Skocz do zawartości
TheJoker

Aquael Nano Reef 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Mam na imię Sebastian i akwarystyka słodkowodna przewijała się praktycznie przez całe moje życie. Słone wody to jednak dla mnie czarna magia ale trochę poczytałem i myślę że z waszą pomocą jestem w stanie startować z takim małym słoikiem.

Akwarium przyszło wczoraj, narazie tylko je rozpakowałem i ustawiłem na stoliku więc nie ma co tutaj szaleć ze zdjęciami. Chciałbym przejść proces zakłądania tego akwarium z szanownymi kolegami, liczę na podpowiedzi.

Akwarium to standardowy zestaw. Czytałem ze kaskada jest ok, za to oświetlenie przydało by się mocniejsze, jak już będziemy na etapie korali pewnie je wymienie :)

Zakupiłem także taki filtr osmozę, i mam pytanie czy ten wkład z żywicą to już jest komplet do uzyskania odpowiedniej wody? Bo przyznam że się już troszkę gubię w tym temacie...

http://allegro.pl/show_item.php?item=4995448804

Plan mam taki, włożyć żywą skałę ok 2-3 kg, to zalać ok 5 litrów żywej wody z pracujacego akwarium reszta czysta solona i omiatać w akwarium do czasu aż nic z niej nie będzie leciało. Potem żywy piasek.

Jak coś żle robię lub przeoczyłem będę wdzięczny za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście jestem zwolennikiem rozwiązania filtr > węgiel > filtr > membrana > żywica - czyli taki http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-gpd-i5012496568.html + dodatkowy pojemnik na zywicę, w tym Twoim brakuje tego drugiego filtra ale jak jest dobrej jakości i go wcześniej namoczysz puścisz wodę w kanał tak na godzinę nawet zanim pójdzie na membranę to powinno być ok

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK to jutro jadę po skałę do sklepu :)

A doradzcie co włożyć do kaskady, bo fabrycznie jest tam tyko gąbka. Ceramię czy kawałki żywej skały. Polać to jakimiś bakteriami?

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego kolegę :) Z kaskady wywal gąbkę (no chyba że chcesz ją zostawić na czas wpuszczania piachu), na początku wrzuć sobie zamiast ceramiki siporax sery, ewentualnie węgiel aktywny - nic więcej nie potrzeba. Do kaskady zmieścisz grzałkę 50W chyba też :) Bakterie kup w ampułkach (5zł/szt) - proponuję jedną ampułkę bakterii i jedną pożywki. Na początku tyle wystarczy. Nie wiem czy w zestawie masz piach, ale jeżeli zdecydujesz się na suchy to dużo płukania przed Tobą, ja dwa dni (łącznie z 6h) płukałem 10kg. U Ciebie może być piachu do 4,5kg (ja tyle mam w takiej kostce i sporo życia w nim siedzi). Wody proponowałbym Ci 25l używanej i z 5l nowej


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego kolegę :) Z kaskady wywal gąbkę (no chyba że chcesz ją zostawić na czas wpuszczania piachu), na początku wrzuć sobie zamiast ceramiki siporax sery, ewentualnie węgiel aktywny - nic więcej nie potrzeba. Do kaskady zmieścisz grzałkę 50W chyba też :) Bakterie kup w ampułkach (5zł/szt) - proponuję jedną ampułkę bakterii i jedną pożywki. Na początku tyle wystarczy. Nie wiem czy w zestawie masz piach, ale jeżeli zdecydujesz się na suchy to dużo płukania przed Tobą, ja dwa dni (łącznie z 6h) płukałem 10kg. U Ciebie może być piachu do 4,5kg (ja tyle mam w takiej kostce i sporo życia w nim siedzi). Wody proponowałbym Ci 25l używanej i z 5l nowej

Dzięki za pomoc.

A jak w mieszkaniu mam 25stopni na okrągło to grzałkę też muszę wkładać? Jaką temperaturę powinno się trzymać w kostce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 25 stopni to nie musisz trzymać grzałki. Grzałka jest w razie co, jakby temperatura zaczęła znacznie spadać (otwarte okno/przeciąg). Ja długi czas nie miałem grzałki, ale wieczorem temperatura mi troszkę spadała.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody proponowałbym Ci 25l używanej i z 5l nowej

Możesz wyjaśnić, dlaczego proponujesz używanie starej wody do zalania nowego zbiornika?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję ponieważ sam tak robiłem i źle na tym nie wyszedłem. Zalewając nową solanką pewnie też bym źle na tym nie wyszedł -opinie są tutaj podzielone. Uważam jednak że zalewając 25l używanej wody i dając 5l świeżej system jest zachowany tak jakby działał od jakiegoś czasu i była robiona regularna podmianka. Mogę się mylić - mam tylko takie odczucie. Jak startowałem z 30l, miałem około 25l wody używanej i dojrzewanie zbiornika przebiegło bardzo spokojnie (może to kwestia skały która była też z tego zbiornika- nie wiem).


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lejąc gotową wodę nie przyspieszysz dojrzewania a lejąc czystą solankę masz pewność co wlewasz


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
lejąc gotową wodę nie przyspieszysz dojrzewania a lejąc czystą solankę masz pewność co wlewasz

Zdania sa podzielone. Ja sie akurat z tym nie zgadzam ;) przecież jak będzie brać wode to zobaczy czy zbiornik dawcy cieszy oko czy to za przeproszeniem szambo nie woda ;) zastrzyk żywej wody na start z dojrzałego zbiornika na pewno nie zaszkodzi jesli jest możliwość nabycia takowej.

Edytowane przez Garnet (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, akwarium już zalane :)

Kupione 3,8kg skałki i zalane 10 litrów wody z chodzącgo zbiornika + 15 czystej solanki.

DSC01988.JPG

DSC01989.JPG

DSC01987.JPG

Dopatrzyłem się także kilku żyjątek, czy mam się cieszyć czy płakać pomóżcie ocenić :)

DSC01990.JPG

DSC01991.JPG

DSC01996.JPG

DSC02000.JPG

DSC01992.JPG

DSC01993.JPG

DSC01997.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na pierwszych trzech zdjęciach z życiem masz aiptasie - lepiej w miarę szybko się jej pozbyć.

Wody masz za mało, dolej chociaż do poziomu logo aquaela.

Ja startowałem miesiąc temu na wodzie z podmianek, dojrzewanie przebiega mi bardzo łagodnie - był jedynie lekki wysyp okrzemek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to również Aiptasia, kolejne zdjęcia to wieloszczet oraz ślimak Turbo mam takich kilka bardzo pożyteczne zwierzęta jedzą glony. Wieloszczeta tez zostaw . Wodę dolej tak jak podpowiada kolega. Jakieś bakterie na start i cierpliwości.


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem to rurówki :) Wsadź patyczek do akwarium i spróbuj je dotknąć, zobacz czy momentalnie się schowają.

Edytowane przez Lizard (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem to rurówki :) Wsadź patyczek do akwarium i spróbuj je dotknąć, zobacz czy momentalnie się schowają.

Chowają się.

Dopatrzyłem się ich już co najmniej 10ciu, jak się chowają w skale są niewidoczne. Znalazłem też pozostałości po większych rurkach.

Pojawił się też nowy ślimak ok 2mm na szybie.

Obserwacja tego akwarium to świetna sprawa :)

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, to na pewno rurówki :) Więc zostaw je w spokoju - bardzo ciekawe stworzonka :) Na 7 zdjęciu widać jakby małe zoa - uważaj na nie, żeby nie okazało się jakieś majano. Na 8 zdjęciu chyba jakaś gąbka - jeśli miękkie to gąbka, jeśli twarde to jakieś pozostałości po jakimś lpsie.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod skałą zbiera się sporo "piachu", zebrać to odmulaczem? Czy macie jakieś inne sposoby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten piach to pewnie syf ze skał - odessij i wyrzuć. Jak skała już się oczyści możesz wrzucać piach, chociaż ja od razu piach sypałem :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spuściłem syfu z dna i dałem żywypiasek.

IMG_0930.JPG

Dopatrzyłem się troszkę zieleniny:

IMG_0931.JPG

Wieloszczet buszuje w piachu:

IMG_0935.JPG

Ciekaw jestem też co to jest. Podobne do rurówki ale pasiaste i po dotknięciu zwija sie troche ale nie chowa całkowicie jak reszta:

OK popatrzyłęm na zdjęcia w internecie i jestem na 99% pewien że to Aiptasia... Teraz szukam jak się skutecznie tego pozbyć...

IMG_0947.JPG

IMG_0949.JPG

I tak się jeszcze teraz zastanawiam, nie za dużo piachu? Miałem paczkę 4 kilo, wsypałem ok 3 ale sam juz nie wiem.

Edytowane przez TheJoker (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja.

Nie ma na co czekać, wyjąłem skałę i wydłubałem gnoja. Starałem się zrobić to tak żeby go nie uszkodzić, doczytałem się że jak puści zarodniki to po zawodach... Miał wyjątkowo paskudną miejscówkę bo w dołku ale myślę że w miare sprawnie mi się to udało. Miejsce po nim wyskrobałem i przepłukałem wodą RO.

IMG_0956.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, uważaj przy usuwaniu Aiptasji - ciężko się ich pozbyć, zazwyczaj siedzą w miejscach niedostępnych i w szczelinach. Z doświadczenia mogę polecić środek Aiptasja-X, buteleczka wystarczy Ci na jakiś rok (w razie co) :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem ją chyba w całości bo wrzuciłem do słoika i ma sie w nim dobrze. Chciałem w ten sposób uniknąć inwazji ale chyba cała skała jest zainfekowana tym żyjątkiem bo juz doliczyłem się 3 malutkich aiptasii. Poczekam chwilę aż się akwa ustabilizuje i kupię jakieś żyjątko żywiące się aiptasiami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.