Skocz do zawartości
Aleksander

Chelmon i mandaryn kto ma takie połączenie

Rekomendowane odpowiedzi

O tych rybach i trudnościach z wyżywieniem jest sporo na forum więc nie ma sensu znacznie rozwijać tego tematu w tym wątku.

Mam do was pytanie kto z Was ma takie połączenie tych ryb które są konkurentami o deficytowy żywy pokarm w akwarium.

Chciałbym wprowadzić parkę Mandarynów i rozważam Chelmona (ze względu na prześliczność tej rybki :queen: ) do ponad 500l w obiegu (460l+130l)

Od 2 miesięcy mam nowy zestaw (przesiadka po 1,5 roku). Gruz koralowy umieszczony w sumpie już został zasiedlony przez mysis, w kominie też sobie trochę żyje. Dokładam jeszcze glony do sumpa. Jak upoluję to chiałbym w sumpie wsadzić jeszcze trochę skały prosto z dostawy co by dostarczyć nowego materiału genetycznego do obecnej populacji i zwiększyć populację kiełży w sumpie. Do tego plankton w przeróżnej postaci podaję regularnie co by stworzyć jak najlepsze warunki dla tego drobnego życia.

Chciałbym aby do końca roku baniak był gotowy na przyjęcie tych specjalistów

Powiedzcie czy ktoś z was posiada kilku specjalistów na raz w jednym baniaku. Jakie są Wasze doświadczenia?


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim od roku pływa Chelmona z Mandarynami i nie ma żadnego problemu


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie jak sie pojawil mandaryn i zmniejszenie ilosci skały chelmon zdechł, mimo ze niby solowca jadł, ale widac to bylo za mało.

a kupilem 1 zielonego mandaryna.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek ja bym tych dwóch faktów nie łączył.


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie jak rekin.

Mój Chelmon ni z tego ni z owego zszedł jakieś dwa tygodnie temu. Wieczorem przed padnięciem normalnie polował sobie na skałach.

Żywego żarcia miał pod dostatkiem, bo w nocy jak zaświeciłem nieraz latarką, to miałem wrażenie że skała się porusza, tyle tam latało mysis i kiełży, że o małych wieloszczetach nie wspomnę. I mimo to, po prostu padł. Myślę, że w naturze oprócz tego co mamy zbiornikach muszą coś jeszcze jeść, z że tego w nie mają w diecie akwariowej to dlatego padają.

Tak więc Aleksander to raczej będzie loteria.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam litraż i całą trójkę na stanie

Mandarynkę już prawie trzy lata, jeszcze ze starego akwa 90l. jest taka gruba, że dokupiłem jej kawalera, żeby zgubiła trochę na wadze ;)

Jedzą co znajdą i niektóre mrożonki (o ile zdążą złapać).

Chelomon pływa około pół roku, zjadł wszystkie różyczki, jest też podejrzany o zmniejszenie pogłowia wieloszczetów.

Je mrożonki, a najbardziej lubi kryl.

Niestety nie zauważyłem żeby któraś z tych rybek jadła suche.

aaa i wydaje mi się, że nie są dla siebie konkurencją pokarmową. mandaryny jedzą bardzo małe żyjątka.

Chelomon potrafi złapać i rozerwać naprawdę duże kawałki mrożonki.(fajnie to wygląda, i fajnie słychać)

Edytowane przez kaer (wyświetl historię edycji)

start 04.02.2014

120x60x60=432l

sump 84l

PS metis 2x150w

whiteskim200

1xJebaoo 40wp

DC6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no moj chelmon nie jadal kryla a szkoda bo to bardziej pozywne niz solowiec, ja bym laczyl bardziej zmniejszenie gruzowiska niz mandaryna, ale tym nie mniej bylo to w tym samym czasie i ciezko rozdzielic te 2 czynniki


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ilości pokarmu naturalnego. Mandaryn raczej mrożonek nie zdąży zjeść chyba że tyle nakarmisz że bedzie wszędzie :)

Ja z powodzeniem miałem obie te rybki w 250l przez prawie 2 lata. Jednak skała była bogata w żyjątka (przeniosłem z poprzedniego zbiornika) i miałem sporo wirków na grzybkach i niektórych LPSach, z którymi nigdy specjalnie nie walczyłem.

Mandaryn zajmował sie nimi a Chelmon pilnował aiptasi. Idealny układ :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od ilości pokarmu naturalnego. Mandaryn raczej mrożonek nie zdąży zjeść chyba że tyle nakarmisz że bedzie wszędzie :)

Ja z powodzeniem miałem obie te rybki w 250l przez prawie 2 lata. Jednak skała była bogata w żyjątka (przeniosłem z poprzedniego zbiornika) i miałem sporo wirków na grzybkach i niektórych LPSach, z którymi nigdy specjalnie nie walczyłem.

Mandaryn zajmował sie nimi a Chelmon pilnował aiptasi. Idealny układ :)

też mam taki skład od prawie roku i ngdy nie widziałem żadnej agresji , chelmon wsuwa wszystkie mrożonki które znajdą się w baniaku , a mandaryn żeruje na skale , czasami jak mu się uda to i on chwyci jakąś mrożonkę , aczkolwiek zawsze jak go obserwuje to mam wrażenie że jest trochę jakby ślepy :-) , nie wiem czy mi się trafiła taka łajza czy one wszystkie tak mają :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez ponad rok siedział chelmon i mandaryn (obaj nie jedli mrożonek)

Niestety pewnego dna błaznom zebrało się na amory i zatłukły biednego chelmona (podobnie jak kilka innych rybek)

Mandaryn pływa do dziś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim 130l akwa założonym dokładnie rok temu od lutego 2014 pływają razem i kompletnie im to nie przeszkadza. Chelmon zjada solowiec i suchy, mandaryn skubie skały

Nadmienię że mam ponad 20kg skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie trochę pocieszyliście. Oczywiście zapytanie nie tyczyło się agresji międzygatunkowej a konkurencji o pożywienie.

Jeszcze muszę dokupić samca krewetki czyszczącej bo trafiły się dwie samiczki które non stop z jajami chodzą a jak będzie samiec to co pewien czas byłaby mega wyżerka dla ryb w formie uciekającego pokarmu. Błazny jak wrócą do składania ikry (od przesiadki przestały składać) to również będzie liczny żywy dodatek do diety (o ile nie wrócę do zabawy w odchowywanie maluchów).

Decyzja podjęta los w loterii wyciągnę - Chelmon i Mandaryny trafią do baniaka. Teraz jeszcze tylko jeszcze chciałbym się wstrzymać z miesiąc, aż maksymalnie dobre warunki dla małych żyjątek zapewnię i w pełni zasiedlą niedostępne dla ryb komin i sump. Ciekawe czy się uda tyle wyczekać :dj:

Edit1: :secret: No nie właśnie zobaczyłem post od erybka :/ jutro dostawa i jest i Chelmon i Mandaryn :baby:

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ironista jak długo miałeś tego chelmona?

@Arturr one wszystkie tak mają :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alexander ja raz na jakis czas wpuszczalem zywe mysis etc. Kiedys kupilem kilka woreczkow zywego (rozne) I po krotkiej aklimatyzacji (wyrownanie temp) umiescilem wszystko na wylaczonym obiegu w komorze ze skala. Zdazyly powlazic w zakamarki I po piszczeniu obiegu, praktycznie nic nie poszlo do glownego (na poczatku). Teraz w sumpie mam taki traffic, ze masakra. Raz po raz cos przeleci do glownego I tak w kolko, a "na dole", zycie sie mnozy I nic nie ubywa. Mandaryn wcina tylko zywe, a chelmona jeszcze do "nowego" zbiornika nie wpuscilem.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego tyle się wstrzymuję. Dałem czas na zasiedlenie sumpa. Jak dostanę żywe to może też zakupię ale dla tego samego celu chcę dokupić LR do sumpa no i glony żeby miały na czym żerować.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki z rodzaju lysmata sa obuplciowe.

Co do kupna mandarynow to do mlodego akwarum to zly pomysl. Poczekaj z rok. Co do kupna chelmona to jestem ogolnie przeciwnikiem trzymania tej ryby w domowych akwariach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Edi - coś koło 9 miesięcy. Nic nie zwiastowało zejścia, normalnie sobie wieczorem pływał jak zawsze, żadnych zewnętrznych oznak choroby, nic go nie ganiało, a rano znalazłem go martwego.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki z rodzaju lysmata sa obuplciowe.

Co do kupna mandarynow to do mlodego akwarum to zly pomysl. Poczekaj z rok. Co do kupna chelmona to jestem ogolnie przeciwnikiem trzymania tej ryby w domowych akwariach.

Krewetki

O nie wiedziałem o obupłciowości tych krewetek a że od chyba już kilkunastu razy jak nosiły ikrę ani razu nie złapałem momentu wypuszczenia larw do toni wodnej to założyłem że po prostu nie doszło do zapłodnienia. Będę je uważniej obserwował ;)

Mandaryny

Co do młodości zbiornika to bym nie przesadzał bo przesiadka byłą z dojrzałego baniaka w przeniosłem wszystko całą wodę, skały i piach dosłownie wszystko (nawet chromisek którego chciałem odłowić jakoś przedostał się na skale do nowego baniaka) tak więc dużych strat w populacji drobnego życia nie odnotowałem a wręcz przeciwnie, po przeprowadzce znacznie wzrosłą liczebność oczlików, które ponownie robią zmasowany atak na szyby.

Chelmon

Tu niestety pewnie masz rację, podobnie jest z rozgwiazdami i pięknymi gąbkami, ale z nie do końca czystym sumieniem chcę podjąć tą próbę stworzenia Chelmonowi jak najlepszego domu.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź tylko czy w punkcie sprzedaży mandaryn pobiera zastępczy pokarm.Na dłuższą metę takie karmienie może być też upierdliwe.

Ryba majestatyczna i adekwatna w utrzymaniu do całokształtu.Byłem blisko zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam Chelmona i parke Mandarynow, wszystkie jedza mrozonki.Kupowane po dwotygodniowej kwarantannie,nakarmione przy mnie w sklepie.Wszystko jest OK.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz Chelmona, sprawdź w sklepie czy je jakąkolwiek mrożonkę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa Chelmony, pierwszy 2,5 roku, drugi od 2 miesięcy, oba nauczyłem jeść mrożonki bo początkowo nie jadły.

Ważne jest żeby szybko po imporcie trafiły do zbiornika w którym jest życie (głównie w skale) i nie ma zbyt wielu agresorów.

Mają jeszcze zapas tłuszczu na tyle żeby 3-4 dni przyzwyczaić się do nowego lokum i zacząć jeść. Pomału przy innych rybach i cierpliwości (wielokrotne karmioenie) powinny dać radę.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko przed zakupem trzeba zwrócić uwagę czy skubie np: solowca czy bije się o niego ( takiego bierz ) :) i nie wierz w tłumaczenia, że ryba przed chwilą jadła :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzą od pół roku, oba zdrowe i wypasione, dobrze jest mieć więcej skały w akwarium.

Chelmona szukaj za akwa nie ze sklepu, wtedy masz większą pewność, nie bacząc na cenę.

pozdr

Edytowane przez Gaber (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To życie w skałach to może być plus, ale i zarazem minus.

Mój jadł w sklepie mrożonki, i po wpuszczeniu do zbiornika przez pierwsze dwa dni. Później przez 9 miesięcy nawet nie tknął mrożonki choćby go uderzyła w ten pysk, zadowalając się tym, co było w skałach, które co chwila dziobał.

Aha, no i niestety żadnej aiptasi nawet nie dotknął.

@ A i jeszcze jedno pytanko do Aleksandra? Jak tam sytuacja w zbiorniku z pokolcami? Są jakieś? Pamiętam że przez dwa dni to mój dostał niezłe baty od Xanthurum. Później mu odpuściła, i tylko raz na kilka tygodni robiła krótką gonitwę za nim. Dwa kółeczka wokół baniaka i spokój na kilka tygodni.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.