Skocz do zawartości
igor1980

dodatkowy sump z DSB

Rekomendowane odpowiedzi

@Tester jakie możesz dać rady dla zakładających DSB? Chodzi mi o rodzaj piachu, start samego DSB, jego utrzymanie w pierwszych tygodniach, czy dokupić jakieś życie na starcie, czego się wystrzegać oraz czy warto zaczynać zbiornik i DSB równocześnie?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spora biomase korali a to tez sie liczy.

Poza tym zdrowe DSB ma niesamowita moc. Dlatego zawsze powtarzam - lepsze male niz zadne. Jesli jest zdrowe i regularnie karmione to biomasa mikroorganizmow i drobnego zycia przeżuje wyczysci wszystko co sie da zjesc. W nocy piasek rusza sie od tysiecy wezowidel i wieloszczetow Myslisz ze czym one sie zywia? A sedymentem i wszystkim tym co wyrosnie na ewentualnych nutrientach i tak to sie kreci.

DSB nalezy traktowac poniekad jako jeden organizm. Trzeba mu dawac jesc a on bedzie sie zdrowo chowal ;)

DSB jest bardzo czesto niedoceniane. Do tego doszedl mit ze DSB to bomba z opoznionym zaplonem i tak DSB stracilo popularnosc, ale to wg mnie ciagle najlepsza metoda filtracji zwlaszcza jak jest połączone z refugium.

Piotrze,

Wieksze DSB daje wieksze korzyści - glównie mierzone mocą oczyszczania i odzywiania głównego zbiornika. Pamiętasz jak u Grześka wężowidlo rozpruło ogórka morskiego? Nie ma mowy aby ta ilość rozkładającego się mięsa w normalnym zbiorniku nie zatrula wody. A tam? Parametry ledwo drgnęły i po zamiatane. Tyle ze tam DSB i refugium jest prawie wielkości displaya

Dsb jako bomba zegarowa ,to powstało wtedy gdy pamiętacie pierwsze dsb ludzie zakładali w zbiornikach głównych gdzie było dużo skały i grubo piachu,a po jakimś czasie ludziska zaczeli wpuszczać babki kopiące ,uuuu to sie wtedy działo niejedno akwarium poleciało

i wówczas dsb przeniosło się do sumpów

jak wczoraj zerknąłem do zeszytu i patrze po datach to wychodzi mi że co 1,5 roku musze piach wymienić bo przestaje działać

a i zostaje jeszcze kwestia oświetlenia dsb? nie wiem czy ta opcja też nie przedłuży jego żywotności


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, masz dsb 30x40cm, i no3 i po4 na 0 ale Ty masz spsy

to jak duże powinno wystarczyć żeby utrzymac te parametry na podwyższonym poziomie? dla miekkich, no3 około 5

da sie to jakoś przewidzieć, przeliczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajnosc DSB nie jest stala. Zalezy w glownej mierze od ilosci mikroorganizmow i opiera sie na ukladzie podaz-popyt. Jesli bedzie na optymalnym poziomie to zycie bedzie sie namnazac, a tym samym szybciej zjadac nutrienty. Jesli w koncu wyczyscimy wode, a nie bedziemy dokarmiac DSB to populacja organizmow w DSB znacznie sie zmniejszy. Wtedy tez zmniejszy sie wydajnosc samegobDSB. Byc moze jest przelicznik wydajnosciowy DSB, ale ja go nie znam.

Z drugiej strony nie widze potrzeby takiego przeliczania, bo DSB przy dlugotrwalej nadwyzce nutrientow po pewnym czasie i tak uzyska wysoka wydajnosc poniewaz zaczna sie w nim budowac piramidy pokarmowe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to wy dokarmiacie dsb ? Ja mam je kilka miesięcy i nigdy nic tam nie wrzuciłem . Powierzchnia to 40x30 .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja codziennie dwie kostki plus krewetke czy kawior Kryl obowiazkowo

fito jeszce zapomnialem

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio do suma ?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oswietlenie to podstawa bo ten sposob zwiekszamy produkcje pierwotna czyli najnizsze poziomy piramidy pokarmowej. Do tego normalnie karmic najlepiej drobnym, pylistym pokarmem i fitoplanktonem. Ja regularnie dorzucam tez kostke mrozonek slabo wyplukanych na piasek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy swiecicie za dnia czy w nocy?


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedługo zakładam akwarium 200l a na dole będzie DSB + refugium 112l. Pytania o to czy DSB może być za duże chyba są bezcelowe. Jeśli nie będziemy go karmić to i tak nie rozwinie się w nim zbyt wiele życia więc jego wydajność niejako zawsze będzie dopasowana do zbiornika z jakim współpracuje gdyż odżywia się resztkami płynącymi właśnie z niego. Nie karmimy = mniej życia = mniejsza wydajność. Takie to moje rozważanie. Chyba lepiej mieć zapas niż niedostatek powierzchni? Czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak mowisz.

Najlepiej oblookac DSB w nocy - przy latarce. Wtedy widac dokladnie. U mnie w nocy piasek sie rusza od zycia.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dopiero dojrzewa zbiornik , ale patrząc na mniejszy aż żal mi jest pozbywać się go całkowicie ... i ostatnio coraz częściej mi przychodzi na myśl aby przerzucić samo życie a skały i piach pozostawić ( wiadomo dokupienie kg piachu będzie wchodziło w gre ) i zrobić DSB .

pytanie tylko jak to zrobić w moim przypadku ? sump na dole a dsb byłoby na wysokości tej samej co główny zbiornik ...

post-25348-0-37912800-1444337490_thumb.jpg


300L

642a045595e7faf264be73fb03561bd5u953a894.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzien tez sie dzieje sporo nagralem filmik bylem w szoku ile tam jest zycia


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne tematy oststnio o DSB.

4 lata temu kiedy zaczynalm pisanie o w tym i podjalem probe obalenia mitow sporo ludzi pukalo mnie w glowe.

13 wrzesnia minelo 3 lata. PO4 ZERO NO3 ZERO, bez adsorberow, peletek, filtrow. Nigdy nie bylo problemow. Akwa bezobslugowe, I ostatnimi czasy wiem ze gdyby nie DSB zbionik by juz nie istnial. Zycie takie ze czasami nie mamy czasu na akwarium. Sa dni ze ryby nie dostaj jesc bo mnie nie ma, a akwarium biegnie stwoim torem. Ballinga i okresowych testow nie moge olac ale, przyznam sie ze podmian ze wzgledu na brak czasu nie robie juz tak ksiazkowo. Probiotyke zamiast odpieniacza uwazam za wielki plus bo cos cos musi spalic organike, i rozpuscic detrytus, ale myslac o Hi endowych akrach cos musze pokombinowac

Suma sumarum 3 lata bez mitycznych wybuchow, wymiany piasku. Czeka mnie restart glownego, ale DSB nie ruszam. Akwarium zmieni lokalizacje i tyle. Chce dolozyc wszelkich staran by sprawdzic ile wytrzyma DSB w praktyce.

Na razie nadal uwazam ze DSB jest to najtanszy, najskutecznieszy i najbrdziej przyjazdny sposob na prowadzenie zbiornika.

DSB fan klub sie zrobil i dobrze. Temat piasku to MEGA temat.

Sorry za bledy, ale koncze ciezki tydzien i czteropaka, Polska ledwo zremisowala. Akwarim me gdzies tam jest, 2000km ode mnie. Ale spie spokojnie

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 lata bez wymiany DSB to już coś

ciekawe czy jest więcej osób mających dsb dłużej niż 1,5 roku

tylko chodzi o prawdziwe dsb a nie jakieś tam filtry podżwirowe typu , rurki odciągające wode spod dsb

prawdziwe dsb to warstwa beztlenowa ,bez żadnego przepływu od spodu, bo dzisiaj też jest jakaś taka moda


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi plenum to nie filtr podzwirowy. Dwa, jeżeli chodzi Ci o odciek to moj zatkal sie po pol roku.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi plenum to nie filtr podzwirowy. Dwa, jeżeli chodzi Ci o odciek to moj zatkal sie po pol roku.

ale na podobnej zasadzie działa nie

czyli zapchało się po pół roku i już działa jako prawidłowe DSB od 2,5 roku tak? tak


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu czyli nie ma sensu robić tego odcieku? Nie używasz go teraz? Planowałem zrobić dokładnie tak samo jak jest u Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten dziadek też ma jakieś tam plenum chyba :smiling:

fajnie by było jak by ktoś przetłumaczył co on mówi,bo az tak bardzo nie ogarniam Englisz hehe

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,nic sie nie zapchalo brudem, syfem czy detrytusem. Robaki przekopaly tunele i czesc mialkiego piasku przesypala sie do plenum zasypujac dolot odcieku.

Plenum dziala dalej. Ja robiac sobie filtracje nie chciałem robic tego na krotki okres i wchodzić w polemike kto ma racje Jubert , Shimek czy LengSy. Wyciagnalem najmocniejsze strony z każdej szkoły i zrobilem sobie eksperyment.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę założyć dsb, moja komora ma wymiary 39x31. Ile piachu i jakiego kupić.? Grzegorz podał dwie granulacje - kupić obie po połowie czy jak?


Akwarium 120x55x50 330l, sump 130l, Ati 6x54W T5, H&S 200 na pompie Tunze 9420, dsb z refugium, vsv, obieg new jet 4500, cyrkulacja: 2x jebao rw-8 i tunze 4500, grotech tec 3 ng, pełny balling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie zwierzęta do dsb,Grzegorz gdzieś wklejał tabele ale mi się nie wyswietla


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.