Skocz do zawartości
igor1980

dodatkowy sump z DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Własnie doszła do mnie żywa skała. Po cichu liczyłem na jakieś "życie" co by się zadomowiło w piasku. Póki co "życia" nie zaobserwowano. Macie jakieś sugestie skąd wziąć takowe?


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jacy wszyscy, ale najprawdopodobniej tak. Lub zadzwyczajniej w swiecie popelnili blad przy doborze piaksu i projekcie systemu DSB.

Po pierwsze piasek jaki dobieramy usypujac DSB jest tak malej gradacji, ze skupiony strumien z malej pompki powoduje jego rozdmuchanie.

Po drugie najczestrza przyczyna przyslowiowego "BUM" to zerwanie sie cyrkulacji z uchwytu, lub sprcialy kabel i skierownie pompy na piach.

Rozdmuchanie DSB, lub reczne rozgrzebanie to jak wylaczenie chlodzenia przy rekatorze atomowym.

Jacy wszyscy, to można sobie bardzo łatwo wygóglać.

Ja nic nie pisałem o żadnej pompce, tylko o dobrym przepływie przez komorę z DSB. Sam piszesz kilka postów niżej, że jednym z czynników zaburzających pracę DSB jest odkładanie się detrytusu i po to właśnie ma być ten dobry przepływ, żeby się detrytus za bardzo nie osadzał. I nie pisz już proszę, że dobry przepływ to "mit", bo jeszcze ktoś w to uwierzy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam Igor Twój sump i DSB? Na jakim projekcie skończyłeś?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odświeże trochę temat

czy ktoś zauważył że wielkość DSB ma znaczenie w długości czasu usuwania no3 ? czy jego poziomie ?

czyli, duże dsb to długi okres usuwania no3 np w granicach 5

a małe dsb ,to krótki okres usuwania no3 ale czy też na poziomie np 5

czyli ciekaw jestem czy wielkość dsb ma znaczenie jeśli chodzi o wysokość no3 a nie o długość jego zbijania ?

:)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi, DSB pracuje powierzchnia a nie objetoscia - oczywiscie przy optymalnej glebokosci...

Moje 600 litrow ma w obiegu bagienko DSB o powierzchni 30x40cm i glebokosci 10cm. Nie stosuje zadnej probiotyki. W systemie jest odpieniacz BK200 na bardzo sucho ktory w zasadzie nic nie odpienia.

NO3 i PO4 od roku zerowe


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak chodzi mi o powierzchnie

np 30x40 i wys 10 cm

a np 50x50 i też wys 10cm

tylko tak jak pisałem czy te dwie wielkości przy np w ciągu roku bedą utrzymywały ten sam poziom no3 ?

czy może te mniejsze dsb 30x40 x10 będzie troche większe no3

o to mi chodzi


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje sie rozsadnym przyjac ze im wieksza powierzchnia DSB tym wieksza jego sila filtracji. Prawdopodobne tez ze wieksze DSB bedzie lepiej hamowalo potencjalne skoki nutrientow i szybciej przywracalo parametry do pozadanych.

Nie ma chyba przeliczenia ze 1cm2 to np 0.1 mh NO3


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys slyszalem, ze "dopasowane" DSB powinno miec 1/3 powierzchni zbiornika. Nie wiem czy to prawda.

Z pewnoscia, wieksze bedzie szybciej zbijac NO3, co nie zawsze jest pozadane.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do zbiornika 200l plus sump 112l chce zrobić dsb o wymiarach 35x35cm i głębokości 14cm?

Z tego co widzę tester ma podobne przy 3x większym akwa wiec nie wiem czy nie za duże robie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu robic tak glebokiego. 8-10cm max

Grzegorz Dyzma pisał bodajże o 12 cm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w sumie lepiej. Paczka kuriera jest do 30kg to zamówię trochę grubszego piachu przy okazji do głównego akwa ;) bo do dsb chce suchy kwarcowy 0.1-0.4.

Dzięki za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli, nie ważne czy dsb mamy duże czy małe o 10cm wysokości tak? to jednakowo będą pochłaniać no3 na tym samym poziomie ?

zmieni się tylko długość czasu redukcji no3


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwaz uklad podaz - popyt. Jesli ladunek nutrientow bedzie wiekszy to wiekszy sump szybciej poradzi sobie z nim poniewaz wiecej organizmow bedzie pracowalo nad ich konsumpcja. Jednak istnieje realna mozliwosc ze zbyt maly sump nie poradzi sobie z iloscia zanieczyszczen i owszem, bedzie je zmniejszal ale o ile nie zmniejszysz podazy to po prostu nie da rady tego przerobic.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To w sumie lepiej. Paczka kuriera jest do 30kg to zamówię trochę grubszego piachu przy okazji do głównego akwa ;) bo do dsb chce suchy kwarcowy 0.1-0.4.

Dzięki za informacje

A czy kwarcowy nie ma za ostrych krawędzi?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi, DSB pracuje powierzchnia a nie objetoscia - oczywiscie przy optymalnej glebokosci...

Moje 600 litrow ma w obiegu bagienko DSB o powierzchni 30x40cm i glebokosci 10cm. Nie stosuje zadnej probiotyki. W systemie jest odpieniacz BK200 na bardzo sucho ktory w zasadzie nic nie odpienia.

NO3 i PO4 od roku zerowe

to piszesz że od roku masz zerowe no 3 tak ?

a ile masz ryb w tym obiegu? bo jak 3 to zrozumiałe tak niskie

no chyba że masz więcej ryb i ogromne ilości podmian ?

A czy kwarcowy nie ma za ostrych krawędzi?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

a o kwarcowym dsb też gdzieś już słyszałem

tylko chyba nikt nie ma go w sumpie dłużej niz rok żeby stwierdzić czy faktycznie to działa


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem? Moze 25 - kilka wiekszych pokolcow a reszta anthiasy i garbiki. Tylko ze ja relatywnie malo je karmie.

aaa widzisz ,no i pewnie masz jeszcze jakaś inną filtracje typu jakieś kulki itp


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ze nie mam zadnej innej filtracji. Tylko odpieniacz i dsb. Zero kulek, siporaxu, peletek, vsv, czy polimerow w plynie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ze nie mam zadnej innej filtracji. Tylko odpieniacz i dsb. Zero kulek, siporaxu, peletek, vsv, czy polimerow w plynie.

no to powiem Ci że szok

przy 25 rybach nawet słabo karmionych samo dsb przez rok (o ) no3 ;)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Dsb ma 20 litrow powierzchni piasku.

warstwa okolo 13cm, Wody w obiegu okolo 250 litrow.

Jest to dosc mlody zbiornik, ale mysle ze bedzie przemiarowany z Dsb

Trzy male ryby, dwie kostki dziennie do zbiornika, dwie kostki dziennie do sumpa.

No3 Po4 niewykrywalne nie wspomne o innych pokarmach Nic zera

Nie ma co przesadzac z wielkoscia.


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spora biomase korali a to tez sie liczy.

Poza tym zdrowe DSB ma niesamowita moc. Dlatego zawsze powtarzam - lepsze male niz zadne. Jesli jest zdrowe i regularnie karmione to biomasa mikroorganizmow i drobnego zycia przeżuje wyczysci wszystko co sie da zjesc. W nocy piasek rusza sie od tysiecy wezowidel i wieloszczetow Myslisz ze czym one sie zywia? A sedymentem i wszystkim tym co wyrosnie na ewentualnych nutrientach i tak to sie kreci.

DSB nalezy traktowac poniekad jako jeden organizm. Trzeba mu dawac jesc a on bedzie sie zdrowo chowal ;)

DSB jest bardzo czesto niedoceniane. Do tego doszedl mit ze DSB to bomba z opoznionym zaplonem i tak DSB stracilo popularnosc, ale to wg mnie ciagle najlepsza metoda filtracji zwlaszcza jak jest połączone z refugium.

Piotrze,

Wieksze DSB daje wieksze korzyści - glównie mierzone mocą oczyszczania i odzywiania głównego zbiornika. Pamiętasz jak u Grześka wężowidlo rozpruło ogórka morskiego? Nie ma mowy aby ta ilość rozkładającego się mięsa w normalnym zbiorniku nie zatrula wody. A tam? Parametry ledwo drgnęły i po zamiatane. Tyle ze tam DSB i refugium jest prawie wielkości displaya


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z toba Bartek to jest potezna sila niewiem czy ma rownych sobie.

Tylko meczy mnie temat Glonow rosna jak szalone, ile one pozeraja realnie mikroelementow ?

no3 po4 zerowe system korzenny maja dosc skromny wiec skad one czerpia ta energie

ponizej moj las niestety jeszcze glonow


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.