Skocz do zawartości
alcapone

Kalibracja refraktometru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem refraktometr Red Sea i chciałbym go po kupnie skalibrować wodą RO. Czy po zakropleniu wodą RO DI (na TDS 0) refraktometr powinien wskazywać równo zero? Pytam ponieważ różnica jest spora - przynajmniej z 3 kreski i wychodziłoby że mam bardzo duże zasolenie ok 1028 - 1029. Co jest możliwe gdyż magnez oraz wapń mam za wysoki - moim zdaniem.


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe. ja swój kalibruje RO i widzę wtedy 0.

Najlepiej porównaj z kimś albo chociaż w sklepie z morszczyzną, żebyś miał pewność że refraktrometr działa ok.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja RO moze, choc nie musi powodowac blędy odczytu. Zasada kalibracji czegokolwoek jest taka, ze kalibrujesz w okolicach parametrow najczęściej mierzonych, czyli w naszym przypadku 35g/l, i najlepiej substancją o skladzie podobnym do wody morskiej. Poczytaj artykuly na ReefHubie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - refraktometr na DI pokazał jakieś 3-4 kreski poniżej zera, po kalibracji i sprawdzeniu solanki wynik był taki sam jak przed kalibracją - zdębiałem.

Umówiłem się dziś do znajomego na wieczór - będziemy porównywać pomiary dla pewności.


420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoj refraktometr Red Sea musze kalibrowac przynajmniej raz na dwa tygodnie. Czy wam sie tez to zdarza? Bo nie wiem czy to normalne. Dodam, ze zawsze kalibruje na RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producent określa na czym można kalibrować..Ja kalibruję na RO, do tej pory raz.. czasem sprawdzam na osmozie wynik.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed kupnem refraktometru upewnijcie sie ze jest przeznaczony do wody morskiej (seawater) a nie slonej (brine). Wiele refraktometrow na rynku to sprzety kalibrowane na potrzeby przemyslu spozywczego, czyli sa dostosowane do pomiary wody slonej. W artykule o wadach i zaletach refraktometru i splawika opisywalismy indeks refrakcji ktory jest inny dla roznych jonow. Np w soli BT znanej z wysokiego poziomu magnezu refraktometr pokaze inny wynik niz splawik - nawet gdy oba sa idealnie skalibrowane. natomiast refraktometr do wody slonej bedzie zawyzal wynik w stosunku do refraktometru dla wody morskiej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr Red Sea jest skalibrowany w jednostkach S.G, więc 1,029 to około 1,026 w jednostkach Density...

Jest tam jeszcze skala Salinity. Wskazanie Salinity 39 to 1,0286 S.G i 1025.6 Density...

Pozdrawiam

Jarek

PS. Refraktometr ten jest wyposażony w automatyczną kompensacje temperatury (ATO). Kalibrując na świeżo zlewanym RO należy odczekać, aż się ogrzeje do temp pokojowej. Tak samo w przypadku pomiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj jest do seawater. Ale teraz sobie tak mysle, ze moze to moja wina (to czeste kalibrowanie). Woda powinna miec 25st, a ja ostatnio sprawdzalem kalibracje na takiej prosto z beczki do dolewki (gdzie woda na pewno ma mniej przeciez). Rutyna moze zabic. Ozesz, jaki czlowiek glupi :wallbash: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. wody w tym przypadku nie ma zadnego znaczenia. Ta kropla ogrzeje sie w sekunde od refraktometru, a ref. skompensuje roznice. Pytanie, czym byl kalibrowany.

Edit.

I nie skalibrowany w SG, tylko skalibrowany solanką. Zaopatrzony zostal w skale SG i PSU, pomiedzy ktorymi istnieje prosta zaleznosc.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jednego, w sklepie, przy zakupie, kazano mi brac poduwage tylko lewa strone (S.G.), i wedlug niej tez kalibruje (wiadomo, wskaznik wysokosci polozenia S.G a PPT rozni sie). Zatem robie blad? powinienem kalibrowac wzgledem PPT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był też kiedyś płyn Saliferta do kalibracji ale ostatnio go nigdzie nie widziałem w PL


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kalibruje uzywajac plynu do kalibracji 35ppt w temperaturze pokojowej (20°C). Zawsze przed pomiarem sprawdzam czy refraktometr pokazuje prawidlowo, tym wlasnie plynem i nigdy nie mialem problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale czym sie sugerowac przy kalibracji tego red sea- patrzec na podzialke S.G czy PPT? Jest on stworzony specjalnie do wody morskiej, stad wskazniki roznia sie polozeniem wzgledem siebie od zwyklego refraktometru tak jak pisal @Tester. Ja tylko zglupialem, bo moze wciaz kalibracje przeprowadzam zle- patrzac nie na te podzialki co trzeba. Jednym slowem- czym dalej w las… tym wiecej drzew :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrozumiec, co pomoar Ci mowi. Czy mowiąc 1.0264 wiesz ile wsypac soli? Nie prosciej powiedziec 35? Od razu wiadomo, ze 35g na kazdy litr podzielone przez salinity factor danej soli? Skale są ustawione wzgledem siebie na sztywno, bo 1 PSU = 0.0264/35 SG. Nie ma wiec praktycznie roznicy, ktorej skali uzywasz, poza informacją jaką uzyskujesz. Praktyczniej jednak uzywac Practical Salinity Unit.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to do konca mi chodzi. Roznice znam. To tylko mam dylemat ad kalibracja tego urzadzenia. Byla od poczatku ustawiona pod S.G na zero (niby fabrycznie). Stad gdy chcialbym skalibrowac do PPT to musze go skalibrowac ponizej jego normy w skali S.G (jakies -0.03 na oko), wtedy przy PPT bedzie dopiero "0".

Czyli jednym slowem zlac to S.G i kalibrowac tylko pod PPT? Niech sie wypowie ktos kto ma to urzadzenie RED SEA.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SG=1 raczej kolego. SG wody RO to nie zero, tylko 1, zero PSU, PPT g/l, promil.

Kalibracja dla RO i tak powoduje rozjechanie pomiaru przy pomiarze wyższego zadolenia. To juz lepiej kalibrowac roztworem czystej soli kuchennej o stężeniu 36.5g/l, jeszcze raz odsylam do RH.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, przepraszam, S.G 1, dla mnie to "zero" oznaczalo poczatek wskaznika.

@Arduan skoro S.G wody RO to 1 (po lewej), to PPT w tym momencie na moim urzadzeniu ma wiecej niz zero.

Zaznaczalem juz, ze wskazniki w red sea nie rozpoczynaja sie na tym samym poziomie tak jak w zwyklym refraktometrze. Stad tez pytalem by wypowiedzial sie ktos kto go ma. Ktorej w koncu strony sie trzymac zwlaszcza co do kalibracji.

Rano jeszcze myslalem, ze wiem, teraz jestem coraz glupszy.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa:

Kalibracja RO moze, choc nie musi powodowac blędy odczytu. Zasada kalibracji czegokolwoek jest taka, ze kalibrujesz w okolicach parametrow najczęściej mierzonych, czyli w naszym przypadku 35g/l, i najlepiej substancją o skladzie podobnym do wody morskiej. Poczytaj artykuly na ReefHubie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyn saliferta zamowiony, zostaje czekanie na listonosza. Pewnie bedzie to najpewniejsza opcja sprawdzenia jak i samej kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa:

może by tak podlinkować :thumbsup: Na ReefHubie nie ma nic o kalibracji, gościu ma pytanie a nikt nie potrafi odpowiedzieć w sposób prosty, łatwy i przyjemny. Jedynie Arduan napisał coś z sensem, cytat: "To juz lepiej kalibrowac roztworem czystej soli kuchennej o stężeniu 36.5g/l". Wtedy pomiar jest najbardziej zbliżony do prawidłowego. Ja kalibruję 1.000 RO/DI na S.G./lewa podziałka/ a następnie mierzę zasolenie w baniaku. Jeśli refraktometr pokazuje 1.025 to równa się 35 PPT, i to jest prawidłowy wynik.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1, wybawienie moich problemow (chyba) :thumbsup: O to mi chodzilo, krotka i zwiezla odpowiedz. Dzieki!

Ja tez w ten sam sposob kalibruje (a raczej kalibrowalem). Ale gdy wdalem sie dzis w dyskusje tutaj to zaczalem watpic czy robie to dobrze (czy to wlasnie kalibracja nie powinna wskazywac "0" na PPT).

Pewnie nikt nie umial mi odp, bo nikt nie ma tegoz refraktometru, a na zwyklym te podzialki zaczynaja sie na tym samym poziomie. Odnalazlem wiec wieczorem instrukcje na strychu i doczytalem, ze skalibrowac nalezy do "0" PPT. A wiec juz totalnie runelo wszystko to czego sie trzymalem przez ten caly czas. Ostatecznie zakupilem wiec plyn saliferta i zobaczymy co on wskaze (a ma wskazac 35PPT). Niczego innego nie wymysle, albo wczesniej zwariuje :lol: . Moze przez ten caly czas mam baniak "niedosolony" :ninja:

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze artykuły o pomiarze zasolenia to:

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/

oraz

http://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

Nie ma jako takiej instrukcji kalibracji, ale w tekscie sa dwie najwazniejsze wskazówki:

O tym, że skład roztworu wpływa na wykonywane pomiary i kalibrację niech jeszcze świadczy fakt, że indeks refrakcji NSW (Natural Seawater) przy zasoleniu 35ppt = 1.3394, natomiast roztwór czystego NaCl z tym samym współczynnikiem refrakcji będzie miał zasolenie 36,5ppt. Stąd wniosek, że aby w miarę poprawnie skalibrować refraktometr, należy użyć roztworu NaCl zrobionego z 36,5g chlorku sodu i 963,5g wody z RO (ważne!!! Nie 1000ml wody, bo to nie to samo!!!)

oraz

Kropla wody położona na pryzmat przyjmuje temperaturę refraktometru, czyli otoczenia. W zależności od temperatury otoczenia Bimetal „wygina się” przesuwając skalę w odpowiednim kierunku, tak aby mimo temperatury otoczenia 4, czy 30stC, podana wartość była zbliżona do pomiaru w temperaturze 20stC (o ile na refraktometrze napisano 20stC lub D20/20). W efekcie tego zabiegu otrzymujemy gęstość względną próbki w temperaturze 20stC, względem czystej wody w tej samej temperaturze. Obchodzi nas jednak gęstość w 25stC, dlatego niestety, ale w przypadku kiedy na refraktometrze napisane jest D20/20, to mimo kompensacji temperatury, celem określenia gęstości w 25stC (jakiejkolwiek, względnej czy bezwzględnej) powinniśmy posłużyć się tabelami. Większość nowoczesnych refraktometrów, dedykowanych do pomiaru SG dla wody morskiej (nie roztworów NaCl) podaje SG, które jest bardzo zbliżone do SG w temperaturze 25stC


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

petrus1, wybawienie moich problemow (chyba) :thumbsup: O to mi chodzilo, krotka i zwiezla odpowiedz. Dzieki!

Ja tez w ten sam sposob kalibruje (a raczej kalibrowalem). Ale gdy wdalem sie dzis w dyskusje tutaj to zaczalem watpic czy robie to dobrze (czy to wlasnie kalibracja nie powinna wskazywac "0" na PPT).

Pewnie nikt nie umial mi odp, bo nikt nie ma tegoz refraktometru, a na zwyklym te podzialki zaczynaja sie na tym samym poziomie. Odnalazlem wiec wieczorem instrukcje na strychu i doczytalem, ze skalibrowac nalezy do "0" PPT. A wiec juz totalnie runelo wszystko to czego sie trzymalem przez ten caly czas. Ostatecznie zakupilem wiec plyn saliferta i zobaczymy co on wskaze (a ma wskazac 35PPT). Niczego innego nie wymysle, albo wczesniej zwariuje :lol: . Moze przez ten caly czas mam baniak "niedosolony" :ninja:

:yes


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tester. Wszystko juz czytalem wczesniej. Tu chodzi tylko o kwestie akurat kalibracji tego urzadzenia, czego sie trzymac przy niej. Ale problem rozwiazany- plyn saliferta w drodze. Dam znac jakie beda wyniki- moze na przyszlosc posiadacze red sea seawater beda przynajmniej o dzien madrzejsi :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.