc co jest nie tak z tym Super Turbo Phosphate Killer?

Nie tak w tym produkcie jest to że zawiera tlenek żelaza (II), bo magnetyt de facto składa się z tlenku żelaza (III) i też z tlenku żelaza (II). Żaden dobry adsorbent fosforanów do akwarystyki oparty na żelazie nie zawiera żelaza dwuwartościowego (II), no chyba że w postaci jakiś minimalnych zanieczyszczeń ale nie jest ono totalnie niepożądane.

To może krótko o roli w tym bałaganie żelaza

W natlenionej wodzie morskiej (o pH ≥8) żelazo występuje głównie (99,8%) tylko w formie żelaza (III) w postaci hydroksytlenku żelaza (III) – wodorotlenku żelaza (III), stabilnego termodynamicznie żelaza (III) oraz związków chelatowych żelaza (III)

Żelazo (II) dwuwartościowe w wodzie morskiej zawierającej tlen jest prawie całe szybko utlenianie do żelaza (III). Im wyższe pH (powyżej 6 pH) tym prędkość i ilość utleniania żelaza (II) rośnie, Do rozpoczęcia procesu utleniania żelaza (II) wystarczy już 10ppm tlenu. Takie żelazo (II) jeśli jest składnikiem adsorbentu szybko się w warunkach wody morskiej utlenia, proces utleniania odbywa się na strukturze adsorbentu. Sam proces utleniania i powstałe w tym procesie żelazo (III) powoduje w strukturze krystalicznej w tym miejscu brak równowagi ładunku przez co sama struktura krystaliczna adsorbentu jest lokalnie osłabiona co ułatwia podział adsorbentu i odrywanie się od adsorbentu cząstek złożonych z żelaza (III)[w warunkach przepływu wody, ruchu kryształków adsorbentu potęguje się jeszcze ługowanie cząsteczek żelaza z takiego adsorbentu].

Następnie takie oderwane i wolno unoszące się w kolumnie wody cząsteczki żelaza z racji obecności wody ulegają hydrolizie tworząc cząsteczki wodorotlenku żelaza (III), z których każda działa jak malutki reaktor z adsorbentem na fosforany i przyłącza do siebie fosforany, które są związane w pierwszej warstwie bardzo mocno, ale już kolejne warstwy przyłączonych fosforanów są dość luźno przyłączone w tym kompleksie. Większe cząsteczki działają jak koagulant, a mniejsze cząsteczki (< 500 nm) jak flokulant. Duża część tych unoszących się w kolumnie wody cząsteczek zostanie usunięta przez system filtracji w akwarium, a co się stanie z tymi których filtracja nie usunie?

Te kompleksy [żelazo (III) + fosforany], które się strącą zostaną uwięzione w miejscach o mniejszym przepływie (pomiędzy ziarnkami piasku, w skale, na węglu, w sumpie itp) i będą czekały na to aby oddać te fosforany, a temu sprzyja kilka procesów zachodzących w akwariach morskich. Wzrost pH będzie powodował, że z tych kompleksów będą się uwalniały te warstwy fosforanów które są najsłabiej powiązane z żelazem (czyli te wszystkie warstwy które się utworzyły jako kolejne na tej pierwotnej warstwie- monowarstwie wynikającej z chemicznej sorpcji, która jest mocno powiązana).

Spadek stężenie fosforanów w wodzie też będzie powodowała oddawanie przez te cząsteczki do kolumny wody ortofosforanów, które są luźno powiązane. Tak się dzieje w przypadku każdego nawet najlepszego adsorbentu fosforanów na żelazie (III), że jak się go nie usunie na czas to będzie oddawał do wody część tych fosforanów, które były najluźniej adsorbowane, no ale łatwiej usunąć adsorbent z filtra kiedy zacznie oddawać fosforany, niż miliony cząsteczek które oddają fosforany spomiędzy ziarenek piasku i innych zakamarków.

Kolejnym procesem, który z takich cząsteczek będzie uwalniał fosfor to działanie mikroorganizmów (bakterie, glony) w akwarium. Co prawda żelazo (III) jest bardzo trudno biodostępne, praktycznie nie użyteczne przez ryby i koralowce, ale bakterie wykształciły mechanizmy przyswajania takiego żelaza (III) i produkują z tego żelaza sidenofory, które z kolei są przyswajane przez glony przy udziale produkowanego przez nich enzymu reduktazy. O wpływie nadmiaru żelaza (III) na wzmożony rozwój poszczególnych bakterii i glonów długo można dyskutować, a teorie ulegają zmianie jak w kalejdoskopie chociażby eksperymenty Ironex, no ale nie o tym temat.

W czym jeszcze przeszkadza zawartość żelaza (II) w adsorbencie fosforanów ?

Jak wyżej napisałem prawie całe żelazo (II) z adsorbentu jest utlenianie do żelaza (III), które odłącza się od adsorbentu do kolumny woda. Ale nie wszystkie żelazo (II) reaguje w ten sposób, cześć żelaza (II) bardziej się lubi z wodorowęglanami i z tego związku rodzi się wodorowęglan żelaza (II) Fe(HCO3)2, wytrącanie tego związku może powodować spadek KH (zasadowości) w akwarium o 30% w krótkim okresie czasu po zastosowanie adsorbentu zawierającego żelazo (II), co dodatkowo potęguje spadek pH, które spada zawsze kiedy się zastosuje adsorbent fosforanów na żelazie. Co prawda przy żelazie (II) spadki pH są dużo większe ponieważ szereg procesów z udziałem tego żelaza wykorzystuje tlen rozpuszczony w wodzie, a także trudniej podbić pH ogólnodostępnymi dla akwarysty metodami w dłuższym okresie czasu, kiedy część żelaza (II) w związku Fe(HCO3)2 uzna, że jednak pora się jak inni koledzy utlenić do żelaza (III) i porzucić Fe(HCO3)2 wtedy proces będzie przebiegał jak poniżej, a w wyniku tego procesu wytrącą się nieślubne dzieci w postaci CO2, co będzie wpływało oczywiście na pH.

Fe(HCO3)2 + ½ O2 + H2O -> Fe(OH)3 + 4CO2

Konkludując o żelazie w adsorbentach fosforanów. Sam taki adsorbent nie jest najlepszym rozwiązaniem z dostępnych, ale jeśli już miałby być adsorbent fosforanów to niech on będzie oparty na żelazie (III) BEZ żelaza (II) bo z tego może być więcej kłopotów niż pożytku. Jest wiele powodów dla których producenci jak ognia unikają stosowania żelaza (II) w adsorbencie, powyżej to tylko kilka z nich bo gdyby było tak wszystko jedno to ludzie nie całowali by się w usta tylko w du…, a do akwarium można byłoby ładować takie coś co jest w linku niżej.

Granulowany tlenek żelaza (II) służący głównie jako barwnik albo granulowaną czerń żelazową na bazie magnetytu (dodatek barwiący do mieszanek betonowych głównie) bo też wyglądają jak ROWAphos

http://pl.wikipedia....n(II)_oxide.jpg

ROWAphos może nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o usuwanie fosforanów z akwarium, ale jeśli już brać pod uwagę rozwiązanie na eksport fosforanów z akwarium przy użyciu adsorbentu na bazie żelaza (III) to ROWAphos jest bezkonkurencyjna. Pomijam tutaj elementy takie jak: izotermy adsorpcji dla ROWAphos, analizy równań Freundlicha, Langmuira bo wątek stałby się bardziej akademicki niż forumowy, ale w obiektywnych testach ROWAphos wypada najlepiej na tle konkurencji w swojej kategorii, możecie mi uwierzyć na słowo.

Hastoff co to za bzdura? Ktoś napisał ? Czym flamastrem? Sami produkujemy Phosphate Minus w Nowym Sączu.

Szanowni Panowie mam jeszcze do Was wielką prośbę, uchylcie chociaż rąbka tajemnicy i napiszcie w wyniku jakiego procesu syntezy otrzymujecie swój produkt. Bo o ile mniej więcej wiem jak jest produkowany AdsorpAs, którym faktycznie jest ROWAphos, to chciałbym się dowiedzieć w jakiej metodzie Wy produkujecie swój preparat, który jak piszecie, a ja nie mam powodu nie wierzyć jest tak samo dobry jak ROWAphos.

Niemcy do produkcji AdsorpAs® /GFH®/ROWAphos® używają najprostszej metody syntezy jaką jest strącanie, ale jak się bardziej przyjrzeć to nawet ta metoda wydaje się mocno skomplikowana.

Bo ważne jest dziesiątki rzeczy w tym procesie, dobór parametrów reakcji kombinowanego utleniania strącającego między innymi: rodzaj wyjściowych substratów, stężenia reagujących ze sobą substratów, kontrola pH procesu, które się na każdym etapie produkcji jest zmieniane i albo obniżane albo podwyższane, kontrola powstawania sieci krystalicznej produktu, czas poszczególnych faz procesu, ciśnienie procesu, temperatura procesu, dobór czynnika strącającego, a także sposób „suszenia”. Producenci ROWAphos jako środek wyjściowy użyli FeCl2, za środek strącający używają lotny węglan amonu, cały proces odbywa się w atmosferze ochronnej bez dostępu powietrza, aby przeciwdziałać powstawaniu tlenków żelaza (II), a na końcu „suszą” produkt przez mrożenie go - kalcynowanie (freeze-drying), żeby zwiększyć porowatość. Po drodze jest jeszcze kilka mniej ciekawych jak modyfikacja ciśnienia dla poszczególnych faz itd.

Więc jeśli udało się Wam znaleźć inny proces albo ten uprościć i spowodować żeby był tańszy, a efektem był produkt taki jak ROWAphos o odpowiednich właściwościach, odpowiedniej strukturze krystalicznej, wielkości porów itp. To przed Wami świetlana przyszłość bo w 2012 roku wartość sprzedanego AdsorpAs® /GFH®/ czyli to samo co ROWAphos to 47 milionów euro, niestety bardziej aktualnych wyników nie mam bo od kiedy Siemens sprzedał w 2013 swój dział Water Technologies do Evoqua to ci już tak chętnie nie publikują cząstkowych wyników finansowych, no ale mimo wszystko kwota z pewnością wzrosła więc kupa kasy jest w puli do zgarnięcia.

Badań nad ROWAphos i jej właściwościami jest dostępnych dziesiątki, są też porównawcze badania wobec konkurencyjnych produktów, więc możecie porównać Wasz produkt i jeśli choć w połowie jest tak dobry jak ROWAphos to biegiem do urzędu patentowego.

Ps. Dla wszystkich którzy doszli, aż tutaj dziękuje za poświęcony czas na czytanie, bo wiem że ten tekst jest najlepszym środkiem nasennym zażywanym przez oczy, sam chciałem go jeszcze raz przeczytać żeby usunąć jakieś błędy ale niestety nie dałem rady więc za ewentualne błędy przepraszam .

Pozdrawiam

edit: właśnie dokryłem kredki do kolorowania tekstu i inne narzędzia do edycji więc pokolorowałem trochę tekst i go posiekałem na części tak żeby się może lepiej czytało

Edytowane przez SirNick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jest to najlepszy post jaki przeczytałem na jakimkolwiek polskim forum akwarystycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to teraz czekamy co ma do powiedzenia druga strona.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba najdłuższy post na forum


[420L] by acezary - jest || Szkiełko 140x50x55h - 385l + sump 110l, 120W LED + 2xT5 54W, odpieniacz Black Pearl by Sebastek, NJ2300

64l CUBE - było || Szkiełko 40x40x40 | światło - 2 x PC Aquael | kaskada FZN2 z Purigenem + Chemipure |Tunza Nanostream 6015 | 8kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O mamunciu :o. Przeczytalem po lebkach w jakies 10 minut:lol: ,na wolnym sprobuje przeczytac ze zrozumieniem,ale ile bede musial przy tym wypic,tego jeszcze nie wiem

...:p.

bez polskich znakow/mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uff, latwe nie było :) ale tez sie przebiłem. troche widze niescisłosci, piszesz ze rowaphos powstaje z FeCl2 w atmosferze ochronnej zeby nie powstal tlenek FeII, a przeciez rowaphos to tlenek Fe III, wiec wlasnie powinien być utleniony przez chyba tlen?

Dodatkowo mam pytanie czy wiazanie PO4 przez Rowe to nie jest tworzenie sie fosforanu żelaza III ktorego iloczyn rozpuszczalnosci jesst jednym z niższych?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co Pan Konrad napisze...

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sir Nick, :czapki z głów:)

Mozemy byc dumni, ze takich ludzi mamy na forum ! :clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co Pan Konrad napisze...

No jak to co - Rowe da się wyprodukować w domu! A producenci nabijają Cię w butelkę :p

Co do tematu - super rozwinięta myśl i z niecierpliwością czekam na odpowiedź rzetelną i na temat, który poruszony nie powinien zostać bez odpowiedzi ani odpowiedź nie powinna być lakoniczna.

Pozdrawiam


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SirNick - popieram przedmówców - najlepszy merytorycznie post jaki czytałem na tym forum.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Jezusie.... czas sprzedać akwarium i kontynuować kolekcjonowanie znaczków po Ojcu. Przecież ja z tego nic nie kumam:)

Szacun za taką dociekliwość i wiedzę. jak znam życie to odpowiedzi satysfakcjonującej SirNick nie otrzyma bo to za duży biznes jest by się tym dzielić ale dla tych, którzy wiedzą o czym On pisze to więcej niż ciekawy materiał. A pytanie laika - czy można byłoby łączyć Super Turbo Phosphate Killer z Rową by ta ostatnia wyłapywała to co zostanie po STPK? Technicznie pewnie trudne do wykonania ale nie takie tęgie głowy tu siedzą:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam za dociekliwość choć zupełnie nie rozumiem idei.

Jak kupuje laptopa nie zastanawiam się jaka jest aktualnie pogoda nad dolina krzemową i czy materiały wykorzystane na jego obudowę wiązały przy wilgotności powietrza 60% czy 61%. A przecież producentów laptopów jest dużo na rynku i każdy piszę że jego produkt jest lepszy od innych wymyślając coraz to nowsze parametry czasem kompletnie nie mające wpływu na funkcjonalność.

Dla mnie produkt ma działać oraz spełniać moje oczekiwana.

Jeśli faktycznie działa to sam się obroni bez zbędnych tłumaczeń producenta a to że przy okazji jest w rozsądnej cenie... - no trudno jakoś sobie z tym poradzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idea jest chyba dość prosta - AF twierdzi :

a) że sprzedawany przez nich wyrób jest tak samo dobry jak rowa

B) sami go produkują stosując jakąś nowatorską metodę na tych wspomnianych 500m2 razem z solą, wszystkimi innych specyfikami, hodowlą koralowców, tym akwarium z 497 anthiasami + zaplecze do niego, pewnie jakaś przestrzeń biurowa, magazyn gotowych produktów itp (coś mogłem pokręcić, coś przeoczyć)

Koledzy, a i ja i Ty pewnie też chcieli by wiedzieć np czy punkt a) to fakt czy marketing.

Podam mniej naukowy przykład - typowo ekonomiczny. Chcę wiedzieć czy inwestując każde 100pln w produkt AF czy Rowę gdzie będę miał większy zwrot z inwestycji - tj w którym przypadku każda złotówka usunie więcej Po4.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz ja natomiast czytając takie posty coraz częściej mam wrażenie że jako jedyny na tym forum traktuje akwarystyke jak hobby a nie biznes. Oczywiście nie chce tu w żaden sposób pisać że tekst jest zły - bo jest bardzo ciekawy i można by go bardzo fajne przeredagiwac na ciekawy artykuł a nie jako pytanie do producenta bo i tak cokolwiek producent nie napisze to i tak przecież będzie źle i coś nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę się doczekać na odpowiedz ,extra się to czytało :baby:

pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie bylo pytanie bo ja juz sie zgubilem po przeczytaniu tego calego materialu?

Prywatnie nie uzywam ani Rowy, ani PhosphateMinus, bo na naturalnych metodach czy probiotyce nie potrzebne sa zadne wklady czy filtry.

Zaciekawila mnie jednak sparwa calego matreialu. Jaki poziom wiedzy kolegi SirNick.

Tekst BARDZO profesionalny wrecz naukowy, sporo tajemnicy handlowej. Od razu pytania skad taka wiedza? zawod na co dzien? drugie hobby to chemia? dlaczego taki talent tak dlugo siedzial w ukryciu? Skad zrodlo?

Z drugiej strony czytajac inne wpisy kolegi takiej merytoryki juz nie ma. A malo tego da sie nawet dostrzec tzw "hejtowanie" w kierunku producenta. Wiec co tak naprawde autor mial na mysli? albo kim tak naprawde jest?

Moze jestem w gleboki bledzie i takiee moje przemyslenia nie powinienny miec miejsca.

Jednak fakty sa takie, ze od kilku miesiecy obserwujac rozwoj wydarzen, wraz ze wzrostem popularnosci Aquaforest aluzje z "Warszawy" przybieraja na sile. Jakis uklad i relacje. Nie wiem czy tym wpisem nie chodzi bardziej o czyjs zmniejszajacy sie biznes.

Zatem w samym temacie Phosphate Minus zostaje przy " pozyjemy zobaczymy".

Jezeli produkt jest dobry obroni sie sam. Podobnie jak bylo z sola.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nic nowego nie napiszę, ale po sobie wiem, że działa bardzo dobrze ale... krótko.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz - a jesteś w stanie się odnieść merytorycznie do wypowiedzi Kolegi? Tzn potwierdzić opisany tam proces lub wskazać błędy? Nikt zdaje się nie powiedział że substancja sprzedawana pod marką AF nie działa - skoro jednak pojawiło się porównanie np do Rowy to mnie osobiście np ciekawi na ile jest to "produkty są niemal identyczne" . a na ile "działają podobnie".

Ja rozumiem że masz bezpośredni i osobisty interes finansowy aby produkty AF były jak najlepiej postrzegane - ale trochę niesmacznie dla mnie wyglądają takie wypowiedzi jak : "Wiec co tak naprawde autor mial na mysli? albo kim tak naprawde jest?" Jakie to ma znaczenie kim ktoś jest? Jak napisał nieprawdę to wskaż błąd a nie szukaj drugiego dna. Może po prostu Kolega zna się na temacie i nie lubi zbyt nachalnego marketingu? Powiem szczerze że sam jestem zdegustowany - strach otworzyć lodówkę żeby nie wyskoczył jakiś fanboy lub anty-fanboy AF.

Uprzedzając pytanie kim jestem i co mam na myśli :) - zawodowo działam w branży IT, akwarystyką zajmuję się wyłącznie hobbystycznie, nikt mi nie płaci za likowanie lub hejtowane czegokolwiek, nie jestem z Warszawy :)

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek powiedz mi jakie to ma znaczenie czy artykuł jest napisany bądz skopiowany?

chyba chodzi o to aby teść była merytoryczna?

i zupełnie niepotrzebna jest wstawka dot. miejsca zamieszkania... o taką małostkowość nigdy cię nie posądzałem.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, SirNick podrążył temat, poprosił producenta o odpowiedź na pytanie i wątpliwość - nie rozumiem dlaczego ze strony niektórych osób atak na autora wątku??? Tym bardziej, że tekst poszerza czytającym troszkę horyzonty wiedzy. Skoro producent mocno udziela się na forum (chwała mu za to) i nie jest to zabronione regulaminem to dlaczego nie zapytać? Dlaczego wszystko, poza pochwalnymi peanami, spotyka się błyskawicznie z taką reakcją??? Choć trochę myślących naprawdę to razi...

Żeby rozwiać domysły co poniektórych dodam, że używam soli AF od ok. roku i jak dla mnie na razie jest ok.

Więcej: jako, że moje korzenie to Nowy Sącz, naprawdę życzę AF samych sukcesów. Sądzę też, że producent poradzi sobie z wyjaśnieniem wątpliwości autora bez niepotrzebnych "wycieczek" niektórych forumowiczów, a zapewniam, że wtedy wątek byłby o wiele ciekawszy...

pzdr

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z sirnick , fox , jarecki.g

A moim zdaniem pewnych rzeczy nie da się pokazać i wytłumaczyć bo się ich najzwyczajniej nie produkuje (sprawę pochłaniacza fosforanów próbował wyjaśnić profesjonalnie sirnick) a tylko pakuje w fioletowe pudełeczka , kartoniki , buteleczki.

Uważam że firma AF troszkę brnie w " kozi róg" powinna wyciszyć niektóre tematy i nie przesadzać z narcystyczną reklamą swoich produktów.

Dodam że nie jestem ani przeciwnikiem tych produktów ani ich zwolennikiem. Używam soli bez NaCl AF dlatego że jest tania i z pewnością nie odbiega składem od innych podobnych produktów( taką mam przynajmniej nadzieję).

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

jest tyle tematów nt Aquaforestu, w których można pisać co się sądzi o firmie i produktach - ten temat powstał w jednym konkretnym celu (patrz post nr1) , więc spokojnie poczekajmy na odpowiedź producenta. Wtedy można dalej dyskutować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deborka, jak chcesz specyfikacje przetargową to podaj mi na pm swój kontakt, ze względu na pewne niuanse prawne obwarowane w specyfikacji przetargowej nie wypada mi ich udostępnić pod rygorem określonym w specyfikacji, otrzymanej po wpłacie wpisu.Jakkolwiek te obwarowania nie zabraniają dzielić się specyfikacja ż kontrahentami co do których specyfikacja się odnosi więc jak chcesz to podaj mi na pm kontakt do siebie i podrzucę Ci specyfikacje tego przetargu

Grzesiek pytasz kto na pewno ktoś kto startował do przetargu razem z AF

a teraz chcę wyczaić tajemnice produkcji i samemu kasę robić

jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sie na ostatnim zlocie w Milowce bylo porownanie mozliwosci roznych adsorberow

Witam

Bartek a był Phosphate Minus brany pod uwagę bo nie mogę znaleźć.

Pozdrawiam

Robert


Baniak 121x61x61 front i lewa strona opti 435l. sump 170l, dolewka 35l, odpieniacz Darek B30 , powrót jebao 6000l, 1x Tunze 6065 jebao wp40, Maxspect Gyre 150, światło hybryda 6x54w +196 led Leszek, dolewka tunze osmolator,

Mój baniaczek. http://nano-reef.pl/...-650l-w-obiegu/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.