Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wygląda moje małe DSB po 3 tygodniach. Góra piasku lekko ciemnieje, więc chyba życie się tam powoli wprowadza :D

t3xply0r6ciehu31.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wie co to za glon ta kępka zielona?

U mnie tego było pełno, ale bez żadnego problemu odrywa się całymi płatami od skał, Dlatego też postanowiłem sobie wrzucić trochę do sumpa:D

Nie wygląda mi to jak glony nitkowate... po zerwaniu to strukturą bardziej podobne do gąbki kąpielowej takie twarde i zbite :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

endriu0 - może mi się wydaje, ale gdybyś miał wyższy poziom przegrody z prawej strony (nawet na równo z tą z lewej) to nie miałbyś takiej burzy piaskowej nad dsb.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu to tak wygląda. W rzeczywistości piasku jest tam mniej o 2 max 3 cm. Woda jak spada mi z 2 cm to taka dziurę wyrobiła. Jak glony się rozrosna to powinno być dobrze. Albo dokleje jakaś listewke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może połóż tak kawałki żywej skały? Wzbogacisz życie w dsb i zaoferujesz zwierzakom dodatkowe schronienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może połóż tak kawałki żywej skały? Wzbogacisz życie w dsb i zaoferujesz zwierzakom dodatkowe schronienie.

Cześć ja właśnie tak zrobiłem.

Sprawdza się to znakomicie. Usypalem cis co wygląda jak falochron. Bo też woda piach mi plukala jak miałem przepust pompy nie ustawionyi jak wybierała więcej wody niż przyszlo powrotem. Teraz ju nie wyplukuje ale skalki zostawilem Drobnicy w tym dużo więcej niż na piachu. Polecam te rozwiazanie. Jak wrócę z pracy wystawie fotke.

Pozdrawiam Kilu

Napisane z teledonu

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy przy DBS plenum jest bardzo potrzebne?

Zakładam swoje pierwsze morskie akwarium i z DBS powinienem dać radę...ale plenum to dla mnie magia

pozdrawiam


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moje małe DSB po 3 tygodniach. Góra piasku lekko ciemnieje, więc chyba życie się tam powoli wprowadza :D

t3xply0r6ciehu31.jpeg

Musisz cos z tym zrobic przy DSB to jest niedopuszczalne piasek nie moze byc tak rozdmuchiwany


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie deltec ap 600 albo coś podobnego. On ma osobne zasilanie w wodę i dla tego praktycznie nie jest czuły na zmiany poziomu wody w sumpie. Tak na dobrą sprawę może stać poza sumpem.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilu dobrze widzę, że w przegrodzie z pompą masz odbieniacz? Jakie wymiary ma komora, a jakie odpieniek? i co to za pienidło jest?:)

Cześć.

Nie pompę mam podwieszona nad DSB. W przyszłości jak dorobię się osobnej pompy do odpieniacza zlikwiduje półkę nad DSB. W fotce widać jak to jest zrobione

Woda płynie przez trojnik do odpieniacza i w prawo przez DSB do pompy na półce. tam woda wplywa od spodu polki bo jest wyciety róg żeby woda opływała cale DSB oraz od frontu półki. Półka na pompę pozwoliła zwiększyć powierzchnię DSB. Odpieniacz to APF600 deltec. zobaczymy czy to rozwiazanie się sprawdzi. Jak woda z odpieniacza wypływa na żywą skałę która jest jeszcze w tej komorze.

post-24910-0-91153200-1449253089_thumb.jpg

post-24910-0-75873500-1449253109_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem skałki ale było nawet gorzej niż bez nich. Bo woda przepływała obok nich robiąc nowe kratery. Jutro może zatrzymam obieg, spuszczę trochę wody z komory DSB i przykleję listwę wzdłuż, tylko nie wiem jeszcze na jaką wysokość. Tak żeby się nie robiły kolejne zawirowania. :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wrzuciłem skałki ale było nawet gorzej niż bez nich. Bo woda przepływała obok nich robiąc nowe kratery. Jutro może zatrzymam obieg, spuszczę trochę wody z komory DSB i przykleję listwę wzdłuż, tylko nie wiem jeszcze na jaką wysokość. Tak żeby się nie robiły kolejne zawirowania. :/

Jaką odleglosc masz od piachu usypanego rowno do lustar wody?

Może skalę miales zbyt grubą u mnie to są małe kawałki poukładane na siebie.

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej w planach mam zainstalowanie dodatkowego zbiornika około 50 litrów na refugium. Czy lepiej by było jakby było ono zasilane ze spływu czy lepiej na bajpasie powrotu? Biorę też pod uwagę zrobienie z tego dsb z refugium. Zbiornik będzie miał wymiary 60x30x50. Jeśli chodzi o dsb dałbym wlot wody powiedzmy 5 cm nad zlozem piasku a wylot byłby grawitacyjny przez przelot góra. Tylko czy woda w ten sposób będzie równomiernie przelatywala ponad złożem piasku? Czy może dać przegrode za wlotem aby woda rozkładana się na całą szerokość? Jaki mniej więcej przepływ? W najgorszym razie zostanie samo refugium i spaghetti. Głównie chodzi mi o stabilizację pH w nocy no i wyciąganie po4 celem zmniejszenia użycia absorbera. I czy zbiornik o takich wymiarach zrobi swoją robotę przy obiegu 1000 litrów. ?

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie zbiornik może być wyższy powiedzmy 65 cm ale trzeba wziąść poprawkę na przeloty

Pozdrawiam


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kosiarek84

Wydaje mi się że dla DSB napewno lepiej zasilić że spływu bo odpieniacz wybija większość pokarmu dla drobnicy i wogole wyjalawia wode. Chyba ze nie masz zamiaru stosować odpieniacza to wtedy nie będzie miało większego znaczenia.

Wysłane z mojego GT-S7710 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Proszę o poradę. Na wiosnę chciałbym założyć swoją solniczkę i mam pytanie czy taki pomysł jest dobry:

Akwarium 60x60x55h. Sump 50x50x40 - w tym 30x40 dsb (15cm wartwa - bez plenum) + glony oświetlone naprzemiennie z głównym zbiornikiem. W Głównym chciałbym mieć ok 20kg żywej skały, korale miękkie, parę rybek i LPS (w tedy pewnie Balling będzie potrzebny). Oświetlenie może Kessil A360WE. Docelowo myślę o założeniu hodowli fitoplanktonu i dolewaniu do zbiornika - to też powinno wzbogacić życie.

Czy jest szansa, że takie akwarium wystartuje i będzie ładnie się kręcić bez odpieniacza? I czy w ogóle to jest dobry pomysł? Parę osób pisało o pozytywnym wpływie napowietrzania wody przez odpieniacz, nawet ze zdjętym kubkiem (ale może napowietrzać taniej - jak? brzęczyk i kostka lipowa? Bąbelki nie będą się szwędać po całym zbiorniku?)

Sroki jeżeli piszę zbyt chaotycznie.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa odpieniacza opiera sie glownie o planowana obsade. Jesli chcesz trzymac same miekkie korale i malo ryb to spokojnie mozesz startowac bez odpieniacza


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja piaskownica :)

http://300saltwater.blogspot.com/2015/12/piaskownica.html

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny projekt troszke inne ale DSB powodzenia


DSB-REFUGIUM-AQUAFOREST

 

POPRZEDNI ZBIORNIK MIEKASOW

Boże chroń mnie przed wlewaniem czegokolwiek do zbiornika !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.