Skocz do zawartości
Kroczek

Żywotność świetlówek T5

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie jest zasada że powinno się wymieniać T5 co 6-8 miesięcy a zalecane jest co 6 miesięcy. Tylko w naszych lampach świetlówki z zasady świecą parami więc różną ilość godzin dziennie tak więc nie zużywają się równomiernie.

W Diunie od Pacific Sun jest teraz w sterowniku opcja żywotności poszczególnych świetlówek tak więc ktoś przeliczył to już na godziny – czy może ktoś wie jakie wartości Oni przyjęli ? lub sami wywołani do tablicy by podali :)

Dla każdego producenta zapewne te wartości będą różne ale ogólnie jakiś tam przedział godzinowy powinien być w miarę podobny – i tu pytanie jaki? Ile godzin one „żyją” ?

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie giesmany raz do roku wyminialem (cykl swiecenia 10-12 h -w zaleznosci od pary)....Teraz mam ledy -ale wlasnie m-c temu dolozylem 3 belki 80W na giesmanie .....

pozdr

W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy to od wielu czynników takich jak:

- temperatura pracy(w lampach bez aktywnego chłodzenia następuje przegrzewanie świetlówki = spadek jej wydajności nawet i 20-25%(w czasie pracy - nawet nowych świetlówek)

- czy jest ściemniana czy też nie - ściemnianie znacząco skraca czas pracy - nawet trzykrtonie w przypadku gdy świetlówek wstępnie nie "wypalimy" przez około 100-200 godzin. Czasem ściemnianie świetlówek bez ich wypalenia po prostu uszkodzi anode/katodę i świetlówka przestanie świecić

- jaki to rodzaj świetlówek - każda z nich w zależności od zastosowanej wartswy luminoforu będzie miała tendecję do tzw. spectrum shift - czyli przesunięcia wykresu spectrum w którymś z kierunków - albo czerwieni albo niebieskiego(przy jednoczesnej utracie jasności).

Najszybciej "degradują" się świetlówki "kombinowane" z 5 typów luminoforu(w duuużym uproszczeniu) - czyli typu Fiji Purple itd. Najwolniej - świetlowki tyou actinic/blue.

W przypadku świetlówek "białych" w mniejszym stopniu zobaczymy przesunięcie spektrum a bardziej spadek na jasności...

Reasumując - od 3 do 12 miesięcy, myślę że wymiana co 6-8 miesięcy jest ok. Znam wiele osób które wymieniają świetlówki co 3 miesiące - gdyż już po trzech miesiącach w zasadzie jesteśmy w stanie gołym okiem zauważyć spadek jasności/mocy.(szczególnie jak zmieniamy na raz cały "set")

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku robiliście pomiary temperatury świetlówki podczas pracy? kamerą termowizyjną?

Wydaje mi się że najwyższa temperatura jest na końcu świetlówki w miejscu anody i katody i na tych elementach powinien skupić się system chłodzenia.

Czy wypalenie dotyczy się luminoforu czy anody i katody?


bbb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Przemku za wyczerpującą odpowiedź - zdaję sobie sprawę że to nie jest tak prosto i że ma wpływ na to wiele czynników ale czy możesz podać jaki jest zakres godzinowy np dla waszych świetlówek ponieważ czeka mnie niedługo wymiana i rozważam zakup waszych - nie będę na pewno mieszał firm - obecnie mam Giesmanna a chce spróbować czegoś innego :).


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku robiliście pomiary temperatury świetlówki podczas pracy? kamerą termowizyjną?

Wydaje mi się że najwyższa temperatura jest na końcu świetlówki w miejscu anody i katody i na tych elementach powinien skupić się system chłodzenia.

Czy wypalenie dotyczy się luminoforu czy anody i katody?

Mówisz o tzw. cool point, zazwyczaj to ta strona na której jest nadruk z nazwą świetlówki/producenta.

Nie robiliśmy pomiarów kamerą termowizyjną ale mierzyliśmy skuteczność świetlówek w różnych miejscach spektrometrem (intensity count) i zależność tej wydajności od temperatury otoczenia.

Tak jak napisałem powyżej , starałem się to wyjaśnić w dużym uproszczeniu. Tak naprawdę następuje degradacja katody i spada jej sprawność w emisji elektronów aczkolwiek wpływ na "utrzymywanie" stabilnego spektrum ma w głównej mierze poprawnie napylona(o odpowiedniej grubości) wartswa luminoforu.

pozdrawiam

Dzięki Przemku za wyczerpującą odpowiedź - zdaję sobie sprawę że to nie jest tak prosto i że ma wpływ na to wiele czynników ale czy możesz podać jaki jest zakres godzinowy np dla waszych świetlówek ponieważ czeka mnie niedługo wymiana i rozważam zakup waszych - nie będę na pewno mieszał firm - obecnie mam Giesmanna a chce spróbować czegoś innego :).

W akwarium wymieniam świetlówki co 4-6 miesięcy - w zależności która to "para" - gdyż wiadomo że w przypadku gdy lampa umożliwia oddzielne sterowanie każdą parą świetlówek to nie wszystkie pary pracują tyle samo czasu(w szczycie wszystkie, ale na początku/końcu każdego dnia określone tylko pary). . Myślę że okres 6 miesięcy jest słusznie przyjętym dziennym świeceniu około 10 godzin(i aktywnie wentylowanej lampie).

pozdrawiam


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mój Aqua Japan oparty jest na pasywnym chłodzeniu - brak dodatkowych wiatraków - wprawdzie myślę aby je dołożyć. Mam niezależnie włączane 3 pary w swojej - przerobiłem ją trochę i dołożyłem pod oryginalne włączniki niezależne kable i to wszystko pod sterowniki czasowe więc włączam pary niezależnie :)

Co byś polecił ze "swoich" bo jeśli kupowałbym Wasze myślałem nad takim rozwiązaniem: 2 x Crystal Blue jako pierwsze potem Spectra + i Shallow water a potem Spectra + i Pigment INT


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kroczek

Przy takim zestawieniu będzie za biało.

Moim zdaniem powinieneś wybrać:

3szt Crystal Blue,2szt Spectra+ oraz 1szt Shallow Water lub Pigment INT(jeśli wolisz cieplejszą barwę światła)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku dziękuję za podpowiedź w wyborze


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kroczek

Przy takim zestawieniu będzie za biało.

Moim zdaniem powinieneś wybrać:

3szt Crystal Blue,2szt Spectra+ oraz 1szt Shallow Water lub Pigment INT(jeśli wolisz cieplejszą barwę światła)

Właśnie Przemku mógłbyś napisać jakie świetlówki Waszej produkcji są odpowiednikami konkurencyjnych firm na przykładzie świetlówek ATI?Czyli ATI Blue Plus to Wasza-..., ATI Aquablue special to Wasza-..., itd

Mój zimowy antydepresant: 140x70x45h OW, BK 180, Balling, cyrk. 2xVortech MP40W, 1xVortech MP10, 2x RW 15, ATI Sunpower 8x54W, bez sumpa, ULNS, 90% SPS, 10% LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperatura pracy świetlowki jest "najzdrowsza" ???


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

http://nano-reef.pl/topic/74825-optymalna-temperatura-pracy-swietlowek/

Przemek napisał, że 40C ale widziałem jakieś wykresy gdzie poprawna temp. była w zakresie 25C-35C z optimum w 30C.

Znajdę to wyedytuje.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurcze, to mi lampa pokazuje około 46C.

Ktoś wie w którym miejscu ATI robi pomiar?

A moze masz taka nastawe i powinienes ja obnizyc? Moja ATI ma fabrycznie ustawione 39 stopni i tyle utrzymuje.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, to mi lampa pokazuje około 46C.

Ktoś wie w którym miejscu ATI robi pomiar?

... Moja ATI ma fabrycznie ustawione 39 stopni i tyle utrzymuje.

baszurek nadaje mobilnie...

ATI ma czujnik na końcu komory stateczników, bo o nie właśnie dba sterownik. Na wylocie z lampy jest ok 60-65°C...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to miałem pytać….

Też gdzieś wyczytałem ze temperatura pracy świetlówki T5 to 35 stopni.

Nie chce mi sie wierzyc, że lampy z aktywnym chłodzeniem utrzymują taką temperature .

Pytanie na jaką temperature ustawić termostat do chłodzenia ???

wydaje mi sie ze kolo 40-50 stopni to chyba taka optymalnie możliwa do utrzymania temperatura


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowiedzialem sie ze w sklepie utrzymuje w okolicach 40 stopni

50 stopni to bezwzgledne maximum

Ati max skaczą do 43 stopni


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie ati musialaby miec wiatraki zeby utrzymac temperarure 35C swietlowek

Małe i głośne oczywiście :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura na wyswietlaczu nigdy nie przekroczyla 39 stopni (ATI Sunpower 8×24W DIM),lampa ma jeszcze wbudowana fajna funcje - w przypadku,gdy nie moze utrzymac zadanej temperatury,"przycina" moc swiecenia,aby temperature utrzymac.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura na wyswietlaczu nigdy nie przekroczyla 39 stopni (ATI Sunpower 8×24W DIM),lampa ma jeszcze wbudowana fajna funcje - w przypadku,gdy nie moze utrzymac zadanej temperatury,"przycina" moc swiecenia,aby temperature utrzymac.

baszurek nadaje mobilnie...

Jak znasz serwisową kombinację klawiszy to możesz ustawić temperaturę jaką chcesz.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten kod akurat nie dziala nie wiem czemu, moze mam starsza wersje

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.