Skocz do zawartości
Ugly kid

Pierwsza solniczka 60 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to nasza pierwsza solniczka.

Wcześniej mieliśmy aqua z pyszczakami, które założyliśmy z synem w grudniu 2014. Więc bardzo krótko. Postanowiliśmy założyć solniczkę. Nie jesteśmy doświadczeni w akwarystyce, a zwłaszcza w morskiej. Wykorzystaliśmy to co zostało nam z wcześniejszego 3 miesięcznego baniaka.

Zostało nam akwa 60x30x30, grzałka, pokrywa z oświetleniem T8 15W. Umiejscowienie w rogu pokoju, ściana baniaka tylna i boczna prawa oklejona tłem czarnym (kwestia gustu).

Zaczynamy.

Dzień 1.

Wspomniane akwa z pokrywą, grzałka + zakupiona skała martwa ok. 5,5 kg + żywa skała ok 1,5 kg, żywy piasek 4,5 kg, + bakteria ( dwie ampułki, nie pamiętam nazwy, takie wąskie małe ampułki zwężone z obu stron) + oczywiście woda z solą, którą rozrobił nam gościu ze sklepu zoo.

Kolejno - wsypaliśmy piach, ułożyliśmy wstępnie skały, zalaliśmy wodą. Grzałka umieszczona w baniaku na początek + pompa cyrkulacyjna. Po ogrzaniu wody do ok 20 stopni wlałem bakterie. Akwa bez filtra. Woda mętna. Tak zostawiłem do następnego dnia.

Dzień 2.

W tym dniu przygotowałem sumpa własnego projektu. Po nocy woda się wyklarowała sama bez żadnego filtra. Sump - dwie komory, między nimi mały przelew w, którym włożyłem fizeline. Pierwsza komora to zakupiony odpieniacz, - ((wg mnie to pseudo odpieniacz, ale szukałem coś małego, taniego - sprawdzę go i dam znać, w necie jest dużo na jego temat, o jego modyfikacjach (skimmer sk 300), osobiście - ciągle mam w nim w komorze wodę, a nie samą pianę wiem, że na razie nie ma co oczyszczać bo nie mam żadnych mieszkańców)) - oraz media ceramika + PH FIX, druga komora to pompa obiegowa + grzałka ustawiona na 25 stopni i termometr przeniesiony z baniaka. Całość połączona wężykami o średnicy 12/16 mm. Pompa działa na max, regulację przepływu założyłem w wężu z aqua do sumpa - spływ grawitacyjnie. Różnica między aqua, a sumpem ok 1 m. Wszystko wyregulowałem i tak chodzi po dziś dzień. Dolałem jeszcze wody do aqua bo miałem mało w związku z sumpem, woda od gościa ze sklepu zoo - z jego baniaka z podmianki ok 10 litrów. Od momentu uruchomienia sumpa włączyłem też ten pseudo odpieniacz.

Dzień 3

Nic więcej nie robiłem. Wspomnę, że nie oświetlam baniaka od samego początku, czasami włączę T8 15W na chwilę wieczrem dzieciom, żeby sobie popatrzyły. Nie oświetlam celowo, moim zdaniem po co narażać się na glony, niech dojrzewa - może dobrze może nie. Jak na razie glonów nic. A, zamontowałem sobie filter ro, ażeby nie gonić ciągle po wodę do sklepu zoo.

Dzień 4

Zrobiłem dolewkę oczywiście samą wodę bez soli z własnego już filtra. Dzisiaj wieczorem dzieci wypatrzyły małą rozgwiazdę na skale żywej. Poczytałem o niej, jedni twierdzą, że na początku zostawić bo pozjada trochę glonów. Dla mnie to pasożyt więc postanowiłem się tego pozbywać od razu bo jak tego będzie więcej to będzie zagrożeniem dla korali - czy dobrze robię nie wiem, myślę że tak.

Dzień 5

Dzisiaj poświęciłem się oświetleniu. Zostawiłem w pokrywie t8, ale wymieniłem ją na niebieskie światło. Dokupiłem 2x 24W T5 55 cm. Myślę że takie oświetlenie wystarczy na miękkie i twarde koralowce. Ponoć nie powinno się mieszać twardych z miękkimi?! Dzisiaj przy zakupie świetlówek zabrałem próbkę wody z mojego baniaka do gościa w sklepie zoo, sprawdził mi czy baniak coś dojrzewa, nie pamiętam który to był test, ale stwierdził że wynik jest 0 i baniak mam dojrzały i że mogę już jakiegoś ślimaka dać. Nie mam jeszcze zakupionych testów. Na początek kupiłem test na ph. Sprawdziłem, wyszło mi ok 7,5 a 8, testy aquatest, skala dokładości 0,5 zabarwienie miałem ciemno zielone. Jak na razie to na tyle. Zobaczymy co będzie dalej. Pytanko do wprawionych w solniczkach - czy całe dojrzewanie jeszcze przede mną czy mogę już dać jakąś ekipę czyszczącą. Jak dla

mnie to za wcześnie, chyba że mam jakieś szczęście. Nie wierzę abym tak szybko przeszedl proces dojrzewania już w 5 dniu to dobrze i świadczy o tym, że baniak dojrzał? Tak szybko? I bez żadnych niespodzianek?

Dajcie jakieś uwagi czy mam szansę na dobrą solniczkę i co mnie jeszcze może czekać, jestem zielony w tym temacie, uczę się jak na razie.

Foto dodam jutro

Edytowane przez Ugly kid (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Piątego dnia to dojrzewanie pewnie się jeszcze nie zaczęło, także wstrzymaj się z życiem. Ja bym świecił normalnie, nie świecąc jedynie przedłuża się cały cykl. Jeżeli część skały była żywa to z pewnością jest co odpieniać, ale tego typu sprzęt jednym działa drugim nie, kwestia regulacji i egzemplarza zapewne. Na przyszłość kup sól i sam rób solankę, nie wiadomo co tam za woda w tym sklepie jest..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sól mieliśmy kupioną ( blue treasure) gość w sklepie zoo tylko nam rozrobił z ro bo jeszcze nie mieliśmy tego filtra. Wodę mają z własnego ro. Potem dolałem jeszcze trochę wody po przypięciu sumpa i była to wtedy woda z podmiany od nich. Pierwszą podmiankę będę robił za tydzień. Aqua założone było 9 luty 2015 wszystko przed nami. Mam nadzieję że tej walki z glonami bede miał malo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mieszania SPSów z miękkimi. Widziałem kilka zbiorników w których korale jedne jak i drugie bardzo dobrze się rozwijały.

Dobrze dobrane Zoaski i inne miękkasy mogą dodać tylko smaczku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

najpierw sie układa skałę - stabilnie - a potem piach

bo jak ci cos podkopie to żeby sie nie przewracała .. tfu tfu :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ekipą czyszczącą wstrzymaj się z 2-3 tyg. Zapewne będziesz miał wysyp glonów - najpierw brązowych, później zielonych i wtedy dopiero można coś wpuszczać. Testów na razie nie warto robić bo parametry nie są ustabilizowane i dojrzewanie się jeszcze nie zaczęło.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi :thumbup:

Obiecane fotki kolejno:

fot 1,2 zaraz po zalaniu baniaka

fot 3 aqua po nocy

fot 4 dzień 4 rozgwiazda wylazła ze skały, pozbywać się tego od razu?

fot 5 tu już podłączony sump

fot 6 to aqua obecnie już z oświetleniem

fot 7 co to jest na skale, takie pręciki są od początku na skale?

Będę się starał rozwijać post odnośnie moich poczynań z aqua. Zapraszam do śledzeni postu i o dalsze info.

Mam pyt. Jak najlepiej ułożyć skałę, aby fajnie rozłożyć później korale?

Pozdrawiam. :smiling:

post-24963-0-55475800-1423924583_thumb.jpg

post-24963-0-73864900-1423924609_thumb.jpg

post-24963-0-81547900-1423924686_thumb.jpg

post-24963-0-87999100-1423924834_thumb.jpg

post-24963-0-31533700-1423924945_thumb.jpg

post-24963-0-39544300-1423925092_thumb.jpg

post-24963-0-36880000-1423925363_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pręciki to zapewne rurówki bądź puste pancerzyki po rurówkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Widzę że nie jestem sam przy starcie baniaka :smiling:

Wygogluj słowa "aquascaping reef" jest dość sporo propozycji ułożenia skały.

Powodzenia.

A kiedy wystartowałeś i czy masz jakieś glony?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 5 dniach nie masz dojrzałego baniaka ... nie chodź więcej po porady do tego sklepu ..

Jakie masz świetlówki ? Swiatło trochę za białe .

Rozgwiazdy się nie pozbywaj , niech sobie żyje ( masz przynajmniej co pooglądać ) .

Na skale masz rurówki .... żywe lub martwe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 5 dniach nie masz dojrzałego baniaka ... nie chodź więcej po porady do tego sklepu ..

Jakie masz świetlówki ? Swiatło trochę za białe .

Rozgwiazdy się nie pozbywaj , niech sobie żyje ( masz przynajmniej co pooglądać ) .

Na skale masz rurówki .... żywe lub martwe .

Gościu dużo mi pomógł, może go źle zrozumiałem, chodziło może po wykonaniu jakiegoś testu że zaczęło się się dobrze dziać w baniaku. Zapytam jaki to test wyszedł 0 i dam znać.

Jak wspominałem w pierwszym poscie, zostawilem w obudowie t8 15 w,ale wymienilem ja na niebieska Marine-Glo 15 w, dodałem t5 x2 24w dl 55 cm. Obecnie jest zalozona jedna, druga bedzie we wtorek. Nie pamiętam producenta, dam znać o tym potem.

Jeżeli można mam pytanie założyłem filtr ro RX-AFRO3-ECO jaki do niego dołożyć filtrDI, czy jest to obojętne? Może być ten ze sklepu e-rybka AquaTic Demi Filtr DI?

Edytowane przez Ugly kid (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6 glonów jak na razie nie widzę. Jest następna rozgwiazdka niech sobie chodzi na razie. A czy te rurówki niszczyć czy zostawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nic nie ruszać co najmniej do połowy marca, wiem że czasem aż łapki świerzbią ale to lepiej dla zbiornika.

Odpisz jakie masz te świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 6 jednak coś się zaczęło. Chyba cyjano, pływa kilka kuleczek po powierzcni zaraz przy ściankach baniaka oraz zobaczyłem kilka pęcherzy w zakamarkach skał martwych. Czy to samo przejdzie czy mam coś działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to kuleczek? Cyjano to fioletowy korzuch/glut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Zrób jak dasz radę oczywiście, zdjęcie tych pływających kuleczek.

Edytowane przez MB075 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Magda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pęcherzyki pewnie są efektem odgazowywania skaly. Nagły atak cyjano? Brzmi jak tytul dreszczowca:-) A tak poważnie to proponuję węgiel... ale na wstrzymanie:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij na jakiś czas o akwarium , nie grzebaj w nim, pooglądaj czy coś nowego się nie pojawiło i dolewaj odparowaną wodę. Poza tym nic nie rób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, wegiel na wstrzymanie, wieczorkiem chłodne piwko i oglądamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swieceniem są różne szkoły. Jedni świecą od razu inni przez pierwsze kilka dni w ogóle. Ja zaczynałem od 4 godzin białym i 6 niebieskim i zwiększalem co tydzień o godzinę.

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nic nie ruszać co najmniej do połowy marca, wiem że czasem aż łapki świerzbią ale to lepiej dla zbiornika.

Odpisz jakie masz te świetlówki.

Została mi pokrywa ze świetlówką t8 15W, zostawiłem t8, ale wymieniłem ja na Marine Glo 15W niebieska. Dołożyłem 2x24W dł 55cm t5 SYLVANIA Marinestar 15000k, druga będzie we wtorek 20000k.

Edytowane przez Ugly kid (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Światełko już w komplecie. Korekta - T8 15W zmienione na T5 15W MarineGlo niebieskie, 2 x T5 24W Sylvania Marinestar 15000K oraz Living Colors super bright białe 10000 K.

Dzień 10 jak na razie wszystko ok bez żadnych glonów itp. Zasolenie na poziomie 1,024 temp 25 stopni i dolewki. Nadal mało co świecę. Wieczorami ok 1h niebieskim. Dołożyłem też filtr DI.

Dzisiejsze fotki

post-24963-0-33261600-1424277545_thumb.jpg

Edytowane przez Ugly kid (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień13 wczoraj zrobiłem małą podmiankę wody, poprzestwiałem trochę skały, dodałem bakterie, wymieniłem ph mix w sumpie. Dzisiaj zrobiłem kilka testów tak dla zorientowania naszym rodzimym testem zoolek. Nie wiem na ile jest on dokładny. Robiłem to pierwszy raz i też nie wiem czy wszystko dobrze odczytałem.

Tak więc.

Temp 25C

Zasolenie 1,024

Ph - 8

Kh ok 9,5

No3 - 15

Mg - 1440

Ca - 240

Ca wyszło chyba za małe a Mg za duże reszta by chyba była w normie.

Powtórzę i sprawdzę jeszcze w poniedziałek.

Edytowane przez Ugly kid (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.