Skocz do zawartości
Pirotechnic

Bombowy zbiorniczek (vol2) 902 litry

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nic nie pisałem u siebie, od pewnego czasu w moim akwarium pływają sobie :

dumny i coraz ładniejszy Zanclus (idolek) , salarias, 6 sztuk w stadzie anthiasów - w tym samiec, który jest najpiękniej ubarwiony z całego stada, wargatek, parka błazenków, parka pterapagonów kardynałów, jeden pteropagon piżamka, centropyge bicolor - którą odkupiłem z likwidowanego zbiornika wraz z mandarynem wspaniałym.

Przedwczoraj dowiedziałem się i znalazłem sklep, który dodatkowo prowadzi akwarystykę morską w Jeleniej Górze. Sklep nazywa się NEMO. Są artykuły do wędkarstwa, zoologia, akwarystyka słodkowodna mocno rozwinięta i obecnie 2 zbiorniki z morską wodą. Ceny są dobre, czasami tańsze niż odpowiedniki w innych sklepach, obsługa dość dobra, jednak Jadwigi Morskiej nie przebiją :) .

W tym sklepie kupiona L.Amboinensis w cenie 45zł, więc bardzo dobra cena. Plus mrożonki - tu cena najlepsza jaką dostałem.

Od niedawna mam nieduży problem z maxspect gyre xf-150 , w miejscu mocowania kabla pękła mi izolacja, a erybka nie chce mi wystawić duplikatu paragonu czy wydruku zakupu z tego dnia, mam jedynie potwierdzenie płatności internetowo z numerem i datą paragonu. Napisane do Maxspect Polska i zobaczymy co się uda. Paragon pewnie w domu znajdę, ale jak robiłem remont przed postawieniem akwarium i przywoziłem w tym czasie sprzęty, możliwe że w stercie papierów w szafie leży.

Zaś niebawem od p.Jadwigi przyjadą do mnie dwa urocze chelmony. Mam nadzieję, że będzie im u mnie bardzo dobrze. Sam nie mogę się ich doczekać.

I ostatnia kwestia, kupując szczepki sarco, przytargałem sobie aiptasię, teraz mam jej ogromną plagę, tak się rozsiała, że gdzie nie spojrzy się, a tam oczko z szklaną różyczką, w sumpie zaś są bezbarwne, ale mimo to rosną :)

Moja kobieta zaś tłucze mi po głowie, że planuję zakup domu i tam postawienie prawdziwego szkła :D Mówi, że to jest duże i starczy, a mi odbija :)

W planach nowego mieszkania jest 300x100x100cm akwarium z zapleczem, jednakże na razie to sfera marzeń, za które dostaję po głowie :(

Ale czas jeszcze pokaże, co się uda osiągnąć. Zdjęć nie mogę dodać, bo pisze mi o osiągnięciu jakiegoś limitu.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kobieta zaś tłucze mi po głowie, że planuję zakup domu i tam postawienie prawdziwego szkła :D Mówi, że to jest duże i starczy, a mi odbija :)

W planach nowego mieszkania jest 300x100x100cm akwarium z zapleczem, jednakże na razie to sfera marzeń, za które dostaję po głowie :(

Ale czas jeszcze pokaże, co się uda osiągnąć. Zdjęć nie mogę dodać, bo pisze mi o osiągnięciu jakiegoś limitu.

Jakbym słyszał własną żonę ;]

Też marudzi że 100 litrów wystarczy i że po co mi 500.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ja wam współczuję. Ja jeszcze nie postawiłem baniaczka a moja wczoraj stwierdziła że te 500l to za małe będzie i szuka miejsca gdzie zmieści się większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym słyszał własną żonę ;]

Też marudzi że 100 litrów wystarczy i że po co mi 500.

Wiesz, moja kobieta lubi ryby, na początku jak się wprowadziłem do niej, w niespodziance postawiłem 25 litrowy zbiornik - słodkowodny. Później kupiliśmy wspólnie kostkę 45x45x45 całą z opti, też słodkowodne, podobało jej się niesamowicie.

Po pewnym czasie nie wytrzymałem, zacząłem mówić o małym morskim i długo nie myśląc obok słodziaka powstała mała solniczka.

Ot takie opisane w temacie bombowy zbiorniczek vol.1 . Z czasem moja zaczęła mówić o remoncie mieszkania w bloku, które zajmujemy i wtedy był pomysł na zbiornik 100-200 litrów. Jednakże po dłuższej debacie poszliśmy do spółdzielni i ich osoby odpowiedzialnej za budynki etc.

Dostaliśmy zgodę plus opis o obciążeniach stropu. I padła decyzja że maksymalnie jakie się da minus zapas na bezpieczeństwo.

I tak powstał obecny zbiornik :) Ma już ponad rok w tym 3 plagi i jedną małą katastrofę.

No ale ostatnio był temat zakupu/budowy domu to mi się od razu zaświeciła lampa w głowie pod tytułem słona kropelka i tak rośnie sobie marzenie :D

Jak ja wam współczuję. Ja jeszcze nie postawiłem baniaczka a moja wczoraj stwierdziła że te 500l to za małe będzie i szuka miejsca gdzie zmieści się większe.

Wiesz, z 40 litrów postawione 902 litry w obiegu (709 jest u góry) to i tak spory przeskok, wręcz maksymalnie jak się dało na realia mieszkania w bloku na 4tym piętrze.

Ale jakby tu było można postawić takie, pewnie bym się machnął :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam serdecznie. Od dawna przymierzałem się do zakupu Chelmon Rostratus. Jednakże spore obawy rodziły się z nieprzychylnych opinii o tej rybie i trudnościach w jej utrzymaniu. Jednak, na wielu forach można zaobserwować piękne zbiorniki właśnie z tą rybą, a ponieważ one skradły moje i mojej ukochanej serce, ciężko było godzić się z powszechną opinią.
 
Po ukazaniu się obszernego artykułu w magazynie KORAL, w którym są opisane błędy w hodowli i utrzymaniu tych ryb, została podjęta decyzja o zakupie rybek.
 
Moja kobieta kupiła mi u Pani Jadwigi morskiej dwa piękne, dorodne chelmony z nakierowaniem, by udało się mieć parę, co oczywiście bywa u nich trudne do rozróżnienia.
 
Stosunkowo niedawno otrzymaliśmy parę tych ryb. Z początku grymasiły na jedzenie, ale po dwóch dniach wzięły się ostro za mrożonki. Potrafią ignorować solowca czy lasonogi, gdy tylko w toni pływa im kryl gruby. To że czasami w pyszczek się nie mieści, to nic. Rozszarpują na kawałeczki wspólnie.
 
Dziś przed wyjściem do pracy udało się zaobserwować taniec godowy w ich wykonaniu, a nawet nagrać, sam taniec jest poprzedzony układem pocierania się ryb o siebie, zapierania głowę o głowę i później już właściwy im taniec nastąpił.

Poniżej link do filmu z Youtube : 

 

Wiem, że miejscami nie mam piasku, wina plag i obecnie pompy Gyre, bo jest inaczej ustawiona. Dziś doszło nowe body do tej pompy i jutro będzie już prawidłowo ustawiona.

Edytowane przez Pirotechnic
modyfikacja i wstawienie filmu (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żer im się w głowach nie zajęci :)
Super! Powodzenia w hodowli.

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie jest taniec godowy tylko agresywny taniec o dominacje w akwarium.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej R.I.P. - napisałem że to taniec godowy, bo podobne zachowania znalazłem na angielskim forum, gość ma 5 lat chelmony i raz na 6 miesięcy mu tak szaleją.

Kolejna sprawa, że u nich nie widać żadnych obrażeń, by sobie krzywdę robiły, nawet się tulą. A obecnie śpią w tej samej grocie skalnej. Mimo że jest parę grot. Mało tego, nie unikają się, nie ścigają czy tak samo nie chowa się jeden przed drugim.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął ponad miesiąc od ostatniego wpisu, dla niedowiarków, chelmony żyją oba, mają się bardzo dobrze a nawet bym powiedział wyśmienicie. Starają się nie spuszczać z siebie wzroku, pływają blisko siebie, zero agresywnych zachowań. No chyba że idol zaczyna ustawiać ryby w akwarium przez chwilę pokazując kto jest panem słonej kropli wody :)
https://zapodaj.net/5740bf5b66cfc.jpg.html

https://zapodaj.net/b9a41379bce2a.jpg.html

https://zapodaj.net/81bbd699eb05f.jpg.html

https://zapodaj.net/35d94000fd306.jpg.html

https://zapodaj.net/0a7b45e365e15.jpg.html

https://zapodaj.net/3d21380ce1d1a.jpg.html

https://zapodaj.net/0cc59c7112719.jpg.html

https://zapodaj.net/ac5022de10f68.jpg.html

https://zapodaj.net/8674083430427.jpg.html

https://zapodaj.net/e45ea0feb2158.jpg.html

A ponieważ choroba morska zbyt mi się rozwinęła, za około dwa lata, gdy będę budować domek, wtedy też chcę postawić dużo większe szkło. Ot taki o wymiarach 300x100x100 z pomieszczeniem technicznym. Akwarium zaś wbudowane w ścianę.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znów minęło trochę czasu od ostatniego wpisu. Obecnie w planach modyfikacja obecnego akwarium, usunę całkowicie piasek, który zakupiłem przy początkach tego akwarium gdyż jest trudny do utrzymania w czystości, wszędzie go pełno, a odkurzaczem do morskiego niestety wciągam go do filtra :(
Po zmianie będę powoli dokładać aragonit o grubości 3-5mm. 

Niestety z przykrych rzeczy wydarzyły się dwie, pierwsza - niestety mandaryn w śmiertelnych konwulsjach odszedł na wieczną rafę, ugryzł berghie i w ciągu kilku minut było po nim.

Druga - niestety znów pojawia mi się plaga bryopsis na skałach, chyba najgorsza plaga jaka jest w akwarium, dwie dollabelle i inne ślimaki widocznie nie do końca ją wyżerały :(
Mój idol zrobił się wredny, wyżarł wszystkie kolonie zoanthusów, które tak długo hodowałem (w tym okazy, które jakbym chciał sprzedać kosztowałyby ponad 2000zł) ot taka droga jego dieta. Innych korali mi nie rusza.

A z przyjemnych informacji, w końcu będę miał swojego A.Japonicus :D tylko przejdzie kwarantannę u p.Jadwigi.

Oraz na sam koniec, zgodnie z planami w nowym lokum będzie powstawać kolejny "baniaczek" tym razem o pojemności 2500 litrów plus sump z zapleczem technicznym

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.12.2016 o 10:04, Pirotechnic napisał:

Od niedawna mam nieduży problem z maxspect gyre xf-150 , w miejscu mocowania kabla pękła mi izolacja, a erybka nie chce mi wystawić duplikatu paragonu czy wydruku zakupu z tego dnia, mam jedynie potwierdzenie płatności internetowo z numerem i datą paragonu. Napisane do Maxspect Polska i zobaczymy co się uda.

Udało Ci się załatwić coś, jestem ciekaw jak się to zakończyło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście znalazłem trochę wyblakły paragon, od razu wszystkie paragony, które miałem z zakupów zrobiłem skany z wzmocnieniem odcienia i kontrastu, wrzuciłem do osobnego folderu na komputerze.

Erybka nie chciała w żaden sposób pomóc, mimo takich wielkości zakupów, człowiek zostawiony samemu sobie. To pokazuje jak liczy się tylko pieniądz chwilowy a nie klient.

Reklamacja u maxspect (przez nich robiona) trwała 48h, czyli opis sytuacji, potwierdzenie, dosłanie paragonu i wysłano mi całkowicie nową pompę. Starą później odesłałem do firmy i wszystko jest ok :)

Edytowane przez Pirotechnic (wyświetl historię edycji)

Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do nowego szkła zwiększenie obsady ryb o następujące morskie potwory :)

1. Serrapus Tigrinus

2. Nemateleotris Exquisita

3. Chaetodon Auriga

4. Chaetodon Austiacus

5. Chaetodon Ulientensis

6. Chaetodon Collare

7. Chaetodon Rafflesi

8. Chaetodon Fasciatus

9. Balistoides Conspicillum

10. Chaetodon Meyeri

11. Platax (czarno-pomarańczowy)

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzieś widziałem że zbiornik jest likwidowany.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ciągle działa i nie jest likwidowany :) 
Z obserwacji chelmonów, co 3 miesiące robią gody, tańce etc. Co 6 miesięcy puszczają ikrę. Problem jest z jej odłowem z toni. Jest lekko biało-ecru.
Coś cudownego :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.01.2017 o 17:44, Pirotechnic napisał:
Witam serdecznie. Od dawna przymierzałem się do zakupu Chelmon Rostratus. Jednakże spore obawy rodziły się z nieprzychylnych opinii o tej rybie i trudnościach w jej utrzymaniu. Jednak, na wielu forach można zaobserwować piękne zbiorniki właśnie z tą rybą, a ponieważ one skradły moje i mojej ukochanej serce, ciężko było godzić się z powszechną opinią.
 
Po ukazaniu się obszernego artykułu w magazynie KORAL, w którym są opisane błędy w hodowli i utrzymaniu tych ryb, została podjęta decyzja o zakupie rybek.
 
Moja kobieta kupiła mi u Pani Jadwigi morskiej dwa piękne, dorodne chelmony z nakierowaniem, by udało się mieć parę, co oczywiście bywa u nich trudne do rozróżnienia.
 
Stosunkowo niedawno otrzymaliśmy parę tych ryb. Z początku grymasiły na jedzenie, ale po dwóch dniach wzięły się ostro za mrożonki. Potrafią ignorować solowca czy lasonogi, gdy tylko w toni pływa im kryl gruby. To że czasami w pyszczek się nie mieści, to nic. Rozszarpują na kawałeczki wspólnie.
 
Dziś przed wyjściem do pracy udało się zaobserwować taniec godowy w ich wykonaniu, a nawet nagrać, sam taniec jest poprzedzony układem pocierania się ryb o siebie, zapierania głowę o głowę i później już właściwy im taniec nastąpił.

Poniżej link do filmu z Youtube : 

 

Wiem, że miejscami nie mam piasku, wina plag i obecnie pompy Gyre, bo jest inaczej ustawiona. Dziś doszło nowe body do tej pompy i jutro będzie już prawidłowo ustawiona.

Minął dokładnie rok od wpuszczenia tej cudownej pary Chelmonów, w tym czasie 4 razy robiły gody i 2 razy miały ikrę. Za drugim razem udało mi się ją odłowić, niestety ponad połowa ikry zpleśniała. Wykluło mi się parę tylko sztuk narybku, który po 1-2 dobach umarł, wina pewnie po mojej stronie, problemem jest pokarm dla takich małych stworzeń. oraz ruch wody :((

Ale postaram się i będę próbować do skutku, fajnie byłoby odchować chociaż 1 sztukę potomstwa ! Na co głęboko liczę.

Po drodze czeka mnie jednak przykry efekt, czyli przeprowadzka do nowego domu, który niebawem będzie w trakcie budowy. Problematyka jest z racji ilości kilometrów oraz wielkości obu szkieł - stare/nowe. 

Dzięki mojej ukochanej będzie wymiar szkła nowego w zakresie 200-300cm długości, 100cm szerokości i 100cm wysokości. Tylne,boczne i dolne szkła czarne barwione w tafli (jest taka możliwość wykonania szkła). Przednia opti.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.