Skocz do zawartości
kaamil

Biurowe 112l (było) - przenosiny do 200l w domu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

po trzech latach bez słonego akwarium odpaliłem niewielki 112 litrowy zbiornik w biurze.

Ze względu na dziury w pamięci oraz krótki okres posiadania poprzedniego akwarium wszystkiego uczę się praktycznie od zera. Tak więc proszę o wyrozumiałość. Czytelnikiem forum jestem od 11r z przerwami, więc teoretycznie byłem na bieżąco, praktycznie już mniej.

Odbiór swojego nowego mieszkania mam zaplanowany dopiero na II połowę 2016 roku i dopiero tam powstanie docelowy/wymarzony zbiornik, ponieważ będę miał możliwość dokładnego rozplanowania akwarium, hydrauliki itp.

Będzie pełna profeska, żeby natomiast nie popełnić błędów i nie płacić frycowego baniak w biurze ma być swojego rodzaju poligonem doświadczalnym.

Akwa zalane w piątek 13go marca, mam nadzieję, że ta data nie będzie mnie w przeszłości prześladować :)

Przejdźmy do konkretów:

- akwarium 80x35x40 - bezbarwny silikon - przednia i boczna szyba opti;

- odpieniacz Hydor SlimSkin 250 (kupiona używka od kolegi W32darWin);

- grzałka 150W Aquael ComfortZone;

- Cyrkulacja: Tunze 6020 oraz Tunze 6015;

- kaskada aquael z siporaxem;

- lampa 4x24 W t5 (Sylvania CoralStar, MarineStar x2, AquaStar)

- chłodzenie DIY z wentylatorami 12V i odwrotnym regulatorem temperatury;

- 6,5 kg suchej skały + 4,5 kg żywej skały

- 9 kg żywego piachy RedSea;

- sól na początek IO, potem mam zamiar korzystać z AF;

- filtr RO z DI

- salimetr aquamedic

- wszystkie testy Salifert

- bakterie Prodibio Biodigest oraz Bioptim

- oświetlenie nocne Aquael LED 1W

Plan na dalszą rozbudowę:

- kontroler fali - nie mogę teraz odnaleźć tego sprzętu ale kiedyś na allegro widziałem za 179 zł - kontroler do pomp cyrkulacyjnych, który pozwala stworzyć w zbiorniku wrażenie falowania - nie wiem czy jest godzien zakupu, więc tym bardziej jestem zły, że nie mogę go znaleźć. Miał dwa pokrętła - wave oraz pause.

- 30-40 watowa lampa LED DIY na podłużnym radiatorze, boję się, że mogę mieć nieco mało światła.

- może sump i pudło przelewowe, zależy od tego jak będzie się baniak spisywał w czasie.

Akwarium wystartowało w piątek zalane wodą z RO/DI + 35 litrów "żywej" wody od Trzmiela.

Skałę suchą moczyłem 24h w RO potem ją delikatnie przeczyściłem szczoteczką, spłukałem RO i do baniaka. Skała poklejona klejem delteca, piach przepłukany w RO wrzuciłem tego samego dnia.

Świetlówki w chwili obecnej to aquanova plant x 2, aqua nova coral blue x 2 (gratisowe do lampy), nie zmieniałem ich jeszcze na sylvanie. Swięcę od 13 do 21 dwoma T5.

Pojawiają się pierwsze pytania: czy zmieniać teraz świetlówki czy po dojrzewaniu? Jeżeli po wstępnym dojrzewaniu zmienię światło to nie zacznie się wysyp glonów? Czy długość i ilość światła na początek jest ok czy też za dużo/mało?

Bąbelki powietrza w akwarium - odpieniek pieni trochę do akwarium, widoczne są pływające drobiutnie bąbelki powietrza, nie pamiętam abym miał takie w starym zbiorniku, więc wydaje mi się, że coś jest nie halo.

Czy konkretnie ten odpieniacz ma chodzić cały czas na początku czy raczej z przerwami? Wylewa żółtawą wodę do kubka, póki co nazbierał przez te dni prawie cały kubek, wczoraj wieczorem wylałem.

Nie robiłem jeszcze testów, gdyż pewnie ma to znikomy sens, lecz pewnie na początku nast. tygodnia wykonam pierwszą próbę. W sobotę wlałem pierwsze dwie ampułki Prodibio.

Póki co zbiornik sobie stoi i dojrzewa. Pojawiają mi się pierwsze glony brunatne z bąbelkami powietrza.

Dino? (przedostatnie zdjęcie)

Załączam fotki.

Mam nadzieję, że nie popełniam rażących błędów początkujących.

post-12662-0-49111100-1426688812_thumb.jpeg

post-12662-0-80815100-1426688814_thumb.jpeg

post-12662-0-52183900-1426688816_thumb.jpeg

post-12662-0-30222600-1426688818_thumb.jpeg

post-12662-0-58897600-1426688820_thumb.jpeg

post-12662-0-66597100-1426688822_thumb.jpeg

post-12662-0-45612500-1426688824_thumb.jpg

post-12662-0-43954400-1426688826_thumb.jpg

post-12662-0-89062300-1426688827_thumb.jpg

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda naprawde fajnie, dobrze sie komponuje z szafkami a z czasem wprowadzi troche kolorow do biura:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka zdziwił mnie widok filtra RO DI. Wygląda tak, jak by woda w prefiltrów szła najpierw do DI, a później na osmozę. Czy tak jest w rzeczywistości?

Wysyp glonów nie zależy tak bardzo od światła, jak od azotynów, azotanów w wodzie i ilość światła teraz też nie ma dużego znaczenia. Odpieniacz lepiej, żeby chodził cały czas, a możesz mu najwyżej trochę skręcić powietrze. Możliwe też, że jak się dotrze, to przestanie wyrzucać bąbelki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cerb - taki jest plan, ma działac jako "rozluzniacz atmosfery" przy dretwych negocjacjach z kontrahentami:)

ejerzyk - faktycznie, na tym foto wyglada jakby bylo odwrotnie polaczone, lecz bez obaw - DI jest na końcu. TDS - 000.

Odpieniacz wyrzuca mniej babli gdy nieco go podnioslem i ale bez tego zaczynal sie uspokajac. Glony sie nie zwiekszaja, zniknely pecherzyki powietrza. Czekam na rozpoczecie cyklu azotowego, wydaje mi sie ze jeszcze nie zaskoczyl. Testy zrobie w poniedzialek rano.

Pozdrawiam mobilnie.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium i elegancki zestaw szafek pod nim. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, mam nadzieje, ze w przyszłości będzie ładniejszy:)

Pozdrawiam w przerwie El Classico. Vamos Barca!:)

Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy:

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

jakoś podejrzanie dobre, CA i MG jeszcze nie dojechały.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium, ciekawe ułożenie skały (może się mylę ale jeżeli skała jest zbyt blisko jednej z bocznych szyb trudno będzie doczyścić glony na tej szybie). Pozdrawiam i życzę sukcesu.

Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium, ciekawe ułożenie skały (może się mylę ale jeżeli skała jest zbyt blisko jednej z bocznych szyb trudno będzie doczyścić glony na tej szybie). Pozdrawiam i życzę sukcesu.

Zbyszek

Dziękuję.

Rozumiem, że chodzi o lewą szybę (patrząc od frontu)? Czyścik magnetyczny się przeciska bez problemu:)

Pozdrawiam


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleny poniedziałek i kolejne testy:

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Nadal nie mam MG i CA, mam nadzieję, że dzisiaj przyjdą. Testy wychodzą bdb, ale to początek. Zobaczymy co będzie dalej.

Akwarium póki co nadal spokojnie sobie stoi, nie dodałem żadnych żywych stworzeń. Zauważyłem jedynie jakiegoś małego ślimaka oraz kilka wężowideł. Glony brunatne praktycznie zniknęły, zielone bardzo delikatne, praktycznie niewidoczne. Z chemii do tej pory wlałem jedynie po trzy ampułki (oczywiście, nie na raz) biodigest i bioptim.

Jak sądzicie czy jeżeli w tym tygodniu wpuściłbym jakieś ślimaki/kraby/rozgwiazdę to nie zamęczę zwierzaków?

Pozdrawiam

Aktualne fotki zbiornika:

med_gallery_12662_3387_1992865.jpg

med_gallery_12662_3387_394500.jpg

med_gallery_12662_3387_131950.jpg


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rozgwiazdę według mnie za wcześnie, za świeży piach. Ślimaki i kraby ok.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Kamil nie chwilę sobie jeszcze dojrzewa. Jak napisał kolega Rumun ślimaki i kraby już powoli można wprowadzić.

P.S. Plusik za numer Korala na biurku - pierwsze zdjęcie. :)

Edytowane przez rufik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za podpowiedzi:)

Akwa sobie nadal stoi i dojrzewa, we wtorek zrobię kolejne testy i jeżeli wszystko będzie jak do tej pory to rozpocznę spokojne zasiedlanie.

Korala kupuję od 2011 roku ale nie prenumeruję. Jak mi się przypomni podczas wizyty w Empiku to kupię - średnio jakieś dwa numery rocznie. Traktuję to pismo raczej jako ciekawostkę, wiedzę niezbędną do prowadzenia akwa i tak zdobywam na n-r albo podczas bezpośrednich rozmów z doświadczonymi Morszczakami.

Pozdrawiam.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymać :)

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje akwa pracuje na tym samym odpieniaczu i tej samej lampie (w lampie polecam odrazu zmienić świetlowki na ATI, ja tak zrobiłem). Link do mojej beczki :)

U mnie jednak zastosowałem komin i tym samym odpieniacz schowałem w około 70l sumpie. Dałem też zdecydowanie więcej żywej skały 20 kg samej żywej :). Przy tej konfiguracji azotany "nie podskakują" .

To co ... syp piach Nature ocean pakę 10 kilo niecałe i po 3 tyg ekipę czyszczącą i pierwsze korale :) Jestem pewien, że będzie fajnie to akwarium wyglądać i da radę w tej konfig. będe tu zaglądał :) Pozdrawiam z Łodzi


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie ;) jako 'zielony' w te klocki... będę obserwował w końcu 112 to mój litraż ;)


K ;)

e84f5d89d678acfe9bd44418e4d4a29cu825a905.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moje akwa pracuje na tym samym odpieniaczu i tej samej lampie (w lampie polecam odrazu zmienić świetlowki na ATI, ja tak zrobiłem). Link do mojej beczki :)

U mnie jednak zastosowałem komin i tym samym odpieniacz schowałem w około 70l sumpie. Dałem też zdecydowanie więcej żywej skały 20 kg samej żywej :). Przy tej konfiguracji azotany "nie podskakują" .

To co ... syp piach Nature ocean pakę 10 kilo niecałe i po 3 tyg ekipę czyszczącą i pierwsze korale :) Jestem pewien, że będzie fajnie to akwarium wyglądać i da radę w tej konfig. będe tu zaglądał :) Pozdrawiam z Łodzi

Cześć,

sumpa od początku nie planowałem. Widziałem akwaria działające z powodzeniem w "mojej" konfiguracji więc póki co nie chciałem sobie utrudniać lub na siłę ułatwiać (jedno z dwóch).

Skały nie będę dokładał, a nawet zastanawiałem się nad tym czy zbytnio nie ułożyłem zbyt dużego gruzowiska.

W lampie zmieniłem świetlówki na Sylvanie (CoralStar/MarineStar) i Tobie też to polecam następnym razem. Sylvania jest wykonawcą świetlówek dla ATI. Przynajmniej kiedyś tak było, więc skoro nie widać różnicy...?

Piach mam właśnie NO (żywy) - wsypałem na starcie, a we wtorek po pomyślnych testach wybiorę się na zakupy.

bardzo fajnie ;) jako 'zielony' w te klocki... będę obserwował w końcu 112 to mój litraż ;)

Dzięki i vice versa:)

Pozdrawiam


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy wyszły bardzo dobrze, parametry wręcz książkowe. Trochę spadło KH (6.8) ale udało mi się delikatnie podnieść do 7.6 więc nie ma bólu.

W związku z powyższym do akwa trafiło kilku mieszkańców (nareszcie).

4 x Turbo Ślimak, Szczepki: Briareum, Xenii oraz Rhodactis. Jak dojadą kraby do Belio to wpuszczę jeszcze dwa Pustelniki.

Niby nic, bo sam kiedyś oddawałem te koralowce jako gratisy ale na początku cieszą oko bardziej niż nie jedna wymyślna acra :)

Jak po 2-3 tygodniach nadal wszystko będzie wzorcowe to wybieram się na jakieś grubsze zakupy.

Poniżej fotki zwierzaków.

IMG 0623

IMG 0627

IMG 0626

IMG 0625


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obok xenii masz chyba delikatne dino - strzykawką odessij i patrz czy nie ma więcej.

Poza tym zapowiada się bardzo ciekawy zbiornik :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obok xenii masz chyba delikatne dino - strzykawką odessij i patrz czy nie ma więcej.

Poza tym zapowiada się bardzo ciekawy zbiornik :)

Witaj,

tak, wiem.

Olałem temat, bo pamiętam, że przy starcie starego baniaka też mi wyskoczyło kilka plam ale po kilku dniach zniknęło.

Tym razem było tak samo, już nie ma śladu po dino :)

Zostało mi kilka kępek zielonych glonów ale i te znikną za kilka dni, bo widzę, że już się zmniejszają.

Pozdrawiam


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko.

Zawsze strasznie podobały mi sie zbiorniki z wavemakerem i dlugopolipowymi koralowcami.

Plan na ten zbiornik mam taki, zeby wprowadzic wlasnie takie koralowce (miekkie i LPS). Z racji wielkosci akwa typowy wavemaker odpada, ale spodobalo mi sie jebao RW 4.

Jak sadzicie, czy ta pompka nie bedzie zbyt mocna do tak malego zbiornika?

Czy uda sie ja tak ustawic aby wystarczyla tylko jedna pomp? czy tez do wyeliminowania martwych stref bede potrzebowal jeszcze jakas inna mala (np. do dmuchania za skale)? Podkreślę, że w tym zniorniku nie będzie SPS.

Teraz mam tunze 6015 oraz 6020. Dmuchaja ladnie ale bez takiego efektu jaki sobie wlasnie wymyslilem.

Z góry dzieki za sugestie.

PS. inspiruje mnie ten zbiornik

:) Edytowane przez kaamil (wyświetl historię edycji)

c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ta jebałka będzie ok, można ją skręcić dość nisko tak żeby nie robiła pralki.

Tak jak piszesz z racji martwych stref będziesz potrzebował jeszcze jakieś dmuchadełko za skałę.

ładne akwa na you, ale trzymać hepka i zółtka w niecałych 100 litrach :( O Boże

Edytowane przez rufik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładne akwa na you, ale trzymać hepka i zółtka w niecałych 100 litrach :( O Boże

Ten fakt pomijam. Akurat ten aspekt mnie nie inspiruje:)

Jebao rw 4 i koralia 900 za skale?

Boje sie, ze zrobi sie pralka gdy zostawie ktores tunze w zestawieniu z jebao.

mobilnie.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc każdy Ci powie że lepsze są dwie pompki podłączone pod jeden sterownik, wtedy masz najlepszy efekt falowania i brak martwych stref. Ja mam jedną wp 25 i jednego chińczyka jvp i efekt falowania jest delikatny . Drugą sprawą jest wielkość pomp cyrkulacyjnych, mianowicie silniejszy model na niskich obrotach będzie ciszej pracował niż słabszy model rozkrecony na fula, szczególnie w trybie falowania, jak ma to miejsce u mnie.

Edytowane przez TomekRN (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.