Skocz do zawartości
kaliOCB1

sucha vs zywa skala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z tego co wyczytalem to zywa skala pelni role filtracij biologicznej wody

A moje pytanie jest czy sucha skala ka takie same wlasciwosci

Dzieki za odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach-latach tak. Dlatego też zbiorniki na suchej dłużej dojrzewają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku miesiącach takie samo zadanie spełnia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i podobno tak mówili Ci co startowali na suchej. Jak jest dobra sucha to start jakoś tak łagodnie przechodzi. Mała liczba glonów lub ich brak.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadanie spelni jedna i druga

Podpowiem tylko ze skala skale nigdy nie jest rowna

jedna jak i druga moze nas rozczarowac.

Teraz kupilem sucha skale na ktorej byly martwe korale i po4 max

Niema jednoznacznej odpowiedzi co bedzie lepsze, na przykladzie linkow ponizej

poprzedni start mialem na zywej skale okolo 6 miesiecy tak wygladal zbiornik

pomimo walki skonczylo sie wyjeciem skaly i czyszczeniem

tak bylo

po roku

dzis 10 tydzien sucha skala wyglada tak

Jest jeszce wiele innych czynnikow ktore maja wplyw na dojrzewanie

tak ze cokolwiek wlozymy dojrzewania sie nie pozbedziemy !!! :clover: :clover: :clover::thumbsup:

Edytowane przez marine (wyświetl historię edycji)

DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święta racja Piotrze.

Ja startowałem na żywej skale i po 3msc. tak na prawdę zaczął się proces dojrzewania. Wysyp glonów nitkowatych itp. Niech dojrzewa w pokoju :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, moim skromnym zdaniem żywa skała to prawdziwa "bomba biologiczna " w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Wielu doświadczonych akwarystów co jakiś czas dokłada świeżą skałę najlepiej prosto z frachtu aby wprowadzić nowe szczepy bakterii do swojego systemu. Oczywiście istnieje duże ryzyko przeniesienia niepożądanych gości ale coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście z kawałkiem szczepki i skałki, do której była przymocowana, trafiłem na paskudne ślimaki osiadłe ? Wpieprzają wszystko i niszczą wszystko, co tylko możliwe.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki dzieki juz wiem co jest 5 dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

reasumując to na start lepsza sucha czy żywa?

Nie liczył bym na jednoznaczną odpowiedź. Każdy będzie chwalił swoje. Ja na przykład startowałem na Real Reef Rock i gdy będę stawiał większy zbiornik- też będzie RRR :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na chyba najtańszej skalę dostępnej w sklepach. A dokładnie Atlantic od ze sklepu Jadwigamorska. Nie przygotowywałem jej jakoś szczególnie. Moczylem przez tydzień w kranowie żeby tylko syf najgorszy odpadł, a potem do akwa. Jak na razie wszystko jest ok. Mija 3 miesiąc i glonów nie mam żadnych. Nawet okrzemki mi nie wyskoczyły, może dlatego że mam dsb, nie wiem. Jest to mój pierwszy zbiornik wiec wszystko robiłem i chyba będę robił na czuja bo doświadczenia w tym nie mam. Ale jak na razie jest w porządku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie dojrzewanie na RRR przebiega/ło (bo mój tank ma zaledwie 2 miesiące) zupełnie bezobjawowo. Po niecałym miesiącu od zalania miałem już rybki, krewetki, ślimaki, kraba etc. Są do dziś. Jedyny problem miałem na własne życzenie. Zrobiłem dwie małe podmianki po 4 litry (w sumie mam z 50-52 litry netto) pierwszą po 6 tygodniach, a drugą po 8 na soli Aquaforest Reef Salt. Był to błąd. Ma dużo krzemu. Wyskoczyły okrzemki, które aktualnie ładnie znikają. Zły wybór soli jak na ten etap. Startowałem na IO i trzeba było przy niej pozostać. Czemu zmieniłem? Miałem niskie Ca i Mg, podciągnąłem Ca Plus i Mg Plus i postanowiłem przeskoczyć na bogatszą sól. Jedyne czego nie zauważyłem to to, że AFRS ma 531 ug Si na litr, a IO ma 37. Także- piszę ku przestrodze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej skale. Dojrzewanie łagodne aczkolwiek trwało 3 miesiące. Życie przyszło ze szczepkami, te pożądane jak i aiptasie. Więc efekt końcowy identyczny jak w przypadku żywej skały, jedyna różnica to czas i kasa.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem na suchej, wraz zoa dostałem trochę żywej skały. Żywa skała super porowata, mam 3 kamyczki od ok 2mc, kamyczek wielkości 1cm3. Są dla mnie informatorami o parametrach. Przy złych paramentach tworzą się na nich super szybko głowy w porównaniu do martwej skały.

Czy ktoś ma podobne doświadczenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 60 litrach wziąłbym Real Reef Rock, bo różnica w cenie między nią a Marco Rock będzie mała. A co do kształtu to nikt Ci nie powie :D. Ułóż tak żeby Tobie się podobało ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza skale sztuczna ma Krzysiek Tryc inne jej do piet nie dorastaja. Jak kupowac to tylko u niego bo potem na innej sa same klopoty i pieniadze wyrzuconw w bloto o nerwach nie wspomne.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza skale sztuczna ma Krzysiek Tryc inne jej do piet nie dorastaja. Jak kupowac to tylko u niego bo potem na innej sa same klopoty i pieniadze wyrzuconw w bloto o nerwach nie wspomne.

Masz na myśli Real Rock od Krzyśka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pan Krzysztof handluje RRR. Ja ze swojej strony serdecznie polecam i skałę i pana Krzysztofa. Bardzo rzetelny człowiek, zawsze służy dobrą radą. Człowiek z gruntowną wiedzą. Mnie porobił fotki skał, zważył każdy kawałek i wysłał zdjęcia. Powybierałem co mi pasowało i na drugi dzień było u mnie. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Krzysztof handluje RRR. Ja ze swojej strony serdecznie polecam i skałę i pana Krzysztofa. Bardzo rzetelny człowiek, zawsze służy dobrą radą. Człowiek z gruntowną wiedzą. Mnie porobił fotki skał, zważył każdy kawałek i wysłał zdjęcia. Powybierałem co mi pasowało i na drugi dzień było u mnie. Polecam.

Dziękuje. To już wiem jaka będzie skała i skąd :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziękuje. To już wiem jaka będzie skała i skąd :)

Nie pożałujesz "inwestycji". Ja jak będę stawiał większe- też na 100% będzie RRR. I też na 100% od p. Krzysztofa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.