Skocz do zawartości
gnom

Ręce opadają

Rekomendowane odpowiedzi

Hasło "probiotyki" - w znaczeniu powszechnym, oznacza że wprowadzasz pożyteczne bakterie. Sól z probiotykami, w połączeniu z innymi produktami AF ma za zadanie wytworzenie i utrzymanie określonej populacji bakterii. Teraz Ty ozonem je tłuczesz - powiększasz w ten sposób masę martwych organizmów w systemie, a biorąc pod uwagę rolę tych bakterii i przeciwstawne działanie ozonu czy uv, mamy efekt systemu całkowicie rozstrojonego. Dlatego teraz musisz po pierwsze, pozwolić namnożyć się właściwym kulturom bakterii, po drugie, doprowadzić do spadku trofizmu wody. Jedną metodą. obojętnie czy pociągniesz metodę AF probiotyczną, czy zmienisz sól na inną i będziesz lał bakterie (nie pożywkę azotową ale bakterie).

Nie chcę Ci niczego sugerować ani doradzać, ale swego czasu jeden ze znajomych miał problem z chwilowym wzrostem trofizmu, nie bardzo sobie radził, po prostu coś mu oddawało organikę do systemu. Kolega zaczął dodawać wodę bez żywicy, z krzemianami, wywołał w baniaku okrzemki, a po spadku fosforu powoli je eliminował. To dowodzi że nawet mocno niecodzienne rozwiązania, stosowane z głową, mogą prowadzić do dobrych efektów. Wszystko zależy od poprawnych założeń i konsekwentnej realizacji ich.

Myślę że u Ciebie, będzie dobrze i system sam się podniesie, jeśli tylko dasz mu czas i spokój :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem o IO bo uważam ją za bezpieczną"wielokrotnie sprawdzoną" sól z którą nigdy nie miałem problemu.

Ciężko jest cokolwiek doradzić tak naprawdę skoro nawet nie widzimy baniaka.

Jak tam chodzi cyrkulacja itp.Jakiś filmik ?

Może faktycznie skała jest słaba ,gnijąca,a może to beton ?Skąd wiesz,ze to skała ?Kolega dostał skałę z kawałkiem marmuru :)

Powiem tak ...kombinowałem jak koń pod górę i ciągle coś sypałem do zupy ,aż wyszło mi z tego jedno wielkie gów.. .

Poczekałem jakiś czas,odetchnąłem i zapytałem się czego Ci trzeba???? Aż mnie olśniło!! zmieniłem oświetlenie a wraz ze zmianą oświetlenia wszystko stanęło na nogi :)

Pozdrawiam

Edytowane przez Artur Tokajuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-14288-0-09423300-1428739468_thumb.jpg

Zdjecie na szybko dodane.

Na zdjeciu troche wyglada to gorzej, ale mniej wiecej oddaje to stan zbiornika

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W momencie kiedy zamamowilem skale z eRybki, na forum pojawil sie ktos kto nie mogl sobie poradzic z glonami - mial tez sucha skale z erybki.

Wiec jesli to skala, to po co sprzedaja to ? Do skalniaka w ogrodzie ?

Znalazlem:

http://nano-reef.pl/topic/69863-identyfikacja-skaly/

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy eRybka sama produkuje to skałę czy jest tylko re-sellerem... zresztą to nie chodzi o firmę tylko o cechy suchej skały.

Uważam, że na prawdę trudno o dobrą suchą skałę... pisałem już o tym pare razy na RH


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy eRybka sama produkuje to skałę czy jest tylko re-sellerem... zresztą to nie chodzi o firmę tylko o cechy suchej skały.

Uważam, że na prawdę trudno o dobrą suchą skałę... pisałem już o tym pare razy na RH

To po czym można poznać dobrą suchą skałę ? Pytam bo sam zastanawiam się nad odpaleniem nowego zbiornika na suchej lub syntetycznej skale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego twierdzisz ,że jest dobra i zła sucha skała?

Skoro nie wiemy która jest dobra a która jest zła to chyba najbezpieczniej nie stosować tej skały w akwarium ....

Tylko wtedy pozostaje nam żywa skała (z całym dobrodziejstwem ,i badziewiem co na niej jest ) lub syntetyk.

I co w tej sytuacji lepsze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to taka, która została dobrze oczyszczona z martwej organiki. Wtedy "nie dymi" nutrientami. Niestety, "na oko" nie da się odróżnić dobrej od złej. Według mnie, trudno o dobrą suchą skałę, ze względu na długotrwały proces przygotowywania.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/ , ale to tylko moje zdanie.......


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, ale kupując żywą z istniejącego zbiornika, często masz możliwość zobaczenia jak wygląda zbiornik


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak nie masz możliwości zobaczyć to mogą Ci wcisnąć wszystkie plagi egipskie... Suchą przygotowywałam sama i odpukać zbiornik ma ponad 2 miesiące i jest oki. Jednak to proces żmudny i pracochłonny. Nie wierzę, że można kupić tak przygotowywaną skałę w sklepie, bo musiałaby być 3 razy droższa od żywej.

Edytowane przez Mycha (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałe z erybki kupiłem 1,5 roku temu -wyszły z niej same glony- caulerpy to mam chyba 10 rodzajów-ogólnie skała do bani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ta sucha z erybki to porażka. U mnie tak samo na niej odprawie 4 m-cy zielony nalot nie do zajechania. Na kilku innych kawałkach żywej po tym samym okresie piekne białe i fioletowe algi. Chociaż zauważyłem że i na tej suchej też nieśmiało pojawiają się fioletowe. Tak za rok gloniska zostana wyparte przez algi....


5181477ac67b1ad82f9b16181aa1ce4bu1485a1335.png

cube 40x40x40 64l Z panelem 12cm, cyrkulacja RW-4, Oświetlenie: 2x PC 24W (2 x Blue/white), Pienidło: AM Blue 1000, +100ml AquaTT NP Red

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poprawialem rurki w odpieniaczu i kleilem kubek w nim.

Dzisiaj rano znowu woda metna. Juz bylo lepiej i znowu sie zesr....

Moze slimaki poczuly do siebie miete, ale nie widzialem ich rano zeby byl na szybach, na gorze skaly.

Odpieniacz odkrecony, ale pieni niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie suchą skałę bez dodatku żywej to dojrzewanie może trwać nawet blisko roku. U mnie martwa żywa skała (wcześniej żywa) zmarzła w solance i wyjałowiła się z życia u znajomego, dopiero po 3-5 miesiącach zaczęła nabierać barwy u mnie.

4 miesiące na suchej chyba raptem nie liczycie że będzie to pro żywa skała z bóg wie czym takie rzeczy to w erze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest cos co regularnie zmienia wode w mleko

. Jeszcze w starym zbiorniku widzialem slimaki co robily swoje, ale tutaj po nocy zrobila sie tragedia. najwaznieksze dla mnie jest przerwac proces umierania korali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widze tak

Po pierwsze nie ma czegos takiego jak do d*py sucha skala czy ciulowa skala z eRybki. Sucha skale przed wlozeniem do baniaka nalezy troche przygotowac. Zawiera w szczelinach pelno smieci. Doslownie. Pajecczyny, paprochy, patyki liscie kurz. Ciezko powiedziec czy to dostaje sie w wyniku suszenia czy transportu. W kazdym badz razie sucha skale nalezy dobrze potraktowac cisnieniem wody.

Drugra sparwa to wsadzc ta skale do RO, jakas mala cyrkulacja i codziennie podmeinaic wode. Sucha skala zawiera kosmiczne ilsoci PO4 i NO3, szczegolnie tego pierwszego. Moczenie skaly w wodzie RO sparwia ze cale to padziewko dyfunduje ze skaly. I powinnismy to robic tak dlugo do czasu pozbycia sie PO4.

Jezeli nieprzygotowana skale wsadzimy do baniaka, zapodamy bakterie pozywke to mamy idelne warunki na zakwit bakteryjny. Co chyba nastapilo w powyzszym przypadku.

Skoro mamy wykwit bakteryjny pogaraszja sie warunki tlenowe. W akwarium niskie pH wiec musio byc spora ilosc Co2 co glony napewno lubia. W kolumnie wody mozemy miec niewykrywalne NO3 I po4 bo zostalo skonsumowane przez bakterie i glony, ale na skale glon dla siebie zawsze znajdzie warunki.

Z mojego doswiadczenia, LPS, nie przepadaja za praktycznzie zerowymi parametrami wody. Nie lubia tez z bardzo ledow.

W powyzszym przypadku zooksantelle nie wspieraja korala energetycznie, nie chronia przed ostrym swiatlem, zle warunki fizykochemiczne wody pogarszaj sytuacje. Schodzadzy koral podtruwa wode i pociaga za soba kolejne korale.

Szybki start, wpuszczone ryby, duzy ladunek do przerobienia w watlym niedojrzalym zbiorniku. Co mi rzuca sie w oczy to sporo korali, i naprawde duzcch w stosunku do ilosci wody. Jaki napisalem wyzej schodzi jednen podtruwa wode i zaczyna sie efekt domina.

Skaly spooro a przy LPS-ach ciezko dac silna cyrkulacje. Zbionik jest ukiszony.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to taka, która została dobrze oczyszczona z martwej organiki. Wtedy "nie dymi" nutrientami. Niestety, "na oko" nie da się odróżnić dobrej od złej. Według mnie, trudno o dobrą suchą skałę, ze względu na długotrwały proces przygotowywania.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: http://reefhub.pl/sk...nie-w-akwarium/ , ale to tylko moje zdanie.......

Marco Rock z tego co podaje producent została bardzo dobrze oczyszczona, proces oczyszczania bodajże kilku etapowy, trzeba by było zaglądnąć w specyfikacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jelzeli cos faktycnzie sie rozmanaza to korale zchodz w wyniku przyduchy, lub schodzace korale powoduja zmetenienie.

Duzo wegla , dobry przeplyw, podmiany wody regularne, ale umiarkowane.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za konkrety. Faktycznie skala niepotraktowana cisnieniowo, moglem podjechac nawet na myjke i to zrobic. Tak teraz zanim odda to wszystko to minie sporo czasu albo i tak sie tego nie pozbede.

Wegiel jest, odpieniacz na mokro, podmiany bede robil 20l/ tydzien. Jesli chodzi o cyrkulacje to szalu nie robi, ale nie chce mocno dmuchyac wlasnie ze wzgeldu na euphyllie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie ma czegos takiego jak do d*py sucha skala

Zależy od punktu widzenia ja akurat mogę porównać w domu.

Miała być to taka przenośnia ale za papier ciężko by robiła :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja rada jest taka nie grzebać w akwa

małe podmianki i dużo cierpliwości

nic nie lać i dodawać

zalalem akwa 03.02.15 na początku nic mi nie szło

i za radami kolegów przestałem grzebać tylko zacząłem czekać

po 2,5 miesiąca już widać efekty "NICNIEROBIENIA"

podmiankę zrobiłem tylko jedną i to dlatego że odsysałem brudy


ce1b9daccead29f0b207f8cf3283fbd9u749a661.png?upd=20150612144515

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej przy tej obsadzie na dzien dzisiejszy nie ma mozliwosci robic male/ nie robic podmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.