Skocz do zawartości
Rumun

Źle się dzieje w baniaku.

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie, proszę o pomoc i podpowiedź. Od jakiegoś czasu coś niedobrego dzieje się u mnie w baniaku. Problem jest taki, że lecą mi korale. postaram się w skrócie opisać baniak i co się w nim dzieje.

-baniak 100x40x40

-parametry wody

.sol 1025 AF reef

.bakterie i pożywka AF. przeszedłem na nie po wódce i chyba od tego czasu się zaczęło

.kh-7.5

.ca-400

.mg-1500

.no3-2.5

.po4 nie mierzę bo mam tylko saliferta po terminie

.pełny balling z SBS plus Strongi od AF (kiedyś równe dawki ale teraz podniosłem ca bo spadło do 360)

.coral a v e b AF teraz odstawiłem

.lampa led 90w lekko skręcona

Od jakiegoś czasu korale się kiepsko mają, nie wszystkie oczywiście. Największy problem jest z acroporami. Było dobrze a od niedawna zaczęły się bardzo ślinić i teraz leci tkanka. Monti tależowa zielona zrobiła się sina. Nigdy nie było z nią problemu, zawsze w każdych warunkach rosła i była zieloniutka, nawet zastanawiałem się jak by tu jej się pozbyć. S.hystrix, caliendrum, monti niebieska, stylophora milka mają się dobrze.

Długo też męczę się z cyjano. Wydaje mi się że od czasu odstawienia wódki i zastąpienia jej bakteriami AF (przejście było w miarę płynne ale może za szybkie). Wydaje mi się że bakterie zaskoczyły bo gluty wylatują z powrotu. Odsysam i dalej wraca. Stosowałem CHemiclean ale w połowie dawki więc cyjano szybciutko wróciło. Teraz zamówiłem sól z probiotykami AF, mam nadzieję że pomoże na cyjano.

Rzućcie okiem na kiepskie foty z telefonu i może mi coś podpowiecie. Na razie chcę zrobić kilka częstych podmian po 10%.

Kiepskie foty:

f313cd71e1d2bbfbm.jpg

e3adcd3a7347aa81m.jpg

659dcd43d74cb247m.jpg

15e5b00432de87afm.jpg

eb6ece4b7e07b73dm.jpg

565208a0fb1b7de6m.jpg

6602d36122809186m.jpg

0b7829e27a61bfb3m.jpg

40aeb4a6b769f90bm.jpg

d326eea311ff72d9m.jpg

Edytowane przez Rumun (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym sprawdził PO4 - bo może być wysokie... + przejście na zbyt bogatą sól

ale niech się mądrzejsi wypowiedzą

Edytowane przez MojeSumienie (wyświetl historię edycji)

5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odstaw wszystkie rzeczy które zmieniłeś i dodałeś, wróć do poprzedniego sposobu prowadzenia baniaka


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienił bym sól na RC odstawił wszystkie dodatki i podmiany co 5-6 dni min 10% ( baling zwykły nie firmowy + spirytus) jak tak jadę a efekty widziałeś


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na szybach to co masz?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilbym parę większych podmian i wstrzymał dodatkowa suplementacje oprócz ballinga . Kolejne zmiany raczej nie wpłyną dobrze na system.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do soli to jadę na niej od 2012roku i wszystko było dobrze. Zaczynałem od probio, potem reef i znowu przechodzę na probio.

Akurat mi się kończy balling więc mogę urobić bez Strongów (mieszam z prochów, nie kupuję gotowca).

Proponujecie odstawić bakterie i lać wódkę?

Na szybach ciutkę zielonego nalotu jest.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym postawił na: zrobienie testów wody w jakimś sklepie albo u pobliskiego kolegi z morskim, odstawienie suplementów, podmianę 30% na jakiejś "biednej soli", Lanie samego Ballinga i lanie wódki + jakiś starter bakterii :) u mnie na takie problemy pomogło.


66409a6dbe3ce517c414d1e11d4f41d7u646a577.png

MG 7927 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 4 nie mierze bo mam saliferta po terminie tragedia

Nawet sie nie przyznawaj ,jesli szukasz pomocy I odpowiedzi na problemy

To zaczni od testow wlasnie Po4

Nie uzyskasz odpowiedzi jesli nie bedziesz pewien tego co robisz

Jesli wybrales metode prowadzenia AF to koniecznie popros o pomoc producenta http://aquaforest.eu/forum/

Tu nie znajdziesz odpowiedzi na twoj problem, poniewaz kazdy doradza podla swojej metody

Potrzebujesz teraz kogos kto cie poprowadzi jakiegos promotora

Ps

To swiatlo led na twoj zbiornik z spsami 90w ? No niewiem

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież Piotr (poi7) już Ci dał poprawna odpowiedź


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież Piotr (poi7) już Ci dał poprawna odpowiedź

Na prawdę uważasz, ze jego system potrzebuje kolejnej rewolucji?

uważam, ze potrzeba stabilności.

Rumun a jaka masz cyrkulacje tak przy okazji?

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech autor zacznie od Po4 jakimś fotometrem zanim zrobi rewolucje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczoł od odstawienia wszystkich ulepszaczy. Zdał się na zwykłego ballinga. Do sklepu kupic test na No3 - to na start. Z AF bakterie i do tego pożywka. Nauczyć się suplementować ilość pożywki dla twojego systemu - jest to sprawa bardzo indywidualna uzależniona od "obciążenia" baniaka. Dozuj tylko regularnie pożywkę i bakterie, jak ustabilizujesz no3 w okolicach 0, kolejny zakup Hanka na po4. Przy odrobinie szczęścia po4 będziesz miał juz niskie, a przy odrobinie pecha fosforany wyjechane, prawdopodobnie będzie trzeba kupić absorbent po4. Jak zaczniesz lać "ulepszacze" a szczególnie aminokwasy itp musisz pilnować NO3 czy nie powodują nadmiernego skoku.

Te wszystkie butelki systemy itp zdają egzamin tylko musisz się nauczyć suplementować to wszytko. Łatwo przelać a to rodzi problemy.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie sprawdź PO4 i potas.

u mnie po zmianie bakterii odpieniacz zaczął wywalać istotnie więcej brudu i prawdopodobnie to przyczyniło się do spadku potasu do ok 310. Wtedy wszystko przestało rosnąć i stało się matowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstaw wszystko , zrób większa podmianę , zrób dokładnie wszystkie testy , zadbaj o stabilizacje systemu , tu nie ma żadnych cudów , jest to kolejny zbiornik który jeszcze nie ma takiego zapotrzebowania a wlewane jest wszystko ponad miarę , pytanie po co ?

Nie zmieniaj soli , zwykły czysty baling bez strongow plus cotygodniowe podmiany i bakterie , suplementy i inne dodatki niech poczekają , przyjdzie czas będziesz dozował .

Edytowane przez egon24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za duzo mikroelemntow i blad z CaralA

AMINOKWASOW NIE PODAJEMY KIEDY MAMY WYKRYWALNE NO3 I PO4 BO ZOKSANTELLE SAME SA W STANIE WYPORDUKOWAC ICH WYSTARCZAJACA ILOSOC BY KORALE MIALY SIE DOBRZE.

Wysokie niechciane aparemtry, za duzo mikroelemenntow, do tego cukry, aminokwasy lanie bez przemyslen.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie napiszę bo z tel wolno idzie. :-)

Odnośnie odpieniacza i cyrkulacji.

Pieni u mnie body DIY z pompą Aquael2000 na igle z bioballa. Ustawiony na mokro.

Cyrkulacja, tunze 6025 przerobiona na 6045, aquael 10000 na minimum a czasami na max, jebao wp25 w trybie bujania na max. Wiru jakiegoś specjalnego w baniaku nie ma.

Jeśli chodzi o poziom no3 to jest na poziomie 2.5 według saliferta. Po4 mierzyłem tylko na początku potem nie było widać po kolorach że jest coś nie tak. SPS były jasne. Zmierzę ale salifertem bo dostępu do Hanki niestety nie mam.

Tak sobie teraz myślę że to faktycznie za dużo mikro bo kiedyś już stosowałem kropelki i było dobrze. Strongi do ballinga dodałem niedawno, właśnie wtedy jak przeszedłem z wódki na bakterie (zużyłem po 2l każdego roztworu).Teraz muszę zrobić nowe roztwory więc będą same prochy i chyba bez Mg bo poza skale mi wychodzi.

Dyzma, nigdzie nie spotkałem się z informacją o niestosowaniu amino przy wysokim no3 i po4. Napisałem na forum AF i zaproponowano mi zmianę lampy Led na t5 :-).

Zostało mi jeszcze trochę soli Reef więc w weekend zrobię podmianę 30% połączoną z pożądkami (skałę i detrytus dmucham co jakiś czas).

Bakterie probioS stosować dalej? Po kropelce z pożywką proF, czy więcej? A może wrócić do wódki? Chociaż może nie bo nie będę wachlował metodami tym bardziej że jedzie do mnie sól probio, której kiedyś już używałem z powodzeniem.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak cos zmieniasz to nie wszystko na raz , wyłącz suple , jak musisz bo już zamówiona to przejdź na Priobiotyczna sol , czyść odpieniek 2 razy w tygodniu , cyrkulację tez wyczyść będzie sprawniejsza , bakterie jak dajesz to obserwuj czy nie masz wykwitu gdziekolwiek , jak sie pojawi to odpuść na jakiś czas .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakwitu nie mam. Jedynie po odpaleniu obiegu wylecą gluty z rury. Na wódce było ich więcej.

Tak jeszcze teraz myślę że zmieniałem trochę światło, tj. skręciłem jakiś czas temu białe Ledy żeby zmienić barwę ale wróciłem do starych ustawień.

A no i zapomniałem że miałem tydzień temu awarię pudełka przelewowego. Zapowietrzyło się i do baniaka z dolewki poszło około 5-10l RO, potem jeszcze się wychlapało na dywan. Zasolenie lekko spadło. Domyślam się że ten incydent też ma wpływ na kondycję korali.

Jeszcze słowo o kolorach. Kupiłem Acre milleoporę zieloną. U mnie ładnie polipowała nawet teraz gdy nie ma połowy tkanki, tylko że kupiłem zieloną a u mnie poszła we fiolet cała. Zbiornik z którego pochodzi jest wzorowy. Inną acre zieloną kupiłem jako prawie trupa. Dostała jasno niebieskich przyrostów i teraz są one fioletowe. Dół acry został zielonkawy a przyrosty wraz z oblewaną podstawą są fioletowe.

Edytowane przez Rumun (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rola aminokwasow to wynik symbiozy zooksantelli z koralem.

Wystarczy zadac sobie pytanie na czym ona polega i zrozumiemy nie tylko kiedy dozowac aminokwasy ale jak pokorolowac korale.

Zmniejszajac zrodlo amoniaku, kontrolujac NO3, PO4 oraz pozniom organiki redukujemy ilsoc zooksantelli. Latwo to zaobserwowac kiedy korale z brazow lub herbacianych kolorow zaczynaj nabierac barw. Majc dobre swiatlo korale chcac sie zabezpieczyc zaczynaja wytwarzac pigment. To jeszcze bardziej uwydatnia barwe.

No ale nie mozemy zostawic korali w wodzie wytzrpanej przez odpieniacz i bez zooksantelli. Karmimy wtedy wlasnie pokamami w plychach miedzy innymi aminkwasami i vitaminami.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia dodam, że jak masz PO4 to korale przestają rosnąć, wysokie NO3 powoduje problemy z kolorami - brązy itp. Jak zbiłem PO4 rową do 0,03 to od razu pojawiły się białe tipy przyrostów. Można w ten sposób przynajmniej na oko stwierdzić że jest problem z PO4. Jak piszę bzdury to proszę mnie poprawić.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rola aminokwasow to wynik symbiozy zooksantelli z koralem.

Wystarczy zadac sobie pytanie na czym ona polega i zrozumiemy nie tylko kiedy dozowac aminokwasy ale jak pokorolowac korale.

Zmniejszajac zrodlo amoniaku, kontrolujac NO3, PO4 oraz pozniom organiki redukujemy ilsoc zooksantelli. Latwo to zaobserwowac kiedy korale z brazow lub herbacianych kolorow zaczynaj nabierac barw. Majc dobre swiatlo korale chcac sie zabezpieczyc zaczynaja wytwarzac pigment. To jeszcze bardziej uwydatnia barwe.

No ale nie mozemy zostawic korali w wodzie wytzrpanej przez odpieniacz i bez zooksantelli. Karmimy wtedy wlasnie pokamami w plychach miedzy innymi aminkwasami i vitaminami.

pozwolę sobie na mały off - ale na temat

czyli po tym co napisałeś - rozumiem, że jeśli mamy niewykrywalne NO3 i PO4 - wtedy dajemy aminokwasy i witaminy?

A co w przypadku jeśli dozujemy np KNO3, żeby podbić lekko azotany? Przy czym np ja mam PO4 0,01 (mała hanka)

Jak w takiej sytuacji przewidzieć dozowanie?

Korale karmię codziennie Coral B i Coral E. Aminokwasy daję raz w tyg - 2krople na 700l (moja obsada jest jeszcze malutka)

Witaminy również raz w tygodniu, ale w innym dniu niż amino.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zalecam sprawdzić wszystkie parametry niezależnymi testami czy urządzeniami (w sklepie albo u innego morszczaka). Może to być coś banalnego ale zabójczego jak np. Nieprawidłowe zasolenie.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ze ta sól stosujesz od 2012? Ten zbiornik ma 3 lata? Korale wyglądają na to żeby miało niecały rok, przecież to montipory które rosną jak chwasty. Ja bym stawiał na oświetlenie, dokładnie jak Ci doradził na forum AF, przez co korale nie rosną a acry wrecz przymieraja a do wody jest lany cały mix różnych specyfików których nie są w stanie skonsumować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.