Skocz do zawartości
Koralowa

Żona dla męża, czyli babskie 63L :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ma to być LS to najlepiej go wsypać jak najszybciej żeby uniknąć ponownego dojrzewania:-)

Niekoniecznie. Kilka tematów niżej jest mój wątek. Akwarium bez piasku było równo miesiąc - dzięki temu wszystkie syfy wyrzucane przez skałę lądowały co 2,3 dni w wiadrze zamiast w piachu. Po miesiącu wsypany LS. Od tamtej pory nie zanotowałem glonów, okrzemek, dino, cyjano oraz innych plag. Obecnie w akwarium błazny karmione 2 razy dziennie, krewetka, strombus, korale, w tym karmiony LPS (caulastrea). Parametry z dnia dzisiejszego w stopce - nie drgnęły od miesiąca, również po wsypaniu piachu. Dojrzewanie z pewnością nie zależy od samego faktu wsypania dobrego jakościowo żywego piachu. Jakość skały, dbanie o parametry i czystość wody (adsorber w odpowiednim filtrze, węgiel, bakterie, odsysanie brudów) być może są ważniejsze niż szybkie wsypanie piachu.

Jeżeli na dnie zbierają ci się brudy ze skały to ja bym poczekał z piachem i na bieżąco je odsysał, a piach wrzucił, gdy ilość brudów znacznie się zmniejszy. Ponadto o jakim ryzyku ponownego dojrzewania mówi kolega powyżej, skoro na razie nie zanotowałaś jeszcze tego pierwszego?

Ja na Twoim miejscu zachowałbym ostrożność i nie słuchał do końca rad ani moich, ani kolegi powyżej, gdyż nasz staż jak można zauważyć nie różni się specjalnie od Twojego. Proponuję bardziej obserwację tego, co dzieje się na bieżąco w akwa, kontrolę parametrów i na podstawie tego samodzielne wyciąganie wniosków, a jeśli chodzi o słuchanie rad to tylko osób z poważnym stażem - profil użytkownika prawdę ci powie.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć bardzo fajny projekt, podoba mi się ułożenie skały, na twoim miejscu zastanowił bym się nad tym szpiczastym kawałkiem na środku, bo w sumie nic tam nie posadzisz i ciężko będzie jakikolwiek koral przykleić, czy nie lepiej umieścić tam jakaś "półeczkę"? . Ja również planuję akwarium z panelem, więc każdy taki temat na forum to dla mnie perełka :thumbup: tymczasem trzymam kciuki za bezbolesne dojrzewanie!

Edytowane przez TomekRN (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walnąłbym od razu piach, wywalił na min 2-3 dni wszystko z komory oprócz obiegu i grzałki, napchał watą i klarował wodę, IMO nie chciałbym po skończonym dojrzewaniu zresetować sobie sytuację dosypanym podłożem, przy takie ilości LR, nie bałbym się ją wyszczotkować w solance przed włożeniem. Co do samego ułożenia skały, może dotykać przy dnie szyb bocznych, nawet fajnie, bo się nie będzie rozjeżdżać, pamiętaj, że dosypany piach podniesie Ci "poziom dna" więc odpowiednio ułożona przy szybie zapewni łatwe ich czyszczenie w przyszłości i stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopatrzyłam się bordowego/malinowego nalotu na skale. Może to nie nalot a skała ma taki kolor miejscami, tego nie było. Czyli w weekend powinnam wsypać piach. Wcześniej nie ma opcji z czasem. Mamy zapitol w pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cyjano domyślam się że w niedużych ilościach? powinno samo pójść po jakimś czasie, można przy okazji moczenia łapek zebrać szczoteczką lub odessać nie zaszkodzi skierować też cyrkulator w to miejsce lub dołożyć aż ustąpi,fajny baniaczek powodzenia! :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak :D jutro zrobię foty. Na razie brąz nastąpił i już myślałam, że odpuszcza, ale jednak nie :D

EDIT:

Właśnie wpuszczam ślimaki. Dzisiaj na pewno będą foty!

Edytowane przez Koralowa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda z paprochami bo sprzątałam :D

Powiedzcie mi... chciałam ślimaki turbo... zawsze myślałam, że one troszkę inaczej wyglądają :( dobrze dostałam?

IMG_1580.JPG

IMG_1581.JPG

IMG_1584.JPG

Podglądaczki :) lubią zaglądać do akwa :)

IMG_1547.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slimaki wygladaja na turbo, powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kobitki mają dryg do akwa :clap: . Barzdzo estetycznie to wygląda. Żałuje tylko, że moja żona :police: moje akwarium traktuje jak kochankę. Motocykla nie wolno, piwa za dużo nie wolno, akwarium poświęcam zbyt wiele czasu.....ku..wa... to co wolno jaki nic nie wolno hehe.

Fajna papuga może żonie kupie ....się dogadają bo mam wrażenie, że się pwtarza.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie widzialem aby turbo zakopywały się w piachu. Dla mnie to podejrzane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak Lurthel. Nie zakopuja sie i nie maja jednego syfonu, tylko 2 cienkie czułki, to nie jest turbo wg mnie.

...mobilnie


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już chodzą po sklale i ścianach... To niby inna odmiana. Tak to wygląda na necie. Ehh. Woda już czysta :) tylko zdjęcia wychodzą brzydkie bo mój super aparat z kieszeni Jamesa Bonda ma problem z niebieskim.

To w piasku to Nossariusy :) chodziło o te na piasku.

Edytowane przez Koralowa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś słychać ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.