Skocz do zawartości
TMK

jaka sól? higroskopijność, opakowanie- pomóżcie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jakieś 500 litrów. Dalatego kupuję sól w wiadrach, bo taniej wychodzi.

Mam centralne ogrzewanie.Zimą jest w mieszkaniu bardzo sucho.Sól kupiona i zużyta zima jest ok. Niestety latem przy otwartych oknach wilgotność jest taka jak na zewnątrz. Zżadnego grzyba nie mam.

W lipcu kupiłam sól Aquaforest Reef Salt w kartonie. Worek szczelny, sól sypka. Przełożyłam z workiem do wiadra. Przy podmianie wody powietrze z worka wygniatałam, żeby była sama sól.Worek zamnkięty, na worku torebka wysuszająca i zamknięte wiadro (po instant ocean)

Sól niestety skamieniała. Można skrobać łyżką. Podobno powinna się zrobić niebieskawa ale jest biała.

Dawno temu miałam ciekawe doswiadczenie z solą Aqua Medic. Sól w wiadrze(bez worka).Któregoś dnia otwieram, a tam półpłynny produkt.

Kiedyś kupiłam 4 kg Preisa. Worek foliowy szczelny(!), a sól w środku skamieniała.

No i po rozpuszczeniu takiej soli zostaje osad-pewnie węglan wapnia. Można to skorygować Ballingiem,ale pewnie nie do końca i na dłuższą metę.

Czy ktoś wie jaka sól jest najmniej higroskopijna? (wiem że wszystkie musza mieć chlorek magnezu,, ale jednak się różnią.

Czy ktoś spotkał się z jakimś specjalnym opakowamiem soli?

Czy tylko ja mam takie problemy???!!


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol nie lubi zmian temperatur. Powietrze zwiazane w krysztalkach jak i to pomiedzy ziarnami skrapla sie.

Dobrym przykladmem tego zjawiska jest parowanie okularow kiedy wchodzimy z chlodu do cieplego pomieszczenia.

Kilka cykli wahniec temperatur w pomiesczeniu gdzie stoi sol i po sprawie.

Duzo tez zalezy od stopnia uwodnienia.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól jest dobrze pochłania wodę, wiec kamienieje. Oprócz tego że trzymasz w wiaderkach to ja jeszcze sól miałem w zamkniętym worku, wtedy nie ma problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia, uzywalem IO i KENTa obie trzymane w workach brylily się po 2-3 tyg. Teraz mam Blue Treasure, na kilka workow jakich wysypałem nigdy nie zrobila się żadna bryla. Same worki maja strune zamykajaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, to mi wyjasniłes jakim cudem szczelnie zapakowana sól moze skamienieć. I brzmi to logicznie.

Niestety przy zakupie sie tego nie sprawdzi, choć przyznaję, że taki przypadek zdarzył mi sie tylko raz.

No ale teraz praktyka.

Nikomu sól nie kamienieje?

I jak bardzo szkodliwe jest uzywanie takiej soli? (zakładajac że dolejemy Ca)

Bo w domu mam stałą temperaturę, tylko wysoką wilgotność latem. Taki woreczek wyłapujący wilgoć jest o d.. rozbić, bo chlorek magnezu jest silniejszy.

Czy są sole mniej higroskopijne?

PS IO uzywałam dawno temu kupujac sypka na wagę, chyba sie dość słabo zbrylała, no ale kupawałam na 1-2 podmiany.

Najbardzie higroskopijna była Aquamedic ale to mogło wynikać z niezbyt szczelnego wiadra. No ale to było z 10 lat temu ,wiec mogło sie zmienic bo diabeł zwykle tkwi w szczegółach

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam Kenta w pojemnikach 6,6 kg. Nigdy mi się nie zbryliła.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymaj ją w wiadrze w grubym worku, oczywiście worek szczelnie zamknięty, wiadro też zamknięte

sól TM w wiadrach jest tak sprzedawana, ją używałem i nie kamieniała mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarowno wiadra kenta, jak I RS sa bardzo szczelne. Mam teraz AF z kartonu przesypane do duzego wiadra RS I nic sie nie dzieje. Zadnych workow-samo wiadro


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak kilkadziesiąt razy otworzysz to wiadro, to też sól skamienieje,

jeszcze jest kwestia samego podejścia do sprawy, przede wszystkim jak wyciągasz sól z wiadra to rób to szybko, a wiadro zaraz zamykaj, a sam worek powoduje to że nie dopuszcza zbyt dużej ilości wilgotnego powietrza do soli

Edytowane przez PawelL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz sypie przy zbiorniku, a sol jest daleko, to otwieram I sypie do malego wiaderka I zamykam. Na "kilkadziesiat" podmian to u mnie wiadra nie starczaja ;) . Przy malych zbiornikach proponuje jednak kupowanie malej partii soli zeby unikac problemow

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam sól w workuzakręcony i zamkniety, a worek jeszcze w wiadrze. otwieram bore 2 razy odmierzonym pojemnikiem, wyciskam powietrze z worka,zamykam, zamykam wiadro. Całośc poniżej minuty.

Chyba przy nastepnym zakupie zimą rozsypię sól do szczelnych worków tak na 2-3 podmiany w jednym. bo stanowczo za często mi sie to przydarza.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupujesz sól na duże zapasy to kupuj nową sól nie taką która jest już rok na sklepie. Jesli moge cos jeszcze zasugerowac to przede wszystkim tak jak kolega wcześniej napisał mniejsze opakowania będą lepszym rozwiązaniem. Tak żeby ją zużyć w ciągu np. dwóch-trzech miesięcy :) Mi sóli idzie około 22 kg na miesiąc. Choć mam taką z kartonu SeaSalt AF , która u mnie w garażu leżała z rok zamknięta. Dałem ją ostatnio koledze i sypka zero zbrylen. Drugą miałem otwarta to po roku faktycznie twarda.

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A producenci dodają coś do soli by ta się nie zbrylala ? Ja jeszcze ze swej strony dodam, że nigdy się nie przejmowalem zbrylaniem. Byleby się zasolenie solanki zgadzało.

Wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przychylam się do odpowiedzi Grzegorza Dyzmy. Tak na marginesie szukanie soli która jest bardziej czy mniej higroskopijna to loteria, tak samo jak zakup soli, pomijając zapewnienia sprzedawców nie umniejszając ich szczerej woli, nigdy nie ma pewności ze strony kupującego czy sól jest z nowej dostawy czy już niekoniecznie.

Aby zminimalizować różnicę temperatur przechowywanej soli proponuję przechowywanie jej w piwnicy, tam wahania temperatury i wilgotności są najmniejsze. W upalne lato to jedyne mi najbliższe miejsce (mieszkam w bloku) gdzie mogę się schłodzić.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie szukanie soli która jest bardziej czy mniej higroskopijna to loteria, tak samo jak zakup soli, pomijając zapewnienia sprzedawców nie umniejszając ich szczerej woli, nigdy nie ma pewności ze strony kupującego czy sól jest z nowej dostawy czy już niekoniecznie.

Zawsze można sprawdzić na opakowaniu partię produkcji, która często jest również datą. Dla przykładu na soli AF przy kodzie paskowym jest napis REF.PL 20130120. Wydaje mi się, że to jest data produkcji/pakowania. Kupiona 2 miesiące temu... mam nadzieję, że ona nie ma już prawie 2 lat.

Co do dobrego opakowania to mam takie stare wiadro po kencie, które jest bardzo szczelne. Sól leżała w nim ponad rok (wcześniej wiadro było otwierane) i nie było żadnych grudek. Jak będziesz miała siłę otworzyć to wiadro, a nie jest łatwo, to mogę ci je dać, może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przychylam się do odpowiedzi Grzegorza Dyzmy. Tak na marginesie szukanie soli która jest bardziej czy mniej higroskopijna to loteria, tak samo jak zakup soli, pomijając zapewnienia sprzedawców nie umniejszając ich szczerej woli, nigdy nie ma pewności ze strony kupującego czy sól jest z nowej dostawy czy już niekoniecznie.

Aby zminimalizować różnicę temperatur przechowywanej soli proponuję przechowywanie jej w piwnicy, tam wahania temperatury i wilgotności są najmniejsze. W upalne lato to jedyne mi najbliższe miejsce (mieszkam w bloku) gdzie mogę się schłodzić.

Może coś w tym jest,że nie mam problemów z solą,ja mam wiadra w przedpokojowym pawlaczu a jak w lato go otwieram to czuć chłód w środku więc pewnie temperatura tam jest stała.Dodam,że do tego pawlacza mogę do środka nawet wejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz kod kreskowy na soli AF (w kazdym produkcie rowniez) nie ma nic wspólnego z datą produkcji. To jest oznaczenie danego rodzaju produktu. W każdym wiaderku soli Aquaforest masz karteczkę z datą produkcji, składzie (ca,Mg, kh...), kto to zatwierdził itd. danej partii soli

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauwazyliscie to ze wsypujac sol i rozrabiajac wode do podmianki przez pierwsze minuty w wodzie ogromna ilosc pechezykow powietrza. Owszem zmietnienei powstale na wskutek wsypywanej soli, ale da sie to bardzio latwo dostrzec

Skad to powietrze? A no uwiezione w krysztalkach soli jak i zawarte pomiedzy ziarnami. Kiedy nastepuej zmiana temperatury powietrze sie skrapla. Nie jestm dobry z fizyki czy z chemi, ale co rano kiedy siadam na rower czy motro siodelko zawsze mokre mimo ze nie pada.

Sol chlonie wilgoc z powietrza bardzo szybko. Da sie to nawet zaobserwowac sypiac luzeczke soli na specjalna wage z dokldnoscia 0.0001 grama. Waga pokazuje wynik po czym z doslownie z co kilka sekund zaczyna sie zwiekszac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam swoje sole w piwnicy, gdzie w zależności od pory roku mam od 14 do 20*C , nie za dużo wilgoci.

Nigdy żadna sól mi się nie zbryliła.

Moje wiadro soli AF 22kg leży sobie na stole, dodatkowo jeszcze na dość grubym styropianie.

Gdy robię podmianę to otwieram wiadro, rozwiązuję worek, napełniam miarkę. Po napełnieniu miarki nie zamykam całego wiadra, tylko zakręcam worek i tak około 7 razy przez 30 minut. Nie mam problemów ze zbrylaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba skorzystam z rady Gnoma. Jest wiadro i sól pakowana w nim w woreczki . Lasu spsów nie mam, i tak dozuje Ballinga więc mam nadzieję,że to będzie doby wybór


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec zeszłego roku kupiłem 2 kartony AF - pierwszy po przesypaniu zbrylił się po jakiś 2 miesiącach . Drugi , również po przesypaniu do wiadra, był sypki do końca ( jakieś 4-5miesięcy) . Nie wiem od czego to zależy ale w obu przypadkach sól była przechowywana w identyczny sposób.


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat soli w kartonach to już jest daleka przeszłość. Przynajmniej w przypadku AF.

Głównie chodzi o sposób jej przechowywania. Generalnie sól morska to nie jest towar długiego składowania. Szczególnie po otwarciu ;)

Edytowane przez sewer (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Grzesiek -- poucz się trochę tej chemi i fizyki bo bajki piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajki nie bajki, staram sie pomoc zamiast sie przemadrzac i wytykac jezli ktos czegos nie wie.

Obserwujesz temat od kilku dni, ale lepiej zapodac szpilke niz sie merytorycznie wypowiedziec.

Sol trzymam na ganku gdzie w nocy temperatura nie wiele wyzsza niz na zewnatrz, natomiast w dzien kiedy przyswieci slonce jest calkiem przyjemnie. To mi wystarczy zeby wywynioskowac ze sol nie lubi zmian temperatur i glebsza analiza chemi czy fizyki jest mi zbedna.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK, może to trochę nie na temat, ale ja też latem miałem "parówę" w mieszkaniu (akwaria+terraria...). Poustawiałem pochłaniacze wilgoci (takie po ~10zł z alledrogo - nie wiem czy mogę nazwę podać). Wilgotność w mieszkaniu zrobiła się przyjemniejsza i sól przestała się zbrylać.

A wcześniej zbryliły mi się Grotech, IO, a końcówka Kenta w worku zrobiła się płynna :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.