Skocz do zawartości
Flasher

Maxspect Razor - przemyślenia po dwóch latach użytkowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W związku z wieloma postami na forum dotyczącej lampy, chciałbym opisać swoje doświadczenia ponieważ z biegiem czasu poznałem jej możliwości i niedociągnięcia zarówno techniczne jak i obsługi ale od początku...

Swego czasu miałem akwarium o pojemności 112 litrów czyli standardowe 80x35x40 przerobione ze słodkowodnego. Jako że miało je z czasem zastąpić docelowe 250l które obecnie stoi zacząłem rozglądać się za lampą która ogarnie jedno i drugie a jednocześnie będzie miała fajne spektrum i będzie przystępna cenowo.

Wybór padł na lampę Maxspect Razor 160W 16000k - i obecnie twierdzę że był to strzał w dziesiątkę... dlaczego ?

Przede wszystkim jest dość elastyczna jeżeli chodzi o rozmiar baniaka, wystarczy powiesić ją wyżej czy niżej i ogarnia mniejszy czy większy zbiornik... soczewki z fabrycznego zestawu sprawiają że moc ma straszną jeżeli chodzi siłę przebicia :)

W międzyczasie wyszły "soczewki" 120 stopni, tak naprawdę są to reflektory, sprawiają one że optycznie jest więcej światła i ogarnia większą powierzchnię, troszkę zmiesza się efekt blików niemniej jednak zostają.

Następnym elementem dla mnie bardzo istotnym jest serwis. Żyję już dość długo na tym ziemskim padole i chyba nigdy nie spotkałem się z tak dobrym podejściem do klienta.

Szczerze mówiąc lampa padła mi w międzyczasie 2 razy i to nie do końca.

Pierwszym razem padł mi driver, drugim diody UV na module.

Pamiętam jak dziś jakie były moje obawy kiedy zobaczyłem przegrzaną osłonę i przygasający niebieski kanał... zastanawiałem się czym będę świecił przez okres kiedy wyślę lampę do serwisu. Zadzwoniłem do Pana Mariusza z Salariasa żeby coś zaradził... pogadaliśmy chwilę, i po przyzwoleniu rozkręciłem swoją lampę, kliknąłem fotki z uszkodzonym modułem i..... na drugi dzień miałem nową sztukę którą natychmiast zamontowałem po czym lampa świeciła jak nowa. Druga usterka była niedawno i już po gwarancji... mimo to dostałem nowe moduły i znowu świeci jak nowa.

W związku z tymi faktami nabyłem dogłębną widzę jak jest zbudowana lampa.

Faktem jest że nie ma w niej żadnych wodotrysków typu bluetooth czy wi-fi ale to akurat jest mi niepotrzebne, sterujemy tylko dwoma kanałami A i B gdzie na każdy kanał przypadają trzy skłądowe kolorów LED.

Lampa to tak naprawdę jeden duży i elegancki radiator do którego w rynience zamontowane są sterownik, driver i moduły led połączone szeregowo eleganckim silikonowym przewodem przykryte zaślepkami i soczewkami. Między modułami w mojej lampie zamontowane są jeszcze dwa wentylatory ale chyba ze dwa razy słyszałem że się włączają w gorące dni.

Wymiana więc któregokolwiek modułu nie nastręcza wielkich trudności nawet laikowi.

Teraz chwila o dywagacjach czy korale pod tymi ledami rosną czy nie...

Nie wiem jak zachowują się pod razorem superwymagające acry ponieważ w moim zbiorniku takich nie mam. Mam natomiast mix wszystkiego od miękkich przez lps'y po proste sps'y typu montipora, sentiapora, stylophora. Wszystko wyhodowane od małych szczepek... rośnie jak głupie i nie marudzi... no chyba że coś z wodą namieszam.

Jedyna rzecz która mnie męczyła i chciałem poprawić to różowy odcień z kanału białego. Długo próbowałem znaleźć złoty środek. Na początku próbowałem bawić się kanałami.. wychodziło dobrze kiedy stosunek białego do niebieskiego był niższy o jakieś 30%. Trochę mi jednak brakowało w całej kompozycji białego. Stworzyłem więc kawałek lampy T5 która oświetlałaby przód akwarium. Mam tam dwie świetlówki i po wielu eksperymentach udało mi się dobrać tak że efekt jest naprawdę niezły i wszyscy są zadowoleni czyli ja i mieszkańcy zbiornika. Świetlówki które zostały "crystal blue " i "spectra+" z Pacyfic Sun i szczerze polecam wszystkim posiadaczom Razora.... można powiedzieć że efekt jest "WOW" :)

Jak widać problem z różowym kolorem zauważyła też firma Maxspect i wypuściła na rynek Razora z rozszerzonym widmem i pozbawionym różowego odcienia pod nazwą razor 180W 15000. Taką lampę powinienem mieć pod koniec tygodnia i mam nadzieję że będę mógł się pozbyć już świetlówek.

Tak czy siak zapraszam do dyskusji obecnych posiadaczy tejże lampy jak też ludzi którzy szukają czegoś dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenowo to chyba nie wychodzi ok skoro po dwóch latach wymienisz na inna, a na dodatek 2 usterki :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem że płaciłem za naprawy, usterki faktycznie były dwie ale nie zostałem bez lampy bo serwis natychmiast reagował, nawet po gwarancji. Lampę chcę wymienić bo mam taką możliwość. Ze specyfikacji wynika że ma rozszerzone spektrum w stosunku do obecnej.

Jeżeli chodzi o ceny... pewnie jest na rynku sporo "chińczyków" które są atrakcyjniejsze cenowo tylko co Zrobisz kiedy Ci padnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem mam mieszane uczucia... lampa za tyle kasy i 2 usterki;/ to już taniej raz do roku wymieniać chińczyka, a to i tak pewnie wyszłoby na korzyść chinola. oczywiście nie mówię tu o tych "najtańszych".

Szczerze jakoś brakuje mi tu "danych" ;) jakieś zdjęcia baniaka i postęp w czasie. zdjęcia podczas dobierania barwy jak to opisałeś itp.

Jedno co się rzuciło w oczy to 2 razy się zepsuła no i jeden pozytyw - serwis. Jeden sprzedawca przymknie oko na koniec gwarancji a drugi nie ;) ciekawe ile setek taki moduł kosztuje w razie "W"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecę lampoą od ponad 2 lat.i nigdy nie miałem z nią najmniejszego problemu jest super!

Wszystko rośnie jak należy tak jak pisał Grzesiek miękasy,lpsy, łatwiejsze aropory.

Lecz jeśli chodzi wybarwianie trudniejszych acopor to widzę ze tylko t5!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie świeciła nad 300l przez półtora roku i też nie było żadnych problemów. Potwierdzam o przyrostach, również łatwiejszych sps. Obecnie jest na sprzedaż, ale tylko dlatego, że zmieniłem akwarium na większe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem mam mieszane uczucia... lampa za tyle kasy i 2 usterki;/ to już taniej raz do roku wymieniać chińczyka, a to i tak pewnie wyszłoby na korzyść chinola. oczywiście nie mówię tu o tych "najtańszych".

Szczerze jakoś brakuje mi tu "danych" ;) jakieś zdjęcia baniaka i postęp w czasie. zdjęcia podczas dobierania barwy jak to opisałeś itp.

Jedno co się rzuciło w oczy to 2 razy się zepsuła no i jeden pozytyw - serwis. Jeden sprzedawca przymknie oko na koniec gwarancji a drugi nie ;) ciekawe ile setek taki moduł kosztuje w razie "W"

Jakoś nigdy nie udostępniałem swoich zdjęć ale postaram się to zrobić. Może dlatego że nie czuję się fotografem i mam pod ręką tylko telefon :)

Tak wygląda obecnie:

https://plus.google....057677888211708

A tak w poprzedniej 112l.

https://plus.google.com/photos/108053057677888211708/albums/5922851963777661937/6142499758925931154?banner=pwa&authkey=CLHHwObFzd66tQE&pid=6142499758925931154&oid=108053057677888211708

I jeszcze widok z lampą w tejże 112l

https://plus.google.com/photos/108053057677888211708/albums/5922851963777661937/5953270058680716562?banner=pwa&authkey=CLHHwObFzd66tQE&pid=5953270058680716562&oid=108053057677888211708

Edytowane przez Flasher (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi padł wentylator i piszczał zasilacz po kontakcie z Luftem pojechałem i na miejscu wymienił na nowe bez zbędnych marudzeń dlatego przyznaje rację 100% zadowolenia z serwisu i z lampy też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym też zapodał sobie razora i uzupełnił dwoma świetlówkami, ale obawiam się że miałbym problem z doborem do kostki 60x60 - i to maksymalnie 15 cm nad tafla wiszącego - owszem, jakiś model dwumodułowy plus soczewki 120 stopni by obleciało, ale dobrze by to było na żywca zobaczyć.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel mial tą lampe nad baniakiem 250l,zoa rosły mu jak szalone,miekasy lps równiez i sps ale tylko te prostrze jak stylophora,seriatopora ,montipora,acry niestety staly w miejscu.

Ale jesli chodzo o kolorystyke,to jak dla mnie pod tą lampą jest zbyt fioletowo,przez co akwarium wygląda nie naturalnie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakoś nie rozumiem ludzi którzy czytają między wierszami. Ja mam lampę która miała pewne wady, od tamtej pory sporo się zmieniło. Może dlatego że nie napisałem że części które dostałem (a nie kupiłem... nawet za przesyłkę nie zapłaciłem) są już konstrukcją poprawioną i pozbawioną poprzedniej wady. Mianowicie chodzi o driver który w pierwszej wersji którą miałem zamontowaną fabrycznie miał prawdopodobnie źle ustawiony prąd maksymalny. Po rozmowie z Luftem dowiedziałem się że nowy jest pozbawiony tej wady jak też nowsze niż moja lampy też już miały montowany poprawiony driver. Druga usterka była następstwem pierwszej i nie zganiałem tego na karb badziewnej lampy. Nadmienię że kupiłem w tym czasie dwie identyczne lampy, drugą dla szwagra i jego lampa jakoś nigdy nie padła a ja miałem pecha.

Ja bym też zapodał sobie razora i uzupełnił dwoma świetlówkami, ale obawiam się że miałbym problem z doborem do kostki 60x60 - i to maksymalnie 15 cm nad tafla wiszącego - owszem, jakiś model dwumodułowy plus soczewki 120 stopni by obleciało, ale dobrze by to było na żywca zobaczyć.

Akurat tak się składa że możesz podjechać i zobaczyć :)

W końcu Twój ukwiał też urósł pod tym razorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam juz ta lampe 2.5 roku i wszystko fajnie hula wiec jestem bardzo z niej zadowolony przyznaje tez ze swieci troche za bardzo na różowo ale to kwestia gustu, mam tylko pytanie jesli spali sie jedna dioda to wymienia się cały moduł? Jeśli tak to czy gdzies można kupic bo jeden na zaś bym kupił.


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zaś nie kupuj bo nie ma sensu. Jeżeli Ci się coś takiego przydarzy to się po prostu odezwij do Lufta... jeżeli nie będzie umiał Ci pomóc w co wątpię to odezwij się do mnie. Jedyne diody które mogą się posypać na tych modułach to diody UV, wtedy gaśnie niebieski kanał, można łatwo namierzyć która dioda za to odpowiada i dopóki się jej nie wymieni zrobić na niej zworę, wtedy driver dopasuje prąd do reszty diod w szeregu.

Pewnie można zamówić cały moduł ale ile to kosztuje należy pytać Lufta.

Myślałem że temat umrze ale widzę że będę musiał przygotować jakiś poradnik dla właścicieli razorów więc pewnie niebawem to zrobię. Postaram się popstrykać zdjęcia modułów jak też sposoby naprawy, ja przechodziłem przez to sam ale wiem już "jak to jest zrobione" i będę starał się pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poki co u mnie tez dziaa pol roku ale bez t5 sie nie obeszlo ale jestem zadowolony ,po dwoch dniach wpadla mi wody i zgasla zalamka normalnie ale wziole ja do sklepu i mowie ze nie dzial pan bez problemu i zbednych pytan wymienil na nowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki jesli cos napiszesz to wyslij mi link będę pierwszy ktory to obejrzy:)jak cos bedzie mi się działo z lampą to się napewno odezwę serdecznie pozdrawiam


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maxspect ma paskudną różową poświate moim zadniem PS bije ją na głowę...


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maxspect ma paskudną różową poświate moim zadniem PS bije ją na głowę...

Tylko to nie jest skok wzwyż czy o tyczce...

Temat dotyczy konkretnej lampy i jej użytkowania czy serwisowania, kolorystyka też kwestia gustu.

Z tego co pamiętam zastanawiałem się nad lampą PS właśnie black python ale... lampa ta posiada też dwa kanały lecz tylko dwa rodzaje diod białe i niebieskie... czyli widmo mocno ograniczone, więc zrezygnowałem jak też zdaje się zrezygnował z niej producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pacyfik suna i razora nad 1 baniakiem i razor swieci jasniej

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa jest swietna. Widzialem ja w akcji i zaden chinczyk nie moze sie rownac. Widzialem tez PS BP i moze jest bardziej rozowo ale zdecydowanie jak dla mnir wieksza paleta kolorow

Cena jest adekwatna do produktu. No ale jak sie nie ma cos sie lubi, to sie lubi co sie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie popatrz na korale fluo w nocy jak swieci na chinczyku a jak na razorze zobaczysz roznice natychmiast

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja jedyna wada jaką zauważyłem to oswietlenie nocne faktycznie korale słabo swieca ale wiadomo dlaczego tak jest bo w razorku kanał niebieski jest sciemniany do 1% i to jest nocne moim zdaniem to jest lekki błąd bo jak diody świecą z tak małą moca to światło jest wtedy za słabe zeby podkreślić kolory korali,a wystarczyło by zostawić dwie uv na pełnej mocy i by bylo fajnie, miałem kiedys tak wlasnie zrobiona lampe led diy i tam poprostu oswietlenie nocne to bylo poprostu 2 diody uv i efekt byl super wszystko fajnie fluoryzowało rozumiem ze w chińskich lampach jest pewnie podobne rozwiązanie? Ale to chyba jedny mały minus:)


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł teraz nowy model 180W, koledzy jak myślicie jak nam się spali modul z 160W 16000k czy bedziemy mogli zamontowac ten z tego 180W 15000K?


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak miałem "żyletkę " i paliłem oświetleniem nocnym na 1% to dla mnie było za jasno - ;) - kwesta gustu

tu miałem 2x160 + 2x54W (na przełomie- 2012/2013)

ustawiony miałem program 1 - było ok

lampy były sprawne w 100% przez cały czas użytkowania

Daniel, takie fajne miałeś akwarium ....:( nie rozumiem po co takie kombinacje były robione. No ale nie ma co gdybać miejmy nadzieje, że obecne też będzie na czym oko zawiesić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł teraz nowy model 180W, koledzy jak myślicie jak nam się spali modul z 160W 16000k czy bedziemy mogli zamontowac ten z tego 180W 15000K?

Co do nowego modelu opiszę wkrótce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W sumie racja jedyna wada jaką zauważyłem to oswietlenie nocne faktycznie korale słabo swieca ale wiadomo dlaczego tak jest bo w razorku kanał niebieski jest sciemniany do 1% i to jest nocne moim zdaniem to jest lekki błąd bo jak diody świecą z tak małą moca to światło jest wtedy za słabe zeby podkreślić kolory korali,a wystarczyło by zostawić dwie uv na pełnej mocy i by bylo fajnie, miałem kiedys tak wlasnie zrobiona lampe led diy i tam poprostu oswietlenie nocne to bylo poprostu 2 diody uv i efekt byl super wszystko fajnie fluoryzowało rozumiem ze w chińskich lampach jest pewnie podobne rozwiązanie? Ale to chyba jedny mały minus:)

Chinskie min 10% efekt murowany super fluo

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.